CEZ a bransat (ilegal) fara sa ma despagubeasca

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cristi7521
    Incepator
    • 29.mai.2006
    • 9

    CEZ a bransat (ilegal) fara sa ma despagubeasca

    Buna ziua.

    Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema:
    - retea de extindere realizata in 2008, 5 stalpi, au mai contribuit si cativa vecini, locatie Pitesti;
    - vecinii care au contribuit si au dorit sa se branseze au avut nevoie de copii de pe chitanta cu valoarea lucrarii.
    - CEZ a bransat un alt vecin fara sa ma despagubeasca si fara acordul meu (vecin care nu are de gand sa ma (ne) despagubeasca).

    O sa ma intreb la CEZ sa vad cum s-a realizat bransamentul fara acordul meu. La cine ma mai pot adresa? La OPC?

    Multumesc!
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    Ce scrie in contractul vostru cu CEZ?
    Este vreo prevedere prinvind modul de realizare a lucrarilor de extidnere a retelei si modul de despagubire?

    Smecher vecinul. Mare mirare sa rezolvi ceva!
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • s.m.ovidiu
      Membru Marcant
      • 12.feb.2007
      • 457

      #3
      Nu stiu exact dar parca daca stalpii sunt pe domeniul public chiar daca i-ai platit tu intra in posesia celor de la electrica ( parca asa-mi aduc aminte de cand m-am bransat si eu ) si la gaze parca tot asa .
      Daca sunt pe proprietatea ta cred ca nu e nici o problema , dai drumul la caine
      Nu lua viata prea in serios in speranta ca o vei face sa stea mai mult cu tine
      Te vei trezi ca in afara de riduri nu ai nici un avantaj

      Comentariu

      • cristi7521
        Incepator
        • 29.mai.2006
        • 9

        #4
        Pe site-ul anre.ro/documente.php?id=250,
        exista
        Ord. 28 /2003 - Metodologie de stabilire a compensatiilor banesti intre utilizatorii racordati in etape diferite prin instalatie comuna, la retele electrice de distributie
        unde ar trebui sa scrie cum se calculeaza despagubirea si se specifica durata de 5 ani dupa care nu se mai pot cere despagubiri.

        Am mai gasit ceva aici
        avocatnet.ro/content/articles/id_11151/p_4/5.html
        la Art 26 aliniatul 7
        primul utilizator va primi din partea urmatorilor utilizatori racordati in primii 5 ani de la punerea in functiune a instalatiei de racordare o compensatie baneasca. Valoarea acestei compensatii se stabileste de
        operatorul de retea, in baza unei metodologii aprobate de autoritatea competenta.

        Comentariu

        • SERGHEI-ARO10
          Membru
          • 03.mai.2006
          • 155

          #5
          Prin aceleasi probleme am trecut si eu .(5 stalpi etc..) .Electrica mi-a stabilit o despagubire de 1900 lei de fiecare utilizator dar nu mai mult de 5 bransamente ,adica 9000lei din 40000 lei cheltuiti.Tot este ceva.Un fin de-al meu a avut aceeasi problema (el are reteaua din celalalt capat al strazii) .In momentul cand a vazut electricianul pe stalp a pus mana pe topor si a zis ,,daca legi un fir ,,cand cobori si ajungi in dreptul meu iti tai picioarele".Asa ca omul a considerat mai intelept sa nu se puna cu nebunul,a bagat-o pe aia cu ,,seful m-a trimis"si a scapat.A doua zi proprietarul (abonatul nou) a venit cu suma de bani stabilita de electrica in mana si l-a rugat sa mearga la notariat pe cheltuiala lui.Deci se poate.A legat firele,pune mana pe o franghie si o ancora si rupe bransamentul.Este o instalatie ilegala (de fapt nici nu exista pt ca nu are acordul tau) asa ca ce faci tu nu8 poate fi incadrat nicaieri.Bafta si nu te lasa.Nu face pe Domnul ca sunt banii tai ,munciti sau furati asta nu intereseaza pe nimeni.

          Comentariu

          • cristi7521
            Incepator
            • 29.mai.2006
            • 9

            #6
            Cei de la CEZ au zis ca or sa calculeze si o sa fiu despagubit. Persoana nou bransata, avand relatii, spusese ca deja m-a despagubit si il crezusera !?

            Comentariu

            • Seni
              Living Legend
              • 05.mar.2006
              • 3481

              #7
              Postat în original de cristi7521
              Persoana nou bransata, avand relatii, spusese ca deja m-a despagubit si il crezusera !?
              persoana nou bransata trebuia sa prezinte acceptul tau legalizat la un notariat....
              CEZ nu trebuia sa-i primeasca dosarul fara acest ... accept!!

              Comentariu

              • zxm_patrick
                Membru marcant
                • 27.iul.2006
                • 665

                #8
                Du-te direct la OPC, cu CEZ n-ai ce discuta...era s-o strang de gat pe aia de la relatii cu publicul. Pe mail nu raspund...."n-ai cu cine ba..!"
                "Am patit-o si pe asta" - Stan Patitu'

                Comentariu

                • RaduCA
                  Living Legend
                  • 09.oct.2005
                  • 6360

                  #9
                  cristi7521: Au zis ei ca veti fi despagubit, dar v-au intrebat (macar formal) daca sinteti de acord cu bransarea respectivului nesimtit? Ei au considerat ca acest lucru este deja stabilit, dar Dvs. puteti sa le spuneti ca s-au inselat si ca nu sinteti de acord.
                  A! v-au dat un termen in care sa se faca despagubirea? ca asa pot sa o lungeasca la nesfirsit.

                  Asa cum spune si Dl. seni, nu trebuiau sa faca nimic fara acordul Dvs. Ce au facut ei este o mare magarie. Acum, ei se simt "cu musca pe caciula", pentru ca daca faceti "valuri" vor fi citiva care o vor incasa.
                  De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                  În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                  Comentariu

                  • Bogdan Dinu
                    Incepator
                    • 01.ian.2008
                    • 13

                    #10
                    Adevarul este undeva la jumatate. Stiu asta deoarece sunt in situatia de a face pe cheltuiala noastra aprox 20 de familii o lucrare de peste 100.000E pentru PT, LEA, LES plus retea de bransament pe 0.4KV. Astfel: dupa receptia lucrarii executate pe banii tai acesta este predata catre Electrica (de exemplu pentru Bucuresti), devine in proprietatea ei si nu iti cere acordul scris pentru cei care se vor bransa ulterior, dar te despagubeste cu un tarif stabilit prin lege, timp de 5 ani ( in care se considera ca reteaua a fost amortizata) pentru cei care se vor bransa, in limita puterii disponibile pe cablu sau PT. Ai avantajul ca poti reclama toate defectiunile catre EI. In cazul in care se stabileste proprietatea ta asupra retelei (fie pentru PT si distributie, fie pentru tot), ai obligatii de remediere, de reparatie si poti sa raspunzi si penal, ca proprietar, pentru orice se intampla, dar cei noi veniti au nevoie de acordul tau scris

                    Comentariu

                    • daniel1976
                      Membru
                      • 13.nov.2007
                      • 147

                      #11
                      Intr-o situatie asemanatoare sunt si eu , numai ca la mine, firul de la stalpul Electrica din fata portii mele , trece pe deasupra proprietatii mele pentru a ajunge la vecinul meu .Cand am ajuns acasa de la servici , nu-mi venea a crede ochilor ce vedeam .Si in prezent este aceeasi situatie .Ce pot face in acest caz? Am un suport legal ?

                      Comentariu

                      • RaduCA
                        Living Legend
                        • 09.oct.2005
                        • 6360

                        #12
                        Postat în original de daniel1976
                        [...] Am un suport legal?
                        Cred ca da. Incercati intii sa le trimiteti o sesizare in scris, cu confirmare de primire. Daca nu se rezolva, apelati la un avocat.
                        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                        Comentariu

                        • daniel1976
                          Membru
                          • 13.nov.2007
                          • 147

                          #13
                          Multumesc mult .
                          Am sa fac o sesizare scrisa la E-ON MOLDOVA sa vad ce se intampla .
                          Salutari.

                          Comentariu

                          • RaduCA
                            Living Legend
                            • 09.oct.2005
                            • 6360

                            #14
                            Poate ne tineti si pe noi la curent cu evolutia "ostilitatilor".
                            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                            Comentariu

                            • daniel1976
                              Membru
                              • 13.nov.2007
                              • 147

                              #15
                              Promit

                              Comentariu

                              Procesare...