Doua intrerupatoare la un singur bec (shema fara relee)

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Tetelu
    Membru
    • 03.feb.2007
    • 122

    #16
    de acord ca vinzatorii, in general, habar nu au ce vind. dar electricienii ar trebui sa stie. la ei n-o fi procentu' de 99 da' 90 tot e.

    Comentariu

    • GERULA2007
      Membru
      • 04.sep.2007
      • 180

      #17
      Salut!
      Exista intrerupatoare cap scara duble?
      Adica: am o camera cu doua intrerupatoare cap scara.Dar vreau sa am doua becuri care sa functioneza independent unul de celalalt.Cum este la intrerupatorul normal dublu ,dar sa le pot actiona si din celalalt intrerupator.

      Comentariu

      • GERULA2007
        Membru
        • 04.sep.2007
        • 180

        #18
        Scuze , dar ma gasit !.Intrebare este cite fire trebuiesc trase?
        La cel simplu ieseau 3 fire , la acesta cite ies?
        Multumesc!

        Comentariu

        • Consultant electrice
          Moderator
          • 08.nov.2005
          • 3240

          #19
          Nu ar fi mai simplu sa faceti circuitul cu relee? si sa folositi mai putine fire si butoane pentru aprins/stins lumina? Sau si mai usor folositi niste module electronice foarte compacte (cat o cutie de chibrituri) care se monteaza in lampa sau in idoza de la intreruptor si care se intercaleaza pur si simplu in circuit (nu este nevoie de faza si nul) si impreuna cu o singura telecomanda puteti comanda radiostingerea sau aprinderea pe canale separate a mai multor lampi in functie de preferinte. Aveti o singura telecomanda si mai multe montaje care se cumpara separat si invata canalele telecomenzii. Solutia nu este una gen casa inteligenta de la cine stie ce producator foarte scump ci este disponibila in magazinele de bricolaj la electrice.
          Curentul nu iarta!

          Comentariu

          • GERULA2007
            Membru
            • 04.sep.2007
            • 180

            #20
            Partea cu telecomanda este buna, dar nu ma vad stind in mina cu telecomanda si sa sting becuri.
            Varianta cu relee mi-a mai fost sugerata , dar nu prea am ioncredere in elel din punct de vedere al fiabilitatii.
            Varianta clasica , zic eu , nu are moarte.
            De aceea vreau sa pun cap scara duble.
            Va multumesc!

            Comentariu

            • bassu
              Membru Marcant
              • 25.nov.2008
              • 475

              #21
              Cap scara simplu - 3 conductoare
              Cap scara duble - 6 conductoare

              Comentariu

              • GERULA2007
                Membru
                • 04.sep.2007
                • 180

                #22
                La cap scara simplu nu sunt doua conductoare intre intrerupatoare?

                Comentariu

                • Consultant electrice
                  Moderator
                  • 08.nov.2005
                  • 3240

                  #23
                  Sunt trei conductoare. Nu asta era intrebarea dvs. cu cate conductoare sa realizati instalatia? In figura postata de dvs. chiar daca sunt doua becuri ele sunt legate in paralel deci este aceeasi situatie si daca este un singur bec, daca asta v-a incurcat.
                  Curentul nu iarta!

                  Comentariu

                  • bassu
                    Membru Marcant
                    • 25.nov.2008
                    • 475

                    #24
                    La dozele in care montati cap scara...daca este unul..3 conductoare daca sunt doua...6 conductoare. se pot face si cu 5 dar e mai bine sa aveti fiecare cu conductoarele lui. La cap-cruce... 4 conductoare. Bafta!

                    Comentariu

                    • GERULA2007
                      Membru
                      • 04.sep.2007
                      • 180

                      #25
                      Aceasta schema reprezinta ceea ce vreau sa zic.Nu am facut-o eu , mi-a trimis-o un electrician.
                      Fișiere Atașate

                      Comentariu

                      Procesare...