Economisire ENERGIE

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Mircea_G
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Economisire ENERGIE

    Postat în original de mirceaknap
    .........
    Noi,Romanii ce cautam?
    Asteptam sa vedem ce planuri au astia cu noi ....

    Lasă un comentariu:


  • mirceaknap
    a răspuns
    Răspuns la: Economisire ENERGIE

    Germanii doresc ca in cca 20 de ani sa renunte la centralele nucleare.
    Cauta, si au reusit, pana acum sa gaseasca solutii alternative.
    Sunt mai mult decat sigur ca vor reusi.
    Noi,Romanii ce cautam?

    Lasă un comentariu:


  • coby
    a răspuns
    Răspuns la: Economisire ENERGIE

    Postat în original de Consultant electrice
    Eu consider ca si la noi exista multe companii cu posibilitati financiare, iar statul ar putea fi implicat mai mult in subventionarea unor astfel de investitii. Evident nici nu indraznesc altfel sa ne comparam cu Germania.
    Dupa ce se platesc taxele si impozitele ( daca nu lucreaza la negru fara acte ) , carei firme ii mai arde de investitii ? Comparam mere cu pepeni .
    Intr o societate ideala asa ar fi frumos , insa societatea romaneasca este inca la ani lumina in urma

    Lasă un comentariu:


  • Consultant electrice
    a răspuns
    Răspuns la: Economisire ENERGIE

    Eu consider ca si la noi exista multe companii cu posibilitati financiare, iar statul ar putea fi implicat mai mult in subventionarea unor astfel de investitii. Evident nici nu indraznesc altfel sa ne comparam cu Germania.

    Lasă un comentariu:


  • coby
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Economisire ENERGIE

    Postat în original de Consultant electrice
    Am ramas uimit dupa o vizita in Germania cat de multe panouri solare se folosesc in aceasta tara. Practic in oraselul in care am stat, aproape toate cladirile aveau instalate panouri solare, nu mai vorbesc de companii care aveau cladirile in totalitate acoperite cu panouri. Pe langa acestea exista si parcuri intregi de panouri solare pe camp si foarte multe eoliene.
    Daca in Romania , puterea de cumparare ar fi la fel ca in Germania , ar fi la fel si la noi ...

    Lasă un comentariu:


  • Consultant electrice
    a răspuns
    Răspuns la: Economisire ENERGIE

    Am ramas uimit dupa o vizita in Germania cat de multe panouri solare se folosesc in aceasta tara. Practic in oraselul in care am stat, aproape toate cladirile aveau instalate panouri solare, nu mai vorbesc de companii care aveau cladirile in totalitate acoperite cu panouri. Pe langa acestea exista si parcuri intregi de panouri solare pe camp si foarte multe eoliene.
    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:


  • robertaccess
    a răspuns
    Răspuns la: Economisire ENERGIE

    up!

    ceva noutati?

    P.S. subiect si pentru 2020!!! de ce a "murit" asa repede? noutati?!?!?!?!?

    Lasă un comentariu:


  • Consultant electrice
    a răspuns
    Răspuns la: Economisire ENERGIE

    Nu sunt destule persoane care sa "stinga lumina" ca sa puna probleme de reglare, iar cateva institutii care sting luminile, vezi Casa Poporului, nu pun nici ele probleme. Asa cum ati subliniat si dvs. este mai mult o chestiune de imagine si de atragerea atentiei asupra oamenilor vis a vis de consumul de energie electrica.

    Lasă un comentariu:


  • mx81
    a răspuns
    Răspuns la: Economisire ENERGIE

    Desi cam tirziu rasunsul pentru Ora pamintului : o idiotenie ! Daca la nivel semnal este ok , variatia de consum pune mari probleme de reglare in sistemul energetic . Singurul care a facut ceva in mod real cu aceasta idee a fost Ceausescu , care stingea zilnic lumina cite 4 ore, la toata lumea . Oare de l-am impuscat ?

    Lasă un comentariu:


  • Consultant electrice
    a răspuns
    Răspuns la: Economisire ENERGIE

    Astazi 29.03.2014 intre 20:30 si 21:30 stingem lumina! Este ora pamantului si putem face si noi un gest de solidaritate alaturandu-ne acestei actiuni. Ideea este sa oprim iluminatul si orice consumatori electrici de care nu avem stricta nevoie in acest interval.

    Mai multe detalii si aici:

    Lasă un comentariu:


  • Consultant electrice
    a răspuns
    Răspuns la: Economisire ENERGIE

    Nu am intales ultima propozitie. Daca e vorba de uitat consider ca nu firul sau lipsa acestuia iti vor aminti in vreun fel. Marele avantaj al sistemului universal si fiabil dpdv al modului de lucru (proximitate) este ca ar putea exista mese in baruri pe care sa iti pui telefonul si sa se reincarce. Daca o sa se intample asta un lucru este clar - daca pana acum cei care se intalnesc si stau pe facebook pe telefon pana se termina bateria, de acum incolo vor sta pe facebook mai mult si vor socializa mai putin

    Lasă un comentariu:


  • sisica_si
    a răspuns
    Răspuns la: Economisire ENERGIE

    Mie personal nu imi plac.
    Sigur o sa uit sa il pun pe pad si voi ramane in pom.
    Asa cu fir an 1.-52 m si cand e gata il las pe unde apuc.

    Lasă un comentariu:


  • Consultant electrice
    a răspuns
    Răspuns la: Economisire ENERGIE

    Ce parere aveti de incarcatoare universale pentru toate telefoanele si tabletele, acelasi standard fara conexiune fizica doar prin proximitate? Ar fi excelent tinand cont ca in momentul de fata sunt inca aparate care nu folosesc standardul micro USB, iar la majoritatea aparatelor aceste mufe se deterioreaza usor in scurt timp fiind niste contacte prea delicate.
    Acum ramane de vazut daca din punct de vedere al tehnologiei se poate ingloba un astfel de sistem de incarcare care foloseste unde electromagnetice, pentru ca este posibil sa perturbe partea de GSM / Wi-Fi.
    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:


  • Consultant electrice
    a răspuns
    Răspuns la: Economisire ENERGIE

    Asta e problema - un motor serios cu bobinaj pe masura e scump si mai greu, iar ei vor sa se bata in preturi de cele mai multe ori nu in calitate.

    Lasă un comentariu:


  • spik1
    a răspuns
    Răspuns la: Economisire ENERGIE

    Eu m-am referit la puterea motorului ce da in primul rand puterea de aspiratie. Am desfacut destule aspiratoare de marca, made in China ce aveau pretentia ca au motorul de 1500-2000 W , cand colo aveau un motoras de jucarie ! In alta ordine de idei, sunt de acord ca sunt importante si sistemele de aspiratie si celelalte elemente ce compun/fac un aspirator bun, dar pe primul loc este puterea si calitatea motorului !
    Am adaptat la un vechi aspirator, Ajax, un motor cu sistemul aferent de aspiratie(turbina) de calitate, i-am refacut etanseitatea si nu-mi venea sa cred in ce hal m-am chinuit pe vremuri , ,cand nu prea aveai multe variante pe piata.
    Asa ca indiferent ce filtre si alte dracii, aspiratorul trebuie sa aiba un motor pe masura, sa duca...in functie de mizeria aspirata filtrele se schimba , dar nu asa la un pic de praf !
    Asa nu-ti mai faci nervi, faci economie de timp si de energie electrica si... fizica !
    Ultima editare de spik1; 11.nov.2013, 21:28.

    Lasă un comentariu:

Procesare...