Legatura cabluri cupru-aluminiu

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ionutfg
    Incepator
    • 04.ian.2012
    • 30

    #16
    Legatura dintre instalatie Aluminiu si instalatie cupru

    Deci in principiu situatia mea este urmatoarea.Am o priza principala (1) cu conductor de 4mm2 aluminiu care nu as vrea sa se intrerupa deoarece traseul este lung si mult de spart peretii ... Si o a 2a priza care am montat-o intepandu-ma in conductorul prizei nr1.Stiu ca nu este ok legatura dar atunci cand am facut nu cunosteam aspectul asta si ca un Dorel am zis hai ca merge.A mers pana acuma si inca merge n-am avut probleme.Problema se pune in felu urmator:Stiu ca se oxideaza conexiunea in timp acolo,dar se poate intrerupe conductorul de aluminiu ?? sa se manance in timp ?? sa se rupa ?? sau doar sa se intrerupa functionarea la a 2a priza pe care am tras-o ?? Acuma mie cam greu sa stau sa sparg peretii .... Atasez o schema
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      #17
      Răspuns la: Legatura cabluri cupru-aluminiu

      Coroziunea sau oxidul produs pe zonele de contact nu va afecta circuitul principal. Este posibil ca in timp daca aveti consumatori mai mari pe priza derivata sa se incinga aceea legatura in care apare o rezistenta datorita oxidului.
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      • ionutfg
        Incepator
        • 04.ian.2012
        • 30

        #18
        Răspuns la: Legatura cabluri cupru-aluminiu

        Deci daca pe priza derivata am 2000w este posibil in timp sa afecteze si circuitul principal nu ? Recunosc ca acest consumator de 2000w nu functioneaza pe perioade mari adica 20 de minute/10 pauza si tot asa... (este un convector)

        Comentariu

        • Mircea G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12085

          #19
          Răspuns la: Legatura cabluri cupru-aluminiu

          Pentru racordurile Al sau Cu la Al sau Cu unde nu este implicată tensionarea mecanică. Corpul este din aliaj de aluminiu acoperit cu staniu şi bolţurile


          http://ro.elektromarket.eu/ro/category/211.html
          Ultima editare de Mircea_G; 04.apr.2013, 19:57.
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • Cherubino
            Living Legend
            • 10.iul.2006
            • 1688

            #20
            Răspuns la: Legatura cabluri cupru-aluminiu

            In astfel de cazuri este afectat in primul rand conductorul din cupru, care in timp "se dizolva", pur si simplu. Apoi, datorita incalzirii zonei la trecerea curentului electric, se produce si o imbatranire a conductorului de aluminiu, care la un moment dat va deveni casant.
            LARGO AL FACTOTUM

            Comentariu

            • ionutfg
              Incepator
              • 04.ian.2012
              • 30

              #21
              Răspuns la: Legatura cabluri cupru-aluminiu

              deci chiar daca nu trage nimeni de cabluri in perete dupa un an doi se va rupe si cel de aluminiu ...Cel de cupru daca se rupe nu ar fi mare problema dar daca se intrerupe cel de aluminiu este mai greu de schimbat pentru ca este foarte lung vreo 20m...Ca sa pun altfel problema : conductorul de aluminiu alimenteaza priza din garaj de care am mai mare nevoie(polizor unghiular,bormasini si alte dastea) iar cel de cupru alimenteaza un convector in atelierul meu de electronica...
              Multumesc pentru conectorii aceia dar am aflat de ei dupa ce am ingropat prin pereti toata chestia .... Acuma sa stau sa sparg tot holu ... va dati seama cam ce bucurie imi face

              Comentariu

              • Consultant electrice
                Moderator
                • 08.nov.2005
                • 3240

                #22
                Răspuns la: Legatura cabluri cupru-aluminiu

                Nu trebuie sa spargeti tot holul, trebuie sa spargeti doar in zona de conexiune.
                Curentul nu iarta!

                Comentariu

                Procesare...