Calcul curent siguranta

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • papi
    Membru
    • 30.mar.2008
    • 289

    #16
    Re: calcul curent si siguranta

    Postat în original de bogd
    executi o priza de pamant.3 tevi galvanizate,batute la 1,5 adancime an sol ,prinse antre ele cu platband sudat.Un surub cu piulita si saiba pt contactul de legare.la o masuratoare faza cu ampamantarea trb sa dea -1v.
    platbandul ce lungime trebuie sa aiba intre tevi ?
    salutare la toti

    Comentariu

    • bogd
      Membru Marcant
      • 16.aug.2009
      • 546

      #17
      calcul curent si siguranta

      tevile le bati la o distanta de 15,20 cm antre ele.[la mine am o singura teava batuta pt boilerul instant,si nu am avut prb.a verificat chiar un electrician expierimentat.
      PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

      Comentariu

      • anduvirgil
        Membru Marcant
        • 25.feb.2006
        • 528

        #18
        distanta intre electrozi (tevi) trebuie sa fie cel putin lungimea lor, adincimea de ingropare a acestora sa fie de 50 cm de la suprafata pamantului
        anda panda din ...

        Comentariu

        • electricman
          Membru Marcant
          • 26.iul.2009
          • 690

          #19
          Re: calcul curent si siguranta

          Postat în original de bogd
          executi o priza de pamant.3 tevi galvanizate,batute la 1,5 adancime an sol ,prinse antre ele cu platband sudat.Un surub cu piulita si saiba pt contactul de legare.la o masuratoare faza cu ampamantarea trb sa dea -1v.
          Nu este bine ce ai scris!Modul de executie al prizei de pamant este cel putin empiric .Priza de pamant trebuie sa fie <4 ohmi,si in functie de natura solului se bat electrozi pana cand se ajunge la acea valoare.Nulul de protectie(care se duce la tablou) si platbanda care iese din priza de pamant se leaga intr-o cutie de separatie.Cat despre modul de masurare al prizei de pamant el este hilar.Pentru a fi de ajutor celor care ridica anumite probleme intr-un domeniu ,trebuie sa fii documentat(competent),altfel risti sa induci in eroare pe altii si sa te faci de ras.
          Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

          Comentariu

          • electricman
            Membru Marcant
            • 26.iul.2009
            • 690

            #20
            Re: calcul curent si siguranta

            Postat în original de papi
            platbandul ce lungime trebuie sa aiba intre tevi ?
            Electrozii pt impamantare sa aiba 1,5-2m ,distanta dintre ei sa fie egala sau mai mare decat lungimea lor,forma prizei de pamant sa fie triunghiulara ,platbanda cu care iesi o duci intr-o cutie de separatie.Ar fi bine sa scrii si ce fel de pamant ai in curte(negru,galben,argilos,nisipos)
            Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

            Comentariu

            • bogd
              Membru Marcant
              • 16.aug.2009
              • 546

              #21
              calcul curent si siguranta

              executie priza de pamant conform manual electrotehnica.citat.priza de pamant este formata din electrozi de 2,5 3 metri lungime din otel zincat de 2 2,5toli,asezati vertical an sol la o adancime mai mare de 0,8 m,unite printr-un din banda de otel zincat de 40*4 mm2 .Acesta se ambunatateste prin adaugare de bentonita.Legatura la priza de pamant se executa aparent din banda de otel zincat de25*4mm2.aceasta este prevazuta cu piesa de separatie ce permite masurareaperiodica a prizei de pamant.An exploatare se verifica periodic starea legaturilor,gradul de corodare a electrozilor si rezistenta de dispersie a prizei.
              PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

              Comentariu

              • bogd
                Membru Marcant
                • 16.aug.2009
                • 546

                #22
                calcul curent si siguranta

                anca ceva dar nu lege.an armata lucram pe autostatii radio, alimentate la 220v.acolo priza de pamant se executa cu un tarus din otel galvanizat batut la aproximativ 50 60 cm adancime an sol.ASA ERAU PROIECTATE.
                PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

                Comentariu

                • electricman
                  Membru Marcant
                  • 26.iul.2009
                  • 690

                  #23
                  Re: calcul curent si siguranta

                  Postat în original de bogd
                  anca ceva dar nu lege.an armata lucram pe autostatii radio, alimentate la 220v.acolo priza de pamant se executa cu un tarus din otel galvanizat batut la aproximativ 50 60 cm adancime an sol.ASA ERAU PROIECTATE.
                  In primul rand i din a se foloseste numai in interiorul cuvintelor.Priza de pamant despre care scrii ca se executa cu un singur electrod de impamantare se numeste PRIZA DE PAMANT TEHNICA,care are cu totul alt rol decat priza de pamant clasica.Cat priveste modul de executie din manualul de electrotehnica este doar o varianta pt ca prizele de pamant sunt de mai multe feluri iar cel ce dicteaza(adica este obligatoriu) este normativul.
                  Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                  Comentariu

                  • bogd
                    Membru Marcant
                    • 16.aug.2009
                    • 546

                    #24
                    calcul curent si siguranta

                    asta era acum. nici varianta din manual nu e convenabila.NU DORESC O POLEMICA CU D.VOASTRA ASA CA VOI PARASI TOPICUL.FIECARE RASPUNDE DE CEEA CE FACE.
                    PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

                    Comentariu

                    • raducu_ilie
                      Living Legend
                      • 10.apr.2008
                      • 1043

                      #25
                      Dl Electricman vorbeste de priza de pamantare "laba de gasac". Ele sunt in mai multe variante dupa cum spunea si dumnealui. La priza de impamantare se tine cont de mai multi factori: puterea circuitului pentru care se proiecteaza, tipul constructiei, tipul solului, frecventa precipitatiilor in zona ( asta se poate lua de la INMH ), tipul electrozilor, etc. Oricum la sfarsit se masoara si daca nu este suficienta baloare se imbunatateste.
                      Stima!
                      Sanatate maxima si efort minim!

                      Comentariu

                      • electricman
                        Membru Marcant
                        • 26.iul.2009
                        • 690

                        #26
                        Postat în original de raducu_ilie
                        Dl Electricman vorbeste de priza de pamantare "laba de gasac".
                        Stima!
                        Da se numeste ,,laba de gasca",dar sunt si alte tipuri,ceea ce incercam sa-i spun este faptul ca fara masuratori nu poti stabili precis valoarea prizei,si faptul ca modul de masurare descris nu este corect.Deci nu poate fi vorba de nici o polemica!
                        Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                        Comentariu

                        • bogd
                          Membru Marcant
                          • 16.aug.2009
                          • 546

                          #27
                          calcul curent si siguranta

                          D.LE ELECTRICMEN EU SANT CURSANT AN ELECTRICITATE ,MESERIA MEA DE BAZA E ALTA.AM O ANTRB .DACA SE POATE?ANTRUCAT STAU LA BLOC LA ETAJUL 6,CUM POT FACE O PRIZA DE PAMANT?RESPECT.
                          PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

                          Comentariu

                          • RaspoElectric
                            Membru Marcant
                            • 17.feb.2009
                            • 702

                            #28
                            Desi intrebarea i-a fost pusa d-lui ElectricMan,imi permit sa intervin deoarece m-am confruntat cu problema aceasta si am rezolvat impamantarea cat se poate de rapid si elegant.
                            In locul in care am pus noul tablou de sigurante fiind perete de beton ,a spart pana am ajuns la structura de otel a blocului,am sudat o bucata de platbanda zincata gaurita,si am pus un papuc cu Myf de 6 mmp pana in interiorul tabloului.Binenteles am scos cablurile aparatului de masurat PP pe geam(au 50 m fiecare) si am masurat o PP de 1,2 Ohmi !!! fiind astfel o priza naturala de impamantare .
                            Cu respect ... Ovi
                            Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                            Comentariu

                            • electricman
                              Membru Marcant
                              • 26.iul.2009
                              • 690

                              #29
                              Re: calcul curent si siguranta

                              Postat în original de bogd
                              D.LE ELECTRICMEN EU SANT CURSANT AN ELECTRICITATE ,MESERIA MEA DE BAZA E ALTA.AM O ANTRB .DACA SE POATE?ANTRUCAT STAU LA BLOC LA ETAJUL 6,CUM POT FACE O PRIZA DE PAMANT?RESPECT.
                              Uite ca Ovi ti-a dat o solutie!Structura de metal a blocului este o priza de pamant foarte buna.Dar banuiesc ca tu vrei sa ai nul de protectie(impamantare ) pentru prizele din casa.Chemi un electrician autorizat din orasul tau,care iti va trage un conductor din tabloul de distributie(care tot ce se poate sa fie pe etajul tau,fiindca in majoritatea blocurilor se puneau din doua in doua etaje)de pe bara de nul pana in tabloul din apartamentul tau.Ce zici?
                              Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                              Comentariu

                              • emanuelv
                                Incepator
                                • 25.nov.2009
                                • 6

                                #30
                                Re: calcul curent si siguranta

                                Postat în original de electricman
                                Postat în original de bogd
                                D.LE ELECTRICMEN EU SANT CURSANT AN ELECTRICITATE ,MESERIA MEA DE BAZA E ALTA.AM O ANTRB .DACA SE POATE?ANTRUCAT STAU LA BLOC LA ETAJUL 6,CUM POT FACE O PRIZA DE PAMANT?RESPECT.
                                Uite ca Ovi ti-a dat o solutie!Structura de metal a blocului este o priza de pamant foarte buna.Dar banuiesc ca tu vrei sa ai nul de protectie(impamantare ) pentru prizele din casa.Chemi un electrician autorizat din orasul tau,care iti va trage un conductor din tabloul de distributie(care tot ce se poate sa fie pe etajul tau,fiindca in majoritatea blocurilor se puneau din doua in doua etaje)de pe bara de nul pana in tabloul din apartamentul tau.Ce zici?
                                Domnule electricman,
                                Scuza-ma ca ma bag. Nu sunt electrician autorizat, dar ma descurc. Din ce am citit eu pe acest forum legat de prizele de pamant, solutia data de Dv nu este cea mai fericita. Ori ca leaga impamantarea la bara de nul de pe casa scarii, ori ca o leaga pe bara de nul din tabloul din casa, e aproape acelasi drac. Oricum nu e bine. Cel mai cuminte ar fi sa o lege de structura de otel a blocului, care oricum ar fi, are legatura la pamant undeva in subsol.
                                Toate cele bune !
                                Atunci cand nu stii ceva, trebuie sa recunosti si mai bine intrebi pe cei ce stiu

                                Comentariu

                                Procesare...