Tija robinet de trecere apa cu bila

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • TDJ
    Living Legend
    • 10.apr.2006
    • 2397

    Tija robinet de trecere apa cu bila

    Pentru aceste tipuri de robinete, uneori ne confruntam cu situatia in care tija de actionare a bilei, nu-si mai exercita rolul, trebuind sa impingem in maneta pentru a reusi sa manevram bila.
    Este unul din cazurile mai des intalnite pentru robinetele cu o frecventa relativ mare de actionare, sau cele de calitate mai slaba.
    Ceea ce ma intereseaza este, daca vi s-a intamplat sau ati auzit de cazuri ca tija sa sara din corpul robinetului cauzand inundatie.
  • crinaelena
    Living Legend
    • 11.sep.2007
    • 1596

    #2
    eu am patit-o cu asa ceva,robinetul de golire al instalatiei.
    l-am inlocuit cu unul cu bila si fluture,cel vechi era cu maneta.

    Comentariu

    • TDJ
      Living Legend
      • 10.apr.2006
      • 2397

      #3
      Cu cateva luni in urma, citisem un articol in ziar cum ca unui instalator i s-a intamplat asa ceva, omul scuzandu-se ca la mijloc a fost un defect de fabricatie al robinetului, nu un defect de montare, cu atat mai mult cu cat robinetul era nou.
      Saptamana trecuta mi s-a intamplat si mie, noroc ca accidentul s-a petrecut in prezenta mea si pagubele au fost inexistente.
      Acum, ca actionarea este cu maneta sau cu fluture, nu mi se pare relevanta. Am observat insa ca exista doua modalitati de prindere a tijei.

      Comentariu

      • valeriu ciprian
        Membru Marcant
        • 09.feb.2006
        • 895

        #4
        Da am avut si eu aceasta problema...se recomanda folosirea robinetului de 2-3 ori la fiecare 2 saptamani.Oricum eu am trecut la robinetele clasice cu garnitura .

        Comentariu

        • TDJ
          Living Legend
          • 10.apr.2006
          • 2397

          #5
          @valeriu ciprian
          Nu cred ca ai avut chiar aceasta problema, adica sa sara tija de actionare din corpul robinetului.
          Este un fenomen rar intalnit, dar din pacate constructia robinetului il permite.

          Comentariu

          • Dumitru popa
            Membru marcant
            • 28.aug.2006
            • 407

            #6
            Din pacate robinetii cu bila au problemele mentionate mai sus. Eu am avut curiozitatea sa desfac un robinet la care patina tija, si am constatat ca bila are o crestatura in care intra tija. Acea crestatura se rotunjise si din cauza aceasta se invartea tija in corpul bilei. Cauza se datoreaza materialului "moale" din care este confectionata bila la care se adauga piatra care se depune pe marginile gaurii bilei, de accea in momentul in care incercam sa manevram robinetul piatra se opune si atunci se produce acea rotunjire a crestaturii. De mentionat ca acest fenomen se intampla la robinetii normali deschisi, asa zisi de trecere.
            Din acesta cauza eu recomand manevrarea lor cel putin o data pe luna pentru a impiedica formarea pietrei.
            In ccea ce priveste smulgerea tijei si eu am vazut un robinet cu o bucata de lemnn in loc de tije.
            In urma studierii robinetului desfacut am constatat ca prima operatie este introducerea tijei care are 2 oringuri si este conica, adica nu se poate introduce de afara, asa ca accidental probabil suprafata conica a devenit cilindrica si din cauza aceasta s-a smuls tija.

            Comentariu

            • TDJ
              Living Legend
              • 10.apr.2006
              • 2397

              #7
              Corect, ultimul aspect este cel care ma intereseaza, cel al prinderii tijei, nu problema aparuta la actionarea bilei.
              Ca modalitate de prindere a tijei, exista cazul descris de dvs, cel nefavorabil as zice, dar a doua varianta constructiva preintampina accidentul descris in topic. Aceasta a doua varianta, are la baza o presgarnitura filetata introdusa din exterior, care mentine tija in corpul robinetului.
              Vizual, diferenta dintre cele doua variante este data de prezenta hexagonului presgarniturii prin care trece tija. Din pacate, presgarnitura poate fi observata doar daca se desface maneta sau fluturele de actionare din surubul sau piulita de prindere, acestea reusind sa-l acopere cu succes.
              Ca o concluzie, caracteristicile unui robinet cu bila de trecere a apei, pe care le urmarim la achizitie, ar trebui sa fie:
              - valoarea filetelor de racord, 3/8", 1/2", 3/4"... si tipul lor, I sau E.
              - DN15 pentru alimentarea cu apa, este suficient pentru o locuinta la bloc.
              - PN30 este suficient pentru o locuinta la bloc, asigurand si o buna robustete a robinetului.
              - prezenta presgarniturii infiletate din exterior, prin care trece tija de actionare.

              Comentariu

              • termoadi
                Membru Marcant
                • 21.ian.2007
                • 980

                #8
                eu zic sa mai deschideti bine ochii la ce cumparati ca este piata plina de stifturi ......in aceeasi ordine de idei eu am gasit montat la un client un robinet ...frumos...dar cand am vrut sa l desurubez din instalatie s a sfaramat tot sub mops ,si am avut surpriza sa constat ca era confectionat din aliaj moale ,ceva asemanator cu aluminiu dar casant
                asa ca diferite lamentari ca a sarit nu stiu ce tija ............ma lasa rece ,pur si simplu ....inca un stift ,................................................. ....
                O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

                Comentariu

                • valeriu ciprian
                  Membru Marcant
                  • 09.feb.2006
                  • 895

                  #9
                  Traian Dajma ... deci la mine cand am vrut sa opresc apa tija de actionare a bilei s-a rupt si a inceput sa curga apa pe jos in baie ... la birou la mine am intalnit situatia cand s-a rupt practic robinetul cu bila in doua exact in locul unde era bila.

                  Comentariu

                  • RaduCA
                    Living Legend
                    • 09.oct.2005
                    • 6453

                    #10
                    Postat în original de Traian Dajma
                    [...] Din pacate, presgarnitura poate fi observata doar daca se desface maneta sau fluturele de actionare din surubul sau piulita de prindere, acestea reusind sa-l acopere cu succes. [...]
                    Ai putea sa postezi te rog si doua poze din care sa rezulte cele spuse mai sus (sa se vada diferentele dintre cele doua tipuri de robinete)? Nu de alta, dar parca nu m-as apuca sa desfac toate robinetele de prin casa ca sa vad care ar fi diferenta dintre ele.

                    Postat în original de Traian Dajma
                    [...] Ca o concluzie, caracteristicile unui robinet cu bila de trecere a apei, pe care le urmarim la achizitie, ar trebui sa fie:
                    - valoarea filetelor de racord, 3/8", 1/2", 3/4"... si tipul lor, I sau E.
                    - DN15 pentru alimentarea cu apa, este suficient pentru o locuinta la bloc.
                    - PN30 este suficient pentru o locuinta la bloc, asigurand si o buna robustete a robinetului.
                    - prezenta presgarniturii infiletate din exterior, prin care trece tija de actionare.
                    Poate ne ajuti si cu ceva explicatii la cele subliniate mai sus (eu unul nu stiu ce inseamna codurile respective).

                    Multumesc anticipat.
                    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                    Comentariu

                    • ing.GRIGORE ZAHARESCU
                      Membru marcant
                      • 26.dec.2005
                      • 584

                      #11
                      Nu vreau sa fac reclama la nici o firma probucat.de armaturi,dar cele de calitate sunt ca de doua,trei ori mai scumpe ca cele descrise de Adi.Am primit pt.testare de la un distribuitor robineti din BRONZ produsi in Ungaria care sunt de 3,5 ori mai scumpi dar si de 1000 ori mai buni ca cei care se vind pe tarabe.Sunt curios cum vor rezista in timp,si care va fi inpactul la public.Asa ca lucrurile IEFTINE sunt de cele mai multe ori FOARTE SCUMPE,raportat la pierderi(distrugeri) care le provoaca.
                      SUNT PREA SARAC SA-MI CUMPAR UN LUCRU IEFTIN-din folclorul britanic.
                      Povestiri cu accidente datorate FALSURILOR cunosc o sumedenie,dar interesant ca multi dintre pagubiti nu au invatat prea mult din propria patanie.

                      Comentariu

                      • TDJ
                        Living Legend
                        • 10.apr.2006
                        • 2397

                        #12
                        Cand am deschis acest topic, doream sa aflu cati dintre noi s-au confruntat cu defectul descris. Nu va pot spune cat de surprins am fost atunci cand, la sfarsitul lucrarii, la proba sub presiune, a sarit tija robinetului.
                        Colateral, cred ca este bine sa discutam si despre aspectele care trebuie avute in vedere la achizitionarea unui robinet.
                        Un robinet calitativ trebuie sa aiba inscriptionate pe corpul lui, presiunea nominala, PN exprimata in bari si diametrul nominal de trecere, DN exprimat in mm. Sau cel putin un cod al producatorului pe baza caruia sa se determine aceste caracteristici.
                        PN20, PN25, PN30, tradeaza un gabarit robust al corpului robinetului, care face fata cu succes socurilor hidraulice, asa-numitele "lovituri de berbec" sau presiunii maxime de lucru de 10 bari din instalatiile de alimentare cu apa sau agent termic din locuintele noastre, presiuni care in practica au probabil valoarea de 4-5 bari.
                        DN15 este suficient pentru filetele de 1/2". Asigura o sectiune de trecere acoperitoare pentru pexalul de 16mm.
                        Pe langa aceste caracteristici de ordin tehnic, "ochiometric" se cerceteaza zona filetului interior al robinetului, cu un plus pentru zona cuprinsa intre sfarsitul filetului si bila de manevrare. Importanta acestui ultim aspect mentionat, este functie de modul de lucru al fiecaruia dintre noi.

                        Comentariu

                        • ear1976
                          Living Legend
                          • 09.aug.2007
                          • 1050

                          #13
                          Postat în original de Traian Dajma
                          Cand am deschis acest topic, doream sa aflu cati dintre noi s-au confruntat cu defectul descris.
                          Pana acum am schimbat vre-o patru bucati pe acest motiv. Personal am renuntat la acest tip de robineti si am trecut la cei clasici (cred ca se numesc "cu scaun si sertar"). La cei cu bila, e mai bun modelul care are acea presgarnituta, dar se gasesc mai rar.
                          ratzele se trag din camioane

                          Comentariu

                          • TDJ
                            Living Legend
                            • 10.apr.2006
                            • 2397

                            #14
                            Asa este, pentru robinetele cu bila, presgarnitura prin care trece tija impiedica expulzarea ei din corpul robinetului.
                            Din pacate, prezenta ei nu poate fi observata decat daca se demonteaza maneta sau fluturele de actionare.
                            La robinetele cu sertar, este deranjanta uzarea garniturii pe scaun si lipsa posibilitatii de introducere a sarpelui prin robinet pentru curatarea depunerilor de pe traseul orizontal.

                            Comentariu

                            Procesare...