Schimbare coloana bloc, marire putere

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • razvyyc
    Membru Marcant
    • 04.ian.2008
    • 449

    #46
    Postat în original de raduca
    Si daca ma incordez putin va mai dau 77... dar asta e la ei, iar noi traim in Romania.
    )
    Corect; dar chiar am avut mici neintelegri cu cei de la electrica, probabil datorita micilor atentii acordate de altii.

    Comentariu

    • RaduCA
      Living Legend
      • 09.oct.2005
      • 6452

      #47
      Postat în original de razvyyc
      [...] chiar am avut mici neintelegeri cu cei de la electrica, probabil datorita micilor atentii acordate de altii.
      Ca sa fiu bine inteles: chiar daca si eu dau spagi, asta nu inseamna ca sint de acord cu acest sistem ci doar ca nu ma pot impotrivi lui. Mi-as dori eu sa ma trezesc miine dimineata si sa nu mai fie coruptie si spagi, dar...
      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

      Comentariu

      • gogu_ologu
        Membru marcant
        • 11.nov.2006
        • 421

        #48
        Postat în original de razvyyc
        Postat în original de gogu_ologu
        Exact asa mi-au spus si altii + cei de la Electrica. Solutia este foarte simpla. O exprimare pretioasa care ascunde un tarif astronomic, spaga imensa si bataia de joc. Nu degeaba se cauta joburile la Electrica.
        Cand ati dat spaga imensa la Electrica?
        "Nu saracia genereaza coruptie, ci coruptia genereaza saracie, si odata cu ea, injustitie, servicii publice de calitate proasta si o democratie fragila. "
        (Teten Masduki, coordonator, Indonesia Corruption Watch)
        7 motive sa nu dai spaga
        1. Pentru ca POTI sa NU o faci! Este in puterea ta sa combati coruptia. E foarte simplu: nu platesti nimic pentru serviciile care trebuie sa le primesti in mod normal.

        2. Pentru ca ITI PASA de ceilal?i! Nu poti incuraja un astfel de comportament. Daca tu continui sa dai, cei care nu au resurse nu vor putea beneficia de drepturile sau serviciile la care sunt indreptatiti.

        3. Pentru ca NU ESTE CORECT! Functionarii sunt platiti pentru serviciile pe care ti le ofera. Prin taxele si impozitele pe care le platesti, contribui si tu la salariile lor. De ce sa platesti de doua ori?

        4. Pentru ca poate fi PERICULOS! Faptele de coruptie sunt infractiuni si se pedepsesc conform legii. De ce sa-ti risti libertatea?

        5. Pentru ca este IMPOTRIVA intereselor tale! De ce sa creezi un precedent? Daca dai o data, ai sa dai mereu. Nu este in beneficiul tau sa perpetuezi un viciu!

        6. Pentru ca PIERZI bani! De ce sa aloci o parte din veniturile tale ca sa stimulezi coruptia?

        7. Pentru ca DEVII CA EI! A da este la fel de grav ca ?i a lua. Prin actul tau nu faci decat sa-i incurajezi pe cei pe care ii condamni
        Cred ca postul asta e "la misto". Sau v-ati nascut ieri.

        Ce spun aia (parca era o campanie "Nu da spaga", in fine) e PURA teorie. Care nu se aplica deloc, dar deloc in practica.

        1. du-te in spital, afla ce salarii au doctorii. Intri la concurenta cu cei care dau spaga. Pentru ca "se da". N-ai ce sa faci, e ca si cum ai zice ca la o coada nu impingi pe nimeni, cand e imbulzeala. Atunci nu intri sa ramai cu buza umflata.

        2. Cati dracu' crezi ca iau abureala aia in serios?

        1. Pentru ca POTI sa NU o faci! Este in puterea ta sa combati coruptia. E foarte simplu: nu platesti nimic pentru serviciile care trebuie sa le primesti in mod normal.
        Unde dracu' poti, ba??? Te costa mai mult, pt ca pierzi timp, nervi etc Si chiar bani.

        O spune unul care n-a dat apropape niciodata spaga, cu exceptia unor pachete amarate de cafea. Si mi-a fost mai greu decat altora, dar n-am dat ca n-am avut tupeu.

        Ai idee ca fiecare om ar trebui sa aibe vreo 20 de procese pe rol (ca reclamant) pentru diverse situatii in care nu a dat si reclama a fost dus cu zaharelul?


        Cand ati dat spaga imensa la Electrica?
        N-am dat, dar am auzit pe multi care au dat (la fel si cu racordarea la gaze, apa, si tot te intarzie). E practic imposibil sa minta tot pe acelasi subiect.

        Concluzie: ori va bateti joc de mine, ori n-ati iesit din casa de 20 de ani. Acum ma intreb cine posteaza asa si cu ce scop...

        Comentariu

        • razvyyc
          Membru Marcant
          • 04.ian.2008
          • 449

          #49
          [quote="gogu_ologu"]du-te in spital, afla ce salarii au doctorii.[quote]

          Aici se vorbeste de lumina si instalatii electrice; sistemul sanitar stim cu totii cum functioneaza, si daca este in joc sanatatea ta sau a apropiatilor, nimic nu mai conteaza

          [quote="gogu_ologu"] Unde dracu' poti, ba??? Te costa mai mult, pt ca pierzi timp, nervi etc Si chiar bani.. [quote]

          Intradevar s-ar putea sa pierzi ceva timp; in rest, am intalnit lucrari facute cu spaga pe bani mai multi decat ar fi costat in realitate si de o calitate indoielnica, poate chiar necorespunzatoare.

          [quote="gogu_ologu"]O spune unul care n-a dat apropape niciodata spaga, cu exceptia unor pachete amarate de cafea. Si mi-a fost mai greu decat altora, dar n-am dat ca n-am avut tupeu.[quote]

          Cam in aceasta categorie m-as incadra si eu.

          [quote="gogu_ologu"] N-am dat, dar am auzit pe multi care au dat (la fel si cu racordarea la gaze, apa, si tot te intarzie). E practic imposibil sa minta tot pe acelasi subiect.[quote]

          Daca tot iti elibereaza avizul cu intarziere, de ce sa mai dai mita atunci?

          Comentariu

          • hakman
            Incepator
            • 08.aug.2013
            • 1

            #50
            Instalatie electrica apartamento

            Sunt noul proprietar al unui apartament de 2 camere, in Bucuresti. Partea electrica este cu cablu din cupru, 3Fy2.5/IPEY16. Siguranta generala la apartament este de 25A, iar la tablou de 32A.

            Pentru bucatarie, am decis sa cumpar plita electrica cu inductie (7kW), cuptor electric (2kW) si masina de spalat vase (2kW). Exista un singur circuit pentru prize, iar siguranta este de 16A, ceea ce e destul de putin pentru cat pot consuma electrocasnicele. In restul casei singurii consumatori mari vor fi masina de spalat rufe si frigiderul.

            Am fost la ENEL si am facut o cerere de crestere a puterii avizate de ei pentru un consum de 15-17kW, probabil trifazic. Din cate intelg vor veni sa investigheze si voi primi un raspuns.

            As dori sa stiu daca am facut bine ce am facut si daca aveti recomandari. Probabil va trebui sa contactez o firma autorizata pentru a realiza bransamentul.
            Multumesc in avans.

            Comentariu

            • Cherubino
              Living Legend
              • 10.iul.2006
              • 1687

              #51
              Răspuns la: Instalatie electrica apartamento

              Conform prevederilor normativului I7-2011, se poate face bransament monofazat pana la o putere aparenta de 11 KVA, dar numai daca exista conditiile tehnice pentru asa ceva. Nu stiu cu cat va ajuta acest "dat cu parerea", pentru ca in cazul dvs. furnizorul este singurul care poate stabili daca va poate mari puterea in monofazat sau daca va aproba bransament trifazat. Oricum, in ambele situatii va trebui schimbata coloana electrica a apartamentului.
              LARGO AL FACTOTUM

              Comentariu

              • Consultant electrice
                Moderator
                • 08.nov.2005
                • 3240

                #52
                Răspuns la: Schimbare coloana bloc, marire putere

                Ceva imi spune ca veti primi un raspuns negativ.
                Curentul nu iarta!

                Comentariu

                • electricman
                  Membru Marcant
                  • 26.iul.2009
                  • 690

                  #53
                  Răspuns la: Instalatie electrica apartamento

                  Postat în original de hakman
                  Am fost la ENEL si am facut o cerere de crestere a puterii avizate de ei pentru un consum de 15-17kW, probabil trifazic. Din cate intelg vor veni sa investigheze si voi primi un raspuns.
                  As dori sa stiu daca am facut bine ce am facut si daca aveti recomandari. Probabil va trebui sa contactez o firma autorizata pentru a realiza bransamentul.
                  Multumesc in avans.
                  Era mult mai bine sa fi inceput demersurile cu o firma,electrician autorizat,deoarece puteau sa sustina o discutie cu proiectantul ,care o sa zica din start ca nu se poate da solutie din tabloul de pe casa scarii de unde esti tu alimentat,si gata.Cu putina argumentatie poate fi convins sa analizeze si coloana care alimenteaza scara ta si acolo ar putea fi gasit o rezerva de putere disponibila.
                  Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                  Comentariu

                  Procesare...