Economisire ENERGIE

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6865

    Răspuns la: Economisire ENERGIE

    M ar scuti de multa munca - conductori , prize doze .... acumulatorii se pot schimba si cu mai puternici .
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • GeorgeTrisina
      Membru marcant
      • 27.sep.2012
      • 748

      Răspuns la: Economisire ENERGIE

      Postat în original de coby
      M ar scuti de multa munca - conductori , prize doze .... acumulatorii se pot schimba si cu mai puternici .
      Mai puternici nu stiu daca poti, pt ca ar fi prea mic curentul de incarcare, iar asta inseamna sa nu se incarce suficient.
      Eu zic sa te interesezi asupra parametrilor acestor lampi in ceea ce priveste durata de viata a lor.

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6865

        Răspuns la: Economisire ENERGIE

        mai puternici / sau la fel daca intre timp acumulatorii se uzeaza si nu mai inmagazineaza energia , la asta ma refeream ; fiabilitatea sa fie la panoul fotovoltaic , ca restul - ledurile etc se pot schimba
        la o lampa solara ieftina (5 lei) i am schimbat acumulatorul , bateria AA cu unul putin mai puternic si acuma tine toata noaptea - o am de 7 ani
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        • Consultant electrice
          Moderator
          • 08.nov.2005
          • 3240

          Răspuns la: Economisire ENERGIE

          Lampile cu acumulatori ieftine sunt slabute odata ca echipare cu acumulatori - sunt de calitate slaba si odata ca suprafata a panourilor fotovoltaice. Daca s-ar remedia aceste doua aspecte preturile ar fin inabordabile pentru cumparatorul de rand care vrea sa incerce acest sistem sau ar descuraja in comparatie cu alte produse aparent similare.
          Curentul nu iarta!

          Comentariu

          • coby
            Living Legend
            • 21.feb.2012
            • 6865

            Răspuns la: Economisire ENERGIE

            Am gasit pe aceeasi pagina si cateva panouri mai mari dar fara instalatie - acolo inca nu prea stiu ce si cum se leaga , o sa caut info despre caracteristicile acestor panouri . Insa o sa achizitionez si un sistem ca mai sus - daca da o lumina ca lampile de veghe , ma declar multumit .
            Si din nimicuri poti face ceva bun .

            Comentariu

            • Consultant electrice
              Moderator
              • 08.nov.2005
              • 3240

              Răspuns la: Economisire ENERGIE

              Panourile mari pot furniza o cantitate de energie suficienta in momentul in care afara este innorat. Suprafata mare ajuta la reincarcarea bateriilor si dupa o zi mai intunecata sau iarna, insa doar panoul nu poate fi conectat direct la acumulatori, este nevoie si de un circuit de gestionare a incarcarii pentru a asigura o viata lunga acumulatorilor.
              Curentul nu iarta!

              Comentariu

              • mesteru'
                Incepator
                • 09.ian.2013
                • 39

                Răspuns la: Economisire ENERGIE

                Postat în original de Consultant electrice
                Asta e exact cum am patit eu, mi-am izolat casa, a fost iarna mai blanda si tot am platit pe o luna 700 ron la gaze, ca in anii trecuti cand nu era casa izolata dar era alt pret la gaz.
                Dupa ce au trecut lunile de iarna, cand am platit la intretinere inclusiv energia termica, am zis "in sfarsit nu mai trebuie sa platim si caldura la intretinere, de acum ne va costa mai ieftin". Da' de unde, in luna urmatoare factura la intretinere, era ceva mai mare decat in lunile de iarna. Motivul a fost "pierderi de apa pe retea", in conditiile in care, in locuinta, apa rece si calda este contorizata. Evident ca nu am platit.
                Adica, am contor pt consumul de apa, am grija sa nu stau prea mult sub dus, fac economie, dar ... sunt pierderi pe retea.
                In ce priveste consumul de curent, folosim becuri economice, becuri pe leduri, scoatem aparatele din st-by
                dar se scumpeste energia electrica. Asadar, echilibrul se mentine.

                Comentariu

                • GeorgeTrisina
                  Membru marcant
                  • 27.sep.2012
                  • 748

                  Răspuns la: Răspuns la: Economisire ENERGIE

                  Postat în original de mesteru'
                  Dupa ce au trecut lunile de iarna, cand am platit la intretinere inclusiv energia termica, am zis "in sfarsit nu mai trebuie sa platim si caldura la intretinere, de acum ne va costa mai ieftin". Da' de unde, in luna urmatoare factura la intretinere, era ceva mai mare decat in lunile de iarna. Motivul a fost "pierderi de apa pe retea", in conditiile in care, in locuinta, apa rece si calda este contorizata. Evident ca nu am platit.
                  Adica, am contor pt consumul de apa, am grija sa nu stau prea mult sub dus, fac economie, dar ... sunt pierderi pe retea.
                  In ce priveste consumul de curent, folosim becuri economice, becuri pe leduri, scoatem aparatele din st-by
                  dar se scumpeste energia electrica. Asadar, echilibrul se mentine.
                  Problema cu pierderile pe retea e deja nesimtire si hotie pe fata. Ce ar vrea RAJA sau cine-i furnizorul sa-i repari tu reteaua? sau cel care incaseaza banii vrea sa-si faca vila?
                  Bine ai facut ca n-ai platit.

                  Comentariu

                  • Consultant electrice
                    Moderator
                    • 08.nov.2005
                    • 3240

                    Răspuns la: Economisire ENERGIE

                    Nu cumva la"pierderi" pe retea intra si posibile furturi rezultate din apometre modificate in sensul inregistrarii unor cantitati mai mici? Eu am vazut problema asta la bloc de 10 etaje unde pe apometrul general era o valoare iar pe apometrele insumate de la apartamente era alta valoare semnificativ mai mica in conditiile in care nu erau pierderi. Se punea problema la sedintele de asociatie daca este vorba de eroarea aparatelor sau de frauda a unora prin diverse metode.
                    Curentul nu iarta!

                    Comentariu

                    • mesteru'
                      Incepator
                      • 09.ian.2013
                      • 39

                      Răspuns la: Economisire ENERGIE

                      Ba da, la "pierderi" intra si furaciunile.
                      Dar nu cumva era modificat apometrul general, astfel incat sa indice mai mult ?
                      Din moment ce exista apometre, nu inteleg de ce la bloc nu se incheie contracte individuale cu furnizorul, ca si la energia electrica.
                      Ai contor, transmiti indexul sau vin ei si citesc, si cu asta basta.
                      Dar nu, noi trebuie sa o facem prin asociatie, ca asa se acopera furaciunea mai bine, in plus mai si platim pe unu ca sa faca el calculelele.

                      Comentariu

                      • coby
                        Living Legend
                        • 21.feb.2012
                        • 6865

                        Răspuns la: Economisire ENERGIE

                        Postat în original de mesteru'
                        Ai contor, transmiti indexul sau vin ei si citesc, si cu asta basta.
                        Dar nu, noi trebuie sa o facem prin asociatie, ca asa se acopera furaciunea mai bine, in plus mai si platim pe unu ca sa faca el calculelele.
                        Ca sa stopezi "hotiile " , ar trebui bransament individual cu contor pe casa scarii la intrarea fiecarui apartament , in cutie sigilata cu vizor exact ca la contoarele de gaz , mai complicat dar mai sigur
                        Si din nimicuri poti face ceva bun .

                        Comentariu

                        • Mircea_G
                          Living Legend
                          • 14.ian.2007
                          • 12202

                          Răspuns la: Economisire ENERGIE

                          Regia de apa nu admite decit un brasament si un contract pe imobil iar in cazul unor obiective speciale , strategice , doua .
                          Diferentele intre " contoarele " de apartament si cel general , in minus sau plus , se datoreaza proastei functionari a lor , diferitelor tipuri de clasa , montajului diferit ...
                          In veci de veci , acele apometre de apartament , nu vor reflecta adevarul .
                          Instalatii verificari-revizii gaze

                          Comentariu

                          • coby
                            Living Legend
                            • 21.feb.2012
                            • 6865

                            Răspuns la: Economisire ENERGIE

                            Postat în original de Mircea G
                            Regia de apa nu admite decit un brasament si un contract pe imobil iar in cazul unor obiective speciale , strategice , doua .
                            Diferentele intre " contoarele " de apartament si cel general , in minus sau plus , se datoreaza proastei functionari a lor , diferitelor tipuri de clasa , montajului diferit ...
                            In veci de veci , acele apometre de apartament , nu vor reflecta adevarul .
                            atunci sa plateasca "regia" "pierderile"
                            Si din nimicuri poti face ceva bun .

                            Comentariu

                            • Cherubino
                              Living Legend
                              • 10.iul.2006
                              • 1687

                              Răspuns la: Economisire ENERGIE

                              Postat în original de mesteru'
                              Ba da, la "pierderi" intra si furaciunile.
                              Dar nu cumva era modificat apometrul general, astfel incat sa indice mai mult ?
                              Din moment ce exista apometre, nu inteleg de ce la bloc nu se incheie contracte individuale cu furnizorul, ca si la energia electrica.
                              Ai contor, transmiti indexul sau vin ei si citesc, si cu asta basta.
                              Dar nu, noi trebuie sa o facem prin asociatie, ca asa se acopera furaciunea mai bine, in plus mai si platim pe unu ca sa faca el calculelele.
                              Desi suntem off-topic, vin si eu cu precizarea ca, si acolo unde exista contracte directe cu furnizorul exista "furaciuni". Cazuri concrete sunt multe la mine in oras unde, dupa desfiintarea vechilor asociatii de locatari in 1997, regia de apa a incheiat contracte directe cu fiecare abonat in parte. Desi exista apometre montate atat pe casa scarii (principal), cat si individuale la abonati, in unele situatii abonatii ajung sa plateasca mai mult pentru asa-numitele "pierderi" decat pentru consumul propriu. Motivele acestei situatii sunt montarea de tot felul de dispozitive de furat care blocheaza mecanismul apometrului sau comunicarea unui index inferior celui real (asta pentru ca de regula in fiecare scara de bloc exista o persoana care preia in fiecare luna indexurile de la locatari si le trece intr-un tabel pe care-l depune la regia de apa). Normal ca la un apartament unde stau 3-4-5 persoane si se comunica un consum de doar 1mc de apa rece pe luna, diferentele furate sau necomunicate (dar inregistrate de apometrul scarii) vor aparea drept "pierderi" si le vor plati toti locatarii. Problema a ajuns sa fie atat de grava incat regia de apa, de circa 8 ani, a inceput sa ofere abonatilor doritori posibilitatea de a-si face bransamente separate inainte de apometrul scarii, dar cu contoarele individuale montate pe casa scarii, pentru a exista permanent posibilitatea de control. Abonatii care au ales aceasta varianta (printre care ma numar si eu), nu mai platesc niciun fel de pierderi, ci doar consumul inregistrat de apometrul propriu.
                              Ultima editare de Consultant electrice; 26.mai.2013, 14:28.
                              LARGO AL FACTOTUM

                              Comentariu

                              • Mircea_G
                                Living Legend
                                • 14.ian.2007
                                • 12202

                                Răspuns la: Economisire ENERGIE

                                Postat în original de Cherubino
                                ..........Problema a ajuns sa fie atat de grava incat regia de apa, de circa 8 ani, a inceput sa ofere abonatilor doritori posibilitatea de a-si face bransamente separate inainte de apometrul scarii, dar cu contoarele individuale montate pe casa scarii, pentru a exista permanent posibilitatea de control. Abonatii care au ales aceasta varianta (printre care ma numar si eu), nu mai platesc niciun fel de pierderi, ci doar consumul inregistrat de apometrul propriu.
                                Cum se cheama " regia " respectiva ?
                                Instalatii verificari-revizii gaze

                                Comentariu

                                Procesare...