Calcul curent siguranta

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • electricman
    Membru Marcant
    • 26.iul.2009
    • 690

    #31
    Re: calcul curent si siguranta

    Domnule electricman,
    Scuza-ma ca ma bag. Nu sunt electrician autorizat, dar ma descurc. Din ce am citit eu pe acest forum legat de prizele de pamant, solutia data de Dv nu este cea mai fericita. Ori ca leaga impamantarea la bara de nul de pe casa scarii, ori ca o leaga pe bara de nul din tabloul
    Toate cele bune ![/quote]


    Oare te descurci?In tabloul de pe casa scarii se gasesc doua bari de nuluri,de lucru si de protectie,el urmand sa lege pe bara de nuluri de protectie.Nu este chiar la fel sa legi cum spui tu,iar mie mi-ar lua mult timp sa-ti explic de ce!Nulul de protectie din tabloul de pe casa scarii este tras chiar din priza de pamant naturala a blocului(structura metalica) deci in momentul in care stii solutia constructiva a instalatiei electrice aunui bloc abia atunci poti sa-ti dai cu parerea competent!
    Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

    Comentariu

    • emanuelv
      Incepator
      • 25.nov.2009
      • 6

      #32
      RE

      Din cele scrise de dv. se intelegea "nulul de lucru" si nu cel de protectie (impamantarea), iar din alte topicuri, rezulta ca cei de la Electrica, de obicei leaga nulul de lucru la cel de protectie in aceste tablouri. Asadar.... incheiem discutia aici.
      Atunci cand nu stii ceva, trebuie sa recunosti si mai bine intrebi pe cei ce stiu

      Comentariu

      • electricman
        Membru Marcant
        • 26.iul.2009
        • 690

        #33
        Re: RE

        [quote="emanuelv"]Din cele scrise de dv. se intelegea "nulul de lucru" si nu cel de protectie (impamantarea[/quote

        Nu se intelegea de nicaieri ca eu ma refeream la nulul de lucru si vin cu aeste precizari nu pt dumneata ci pt cei care stau la bloc si trebuie sa stie ca in tabloul de pe scara au doua bare una pt nul de lucru ,una pt nul de protectie!(Exceptie fac blocurile foarte vechi,cu instalatiiile electrice nerefacute)
        Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

        Comentariu

        • emanuelv
          Incepator
          • 25.nov.2009
          • 6

          #34
          Re: calcul curent si siguranta

          Postat în original de electricman
          Postat în original de bogd
          D.LE ELECTRICMEN EU SANT CURSANT AN ELECTRICITATE ,MESERIA MEA DE BAZA E ALTA.AM O ANTRB .DACA SE POATE?ANTRUCAT STAU LA BLOC LA ETAJUL 6,CUM POT FACE O PRIZA DE PAMANT?RESPECT.
          Uite ca Ovi ti-a dat o solutie!Structura de metal a blocului este o priza de pamant foarte buna.Dar banuiesc ca tu vrei sa ai nul de protectie(impamantare ) pentru prizele din casa.Chemi un electrician autorizat din orasul tau,care iti va trage un conductor din tabloul de distributie(care tot ce se poate sa fie pe etajul tau,fiindca in majoritatea blocurilor se puneau din doua in doua etaje)de pe bara de nul pana in tabloul din apartamentul tau.Ce zici?


          Cum e domnu' draga ? ma mai contrazici ? Aici spui "bara de nul" din tabloul de distributie si nu "bara de nul de protectie" Hotaraste-te !
          Atunci cand nu stii ceva, trebuie sa recunosti si mai bine intrebi pe cei ce stiu

          Comentariu

          • electricman
            Membru Marcant
            • 26.iul.2009
            • 690

            #35
            Re: calcul curent si siguranta

            Postat în original de "emanuelv"de pe bara de nul pana in tabloul din apartamentul tau.Ce zici?[/quote
            [/b]
            Cum e domnu' draga ? ma mai contrazici ? Aici spui "bara de nul" din tabloul de distributie si nu "bara de nul de protectie" Hotaraste-te !


            Pai si bara de nul inseamna pentru tine bara de nul de lucru?Pentru cine are minime cunostiinte de electricitate(bogd este cursant ,si a inteles,raspunsul era pt el) intelege.Sa ma hotarasc la ce?Las-o mai usor,expune-ti parerile, dar nu incerca tu sa creezi o polemica cu mine ,pt ca in acest domeniu esti departe de adevar.
            Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

            Comentariu

            • ggelu
              Membru marcant
              • 28.apr.2009
              • 394

              #36
              Re: calcul curent si siguranta

              "Cum e domnu' draga ? ma mai contrazici ? Aici spui "bara de nul" din tabloul de distributie si nu "bara de nul de protectie" Hotaraste-te !"
              Moa ! L-ai prins cu ocaua mica Da' parca mai sus cu trei randuri scria ceva de nulu' de protectie
              O analiza pe text , ceva ?

              Comentariu

              • bogd
                Membru Marcant
                • 16.aug.2009
                • 546

                #37
                calcul curent si siguranta

                usurel.a gresit redactarea,dar ideea s-a anteles.Oricum sant semne distinctive pt nulul de protectie[impamantare] clema legare la armatura blocului,cablu culoare galbena[pt nul de lucru albastru] simbol international de impamantare. IMPORTANT E SA STIM CE FACEM.
                PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

                Comentariu

                • electricman
                  Membru Marcant
                  • 26.iul.2009
                  • 690

                  #38
                  Re: calcul curent si siguranta

                  Postat în original de ggelu
                  "
                  Moa ! L-ai prins cu ocaua mica Da' parca mai sus cu trei randuri scria ceva de nulu' de protectie
                  O analiza pe text , ceva ?
                  Ca sa vezi unde duce discutia atuni cand cineva,,deduce"
                  Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                  Comentariu

                  • bogd
                    Membru Marcant
                    • 16.aug.2009
                    • 546

                    #39
                    calcul curent si siguranta

                    Exista un dispozitiv,aparat care sa ma scuteasca de executarea prizei de pamant?ceva ce sa pot incorpora in cofretul de sigurante?
                    PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

                    Comentariu

                    • electricman
                      Membru Marcant
                      • 26.iul.2009
                      • 690

                      #40
                      Re: calcul curent si siguranta

                      Postat în original de bogd
                      Exista un dispozitiv,aparat care sa ma scuteasca de executarea prizei de pamant?ceva ce sa pot incorpora in cofretul de sigurante?
                      Pentru ce anume doresti sa faci priza de pamant?
                      Diferentialul te poate ajuta in acest sens!
                      Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                      Comentariu

                      • bogd
                        Membru Marcant
                        • 16.aug.2009
                        • 546

                        #41
                        calcul curent si siguranta

                        sa spunem ca situatia din teren nu permite executarea unei prize de pamant.ce pot face?
                        PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

                        Comentariu

                        • bogd
                          Membru Marcant
                          • 16.aug.2009
                          • 546

                          #42
                          calcul curent si siguranta

                          uitati datele problemei.vila,tablou situat an balcon,nu am cum sa ma leg de structura de rezistenta,pt ca nu doreste propietarul,nu am cum sa.i fac priza de pamant,pt ca toata zona este pavata,si nu doreste spargerea pavajului,respectiv coborarea unui cablu pe perete.ce ma sfatuiti?
                          PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

                          Comentariu

                          • ggelu
                            Membru marcant
                            • 28.apr.2009
                            • 394

                            #43
                            Re: calcul curent si siguranta

                            @bogdan : ce consumatori ai ? Nu poti folosi un transformator de izolare ?
                            @Electricman : sper ca ai inteles ca subliniam situatia ( cel putin caraghioasa) la care se ajunge la scoaterea unor cuvinte din context . Chestiunea in sine e de electrician cat. 2. ( cate clase are si trenu').

                            Comentariu

                            • electricman
                              Membru Marcant
                              • 26.iul.2009
                              • 690

                              #44
                              Re: calcul curent si siguranta

                              Postat în original de bogd
                              uitati datele problemei.vila,tablou situat an balcon,nu am cum sa ma leg de structura de rezistenta,pt ca nu doreste propietarul,nu am cum sa.i fac priza de pamant,pt ca toata zona este pavata,si nu doreste spargerea pavajului,respectiv coborarea unui cablu pe perete.ce ma sfatuiti?
                              Prima data trebuie sa stiu daca are montat bmp,si daca da vezi daca are priza de pamant tehnica(un electrod batut in pamant din care pleaca in bmp
                              un conductor)Daca discutam rapid o lamurim(da cat mai multe amanunte)
                              Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                              Comentariu

                              • bogd
                                Membru Marcant
                                • 16.aug.2009
                                • 546

                                #45
                                calcul curent si siguranta

                                nu are bmp.casa batraneasca,demolata ,vila construita montat din nou contoar la negru de unul de la electrica.pleaca de la stalp 2 cabluri,din contor ies 2 cabluri.
                                PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

                                Comentariu

                                Procesare...