Becuri cu filament

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13008

    #31
    Probabil se vor gasi de toate cu timpul.

    Si doua siteuri cu specific ecologist, in mai multe directii:

    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      #32
      @florin-muresan: Cred ca te referi la soclu E27.

      Tehnologia se va dezvolta si vor disparea toate neajunsurile. Eu am in casa de vreo 3 ani becuri economice carora nu le ia mai mult de 5 secunde sa ajunga la intensitate maxima si ofera o lumina calda foarte placuta. Problema este ca am mai cumparat doua becuri de curand de la acelasi producator (Osram) si sunt alb mai rece (lucru care asa l-am vrut) insa se aprind la 1 secunda dupa ce ai apasat pe comutator, insa intensitatea este aproape de maxim instant. Puse pe acelasi circuit cele vechi se aprind instant si cresc usor in intensitate cele noi la aproximativ o secunda diferenta insa au aproape intensitatea maxima. Oricum led-urile vor fi sursele de lumina ale viitorului in mare parte.
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      • Cherubino
        Living Legend
        • 10.iul.2006
        • 1685

        #33
        Postat în original de Consultant electrice
        @florin-muresan: Cred ca te referi la soclu E27.

        Tehnologia se va dezvolta si vor disparea toate neajunsurile. Eu am in casa de vreo 3 ani becuri economice carora nu le ia mai mult de 5 secunde sa ajunga la intensitate maxima si ofera o lumina calda foarte placuta. Problema este ca am mai cumparat doua becuri de curand de la acelasi producator (Osram) si sunt alb mai rece (lucru care asa l-am vrut) insa se aprind la 1 secunda dupa ce ai apasat pe comutator, insa intensitatea este aproape de maxim instant. Puse pe acelasi circuit cele vechi se aprind instant si cresc usor in intensitate cele noi la aproximativ o secunda diferenta insa au aproape intensitatea maxima. Oricum led-urile vor fi sursele de lumina ale viitorului in mare parte.
        Da,la E27 ma refeream.Abia acum am vazut greseala de tastare.Multumesc.
        LARGO AL FACTOTUM

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 13008

          #34
          Stai linistit, am inteles
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • ombun
            Membru Marcant
            • 12.feb.2007
            • 564

            #35
            ...vreau ...becuri cu leduri....de unde le cumpar.?
            vreau sa fac o casa !

            Comentariu

            • stefanev
              Membru Marcant
              • 05.iul.2007
              • 435

              #36
              probabil in viitor se vor renunta la becuri cu filament din cauza randamentului. Tehnologia LED probabil o va inlocui, insa deocamdata mai trebuie sa se perfectioneze.

              Exemplul concret: In domeniul luminilor de scena se folosesc proiectoare PAR cu becuri halogen. Au aparut si varianta pe LED-uri RGB, insa luminozitatea nu este la fel ca la cel pe halogen, cu toate ca are durata de viata, consum redus si randament mai bun.

              Comentariu

              • nikol
                Incepator
                • 27.feb.2008
                • 10

                #37
                Postat în original de stefanev
                probabil in viitor se vor renunta la becuri cu filament din cauza randamentului. Tehnologia LED probabil o va inlocui, insa deocamdata mai trebuie sa se perfectioneze.

                Exemplul concret: In domeniul luminilor de scena se folosesc proiectoare PAR cu becuri halogen. Au aparut si varianta pe LED-uri RGB, insa luminozitatea nu este la fel ca la cel pe halogen, cu toate ca are durata de viata, consum redus si randament mai bun.
                simbata trecuta am cumparat 6 becuri LED 1,2 W(echivalent 25w).Este adevarat nu se incalzesc, dar nu lumineza la fel ca un bec cu filament 25w.Ca spot sau decorati sunt foarte bune

                Comentariu

                • Consultant electrice
                  Moderator
                  • 08.nov.2005
                  • 3240

                  #38
                  Spoturile care folosesc leduri si sunt echivalente unui spot halogen de 25W sunt cele de 3W(varianta LED). Acestea au in general si un radiator metalic si degaja ceva caldura, mai putina totusi decat un spot clasic echivalent. Cele in jurul valorii de 1W sunt lumini de ambient.
                  Atentie si ce cumparati ca nu orice scrie pe ambalaj este adevarat.

                  Exista proiectoare cu leduri de calitate care pot inlocui reflectoarele PAR pastrand calitatea luminii insa acelea nu folosesc leduri rgb. Sunt folosite leduri high power dedicate pt. fiecare culoare elementara. Sunt intercalate si cu ajutorul opticii adecvate si sistemului de control se obtin rezultate satisfacatoare. Pretul echipamentului este insa ceva mai ridicat.
                  La noi piata s-a umplut de reflectoare cu leduri de 5mm care intradevar nu se compara cu un proiector clasic, nici nu se apropie macar ca intensitate luminoasa.
                  Curentul nu iarta!

                  Comentariu

                  • Mihai Petre
                    Incepator
                    • 03.sep.2013
                    • 1

                    #39
                    Răspuns la: Becuri cu filament

                    Deja becuri cu filament sau incandescente, nu se mai vand sau asa ar fi trebuit. In momentul de fata mai este legal sa fie vandute decat cele cu o putere mai mica de 60W dar in ciuda acestui fapt gasim pe rafturile tuturor magazinelor si aici ma refer la supermarket-uri becuri incandescente de 75 sau 100W (interzise de lege). Ce este si mai interesant ca aceasi poveste se va intampla incepand cu anul viitor cu becuri economice. Si aceastea vor fi interzise de la vanzare din cauza mercurului continut. Si atunci vom ramane decat cu cele cu halogen sau cu cele cu leduri. Pentru cei care vor lumina suficienta si isi doresc sa faca si economii in timp este o veste buna ca becurile cu led sunt deja accesibile la pret ca de altfel intreaga tehnologie cu led si putem avea o speranta ca va fi bine. Lucrand in domeniu va spus ca produsele cu led s-au ieftin in ultimul an cu aproximativ 60-70% si ca a ajuns un bec cu led sa coste aproape cat un bec economic si aici nu este vorba doar de bani dati initial cat si despre durata de viata care este de 3-5 ori mai mare. Daca aveti intrebari despre iluminatul cu led sau va stau la dispozitie.
                    Mihai Petre
                    Consultant Vanzari
                    http://www.ledprofi.ro

                    Comentariu

                    • Mircea_G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12227

                      #40
                      Răspuns la: Becuri cu filament

                      Plebea intreaba asa :
                      1. Lumineaza un bec led cit unul cu filament ?
                      Raspuns : Nu ! trebuie mai multe , si marea majoritate sint pt iluminat directionat , nu general , lucru neplacut si nefiresc .
                      2. Pot fi montate prin simpla inlocuire a celor cu filament ?
                      Raspuns : Nu ! in majoritatea cazurilor trebuie schimbate corpurile de iluminat .
                      Concluzie : bec led + lustra + manopera electrician + zugravit = " putin , foarte putin " ???????? asa ca omul de rind isi ....se duce si da 1 leu pe un bec clasic si asta este ...
                      .............
                      Vinzatorii astia nu inteleg ceva ! Noi nu sintem in criza economica ci intr-o perioada de schimbare dramatica a realitatilor economice , deci fiecare" leut "investit trebuie investit cu cap . S-a terminat cu perioada cind lumea cumpara sa cumpere ... Acum se fac calcule , socoteli si daca este rentabil , bine , daca nu , NU .
                      Vinzatorii inca viseaza sa prosteasca ... A trecut vremea .,vinzatorii dispar pe capete , firmele se inchid ...
                      Inca mai asteptam sa scada pretul , sa se ofere " sisteme de iluminat " adica corpuri de iluminat pt becuri cu led si becurile , sistemele sa lumineze ca si becurile cu incandescenta si mai vedem .
                      La ziua de azi , rezonabil ar fi ca " un corp de iluminat cu led " care sa inlocuiasca clasica si omniprezenta lustra cu 5 brate din casele romanilor , sa coste , echipata , undeva la 100 lei .
                      Exista asa ceva ?
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      • raducu_ilie
                        Living Legend
                        • 10.apr.2008
                        • 1043

                        #41
                        Răspuns la: Becuri cu filament

                        NU! Si nici nu sunt sanse sa existe. Un iluminat cat de cat apropiat de cel dat de clasicele becuri cu filament am vazut la general electric. Dar cum aia sunt peste mari si tari o sa mai dureze destul de mult pana sa ajunga la noi. Cand vii cu o solutie trebuie sa explici fiecare parte a solutiei date. Ca omul sa inteleaga si sa poata raporta ceea ce spui tu la ce exista pe piata.
                        Sanatate maxima si efort minim!

                        Comentariu

                        • Consultant electrice
                          Moderator
                          • 08.nov.2005
                          • 3240

                          #42
                          Răspuns la: Becuri cu filament

                          @ledprofi - Lasand la o parte reclama vis a vis de produsele pe care le comercializati, va garantez eu ca becurile LED care intradevar fac ceva treaba raportat la cel mai comun bec incandescent E27 de 100W sunt vreo 90 ron/buc sau mai mult. LED-uri de calitate + electronica rezistenta care sa sustina durata de viata a LED-urilor + constructie speciala pentru racire si montaj de precizie = costuri momentan mult mai mari fata de lampa fluorescenta compacta. Ce ziceti am dreptate?
                          Curentul nu iarta!

                          Comentariu

                          Procesare...