Teava de gaz

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • kdyalex
    Incepator
    • 26.iun.2012
    • 62

    #16
    Răspuns la: Teava de gaz

    Cred ca nu are rost sa mai deschid alt subiect.Am teva de gaz trasa in coltul camerei.As vrea sa o trag si in celalat colt al camerei pe diagonala cum ar veni.Intrebarea mea e trebuie proiect pt asa ceva?Si ce teava trebuie sa folosesc?Am fost in toate magazinele de specialitate si am gasit bara la 6 m cu aprox 3lei metru.Culmea e ca pe site zicea ca e teava neagra de gaz gand am ajuns in magazin mi a zis ca nu e buna pt gas ca imi trebuie teava trasa nu sudata.In alte doua mag am gasit aceeasi teava doar ca era cu 10lei metru, pe eticheta scria teava de gaz..In alt magazin am gasit la 2m si la 1m cu filet gata facut la capete cu pret de 21lei metru dar pe eticheta scria teava trasa.Totusi sunt in dubi ca nu stiu ce teava sa aleg sa fie ok pt gaz.ms

    Comentariu

    • Mircea_G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12229

      #17
      Răspuns la: Teava de gaz

      In mod corect ar trebui proiect , practic , va descurcati dvs !
      In ziua de azi se lucreaza si cu teava sudata si trasa , dar importanta este grosimea . Folositi teava de 2,9 mm grosime .
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • kdyalex
        Incepator
        • 26.iun.2012
        • 62

        #18
        Răspuns la: Teava de gaz

        La magazin mi s a spus ca nu e buna teava sudata ca s ar putea sa aiba pori de la sudura si sa scape gaz. Totus e diferenta mare de la 2lei si ceva metru la 20lei.Si cum deosebesc o teava trasa de una sudata?
        Ultima editare de kdyalex; 16.oct.2013, 06:45.

        Comentariu

        • Mircea_G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12229

          #19
          Răspuns la: Răspuns la: Teava de gaz

          Postat în original de kdyalex
          La magazin mi s a spus ca nu e buna teava sudata ca s ar putea sa aiba pori de la sudura si sa scape gaz. Totus e diferenta mare de la 2lei si ceva metru la 20lei.Si cum deosebesc o teava trasa de una sudata?
          Diferenta se vede la exterior , o dunga , pe interior , sudura ...
          Rar se intimpla sa fie teava cu pori .
          Mai importanta este grosimea in " carne " decit tipul ei , trasa sau sudata . Deoarece otelul este prost , la teava subtire se poate rupe zona filetata .
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • kdyalex
            Incepator
            • 26.iun.2012
            • 62

            #20
            Răspuns la: Teava de gaz

            Ok deci e buna si aia sudata doar sa fie cu grosime de 2.9mm?

            Comentariu

            • Mircea_G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12229

              #21
              Răspuns la: Răspuns la: Teava de gaz

              Postat în original de kdyalex
              Ok deci e buna si aia sudata doar sa fie cu grosime de 2.9mm?
              Macar 2,6 care este mai comuna , daca nu gasiti 2,9 ....
              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              • kdyalex
                Incepator
                • 26.iun.2012
                • 62

                #22
                Răspuns la: Teava de gaz

                ok atuncea voi cauta de 2.6-2.9 si sper ca nu sunt probleme...Am mai fost la un magazin si era 6lei metru totusi cred ca difera ca aia din dedeman cu 2lei metru.
                PS acuma am vazut ca aia cu 2lei metru e de 2.3mm
                Ultima editare de kdyalex; 16.oct.2013, 22:54.

                Comentariu

                • sly123
                  Membru Marcant
                  • 24.iun.2010
                  • 309

                  #23
                  Răspuns la: Teava de gaz

                  Bună ziua.
                  Doresc să îmi montez o centrală termică pe gaz iar persoana cu care am discutat mi-a spus că am nevoie de țeavă de 1 țol fiindcă cea pe care o am acum are diametrul prea mic pentru 2 focuri(mai am un aragaz pe această țeavă).
                  Țeava actuală este poziționată la aprox. 1,9m față de sol și fixată pe pereții casei.
                  Este necesară schimbarea țevii actuale și dacă da, ce preț are această țeavă aproximativ?
                  Mulțumesc.

                  Comentariu

                  • Mircea_G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12229

                    #24
                    Răspuns la: Teava de gaz

                    Ce diametru si lungime are teava actuala ?
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • sly123
                      Membru Marcant
                      • 24.iun.2010
                      • 309

                      #25
                      Răspuns la: Teava de gaz

                      Am măsurat lungimea actuală și este de aproximativ 15 metri.Nu știu exact ce dimensiune are țeava actuală(să zic diametru de 5-7 cm) dar știu că este acolo de cel puțin 12 ani.

                      Comentariu

                      • Ayșe
                        Incepator
                        • 20.sep.2022
                        • 1

                        #26
                        Am și eu niste curiozități , în legătură cu țeava de gaz din bucătărie ii s-a făcut modificare prin prelungire către perete de către o persoana neautorizata deoarece nu am știut și am fost informată greșit , nu sunt proprietara imobilului apartamentul este al surorii mele iar ea este plecata in Anglia , va veni în tara pentru o săptămână am înțeles că îți trebuie autorizație pentru modificarea țevi de gaz și mă întrebam cât durează aceasta procedura iar pentru acea cerere am fost la Distrigaz și mii s-a spus că doar proprietarul se poate prezenta ceea ce nu am înțeles dacă dupa acea declarație pe care o va face personal pentru a primi autorizația mai este necesar sa fie ea in tara sau mă pot ocupa eu sa îi primesc pe oameni pentru remedierea problemei ..., nu știu exact care sunt demersurile și cât durează aceasta procedura
                        Las mai jos o poza cu lucrarea a fost executată prin înfiletare după cum se observă
                        Îmi poate da cineva mai multe informații
                        Mulțumesc frumos
                        Fișiere Atașate

                        Comentariu

                        • VYS
                          Living Legend
                          • 19.aug.2005
                          • 13008

                          #27
                          In primul rand trebuie vazut proiectul de gaze, acolo exista o schita cu pozitionarea conductei. Daca pozitia actuala difera de cea din proiect, daca vrei sa fie totul legal, proprietarul va contacta o firma autorizata care ii va face toate documentele necesare pentru modificarea instalatiei. Ce consumatori va avea? Este facut PIF la instalatie?
                          De ce este acel furtun intre doua bucati de teava? Nu se putea utiliza tot o bucata de teava?
                          VYS Blog DIY

                          Comentariu

                          • Mircea_G
                            Living Legend
                            • 14.ian.2007
                            • 12229

                            #28
                            Nu este furtun/ racord , ci noua teava ( galbena ) . Restul este din vechea instalatie si pt aragaz cobora teava pe jumatatea peretelui .
                            ..........
                            Daca sinteti la comun , nu aveti nevoie de proiect , de nimic , este totul ok
                            Daca aveti contor individual , modificarea este minora si nu va intreaba nimeni nimic .
                            Instalatii verificari-revizii gaze

                            Comentariu

                            • VYS
                              Living Legend
                              • 19.aug.2005
                              • 13008

                              #29
                              Prea era frumos galbenul si nu s-a vazut bine poza, scuzati eroarea.

                              Daca este o centrala, exista riscul sa fie intrebat de ce nu respecta pozitia din proiect daca este vreunul mai riguros. Altfel, nici eu nu cred ca este o problema in practica curenta, dincolo de legalitate.
                              VYS Blog DIY

                              Comentariu

                              Procesare...