Schimbare coloana bloc, marire putere

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • RaduCA
    Living Legend
    • 09.oct.2005
    • 6453

    #31
    Postat în original de GabItz
    [...] De acolo vorbim de coloan(e) de alimentare aflate in folosinta comuna a locatarilor. [...]
    Deci avem coloanele "lor" si coloanele "noastre".
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

    Comentariu

    • gogu_ologu
      Membru marcant
      • 11.nov.2006
      • 421

      #32
      Postat în original de ambra0
      Postat în original de raduca
      Dvs. v-ati referit la kWatt-ii de putere solicitati sau la kWatt-ii de putere solicitati in plus fata de cit aveati?
      Eu m-am referit la kw in plus, ca pe aia care ii ai nu ii punem la socoteala

      Deci daca ai x kw, si vrei mai multi platesti pt fiecare kw cerut in plus! Deci la un bransament obisnuit casnic ai curentul limitat la 25A-5,5kw sau 30A- 6,6kw. Daca vrei mai mult, platesti pt fiecare kw cerut in plus. Peste 6,6kw te obliga si la contor reactiv.
      Dar de ce sa ma oblige la contor reactiv, cand consumatorii mei (mari) sunt practic pur rezistivi?

      Daca si-a facut cineva marire de putere, rog sa scrie aici cam cat la costat. Poate ca s-a mai schimbat situatia. E vorba de o putere destul de mica (cca 9kW) si din partea mea poate fi si monofazic.

      Din cate stiu eu kWh consumat pe trifazic se taxeaza de 2-3 ori mai mult decat cel pe monofazic. Ceea ce pt mine ca si consumator casnic mi se pare aberant.

      Comentariu

      • dmugurel
        Membru marcant
        • 14.feb.2006
        • 306

        #33
        In 99% din cazuri delimitarea instalatiei de alimentare ( care este administrata de operatorul de retea: ENEL, ELECTRICA, CEZ, EON) de instalatia electrica de utilizare care este proprietatea consumatorului este la "borne iesire contor".In concluzie coloana este in amonte de punctul de delimitare si inlocuirea coloanei respective nu va priveste.
        Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

        Comentariu

        • razvyyc
          Membru Marcant
          • 04.ian.2008
          • 449

          #34
          Postat în original de dmugurel
          In 99% din cazuri delimitarea instalatiei de alimentare ( care este administrata de operatorul de retea: ENEL, ELECTRICA, CEZ, EON) de instalatia electrica de utilizare care este proprietatea consumatorului este la "borne iesire contor".In concluzie coloana este in amonte de punctul de delimitare si inlocuirea coloanei respective nu va priveste.
          Tot in proportie de 99% este adevarat ce spuneti dumneavoastra, doar concluzia: inlocuirea coloanei tine de consumator, nu de operatorul de distributie.

          Comentariu

          • dmugurel
            Membru marcant
            • 14.feb.2006
            • 306

            #35
            Re: schimbare coloana bloc

            Postat în original de gogu_ologu
            Suntem 8 apartamente pe aceeasi coloana de bloc, la etajele 1 si 2.

            "Se prevede" ca in urmatorii ani firele de vreo 16mm2 ale coloanei nu vor mai face fata.

            E vorba de coloane (din 3 faze + nul, deci trifazat) care vine de la firida generala a scarii (sa-i zicem asa) pana la o "firida locala", situata pe casa scarii, de unde se ramifica circuite pentru cele 8 apartamente.

            Deci, exista tub PVC (cel original). Sunt sub 10metri de fir de tras.

            Se poate face cerere la Electrica sa schimbe firele intre firida de scara si cea locala, inclusiv legaturile din firida locala impartirea fazelor pe apartamente si legaturile cu contoarele)?

            Eu nu inteleg de ce Electrica asteapta sa cerem noi, oamenii chestia asta!! Adica ce, trebuie sa ia foc mai intai? Trebuie sa se arda sigurantele ca la nebuni? Ei nu pot gandi proactiv?


            Mentionez ca alimentarea generala a blocului (cel putin pana la canalele din asfalt) e schimbata. Banuiesc ca au pus conductor mai gros, nu?

            Mentionez ca reteaua existenta e din aluminiu si are 40 de ani. Se tine bine, dar asta pentru ca de-a lungul timpului oamenii nu prea au bagat nimic in priza.

            Schema:

            alimentare scara -> firida scara -> coloana grup 8 apartamente -> firida -> contoare -> apartamente (consumatori individuali)
            Coloana cu pricina se afla in amonte de contor, (este descrisa ca si coloana grup 8 apartamente) in aceasta situatie am avut 100% dreptate.
            Restul sunt discutii fara rost.
            Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

            Comentariu

            • razvyyc
              Membru Marcant
              • 04.ian.2008
              • 449

              #36
              Re: schimbare coloana bloc

              Postat în original de dmugurel
              Coloana cu pricina se afla in amonte de contor, (este descrisa ca si coloana grup 8 apartamente) in aceasta situatie am avut 100% dreptate.
              Restul sunt discutii fara rost.
              Atunci portiunea respectiva este cu totul altceva, nu o coloana. Bine ca nu prelungiti definitia coloanei pana in postul de transformare

              Comentariu

              • razvyyc
                Membru Marcant
                • 04.ian.2008
                • 449

                #37
                Postat în original de gogu_ologu
                Dar de ce sa ma oblige la contor reactiv, cand consumatorii mei (mari) sunt practic pur rezistivi?

                Daca si-a facut cineva marire de putere, rog sa scrie aici cam cat la costat. Poate ca s-a mai schimbat situatia. E vorba de o putere destul de mica (cca 9kW) si din partea mea poate fi si monofazic.

                Din cate stiu eu kWh consumat pe trifazic se taxeaza de 2-3 ori mai mult decat cel pe monofazic. Ceea ce pt mine ca si consumator casnic mi se pare aberant.
                Pai taxa de emitere a avizului tehnic de racordare este compusa din 3 componente; in cazul dumneavoastra, intre 42 si 86 RON (in functie de puterea ceruta) la care se adauga cca. 16 RON/kW pentru fiecare kW (monof.) in plus fata de puterea rezervata anterior. La aceste tarife se adauga tariful aferent executiei lucrarii (asta este in fct. de solutia data de operatorul de retea) precum si taxa aferenta receptiei lucrarii

                Comentariu

                • gogu_ologu
                  Membru marcant
                  • 11.nov.2006
                  • 421

                  #38
                  Postat în original de razvyyc
                  Postat în original de gogu_ologu
                  Dar de ce sa ma oblige la contor reactiv, cand consumatorii mei (mari) sunt practic pur rezistivi?

                  Daca si-a facut cineva marire de putere, rog sa scrie aici cam cat la costat. Poate ca s-a mai schimbat situatia. E vorba de o putere destul de mica (cca 9kW) si din partea mea poate fi si monofazic.

                  Din cate stiu eu kWh consumat pe trifazic se taxeaza de 2-3 ori mai mult decat cel pe monofazic. Ceea ce pt mine ca si consumator casnic mi se pare aberant.
                  Pai taxa de emitere a avizului tehnic de racordare este compusa din 3 componente; in cazul dumneavoastra, intre 42 si 86 RON (in functie de puterea ceruta) la care se adauga cca. 16 RON/kW pentru fiecare kW (monof.) in plus fata de puterea rezervata anterior. La aceste tarife se adauga tariful aferent executiei lucrarii (asta este in fct. de solutia data de operatorul de retea) precum si taxa aferenta receptiei lucrarii
                  Pai daca acum am 5.5 kW monofazat si mi se spune (in general) ca nu se dau decat 6kW monofazat, ce vreti sa cer? Vreti sa fac ca prostu' o cerere si sa postez aici raspunsul?

                  Nota: am zis mai sus de coloana, dar aceasta nu e obligatoriu sa fie inlocuita, la momentul asta. Acum ma intereseaza numai firele de la bornele de separare catre consumatori, tracnd prin contor si... atat (mai departe de la contor la apartament o face electricianul angajat de mine).

                  Daca nu schimba Electrica firele alea (sunt 2-3 metri cuc totul), degeaba schimb firele contor-apartament, pentru ca cele ale Electricii fiind de 6mm2 de aluminiu, nu vor tine peste 30 de amperi.

                  Mai mult, Electrica trebuie sa schimbe si siguranta de apartament, care-i de 25A si e pe teritoriul lor. Nu am voie sa o schimb, ca as schimba-o.

                  Coloana trifazata de la firida scara -> legaturi firida (saparare faze) -> siguranta apartament -> contor -> apartament

                  Electrica vreau sa schimbe: legaturi firida (saparare faze) -> siguranta apartament -> contor (fara contor)

                  It's plain simple si totul e in aceeasi camaruta, numai ca n-am cu cine.

                  Comentariu

                  • ambra0
                    Membru
                    • 18.mar.2007
                    • 297

                    #39
                    Nu stiu ce sa spun de preturile de mai sus. Poate s-au redus, dar luna trecuta am schimbat pozitia contorului (si a bransamentului monofazic). Era pe stender, iar eu daramand casa veche si in locul ei ridicand 2 nivele, a trebuit sa mut firele care veneau de pe stalp. Cand au venit cei de la Electrica pt.a desigila si a resigila contorul, l-am intrebat pe inginerul care venise cu electricianul , cam cat m-ar costa sa schimb monofazicul cu trifazic. M-a intrebat daca pe firma sau persoana particulara. I-am spus ca particulara. Mi-a zis ca aproximativ 4700 ron ( 47 milioane !!!) Stalpul de pe care vine firul este la 4 m de cladire. Daca as fi fost persoana juridca, era mult mai scump. Ma obligau sa pun contor electronic activ-reactiv care costa cateva zeci de milioane.

                    Comentariu

                    • razvyyc
                      Membru Marcant
                      • 04.ian.2008
                      • 449

                      #40
                      Postat în original de gogu_ologu
                      . It's plain simple si totul e in aceeasi camaruta, numai ca n-am cu cine.
                      "La aceste tarife se adauga tariful aferent executiei lucrarii (asta este in fct. de solutia data de operatorul de retea) precum si taxa aferenta receptiei lucrarii"
                      Asta am zis... deci DVS suportati si restul cheltuielilor

                      Comentariu

                      • gogu_ologu
                        Membru marcant
                        • 11.nov.2006
                        • 421

                        #41
                        Postat în original de razvyyc
                        Postat în original de gogu_ologu
                        . It's plain simple si totul e in aceeasi camaruta, numai ca n-am cu cine.
                        "La aceste tarife se adauga tariful aferent executiei lucrarii (asta este in fct. de solutia data de operatorul de retea) precum si taxa aferenta receptiei lucrarii"
                        Asta am zis... deci DVS suportati si restul cheltuielilor
                        47 milioane
                        Din pacate am auzit si eu asemenea scoruri. Si m-am cam ingrozit. Pentru un apartament "nu se merita."

                        Deci: solutia e simpla: voi apela la nenea electricianu' care a mai facut el chestii d-astea si astorlalti. De la 30 la 40A nu se arde coloana, trebuie shimbate firele. N-oi fi nebun sa modernizez reteaua Electrica pe banii mei.

                        Exact asa mi-au spus si altii + cei de la Electrica. Solutia este foarte simpla. O exprimare pretioasa care ascunde un tarif astronomic, spaga imensa si bataia de joc. Nu degeaba se cauta joburile la Electrica.

                        Comentariu

                        • razvyyc
                          Membru Marcant
                          • 04.ian.2008
                          • 449

                          #42
                          Postat în original de ambra0
                          Nu stiu ce sa spun de preturile de mai sus. Poate s-au redus, dar luna trecuta am schimbat pozitia contorului (si a bransamentului monofazic). Era pe stender, iar eu daramand casa veche si in locul ei ridicand 2 nivele, a trebuit sa mut firele care veneau de pe stalp. Cand au venit cei de la Electrica pt.a desigila si a resigila contorul, l-am intrebat pe inginerul care venise cu electricianul , cam cat m-ar costa sa schimb monofazicul cu trifazic. M-a intrebat daca pe firma sau persoana particulara. I-am spus ca particulara. Mi-a zis ca aproximativ 4700 ron ( 47 milioane !!!) Stalpul de pe care vine firul este la 4 m de cladire. Daca as fi fost persoana juridca, era mult mai scump. Ma obligau sa pun contor electronic activ-reactiv care costa cateva zeci de milioane.
                          Bine, dar ce putere ati cerut dvs? Oricum mi se pare o suma imensa

                          Comentariu

                          • razvyyc
                            Membru Marcant
                            • 04.ian.2008
                            • 449

                            #43
                            Postat în original de gogu_ologu
                            Exact asa mi-au spus si altii + cei de la Electrica. Solutia este foarte simpla. O exprimare pretioasa care ascunde un tarif astronomic, spaga imensa si bataia de joc. Nu degeaba se cauta joburile la Electrica.
                            Cand ati dat spaga imensa la Electrica?
                            "Nu saracia genereaza coruptie, ci coruptia genereaza saracie, si odata cu ea, injustitie, servicii publice de calitate proasta si o democratie fragila. "
                            (Teten Masduki, coordonator, Indonesia Corruption Watch)
                            7 motive sa nu dai spaga
                            1. Pentru ca POTI sa NU o faci! Este in puterea ta sa combati coruptia. E foarte simplu: nu platesti nimic pentru serviciile care trebuie sa le primesti in mod normal.

                            2. Pentru ca ITI PASA de ceilal?i! Nu poti incuraja un astfel de comportament. Daca tu continui sa dai, cei care nu au resurse nu vor putea beneficia de drepturile sau serviciile la care sunt indreptatiti.

                            3. Pentru ca NU ESTE CORECT! Functionarii sunt platiti pentru serviciile pe care ti le ofera. Prin taxele si impozitele pe care le platesti, contribui si tu la salariile lor. De ce sa platesti de doua ori?

                            4. Pentru ca poate fi PERICULOS! Faptele de coruptie sunt infractiuni si se pedepsesc conform legii. De ce sa-ti risti libertatea?

                            5. Pentru ca este IMPOTRIVA intereselor tale! De ce sa creezi un precedent? Daca dai o data, ai sa dai mereu. Nu este in beneficiul tau sa perpetuezi un viciu!

                            6. Pentru ca PIERZI bani! De ce sa aloci o parte din veniturile tale ca sa stimulezi coruptia?

                            7. Pentru ca DEVII CA EI! A da este la fel de grav ca ?i a lua. Prin actul tau nu faci decat sa-i incurajezi pe cei pe care ii condamni

                            Comentariu

                            • RaduCA
                              Living Legend
                              • 09.oct.2005
                              • 6453

                              #44
                              Postat în original de razvyyc
                              [...] 7 motive sa nu dai spaga [...]
                              Si daca ma incordez putin va mai dau 77... dar asta e la ei, iar noi traim in Romania.
                              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                              Comentariu

                              • ambra0
                                Membru
                                • 18.mar.2007
                                • 297

                                #45
                                Postat în original de razvyyc
                                "La aceste tarife se adauga tariful aferent executiei lucrarii (asta este in fct. de solutia data de operatorul de retea) precum si taxa aferenta receptiei lucrarii"
                                Asta am zis... deci DVS suportati si restul cheltuielilor
                                Da, nu s-a pus problema executiei. Stiau ca am echipa cu care am executat si lucrarea de mutare a bransamentului monofazic. Suma reprezinta partea Companiei de distributie.

                                Comentariu

                                Procesare...