Cositorirea - in ce conditii este necesara?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Baboo
    Living Legend
    • 09.iul.2006
    • 1678

    #91
    Postat în original de Admin.MC
    Postat în original de Baboo
    OK! Mea culpa!Sper ca nu am deranjat prea tare!
    sal'tare!
    Nici vorba despre asa ceva.
    Atunci sa mai straduiesc ca sa deranjez?
    Sal'tare!
    E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

    Comentariu

    • Baboo
      Living Legend
      • 09.iul.2006
      • 1678

      #92
      Postat în original de Paulorossi
      Mesajul meu nu a fost ironic.Conductoarele stau inghesuite acolo.Nu inteleg de ce trebuie sa etansezi cu silicon cand puteai sa pui o cutie mai mare de legaturi ce iti permite accesul facil asupra conductoarelor,in plus aveai si presetupe pt fiecare fir.Am vazut ca e loc de o doza mai mare.
      Nici nu am interpretat ca ironic raspunsul Dvs. E adevarat ca e cam ingesuiala dar pentru ca pe fiecare stilp e cite o doza am ales ca toate sa fie la fel, pentru eleganţă.
      După cum aţi fi vazut la punctul patru, nu e nevoie de etanşare, dar am dat soluţii in caz ca e nevoie.
      Apoi nu mi-aţi spus daca in comerţ aţi mai vazut Pg7, Pg9 sau Pg11, adica presetupe. Ca eu nu am mai vazut. Toata lumea vinde de la13 in sus!
      E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

      Comentariu

      • Paulorossi
        Membru
        • 24.aug.2010
        • 271

        #93
        E posibil sa nu mai gasiti presetupele respective la comercianti,asta in special datorita faptului ca nu sunt cautate in mod deosebit,deci e o "marfa"care ramane pe stoc.Probabil doar o comanda directa la producator ar schimba problema dar nu se justifica economic, si asa,practic,ramai fara ele.

        Comentariu

        • Baboo
          Living Legend
          • 09.iul.2006
          • 1678

          #94
          Postat în original de Paulorossi
          E posibil sa nu mai gasiti presetupele respective la comercianti,asta in special datorita faptului ca nu sunt cautate in mod deosebit,deci e o "marfa"care ramane pe stoc.Probabil doar o comanda directa la producator ar schimba problema dar nu se justifica economic, si asa,practic,ramai fara ele.
          Acum poate ca aţi inteles mai bine DE CE sunt doua cabluri mai subtirele intr-o presetupa de 13,5?
          Apoi mai este si neprevazutul: ce e pe hirtie poate fi modificat din mers in timp ce construiesti: ori n-ai prevazut totul ori viin beneficiarul si zice ca mai vrea ceva in plus fata de discutiile initiale.
          Da, putem ,,vorbi discutii scrise'' pina nu mai avem saliva sau pile pe buricele degetelor.
          Important este ca in doza contactul sa fie ,,fest'' cum se mai zice pe la noi ca sa nu se incalzeasca, sa nu fie ,,măgărit'': cupru in contact direct cu alu. Lungimea firelor sa fie optima incit sa-ti permita asezarea in doza incit sa intre toate firele: primele PE-urile, apoi nulurile si in final fazele. Sa ai in minte ca daca vine cineva după tine sa nu aiba probleme din cauza firelor scurte sau din cauza legaturilor slabite.
          Eu nu am matisat niciodata legaturile: la rasucirea conductoarelor am folosit un cleste spiţ (cu care am prins manunchiul in partea de jos) si un patent cu care am facut rasucirea firelor in manunchil. Iar virful legaturilor l-am indoit , cam de la un sfert sau o treime de la virful legaturii.
          Daca doza e mare si ai loc de intors ori cine poate sa bage in ea 15-20 de fire. Maiestria meseriei este ca in codiţii date de spatiu mic, de care dispui de cele mai multe ori sa inghesui firele care se aduna in doza.
          Va doresc sa luati lucrurile care vi se par bune din ceea ce am spus aici, pentru ca fecare poate gresi dar mie mi s-a parut mai importanta funcţionalitatea( sa nu se incalzeasca manunchiurile) unei doze si nu esteticul din doza.
          PS.Am sa caut niste presetupe din cele mici daca mai am pe undeva si am sa le postez ca sa vada vizitatorii saitului ca exista sau ma rog a existat si asa ceva. Sper sa nu uit ca pe unii dintre noi ne urmareste SADVA.
          E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

          Comentariu

          • Mircea_G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12204

            #95
            Postat în original de Baboo
            ......... Sper sa nu uit ca pe unii dintre noi ne urmareste SADVA.
            Ca nou sosit in club trebuie sa dau o replica ! Nu este adevarat ! Dupa ce ajungi la o virsta , si de regula pragul de 50 de ani este psihologic , incepi sa fi mai responsabil , mai calculat . Acest lucru duce la ce vedem in clipul " dragut " de pe you tube . Vrei sa le faci pe toate , nu vrei sa lasi lucruri neterminate dar in interior exista teama ca poate " dai coltul ' si nu vrei sa lasi lucrurile bramburite si nerezolvate . ASTA este o optica gresita si ASTA duce la aparenta brambureala si atentie deficitara .
            Psihic si pe mine m-a marcat pragul de 49+1 dar eu am noroc . Am noroc ca stiu sa ma detasez de tot si nu ma ocup decit de lucrurile importante atunci cind am chef...restul sa astepte .
            Persoanele apropiate spun ca eu traiesc in lumea mea si le dau dreptate . Nu ma " incarc " cu prostii , imi stabilesc clar prioritatile, ma ocup de micile mele pasiuni . Fata de altii la aceasta virsta nu discut si refuz discutiile despre facturi , politica , pus muraturi si alte de acest gen . Discutiile mele sint despre gradina , pesti , bucatareala ( o fac DOAR cind vreau , am chef si numai lucruri deosebite !) plimbari .
            Nu stau sa aud discutii la tv , dezbaterii si schimb instantaneu postul .
            In general ma detasez de tot si vad ca este bine .
            Multumesc Celui de sus , ma simt bine , am un fizic mai mult decit ok , sint in putere si forma fizica de nota 9 din 10 !
            Nu-mi place sa fac lucrurile " pe fuga " , stau, gindesc si calculez si nu actionez decit atunci cind cind " am impulsul " si doar in maniera personala .
            Nu " ies " din tabieturile mele , indiferent unde si in ce situatie ma aflu si doar in cazuri extreme fac unele concesii ...
            Deci ???
            Sa nu dramatizam ca nu sintem toti dusi cu capul .
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • Baboo
              Living Legend
              • 09.iul.2006
              • 1678

              #96
              [quote="Mircea Gtara .
              Sa nu dramatizam ca nu sintem toti dusi cu capul .[/quote]

              Normal ca nu suntem dusi cu capul, numai ca unii gâdesc asta si ne clasifica in acest fel, cu SADVA. Si apoi citeodata ,,mă mai râd si eu de mine'' . Ce e dreptt ,,optica'' nu mi-am mai schimbat-o de un an si jumatate, dar compensez: pentru a vedea scrisul sub 4 pts pun doua perechi de ochelari una peste alta.
              Important este ca, după ce am trecut prin ce am trecut, incă nu mi-am pierdut ,,nervul râsului'', ceea ce nu pot spune despre unii pe care i-a intâlnit pe unde am mai ..bântuit''. Si va rog sa ma credeţi că l-am avut si inainte.
              E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

              Comentariu

              Procesare...