Cositorirea - in ce conditii este necesara?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • DanielF_67
    Membru Marcant
    • 22.mar.2007
    • 335

    #46
    Postat în original de stefanev
    fiecare face cum vrea instalatia, insa eu prefer cositoritul. Chiar daca metoda e veche, e foarte buna si previne OXIDAREA firelor si contacte imperfecte.

    Comentariu

    • radulescu_ion
      Incepator
      • 06.oct.2008
      • 17

      #47
      La faza cu oxidarea firelor va intreb si eu , care este rolul bandei izoliere? Cand lucram la stat, adica in minerit aveam nevoie sa facem nade intre cablurile de alimentare intre diferite utilaje, rupte de excavatoare. Credeti ca noi cositoream macar un cablu? Faceam legatura in "coada de ca"l si apoi izolam. Respectiva nada ramanea apoi in functiune pana se gasea alt cascat de excavatorist sa traga peste ea un utilaj. Respectiva nada statea in ploaie, sub zapada, etc si nu oxida. De aceia cred ca un rol important alaturi de o conexiune sanatoasa il are si banda izoliera. Personal nu folosesc cositorirea pentru ca in eventualitatea adaugarii altui circuit este foarte proasta. Si mancatoare de timp. ear1976 - "micul om de la renel" este foarte mare in tara la noi. Asta ca sa stii. El este SINGURUL care decide daca instalatia proiectata, executata si verificata de tine indeplineste conditiile sau nu. Tot el hotaraste daca se face revizuirea instalatiei la conditiile impuse de el. Si binenteles ca tot tu platesti deplasarea lui pentru urmatoarea inspectie. Sper ca tu reusesti sa le explici pe intelesul lor ca eu folosesc doar limba romana. Intradevar sunt oameni si oameni. Unii inteleg...altii...nu. Ar fi bine daca inainte de a posta un lucru, am face-o cu exemple din viata noastra si nu doar ca sa ne dam cu parerea. Aceiasi stima! PS. aia cu ratele e originala!
      Incerc sa invat mereu!

      Comentariu

      • razvyyc
        Membru Marcant
        • 04.ian.2008
        • 449

        #48
        Aberatii, multe aberatii. Enumerati lucrarile la care Electrica a impus receptia lucrarilor la instalatia electrica interioara. Uitati-va si in alte curti, spre exemplu in domeniul gazelor naturale. Unde ORICE modificare atrage dupa sine un nou proiect, o noua verificare, o noua receptie. Iar instalatiile sunt receptionate. Strict. Dupa reglementarile in vigoare. Dati exemple. Si faceti odata instalatiile in conformitate cu reglementarile in vigoare. In acest fel nu puteti avea discutii inutile. Vorba lui ear1976. Probabil ati ramas mult in urma, deoarece nici nu poate fi vorba de omul de la RENEL in zilele noastre. Poate de la Electrica sau alt distribuitor.
        Banda izoliera despre care vorbiti se numeste de fapt banda izolanta. Si in nici un caz nu este dedicata pentru oprirea oxidarii firelor.

        Comentariu

        • radulescu_ion
          Incepator
          • 06.oct.2008
          • 17

          #49
          Ma abtin sa intru in polemica cu cineva care nu stie ce vorbeste. Ma crezi tampit sa spun ca nea X de la filiala cutare a RENEL nu a aprobat bransarea? Cand altii faceau instalatii dupa proiecte, altii faceau altceva asa ca nu o sa ma obosesc sa iti dau tie exemple. Topicul a avut alta destinatie. Tie iti place sa faci ceva, fa. Esti prea nou in bransa ca sa intelegi ceva din ce mai reprezinta Renelul. Si imi sustin parearea ca daca ei decid ca nu vor sa te branseze...nu te branseaza. Si apropo de proiectare si executie: am avut proiect de la Penny facut de cei din Austria si reproiectat de ai nostri. Adica de o firma ..din Bucuresti care se ocupa cu asa ceva si care fac proiecte si pentru celalate mall-uri. Cand a fost la bransare...sau gasit 14 greseli numai dupa prima numaratoare. Si desi am incercat sa ii explicam respectivului domn inginer ca nu sunt greseli a refuzat bransarea. Pana nu a primit ceva...si a schimbat solutia. Eu am 278 de case si 2 hoteluri si 6 mall-uri facute dupa "metodele mele invechite". Tu cate ai? Eu din asta imi castig existenta si stiu ce vorbesc. Una e stai si sa scrii ceva si alta e sa fii acolo si sa faci ceva. E o diferenta. Altadata ar fi bine ca inainte de jigni pe cineva sa te gandesti de 2 ori daca ai dreptate sau nu. Nu traim intr-o societate perfecta. Si nu spun ca toti cei de la Renel sunt caposi si dornici de mita. Dar ca in orice padure sunt si uscaturi si cand dai peste ele poti sa faci tu ce vrei...tot apar "defecte". Spuneai de exemple: sunt zeci. Incepand de la culoarea benzii izoliere si pana la IPEY de 20 si multe altele. Stima!
          Incerc sa invat mereu!

          Comentariu

          • razvyyc
            Membru Marcant
            • 04.ian.2008
            • 449

            #50
            278 case. Frumos. Cum ai numarat asa repede?
            Penny market nu este mall, este cel mult un supermarket.
            Mie imi este destul de dificil sa numar cate instalatii aferente constructiilor am realizat in 3 ani. Intre toate, doar la un hotel am avut receptie. Pentru ca beneficiarul a cerut asta. In acest scop a cerut expertiza instalatiei la Electrica. Au gasit 2 neconformitati. Minore. Remediate pe loc in 3 minute.
            Apropo, ce document v-au incheiat ca urmare a nconformitatilor/defectelor aflate? In alta ordine de idei, RENEL nu mai exista. Sa-i fie tarana usoara. Sa taiati un miel la ghiseul Electricii pentru botez. Va salut cu respect. Sa fie de bine si la a 279-a casa realizata.

            Comentariu

            • radulescu_ion
              Incepator
              • 06.oct.2008
              • 17

              #51
              ). Prima mea autorizatie a fost de la renel. Si pentru mine tot renel o sa ramana. Multumesc pentru urari. Sper sa ajungi si tu cel putin la acelasi numar. Aceiasi stima.
              Incerc sa invat mereu!

              Comentariu

              • emil b
                Membru
                • 05.ian.2007
                • 113

                #52
                RENEL a murit de vreo 10 ani fie-i tarana usoara, da mai traiesc Electrica, Transelectrica, Hidroelectrica, Termo......

                Comentariu

                • razvyyc
                  Membru Marcant
                  • 04.ian.2008
                  • 449

                  #53
                  Daca tot sunteti online, puteti sa-mi spuneti numele documentului incheiat cu ocazia depistarii neconformitatilor/defectelor aflate? Sa stiu la ce sa ma astept.

                  Comentariu

                  • radulescu_ion
                    Incepator
                    • 06.oct.2008
                    • 17

                    #54
                    Pai cum nu ai ai avut receptii la lucrari? Eu la toate constructiile noi am avut receptii. Singurele la care nu am vut parte de cei de la renel a fost la instalatiile refacute la apartamente sau case care aveau deja instalatia facuta si a trebuit sa fie modificata. In rest la toate. Si ca o curiozitate, ai lucrat la renel?
                    Incerc sa invat mereu!

                    Comentariu

                    • Seni
                      Living Legend
                      • 05.mar.2006
                      • 3524

                      #55
                      neintelegerile personale si polemicile de orice natura nu-si au locul aici, incercati sa folositi mp - ul.....

                      Comentariu

                      • radulescu_ion
                        Incepator
                        • 06.oct.2008
                        • 17

                        #56
                        Imi cer scuze. Aveti dreptate. Scuze.
                        Incerc sa invat mereu!

                        Comentariu

                        • raducu_ilie
                          Living Legend
                          • 10.apr.2008
                          • 1043

                          #57
                          50% subscriu la ce spune dl radulescu dar nu pot sa nu fiu de acord si cu dl razvyc. Mi s-a intamplat si mie sa fiu nevoit sa fac anumite modificari doar pentru ca domnul de la renel cum spune dl radulescu nu era de acord cu mine. Dar la fel de bine nu a venit nimeni de la ei la bransarea instalatiei pentru ca ... nu era nevoie. Zic ca depinde si de oameni. Cat despre subiectul topicului...eu nu sunt fan cositorire dar lucrurile se schimba mai greu. La urma urmei fiecare raspunde pentru ce face nu?
                          Sanatate maxima si efort minim!

                          Comentariu

                          • razvyyc
                            Membru Marcant
                            • 04.ian.2008
                            • 449

                            #58
                            D-nul raducu, la cate instalatii de utilizare realizate in cladiri noi v-au venit la receptia lucrarii? Dati un procent din totalul lucrarilor realizate. Parca suntem si din aceiasi localitate. In acest fel cunoastem si persoanele ce nu au ce face si isi ocupa timpul cu receptii la lucrari
                            Multumesc

                            Comentariu

                            • razvyyc
                              Membru Marcant
                              • 04.ian.2008
                              • 449

                              #59
                              Asta spuneam si eu. Inca suntem privilegiati in raport cu instalatorii de gaz. Acolo totul trebuie facut cum prevad normele. de la primul olandez pana la ultimul furtun. Si verificari la scapari si tinere sub presiune. Aceste verificari se fac de fata cu cel ce receptioneaza lucrarea.
                              Cati electricieni fac toate verificarile la noi inainte de punerea in functiune a instalatiei ? Inca suntem privilegiati, zic eu. Din acest motiv spun ca "omul mic de la renel" nu-i chiar asa rau intentionat. Daca gaseste neconformitati, cu atat mai bine. Cu siguranta pe viitor vom executa instalatii din ce in ce mai bine executate.

                              Comentariu

                              • Cherubino
                                Living Legend
                                • 10.iul.2006
                                • 1685

                                #60
                                Fiindca ati adus vorba de nenea de la (fostul)Renel,haideti sa va povestesc o intamplare.Am spus intr-un mesaj mai sus ca acum vreo 10 ani am facut o instalatie la care am cositorit legaturile si ca de atunci n-am avut probleme cu ea.Intamplarea a facut ca exact in perioada aceea sa fie prezenta la mine la serviciu si o echipa de vreo 7 "neni" de la Renel care aveau o lucrare de inlocuire a unor firide cu contoare.In timp ce eu ma chinuiam cocotat pe o scara sa cositoresc niste fire,unul din "neni",care se uita la mine ca la un extraterestru,m-a intrebat ce salariu am,de-mi permit sa fac atata munca pentru niste amarate de conexiuni,fiindca el n-ar face asa ceva nici daca ar fi platit dublu fata de salariul sau.Cand l-am intrebat ce ar face daca prin proiect ar fi obligat sa cositoreasca,mi-a spus nonsalant : Da' cine crezi c-o sa vina sa-mi desfaca banda de izolat din doza sa vada daca am cositorit sau nu? Da-le dracu' ca merg si doar rasucite (era vorba de conductoare MYf).
                                Va las pe voi sa trageti concluziile.
                                LARGO AL FACTOTUM

                                Comentariu

                                Procesare...