Economisire ENERGIE

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #91
    Răspuns la: Economisire ENERGIE

    De la 1 septembrie fabricarea becurilor incandescente E27 se opreste, magazinele au dreptul sa mai vanda aceste becuri incandescente pana la eliminarea stocurilor.
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • mariuselectric
      Incepator
      • 17.feb.2007
      • 72

      #92
      Răspuns la: Economisire ENERGIE

      China stie?
      Piata e plina de becuri incandescente made in china!

      Comentariu

      • pistruiatu32
        Incepator
        • 05.nov.2012
        • 10

        #93
        Răspuns la: Economisire ENERGIE

        Eu sunt curios cum poti economisi,platesc foarte mult curent,am becuri de 70w si de 100w,bec led e foarte scump la noi in jur de 100ron,indrumatima catre alte becuri economice dar si rezistente MULTUMESC

        Comentariu

        • Mircea_G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12203

          #94
          Răspuns la: Economisire ENERGIE

          Cele mai ieftine becuri economice si rezistente , cu lumina naturala , sint la ikea .
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • Consultant electrice
            Moderator
            • 08.nov.2005
            • 3240

            #95
            Răspuns la: Economisire ENERGIE

            Piata este plina de becuri economice de calitate accesibile chiar si de la producatori mari Philips, Osram.
            Cat platiti pe luna la curent si cum este locatia in discutie casa, apartament?
            Trebuie sa va ganditi care sunt locurile unde utilizati cel mai mult timp lumina artificiala si acolo sa folositi becuri economice sau neoane.
            Curentul nu iarta!

            Comentariu

            • tanasie
              Living Legend
              • 15.oct.2008
              • 2549

              #96
              Răspuns la: Economisire ENERGIE

              Stimati colegi, nu stiu de ce va cramponati de becuri care au un consum extrem de mic fata de alti consumatori casnici care consuma peste 95 % din totalul energiei electrice necesara unei locuinte.
              Cu respect.

              Comentariu

              • Mircea_G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12203

                #97
                Răspuns la: Economisire ENERGIE

                Deoarece la astea se poate " umbla " mai rapid si mai " subtire " , dar aveti dreptate . Pai hai sa lamurim lumea sa renunte la " lecedeuri " si sa treaca iarasi la crt-uri ...
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • Consultant electrice
                  Moderator
                  • 08.nov.2005
                  • 3240

                  #98
                  Răspuns la: Economisire ENERGIE

                  Si iluminatul are partea lui de consum daca sunt mai multe camere, daca nu se obisnuieste sa se stinga lumina pe holuri sau este necesara o lumina mai puternica in functie de activitatea desfasurata. LCD-ul nu consuma exagerat si mai are si niste moduri eco care reducand backlight-ul mai face o economie; probabil va refereati la plasme care au un consum simtitor de mare.
                  Curentul nu iarta!

                  Comentariu

                  • RaspoElectric
                    Membru Marcant
                    • 17.feb.2009
                    • 702

                    #99
                    Răspuns la: Economisire ENERGIE

                    Postat în original de tanasie
                    Stimati colegi, nu stiu de ce va cramponati de becuri care au un consum extrem de mic fata de alti consumatori casnici care consuma peste 95 % din totalul energiei electrice necesara unei locuinte.
                    Mai taiati din procentul ala.........iluminatul si climatizarea intr-o casa sunt marii consumatori.
                    Ca de gatit nu gatiti toata ziua,dar iluminatul intr-o casa sta aprins 5-8 ore pe zi.Cand faceti socoteala cu puterea instalata pe iluminat si alte variante economice echivalente,nu cred ca se vor reflecta in cele 4-5 procente de care spuneti ca revin iluminatului.
                    Cu respect... Ovi
                    Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                    Comentariu

                    • Consultant electrice
                      Moderator
                      • 08.nov.2005
                      • 3240

                      Răspuns la: Economisire ENERGIE

                      Apropo de independenta energetica vizualizati emisiunea Romania Te Iubesc - Visul Romanesc, aveti link-ul mai jos. Daca nu aveti rabdare sa vizualizati tot reportajul (merita va asigur) puteti sari direct la minutul 35 unde o sa vedeti o instalatie solara complet automatizata a unei case din varful muntelui! Vizionare placuta!



                      Editare ulterioara: Din pacate mi-am dat seama ulterior ca trebuie totusi sa ai cont ca sa poti vizualiza, la mine fiind in cont scria gratuit si am crezut ca poate vedea oricine acceseaza acel link.
                      Ultima editare de Consultant electrice; 05.dec.2012, 23:17.
                      Curentul nu iarta!

                      Comentariu

                      • RaspoElectric
                        Membru Marcant
                        • 17.feb.2009
                        • 702

                        Răspuns la: Economisire ENERGIE

                        Puteti viziona AICI emisiunea cu d-l Dunca.Am vazut reportajul parca duminica,si am ramas....interzis.La mai multi romani cu asemenea realizari si succes d-lui Dunca.
                        Cu respect ... Ovi
                        Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                        Comentariu

                        • spik1
                          Living Legend
                          • 20.apr.2012
                          • 2342

                          Răspuns la: Răspuns la: Economisire ENERGIE

                          "Platesti mai mult pe aer conditionat vara decat ai da pe gaz iarna... nu prea faci economie in felul acesta si traitul intr-o sera nu-i tocmai placut. Cunosc personal astfel de situatii, cand proprietarul s-a zgarcit sa angajeze un arhitect bun pentru casa si s-a ales cu o chestie "proiectata" de el... adica o groaza de geamuri mari spre sud, si abia poti sa respiri inauntru vara, daca nu dai drumul la aer" ......... Salut ! Dupa parerea mea daca nu te mangaie, dimineata, razele soarelui pe fata cand esti in pat e pacat, mai ales cand poti alege aceasta optiune ! Este mare bucurie sa vezi casa inundata de lumina soarelui dimineata ! Numai de bine !
                          Ultima editare de spik1; 06.dec.2012, 22:23.

                          Comentariu

                          • aky1
                            Incepator
                            • 19.nov.2011
                            • 8

                            Răspuns la: Economisire ENERGIE

                            Eu nu inteleg nimic...Am vazut si emisiunea Duminica...

                            Comentariu

                            • todorovicim
                              Membru
                              • 31.dec.2010
                              • 179

                              Răspuns la: Economisire ENERGIE

                              Postat în original de VYS
                              2 observatii:
                              -chiar lasi PC-ul 24/24 in functiune? - cat crezi ca rezista asa fara a cadea vreun ventilator, o sursa etc.

                              -cred ca ai gresit la transformarea din W in KW !
                              Corect VYS,pana si laptopul se incalzeste...E o sursa de caldura in casa functionarea PC-ului non-stop...

                              Comentariu

                              • Consultant electrice
                                Moderator
                                • 08.nov.2005
                                • 3240

                                Răspuns la: Economisire ENERGIE

                                Cu cat temperatura ambientala este mai mare, cu atat componentele electronicelor care se incalzesc au de suferit in timp si li se scurteaza durata de viata. Evident un produs bun este gandit sa faca fata si atata timp cat este montat si ventilat corect sa functioneze corect cativa ani fara a necesita reparatii.

                                Mie imi place cata "economie" se face pe la institutiile de stat unde se achizitioneaza cosuri pentru colectare selectiva ca asa e moda si obligatia, iar pe partea cealalta vis a vis de ecologie si economie se aeriseste iarna ca e prea cald, caloriferele in cele mai multe cazuri fiind vechi fara posibilitate de reglaj.
                                Curentul nu iarta!

                                Comentariu

                                Procesare...