Cablu la pompa submersibila

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Aln
    Incepator
    • 02.mar.2014
    • 3

    #31
    Răspuns la: Cablu la pompa submersibila

    Tot nu am inteles si asta pentru ca nu ma pricep la electrica. Trebuie sa imi ziceti ca grosimea minima a cablului trebuie sa fie 2x.. sau 3x... pentru ca altfel nu inteleg. Puneti un link cu un model de cablu pe care il considerati bun pentru asa ceva. Multumesc

    Comentariu

    • GeorgeTrisina
      Membru marcant
      • 27.sep.2012
      • 748

      #32
      Răspuns la: Cablu la pompa submersibila

      Daca folositi pompa intr-un put (fantana) ar trebui sa pozati acel cablu pana la o priza sau direct in tablou de distributie. Daca il pozati (fixati) cablul subteran adica pe sub pamant (prin sant), atunci va trebuie un cablu CYABY 3x2,5 mmp.
      unde:
      C= Cupru
      Y= izolatie PVC
      AB=armatura banda de otel
      Y= izolatie exterioara PVC
      Daca pozati cablul in aer adica pozat la suprafata (suprateran) prin jgheaburi sau tevi de protectie, atunci veti folosi cablu CYY-F 3x4 mmp.
      unde:
      C=Cupru
      Y= izolatie PVC
      Y= izolatie PVC exterioara
      F= Izolatie cu intarziere la propagarea flacarii.
      La pozarea prin pamant se alege sectiune mai mica deoarece temperatura medie de lucru este considerata la 20 grade, pe cand la pozarea prin tevi supraterane este considerata la 30 grade. Astfel curentul maxim admisibil este mai mare decat la 30 grade, din cauza asta la pozarea subterana se pune sectiune mai mica.
      Ultima editare de GeorgeTrisina; 04.mar.2014, 21:57.

      Comentariu

      • Aln
        Incepator
        • 02.mar.2014
        • 3

        #33
        Răspuns la: Cablu la pompa submersibila

        Am inteles. Multumesc mult pentru sfaturi !

        Comentariu

        • Consultant electrice
          Moderator
          • 08.nov.2005
          • 3240

          #34
          Răspuns la: Cablu la pompa submersibila

          Este bine ca atunci cand nu stapaniti bine notiunile sa apelati la o persoana priceputa sau un electrician cel mai bine. Chiar daca e o treaba care pare simpla trecand cu vederea niste lucruri aparent banale va puteti trezi in timp ca stricati pompa sau ca dati foc la vreun conductor.
          Curentul nu iarta!

          Comentariu

          Procesare...