Condens cos evacuare caramida

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • cristims
    Incepator
    • 02.dec.2007
    • 18

    Condens cos evacuare caramida

    va rog sa ma ajutati cu un sfat privind condensul ce se formeaza pe cosul de evacuare facut din prefabricate si captusit cu caramida, centra e Hermman pe gaz, 28Kw.Condensul apare la terminatia hornului unde de 1 an am montat un burlan antivant si cu suport de tabla, executat de mesterii locali ce raspund la numele de Gabor (rrromi) .
    Sa fie vorba de schimbul de caldura realizat de tabla incalzita de gazele centralei si mediu mult mai rece?
    Palaria de tabla a fost montata dupa ce am observat deteriorarea caramidei din cauza aceluiasi condens si am hotarat sa inaltam putin evacuarea cu acest sistem care cica e si anti-vant.
    Dupa montare am observat ca la peste -20C, probabil dopul de aer rece format pe burlanul de tabla simpla nu lasa gazele sa iasa si senzorul centralei sesizand blocaj la evacuare oprea centrala.Casa nefiind locuita decat la sf de saptamana, avem emotii cand e mai frig sa nu se oreasca centrala.
    Va rog sfaturi de remediere!
    Fișiere Atașate
  • cristims
    Incepator
    • 02.dec.2007
    • 18

    #2
    inca o poza
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    • ing.GRIGORE ZAHARESCU
      Membru marcant
      • 26.dec.2005
      • 584

      #3
      Ce diametru are burlanul lui Gabor
      Cosul nefiind izolat termic,pina se va incalzii se fomeaza acel condens.

      Comentariu

      • ing.GRIGORE ZAHARESCU
        Membru marcant
        • 26.dec.2005
        • 584

        #4
        Ce diametru are burlanul lui Gabor
        Cosul nefiind izolat termic,pina se va incalzii se fomeaza acel condens.recomandarea mea este sa opriti focul pe perioada cind nu locuiti in casa,doar reduceti temp.de pe cazan

        Comentariu

        • cristims
          Incepator
          • 02.dec.2007
          • 18

          #5
          nu pot opri centrala fiindca nu am solutie tip antigel in instalatie (apropo, ce tip de solutie antiinghet este buna pt centrala Hermann, 28 kw, nu mai gasesc manualul). Centrala functioneaza cu termostat reglat la aprox 8-9 C cand nu suntem acolo.
          Referitor la diametru, nu stiu cat este pt ca nu eram de fata cand s-a montat.
          Daca vom monta centrala pe lemne, ma gandesc sa procedez la urmatoarele modificari:
          -luat capacul si burlanul de tabla jos;
          -izolat hornul suplimentar cu vata minerala, apoi tencuit;
          -am nevoie de o chestie antivant, sa nu bage fumul inapoi, recomandari va rog.

          Comentariu

          • cristims
            Incepator
            • 02.dec.2007
            • 18

            #6
            nu pot opri centrala fiindca nu am solutie tip antigel in instalatie (apropo, ce tip de solutie antiinghet este buna pt centrala Hermann, 28 kw, nu mai gasesc manualul). Centrala functioneaza cu termostat reglat la aprox 8-9 C cand nu suntem acolo.
            Referitor la diametru, nu stiu cat este pt ca nu eram de fata cand s-a montat.
            Daca vom monta centrala pe lemne, ma gandesc sa procedez la urmatoarele modificari:
            -luat capacul si burlanul de tabla jos;
            -izolat hornul suplimentar cu vata minerala, apoi tencuit;
            -am nevoie de o chestie antivant, sa nu bage fumul inapoi, recomandari va rog.

            Comentariu

            • zxm_patrick
              Membru Marcant
              • 27.iul.2006
              • 659

              #7
              Si eu am probleme cu cosul dar il voi izola la primavara.
              1. Nu inteleg de ce ai mai facut chestia aia de tabla, dar evident ca ai avut motivele tale; eu am caramida simpla - de vreo 3 ani - si nu s-a deteriorat asa rau ca randul 2 si 3; poate nu e bine pozitionat cosul!?!
              2. Eu am avut antigel in instalatie - antigel sanitar, cam scump... vreo 10 RON /litru - l-am diluat cam la 1/2; eu cred ca merge si antigel de masina care e mai ieftin- cine are experienta sa posteze ca sa fie omul sigur va rog!!
              "Am patit-o si pe asta" - Stan Patitu'

              Comentariu

              • ing.GRIGORE ZAHARESCU
                Membru marcant
                • 26.dec.2005
                • 584

                #8
                De ce goliti instal.de incalz.pe timpul verii.Este total gresit.

                Comentariu

                • zxm_patrick
                  Membru Marcant
                  • 27.iul.2006
                  • 659

                  #9
                  Se depun mizerii. Cu toate filtrele...
                  "Am patit-o si pe asta" - Stan Patitu'

                  Comentariu

                  • RaduCA
                    Living Legend
                    • 09.oct.2005
                    • 6453

                    #10
                    Postat în original de zxm_patrick
                    Se depun mizerii. Cu toate filtrele...
                    Si introducind alt agent termic, introduceti si alte mizerii, pe cind la vechiul agent termic, suma mizeriilor este constanta.
                    Ca sa nu mai vorbim de procesul de oxidare al caloriferelor in perioada cit stau fara agent termic (in cazul in care aveti calorifere din otel sau fonta)...
                    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                    Comentariu

                    • ing.GRIGORE ZAHARESCU
                      Membru marcant
                      • 26.dec.2005
                      • 584

                      #11
                      Cea mai Periculoasa"mizeria" este OXIGENUL dizolvat in apa si deasemenea PH-ul sub 7.5.Cine va invatat sa schimbati agentul termic va facut un mare deserviciu.

                      Comentariu

                      • cristims
                        Incepator
                        • 02.dec.2007
                        • 18

                        #12
                        NU AM SCHIMBAT APA DIN INSTALATIE DE CAND ACEASTA A FOST PUSA IN FUNCTIUNE (4 ani)!!!!
                        Am gasit cartea tehnica de la Hermann si acolo se spune ca daca exista pericol de inghet, se poate introduce in circuit solutie de prevenire a acestui fenomen. Am vorbit si cu un instalator care zice ca la Bau..x exista o astfel de solutie tip glicol pt centrale si instalatii de incalzire, prod Italia, 30L la 3 mil. lei.

                        Comentariu

                        • zxm_patrick
                          Membru Marcant
                          • 27.iul.2006
                          • 659

                          #13
                          Ok, dar nu inteleg de ce cu apa in ele ruginesc mai putin decat fara apa in ele.
                          Nu m-a invatat nimeni.
                          Da, cu suma mizeriilor e un motiv.
                          "Am patit-o si pe asta" - Stan Patitu'

                          Comentariu

                          • zxm_patrick
                            Membru Marcant
                            • 27.iul.2006
                            • 659

                            #14
                            @cristims
                            Pai nu ti-am zis mai devreme 10ron pe litru!
                            "Am patit-o si pe asta" - Stan Patitu'

                            Comentariu

                            • ing.GRIGORE ZAHARESCU
                              Membru marcant
                              • 26.dec.2005
                              • 584

                              #15
                              Stimate d-le."patrick",
                              Motivul oxidarii premature a instal.este f.simplu,In momentul cind apa se se elimina din instal.aerul care o inlocuieste,mai bine zis oxigenul din aer accelereaza oxidarea componentelor metalice chiar aliajele din cupru.Mai grav este la calorif.din Al.la care aceasta oxidare este si mai pronuntata.La reumplerea instal.introducem din nou apa care are dizolvata f.multe gaze si care trebuie eliminate,si particulele de oxid create pe perioada verii,se aduna in filtrele din circuit

                              Comentariu

                              Procesare...