Centrale pe lemne Biasi

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cristims
    Incepator
    • 02.dec.2007
    • 18

    Centrale pe lemne Biasi

    Are cineva/cunoaste centrala pe lemne Biasi (simpla, fara gazeificare)? Au un raport calitate/pret corect? Am gasit o centrala de 26-28 kw, fara gazeificare, la pretul de 30 mil lei. Ma intereseaza infomatii despre aceasta marca.
  • crinaelena
    Living Legend
    • 11.sep.2007
    • 1596

    #2
    nu stiu mare lucru de Biasi pe lemne,doar ca au focarul din fonta,iar ei au traditie pe fonta,produc radiatoare din fonta,de ani buni.
    dealtfel,au turnatorie proprie in Verona.
    ce pot spune ca celelalte produse ale lor,in special ct. pe gaz sint de calitate.

    Comentariu

    • termoadi
      Membru Marcant
      • 21.ian.2007
      • 982

      #3
      am montat radiatoare de otel biasi , sunt super. Si intradevar am auzit ca au traditie in elementi de fonta
      O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

      Comentariu

      • SERGHEI-ARO10
        Membru
        • 03.mai.2006
        • 155

        #4
        Re: Centrale pe lemne Biasi

        Postat în original de cristims
        Are cineva/cunoaste centrala pe lemne Biasi (simpla, fara gazeificare)? Au un raport calitate/pret corect? Am gasit o centrala de 26-28 kw, fara gazeificare, la pretul de 30 mil lei. Ma intereseaza infomatii despre aceasta marca.
        Am doi vecini (neamuri cu mine,le-am facut eu automatizare pt alimentare la 12 v() care si-au montat Biasi.(39 mil la 40 kw parca)....Acum plang,trebuie sa bage lemne la 3 ore cel mult...In rest nu au ce reprosa.Umpli cazanul cu lemne si ard ca ,,focul de tabara"....unde mai pui ca service pt ea nu prea au prin Buc. Daca s-a supraincalzit,se duce pasta dintre elementi si trebuie refacuta toata (lucru spus de vanzator care asigura si punerea in functiune.......) Avantaje:bagi si traverse de cale ferata,carbuni...pe usa sa intre ca in rest.....

        Eu recomand o centrala de genul celor care se alimenteaza pe sus si ard lemnele treptat....(Junkers de exemplu sau altceva in acelasi stil)....

        Comentariu

        • crinaelena
          Living Legend
          • 11.sep.2007
          • 1596

          #5
          a fost necesara pina acum sa se umble la elementi ?
          daca nu-i tirajul bine reglat,apropo de consumul mare de lemne ?

          Comentariu

          • crinaelena
            Living Legend
            • 11.sep.2007
            • 1596

            #6
            service au,vezi www.termomax.ro

            Comentariu

            • SERGHEI-ARO10
              Membru
              • 03.mai.2006
              • 155

              #7
              Postat în original de crinaelena
              service au,vezi www.termomax.ro
              Inca nu au terminat constructia atelierului....asa ca ...mai asteptam..(au pravalia pe linia de centura la pod Baneasa.....Oamenii de acolo mi-au spus ca este o problema deocamdata cu service,dar ca se va rezolva...

              Nu au avut probleme cu elementii centralei pt ca sunt exploatate normal si posibilitatea supraincalzirii cazanului datorita caderii retelei electrice este nula.Odata incalzite cazanele astea au inertie termica mare ...dar ,depinde de fiecare ce solutie prefera.Pe mine unul nu m-ar tine nervii sa ma trezesc din 3 in 3 ore sa bag lemne....sau sa dardai dimineata cand ma dau jos din pat.Unde mai pui ca pretul este acelasi ca la modelele alimentate secvential .Avantajul mare la modelul asta de Biasi consta in faptul ca are focar mare si bagi orice....Vecinii mei arunca 2-3 lopeti de carbuni si au jar o perioada mai lunga..(noaptea).

              PS-ieri am primit un sac cu brichete de rumegus...si am trecut la probe...Am ramas uimit ce putere calorica au...dar este de preferat sa combini si cu lemne pt ca ard cam repede...

              Comentariu

              Procesare...