Izolare cos

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • iuliancarare
    Incepator
    • 02.dec.2007
    • 2

    Izolare cos

    Am si eu o intrebare: reprezentantii firmei care au montat centrala termica de apartament au zis ca orificul prin care iese afara cosul de evacuare a gazelor arse nu se "acopera" cu spuma si tencuiala sau altceva, decit cu cele doua inele izolatoare din cauciuc (pe interior si exterior) care vin in pachet cu cosul. Spuneau ceva de pereti afumati, etc. Mie mi se pare absurd, dar am zis sa mai intreb si pe altii care sunt avizati, ca asa, tot romanul se pricepe, ca la fotbal, agricultura si politica.
  • valeriu ciprian
    Membru Marcant
    • 09.feb.2006
    • 895

    #2
    La mine am incercat sa dau gaura cat mai exacta in zid si am reusit...nu am bagat nimic in locul ramas in gaura,doar cele doua inele de cauciuc...trebuie sa te gandesti ca la iarna daca ti se infunda cosul de evacuare cu gheata trebuie sa il poti da jos usor pentru a-l curata.

    Comentariu

    • RaduCA
      Living Legend
      • 09.oct.2005
      • 6453

      #3
      @ iuliancarare: Ca unul din cei care se pricepe (vorba vine! ) la fotbal si politica, va pot spune ca spatiul dintre teava de evacuare-admisie si perete l-am "umplut" cu spuma poliuretanica si apoi am facut reparatiile necesare. Abia dupa aceea am pus acele inele. Eu pina acum n-am avut probleme cu inghetul sau cu altceva, iar cind voi avea sint sigur ca voi gasi si o solutie pentru ele, ca doar nu l-am ingropat in betoane.
      Eu asa am facut, dar asta nu insemna ca toata lumea trebuie sa faca ca mine.

      P.S. Daca puneti doar inelele si se aseaza un porumbel pe teava respectiva, ce se intimpla?
      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

      Comentariu

      • Consultant climatizare
        Moderator
        • 17.oct.2007
        • 3606

        #4
        Spuma ploiuretanica poate sa turteasca teava cand la expandare.

        Puteti umple zona respectiva cu vata minerala astfel incat sa nu se mai miste cosul de evacuare si apoi sa puneti inelele.

        Comentariu

        • RaduCA
          Living Legend
          • 09.oct.2005
          • 6453

          #5
          Postat în original de Consultant climatizare
          Spuma ploiuretanica poate sa turteasca teava la expandare. [...]
          Da, depinde CUM si CIT se pune.
          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

          Comentariu

          • Achim Dan
            Membru
            • 03.iun.2007
            • 152

            #6
            Postat în original de Consultant climatizare
            Spuma ploiuretanica poate sa turteasca teava cand la expandare.

            Puteti umple zona respectiva cu vata minerala astfel incat sa nu se mai miste cosul de evacuare si apoi sa puneti inelele.
            nici poveste ca se indoaie. eu nestiind cat se dilata spuma am pus un tub intreg de a facut pe dinafara o ciuperca imensa IMENSA. dar nu sa indoit defel. si daca se infunda.... lucru care mi se pare improbabil, gasesc eu o solutie. eventual scot cotul din interior si asa am acces bun.

            oricum important e cand pui spuma sa proptesti cosul in asa fel incat sa fie inclinat in exterior, pentru a ppermite condensului , ma rog, apei produse prin condensare sa se scurga linistita, ca n tro poezie de Eminescu, afara pe cos....
            Cand o cale fara cale, cale dand... alte lucruri fara cale, se vor naste prea curand.

            Comentariu

            • crinaelena
              Living Legend
              • 11.sep.2007
              • 1596

              #7
              panta ,nu-i mare lucru de dat(recom. sint de 2%).nici tubulatura nu se indoaie,dar oricum e bine de pus aceste garnituri din cauciuc.
              eu spre ex. am doar garnituri,fara nimic altceva,si nu-i nici o problema,depinde acum cit de mare a fost facuta gaura in perete.

              Comentariu

              • ovidius14
                Incepator
                • 21.nov.2005
                • 68

                #8
                nu este recomandabil sa se puna spuma. daca trebuie scos se face deranj destul de mare. cel mai corect se izoleaza cu vata de sticla si se pun cele 2 inele de plastic.

                Comentariu

                Procesare...