Economisire ENERGIE

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mx81
    Membru Marcant
    • 21.ian.2006
    • 322

    Răspuns la: Economisire ENERGIE

    Desi cam tirziu rasunsul pentru Ora pamintului : o idiotenie ! Daca la nivel semnal este ok , variatia de consum pune mari probleme de reglare in sistemul energetic . Singurul care a facut ceva in mod real cu aceasta idee a fost Ceausescu , care stingea zilnic lumina cite 4 ore, la toata lumea . Oare de l-am impuscat ?

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      Răspuns la: Economisire ENERGIE

      Nu sunt destule persoane care sa "stinga lumina" ca sa puna probleme de reglare, iar cateva institutii care sting luminile, vezi Casa Poporului, nu pun nici ele probleme. Asa cum ati subliniat si dvs. este mai mult o chestiune de imagine si de atragerea atentiei asupra oamenilor vis a vis de consumul de energie electrica.
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      • robertaccess
        Incepator
        • 27.aug.2012
        • 28

        Răspuns la: Economisire ENERGIE

        up!

        ceva noutati?

        P.S. subiect si pentru 2020!!! de ce a "murit" asa repede? noutati?!?!?!?!?

        Comentariu

        • Consultant electrice
          Moderator
          • 08.nov.2005
          • 3240

          Răspuns la: Economisire ENERGIE

          Am ramas uimit dupa o vizita in Germania cat de multe panouri solare se folosesc in aceasta tara. Practic in oraselul in care am stat, aproape toate cladirile aveau instalate panouri solare, nu mai vorbesc de companii care aveau cladirile in totalitate acoperite cu panouri. Pe langa acestea exista si parcuri intregi de panouri solare pe camp si foarte multe eoliene.
          Fișiere Atașate
          Curentul nu iarta!

          Comentariu

          • coby
            Living Legend
            • 21.feb.2012
            • 6865

            Răspuns la: Răspuns la: Economisire ENERGIE

            Postat în original de Consultant electrice
            Am ramas uimit dupa o vizita in Germania cat de multe panouri solare se folosesc in aceasta tara. Practic in oraselul in care am stat, aproape toate cladirile aveau instalate panouri solare, nu mai vorbesc de companii care aveau cladirile in totalitate acoperite cu panouri. Pe langa acestea exista si parcuri intregi de panouri solare pe camp si foarte multe eoliene.
            Daca in Romania , puterea de cumparare ar fi la fel ca in Germania , ar fi la fel si la noi ...
            Si din nimicuri poti face ceva bun .

            Comentariu

            • Consultant electrice
              Moderator
              • 08.nov.2005
              • 3240

              Răspuns la: Economisire ENERGIE

              Eu consider ca si la noi exista multe companii cu posibilitati financiare, iar statul ar putea fi implicat mai mult in subventionarea unor astfel de investitii. Evident nici nu indraznesc altfel sa ne comparam cu Germania.
              Curentul nu iarta!

              Comentariu

              • coby
                Living Legend
                • 21.feb.2012
                • 6865

                Răspuns la: Economisire ENERGIE

                Postat în original de Consultant electrice
                Eu consider ca si la noi exista multe companii cu posibilitati financiare, iar statul ar putea fi implicat mai mult in subventionarea unor astfel de investitii. Evident nici nu indraznesc altfel sa ne comparam cu Germania.
                Dupa ce se platesc taxele si impozitele ( daca nu lucreaza la negru fara acte ) , carei firme ii mai arde de investitii ? Comparam mere cu pepeni .
                Intr o societate ideala asa ar fi frumos , insa societatea romaneasca este inca la ani lumina in urma
                Si din nimicuri poti face ceva bun .

                Comentariu

                • mirceaknap
                  Living Legend
                  • 05.mar.2011
                  • 1417

                  Răspuns la: Economisire ENERGIE

                  Germanii doresc ca in cca 20 de ani sa renunte la centralele nucleare.
                  Cauta, si au reusit, pana acum sa gaseasca solutii alternative.
                  Sunt mai mult decat sigur ca vor reusi.
                  Noi,Romanii ce cautam?

                  Comentariu

                  • Mircea_G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12202

                    Răspuns la: Răspuns la: Economisire ENERGIE

                    Postat în original de mirceaknap
                    .........
                    Noi,Romanii ce cautam?
                    Asteptam sa vedem ce planuri au astia cu noi ....
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • mirceaknap
                      Living Legend
                      • 05.mar.2011
                      • 1417

                      Răspuns la: Răspuns la: Economisire ENERGIE

                      Postat în original de Mircea G
                      Asteptam sa vedem ce planuri au astia cu noi ....
                      Sa fie cumva"Marete"?

                      Comentariu

                      • popic82
                        Incepator
                        • 01.mai.2015
                        • 33

                        Răspuns la: Economisire ENERGIE

                        Buna ziua,
                        De cateva zile bune citesc neincetat acest forum in cautarea unor informatii privind iluminarea unui apartament de 4 camere complet cu LEDuri. In proportie de 80% din iluminat vreau sa folosesc banda LED. As avea si eu cateva intrebari cu privire la acest sistem.
                        1. Pot folosi direct 220v si reusesc sa gasesc aceste produse pentru toata casa ? ( lumina calda, lumina rece, lumina naturala si RCB pentru ambient? )
                        2. Ce firme de top recomandati si de unde as putea sa cumpar aceste produse.
                        3. Banda LED ( ambientala) se poate ingropa in rasina epoxilica ( intentionez sa pun o lumina ambientala RCB ...care sa se disperseze prin toata podeaua, dar asta prin marginea podelei) si cum se alimenteaza ea ? de la priza sau de pe circuitul de lumini.
                        4. Merge instalat un intrerupator RF, 2 intrerupatoare, pentru o camera in care folosesc banda led 5630? ( incerc sa evit spargerea in beton pentru a face santuri si a umple tavanul de fire pentru a face un sistem cap scara)
                        5. Daca sistemul de iluminare cu Banda LED este pe 220v , pe acestea este montat si fir de impamantare ?
                        6. Daca folosesc fir de 1.5mm pana in doza, cu ce fir plec catre intrerupator si mai apoi care banda LED? tin sa precizez ca am petertii din beton prefabricat.
                        Multumesc anticipat,
                        Cu respect...

                        Comentariu

                        • Consultant electrice
                          Moderator
                          • 08.nov.2005
                          • 3240

                          Răspuns la: Economisire ENERGIE

                          Spuneti ca ati citit acest forum neincetat dar din intrebarile care le-ati pus se pare ca nu ati citit unde trebuie.

                          La LED-uri aveti nevoie de o sursa, deci nu alimentati la retea direct pentru situatiile uzuale.
                          Da, puteti folosi LED-uri pentru iluminat complet in casa, insa baghetele LEd se preteaza acolo unde concepeti sistemul LED de la inceput si adaptati si tavanul cu scafe pentru acest gen de iluminat. Cel mai simplu este sa folositi becuri sau corpuri de iluminat LED care se alimenteaza direct la retea si contin sursele de care vorbeam integrate in carcasele lor.
                          Pentru bagheta LED RGB (nu RCB) trebuie sa va ganditi cu ce controler realizati alimentarea si cum doriti schimbarea culorilor. Varianta mai simpla ar fi sa folositi o singura culoare pe ambient eventual impreuna cu un variator pe acest circuit.
                          Nu aveti ce face cu impamantarea pe circuitul LED. In acest circuit lucrati cu tensiuni de 12-24V care nu sunt periculoase.
                          Sectiunea conductorilor se alege in functie de ce led-uri folositi si cate.
                          Curentul nu iarta!

                          Comentariu

                          • popic82
                            Incepator
                            • 01.mai.2015
                            • 33

                            Răspuns la: Economisire ENERGIE

                            In cateva zile nu am putut acapara toata informatia binenteles. DIn acest considerent am preferat sa scriu un mesaj sa primesc un raspuns la ofurile mele. Sunt necunoscator in acest domeniu, dar detianand informatia stiu ce sa cer electricianului ( nu toti sunt familiarizati cu LED`ul ).
                            Nu sunt in tara si nici in alta tara. Sunt navigator in mijlocul oceanelor si imi este greu sa caut si sa vad tutoriale video pentru asa ceva. Eu nu inteleg cu pot de la conductorul de cupru de 1.5mm sa trec la banda led printr`un intrerupator. Stiu, am multe lacune, dar incerc sa fiu informat pentru a iesi un lucru de calitate. Toata instalatia vreau sa fie cu IP65, dar asta nu stiu daca este un avantaj sau dezavantaj. Aceasta protectie pentru umezeala este datorata unei impamantari sau datorita unui silicon/rasina epoxy? Am vazut Benzi led tratate cu Epoxy..si ma gandesc ca daca ingrop aceasta banda in rasina epoxidica ar deveni un corp iar lumina s`ar dispersa uniform, dar eu intreb poate aveti idee...sau vreo sugestie cum sa o montez.
                            Probabil este frustrant pentru un profesionist sa vada atatea intrebari tampite, dar imi asum un risc moral.
                            Cu respect !

                            Comentariu

                            • mbostangiu
                              Membru Marcant
                              • 31.dec.2011
                              • 594

                              Răspuns la: Economisire ENERGIE

                              În general proiectul de instalații electrice este obligatoriu, răspunde la nevoile și la pretențiile utilizatorului, va da informații despre costurile lucrării, este instrumentul de control și verificare a execuției. În particular pentru cazul dvs. cred ca ar fi foarte util pentru ca nu sunteți la "locul faptei". Cat costa nu știu sa va spun, însă nu poate fi foarte scump. Va spun ca nu e scump pentru ca eu de exemplu la acest moment îmi construiesc casa, proiectul a costat cam 2.5 - 3% din investiția totala și la început prețul părea foarte mare însă acum, la jumătate de drum, îmi dau seama ca face toți banii.
                              Recomandat ca cel care executa sa fie alta persoana decât cel care proiectează.
                              “Quality means doing it right when no one is looking.”

                              Comentariu

                              • Consultant electrice
                                Moderator
                                • 08.nov.2005
                                • 3240

                                Răspuns la: Economisire ENERGIE

                                Orice bagheta LED disipa ceva caldura. Daca o mai turnati in cine stie ce rasina, pe langa faptul ca o stresati mecanic (daca e vorba de LED-uri SMD pe cablaj flexibil), puteti scadea si durata de functionare datorita acumularii de caldura.

                                La LED-uri nu exista impamantare, se lucreaza cu tensiuni joase. Cel mult se poate impamanta carcasa sursei LED-urilor daca este metalica.
                                Curentul nu iarta!

                                Comentariu

                                Procesare...