Economisire ENERGIE

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • popic82
    Incepator
    • 01.mai.2015
    • 33

    Răspuns la: Economisire ENERGIE

    Postat în original de Consultant electrice
    Orice bagheta LED disipa ceva caldura. Daca o mai turnati in cine stie ce rasina, pe langa faptul ca o stresati mecanic (daca e vorba de LED-uri SMD pe cablaj flexibil), puteti scadea si durata de functionare datorita acumularii de caldura.

    La LED-uri nu exista impamantare, se lucreaza cu tensiuni joase. Cel mult se poate impamanta carcasa sursei LED-urilor daca este metalica.
    Mersi pentru raspuns. Pe zi ce trece si ma documentez vad ce aberatii scriu pe forum, dar sunt sigur ca sunt multi ca mine. Las capul jos si nu zic nimic, la capitolul asta sunt mic si orice mesaj de critica sau ironizare are ceva constructiv in el.
    Multumesc ca ma suportati (si ma refer aici, pe toate topicurile ).

    Comentariu

    • popic82
      Incepator
      • 01.mai.2015
      • 33

      Răspuns la: Economisire ENERGIE

      Postat în original de mbostangiu
      În general proiectul de instalații electrice este obligatoriu, răspunde la nevoile și la pretențiile utilizatorului, va da informații despre costurile lucrării, este instrumentul de control și verificare a execuției. În particular pentru cazul dvs. cred ca ar fi foarte util pentru ca nu sunteți la "locul faptei". Cat costa nu știu sa va spun, însă nu poate fi foarte scump. Va spun ca nu e scump pentru ca eu de exemplu la acest moment îmi construiesc casa, proiectul a costat cam 2.5 - 3% din investiția totala și la început prețul părea foarte mare însă acum, la jumătate de drum, îmi dau seama ca face toți banii.
      Recomandat ca cel care executa sa fie alta persoana decât cel care proiectează.
      Toata schema electrica este facuta deja. Am consultat 2 electricieni si au spus ca este perfect calculata, dar eu m`am sucit acum o saptamana pe iluminare LED ceea ce a schimbat putin datele problemei, aici referindu`ma doar la partea de iluminat. O sa ajung acasa marti miercuri si am sa iau legatura cu furnizorii locali sa vad cum fac adaptarea. As vrea sa merg in continuare pe vechiul plan ( din punct de vedere al conductorilor si a dimensionarii instalatiei ) ca nu sti ce v`a fi peste 10 ani. Cel putin cand am sa pun anumite intrebari consultantului de unde probabil o sa achizitionez toata sursa de lumina, o sa stiu ce sa intreb si asta datorita acestui forum. Nu`s inca lamurit 100% vis a vis de iluminarea led ( despre benefici si cati lumeni voi folosi pe fiecare camera ), dar sigur ies la liman. Singura problema care ma omoare este debitarea pentru copex.

      Comentariu

      • Consultant electrice
        Moderator
        • 08.nov.2005
        • 3240

        Răspuns la: Economisire ENERGIE

        Daca ati calculat instalatia pentru lampi clasice, clar sursele LED vor consuma mai putin. Ganditi-va clar daca folositi o instalatie bazata pe banda LED, un corp LED de iluminat sau un corp clasic in care montati becuri LED. Dupa ce v-ati hotarat in ce directie mergeti stabilim si alte detalii.
        Ultima editare de Consultant electrice; 08.mai.2015, 14:01.
        Curentul nu iarta!

        Comentariu

        • popic82
          Incepator
          • 01.mai.2015
          • 33

          Răspuns la: Economisire ENERGIE

          Sunt 100% sigur ca pun LED. Nedumerirea mea este daca pot merge pe aceiasi instalatie clasica ( dar refacuta de la zero) sau trebuie recalculata. Consumul nu`l cunosc inca, deoarece nu stiu de cati lumeni/W voi avea nevoie pentru fiecare camera in parte. Astept detaliile dumneavoastra si sfaturi !

          Comentariu

          • Consultant electrice
            Moderator
            • 08.nov.2005
            • 3240

            Răspuns la: Economisire ENERGIE

            Eu v-am explicat niste aspecte pe care vad ca nu le-ati inteles. Deasemenea v-am explicat ca pentru un iluminat normal intr-o casa daca veti folosi solutii LED in mod cert nu veti consuma mai mult si nu va fi necesara redimensionata instalatia.
            Curentul nu iarta!

            Comentariu

            • onyiercan
              Incepator
              • 10.mar.2008
              • 13

              Răspuns la: Economisire ENERGIE

              Buna ziua! Acuma sunt la efectuarea instalatiei electrice la casa noua din bca, si am nevoie de ceva indrumare, am in plan ca la instalatia electrica de iluminat in baie sa am o sursa de lumina principala si una deasupra oglinzii, la sursa de la oglinda vreau sa ii pun un intrerupator langa oglinda, care sa il actionez cand e nevoie, adica cand deschid circuitul de la sursa principala sa se deschida si cel de la oglinda, iar cand "intru in baie" inchid circuitul principal, iar cel de la oglinda sa ramana tot deschis, doar daca e nevoie sa il inchid de la inrerupatorul de la oglinda.

              Comentariu

              • intransingentul
                Living Legend
                • 26.iul.2012
                • 1008

                Răspuns la: Economisire ENERGIE

                Dupa ce inchideti si circuitul de la oglinda ve-ti ramane pe intuneric.
                cel putin asa am inteles.
                iar cand "intru in baie" inchid circuitul principal, iar cel de la oglinda sa ramana tot deschis, doar daca e nevoie sa il inchid de la inrerupatorul de la oglinda.
                De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

                Comentariu

                • Galaxy
                  Membru
                  • 21.dec.2012
                  • 261

                  Re: Economisire ENERGIE

                  Eu am inteles ca sursa de langa oglinda sa aiba un intrerupator suplimentar, pentru a o aprinde la nevoie, DACA e inchis intrerupatorul de afara (deci daca e lumina in baie deja).
                  Iar de afara, cand stingi lumina, se stinge tot.

                  E OK ... care era intrebarea ?

                  Comentariu

                  • Mircea G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12085

                    Răspuns la: Răspuns la: Economisire ENERGIE

                    Postat în original de onyiercan
                    Buna ziua! Acuma sunt la efectuarea instalatiei electrice la casa noua din bca, si am nevoie de ceva indrumare, am in plan ca la instalatia electrica de iluminat in baie sa am o sursa de lumina principala si una deasupra oglinzii, ..........
                    Veniti cu doua circuite .
                    - un circuit de iluminat , pe tavan , cu intrerupator afara
                    - un circuit de priza , pe care montati aplicele de la oglinda , cu intrerupator linga oglinda , si o priza
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • Dosarele x
                      Membru Marcant
                      • 22.iul.2012
                      • 522

                      Răspuns la: Economisire ENERGIE

                      Puteti opta pt o oglinda cu iluminare si priza.
                      Tot ce spuneti si faceti se trece la DOSAR

                      Comentariu

                      • onyiercan
                        Incepator
                        • 10.mar.2008
                        • 13

                        Răspuns la: Re: Economisire ENERGIE

                        Postat în original de Galaxy
                        Eu am inteles ca sursa de langa oglinda sa aiba un intrerupator suplimentar, pentru a o aprinde la nevoie, DACA e inchis intrerupatorul de afara (deci daca e lumina in baie deja).
                        Iar de afara, cand stingi lumina, se stinge tot.

                        E OK ... care era intrebarea ?
                        e ok. Intrebarea este, ce fel de intrerupator am nevoie si cum il leg la oglinda?

                        Comentariu

                        • Galaxy
                          Membru
                          • 21.dec.2012
                          • 261

                          Re: Economisire ENERGIE

                          In serie cu cel de afara. Aveti doua fire (sau 3, cu pamantarea) care ies din perete in dreptul oglinzii. Nulul si pamantarea le legati la lampa iar faza o treceti prin intrerupator.
                          Acum ce fel ... depinde de situatia de acolo. Cel mai simplu e modelul pe fir, ca la veioze, dar e inestetic. Daca se poate ingropa, atunci unul obisnuit. Daca nu, unul aplicat.

                          Comentariu

                          • Consultant electrice
                            Moderator
                            • 08.nov.2005
                            • 3240

                            Răspuns la: Economisire ENERGIE

                            Aveti variante de oglinzi cu lumini integrate si intreruptor, asta presupune insa ca daca doriti sa aprindeti doar lumina de la oglinda intrati in baie pe intuneric pana la oglinda. Daca puneti un intreruptor dublu si aveti doua circuite unul pt. iluminarea generala si unul pentru oglinda este destul de practic pentru ca noaptea spre exemplu aprindeti lumina de la oglinda doar care este mai slaba si mai placuta - eu asa am acasa. In cea de-a doua varianta eu le am in paralel le aprind independent pe fiecare.
                            Curentul nu iarta!

                            Comentariu

                            • Galaxy
                              Membru
                              • 21.dec.2012
                              • 261

                              Re: Economisire ENERGIE

                              Eu am afara din baie doua intrerupatoare, unul pentru becul de sus, altul pentru cel de la oglinda.
                              Mai e unul si la oglinda pentru ca asa a venit, insa nu-l mai folosesc.

                              Comentariu

                              • Consultant electrice
                                Moderator
                                • 08.nov.2005
                                • 3240

                                Răspuns la: Economisire ENERGIE

                                Explicati-mi si mie cum ma ajuta controul inteligent sa fac economie vis a vis de aparatele care consuma curent in stand by? Cum mi le indica care sunt ele - eu asta am inteles din acest reportaj:
                                Curentul nu iarta!

                                Comentariu

                                Procesare...