Generator electric

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Baboo
    Living Legend
    • 09.iul.2006
    • 1658

    #61
    Sau poate gasiţi nişte comutatoare cu came, cu trei poziţii cu trecerea prin zero, cu 3,-4 etaje.
    Aceasta schema de conexiuni (nu mai ştiu care)era folosita la schimbarea manuala a sensului la motoare trifazice.
    Sal'tare!
    E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

    Comentariu

    • Mircea G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12085

      #62
      Postat în original de Baboo
      Sau poate gasiţi nişte comutatoare cu came, cu trei poziţii cu trecerea prin zero, cu 3,-4 etaje.
      Aceasta schema de conexiuni (nu mai ştiu care)era folosita la schimbarea manuala a sensului la motoare trifazice.
      Sal'tare!
      Frumoase poze ! Va dati seama ca prima oara asa am reactionat deoarece eu n-am lucrat cu asa ceva si n-am stiinta ! Va trebui sa studiez pt a vedea ce se potriveste , eventual ( mai mult ca sigur ) voi apela la cineva care cunoaste aceste comutatoare .
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • alabala
        Incepator
        • 17.oct.2007
        • 97

        #63
        pot sa intreb cat a costat generatorul ???
        http://casa-mea.blogspot.com/

        Comentariu

        • alabala
          Incepator
          • 17.oct.2007
          • 97

          #64
          ?
          http://casa-mea.blogspot.com/

          Comentariu

          • Mircea G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12085

            #65
            Postat în original de alabala
            ?
            29 mil .
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • leon
              Membru Marcant
              • 19.sep.2006
              • 905

              #66
              Cateva instructiuni foarte generale pentru Einhell STE 5500
              Interesante ar putea fi informatiile -(Manual, Circuit diagram,…)- prezentate, la rubrica Downloads a fiecarui produs, de firmele „Geko“ si „Eisemann“

              Comentariu

              • Baboo
                Living Legend
                • 09.iul.2006
                • 1658

                #67
                Se vede ca fiecare priza in S1 nu poate fi incarcata mai mult de 1600W şi in S2 poate fi incarcata pina la 1800W timp de max 5 minute. Prin comutarea unui intrerupător, spre dreapta, (notat cu 6 in instructiuni) se activeaza priza trifazica . Aceasta poate fi incarcata in S1 pina la 4800wiar in S2 pina la 550W timp de 5 minute. Astea ar fi instructiunile in ceea ce priveste incaracrea generatorului. Daca intrerupătorul notat cu 6 se poziţioneaza spre stinga, sunt active prizele monofazice.
                DECI: generatorul este trifazic, are o singura infasurare statorica. nu am inteles din ce am vazut daca se poate folosi numai o singura priza pina la capacitatea maxima. Dar cred ca da.
                Sal'tare!
                E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                Comentariu

                • liviu2004
                  Membru marcant
                  • 03.ian.2007
                  • 508

                  #68
                  Incarcand numai o infasurare, nu va exista un dezechilibru magnetic in generator? (vibratii, chestii, rezonante)

                  Comentariu

                  • Baboo
                    Living Legend
                    • 09.iul.2006
                    • 1658

                    #69
                    Postat în original de liviu2004
                    Incarcand numai o infasurare, nu va exista un dezechilibru magnetic in generator? (vibratii, chestii, rezonante)
                    Ba da. Asta ma intrebam si eu mai sus. Eu stiam ca dezechilibrul e permis pina la 10%. Asemenea generatoare sunt adresate alimentarii diferitelor scule pe santier, nu?, unde se lucreaza cu pauze adica in S2.
                    Sal'tare!
                    E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                    Comentariu

                    • Mircea G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12085

                      #70
                      Deci pina la urma , eu va trebui in cazul unei exploatari la aproape 2/3 din capacitate , sa merg cu o incarcare echilibrata pe cele trei iesiri de 220v ?
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      • Baboo
                        Living Legend
                        • 09.iul.2006
                        • 1658

                        #71
                        Postat în original de Mircea G
                        Deci pina la urma , eu va trebui in cazul unei exploatari la aproape 2/3 din capacitate , sa merg cu o incarcare echilibrata pe cele trei iesiri de 220v ?
                        Părerea mea este ca asa ar trebuie sa faceţi. Asta dacaputeţi face distribuţia circuitelor din tablou. Chiar daca veţi realiza asta , exista posibilitatea ca in anumite momente sa fie dezechilibrat datorita diferenţei care apare dintre puterea instalata si cea absorbita la un moment dat. Depine de de instrucţinile pe care le deţineţi. Sau ce va indruma cei care vi l-au vindut pentru ca in mod normal ar trebui sa cunoasca produsul sau sa puna aceasta intrebare producatorului. Tot la fel de bine se oate ca cei care l-au vindut sa nu aiba habar despre ceea ce au vindut. Tot la fel de bine este posibil ca generatorul sa funcţioneze la incarcarea maxima doar pe o singura faza care alimentează o priza monofazica.

                        Sal'tare!
                        E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                        Comentariu

                        • liviu2004
                          Membru marcant
                          • 03.ian.2007
                          • 508

                          #72
                          Postat în original de Mircea G
                          Generatorul are trei prize de 220 v . Pt o incarcare corecta curentul trebuie scos pe TOATE cele trei prize . Din pacate acest lucru nu este posibil deoarece eu n-am 3 circuite separate la casa .

                          Comentariu

                          • Mircea G
                            Living Legend
                            • 14.ian.2007
                            • 12085

                            #73
                            Postat în original de liviu2004
                            Postat în original de Mircea G
                            Generatorul are trei prize de 220 v . Pt o incarcare corecta curentul trebuie scos pe TOATE cele trei prize . Din pacate acest lucru nu este posibil deoarece eu n-am 3 circuite separate la casa .
                            Nu am , inca ! . Voi face o separare la intrarea in tabloul de sigurante .
                            Instalatii verificari-revizii gaze

                            Comentariu

                            • Baboo
                              Living Legend
                              • 09.iul.2006
                              • 1658

                              #74
                              Postat în original de Mircea G
                              Postat în original de liviu2004
                              Postat în original de Mircea G
                              Generatorul are trei prize de 220 v . Pt o incarcare corecta curentul trebuie scos pe TOATE cele trei prize . Din pacate acest lucru nu este posibil deoarece eu n-am 3 circuite separate la casa .
                              Nu am , inca ! . Voi face o separare la intrarea in tabloul de sigurante .
                              Mai bine ar fi pe ieşiri...
                              Sal'tare!
                              E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                              Comentariu

                              • liviu2004
                                Membru marcant
                                • 03.ian.2007
                                • 508

                                #75
                                Clar e asa: in tablou sa vina 3 faze, L1, L2, L3 sau pentru cei mai cu experienta R, S, T. Sigurantele legate L1-L2, L2-L3, L3-L1. PE ramane unde e si acum.
                                Ultima editare de liviu2004; 02.oct.2021, 22:01.

                                Comentariu

                                Procesare...