Modificare bransament energie electrica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • severineanu2003
    Incepator
    • 14.mar.2007
    • 1

    Modificare bransament energie electrica

    Buna ziua.
    Am mai adaugat ceva consumatori la imobilul unde locuiesc.
    Acesta are in prezent un bransamnet monofazic, dar siguranta principala
    tot sare, asa ca m-am gandit sa fac un bransament trifazic.
    Ce acte as avea nevoie, si proiectul tehnic ce ar trebuie sa contina?
    Multumesc mult
  • Moldovan Vasile Dan
    Membru Marcant
    • 15.nov.2006
    • 420

    #2
    Modificare de la bransament monofazic la bransament trifazic

    eu nu cred ca asta ar rezolva problema daca nu ai consumatori trifazici de ex. motoare si oricum e mai scump.
    poti considera bransamentul trifazic ca fiind trei bransamente monofazice la care se economiseste conductoarele de nul
    incearca sa vezi de ce sare siguranta; nu o poti inlocui cu una mai mare
    ai grija ca diametrul conductoarelor si lungimea lor "sa duca" curentul necesar ca sa nu se aprinda sandramaua.

    Comentariu

    • dmugurel
      Membru marcant
      • 14.feb.2006
      • 306

      #3
      Prima data trebuie sa verifici daca siguranta sare din cauza depasii puteri aprobata in avizul tehnic de racord sau di cauza defectari intrerupatorului diferential din BMP. Ar trebui masurat cu un cleste ampermetic curentul care il absorbi din retea, daca valorea lui depaseste sau e aproape egala cu valorea sigurantei principale (de ce valore este ?), poti sa ceri spor de putere. Atentie, pentru un bransament trifazat este foarte greu sa echilibrezi consumul pe fiecare faza in parte, mai ales daca instalatia interioara nu a fost conceputa corespunzator.
      Posibil sa decupleze din alte cauze cum ar fi, protectia diferentiala (consumator defect ), decupleaza releul de minima tensiune, sau priza tehnica de pamant are o valoare prea mare, sau pur si simplu s-a defectat "siguranta principala".
      Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

      Comentariu

      • pastinamarian
        Incepator
        • 12.oct.2007
        • 11

        #4
        Modificare bransament

        Vreau sa stiu daca pot cere sa modifice bransamentul actual .Acum de la stalp firele vin la casa mea apoi pleaca la o vecina care are casa mai in spate.Pot sa cer desfintarea bransamentului care pleaca la vecina si cine o sa suporte cheltuielile? Mentionez ca bransamentul este vechi facut pe timpuri deci nu are aprobarea mea ca proprietar.

        Comentariu

        • razvyyc
          Membru Marcant
          • 04.ian.2008
          • 450

          #5
          Bransamentul asa l-ati gasit?

          Comentariu

          • razvyyc
            Membru Marcant
            • 04.ian.2008
            • 450

            #6
            Odata ce a-ti acordat servitutea pentru alimentarea cosumatorului, dvs sau vechiul proprietar, el se poate servi de acest lucru tot restul vietii. Doar daca dvs. nu ii creiati alta alimentare.

            Comentariu

            • pastinamarian
              Incepator
              • 12.oct.2007
              • 11

              #7
              Postat în original de razvyyc
              Bransamentul asa l-ati gasit?
              Casele sunt cumparate cu legea 12 deci nu exista nici un contract de servitute.Eu as putea sa cer acum celor de la Electrica sa mute bransamentul de pe casa mea? Multumesc anticipat.

              Comentariu

              • razvyyc
                Membru Marcant
                • 04.ian.2008
                • 450

                #8
                Eu mi-am exprimat parerea mai sus. Incercati si solutia oficiala a celor de la Electrica.

                Comentariu

                • Daniel.P
                  Incepator
                  • 02.aug.2006
                  • 63

                  #9
                  Monofazic sau trifazic?

                  Se da urmatoarea situatie:
                  - duplex
                  - 2 familii care vor avea fiecare: plita electrica, cuptor electric, masina spalat rufe, vase, pc, tv-uri, etc.
                  - centrala pe peleti - 1 bucata.
                  Trebuie sa se faca bransamentul dar deja este tras un cablu cu 3 conductori de 6mm sau 3x8mm (aici nu sunt sigur ce e acolo) grosime de la locul unde va fi contorul pina in casa unde va fi tabloul de distributie.
                  Din ce am calculat numai plitele si cuptoarele daca merg la putere maxima trec de 20KW. Deci, trifazic.
                  Problema apare la acel cablu tras deja. Ca sa nu fie nevoie de sapaturi pentru a ingropa inca un conductor pentru a fi 4 fire in total. Pot sa folosesc 2 fire pentru 2 faze si al treilea sa fie nul comun? Iar o faza sa ramana fara consumatori.

                  Comentariu

                  • gogu_ologu
                    Membru marcant
                    • 11.nov.2006
                    • 421

                    #10
                    Re: Monofazic sau trifazic?

                    Pai... si ai unde sa legi fazele (adica, ai trifazic de la Electrica)?

                    Comentariu

                    • Daniel.P
                      Incepator
                      • 02.aug.2006
                      • 63

                      #11
                      In momentul de fata este cablu 4x25 si bransament monofazic. Bransamentul trifazic se poate executa in 24 de ore .
                      Stii sa-mi raspunzi la ce am intrebat eu sau nu?

                      Comentariu

                      • DM7
                        Membru
                        • 13.apr.2006
                        • 290

                        #12
                        Daca puterea maxima trece de 20 kW oricare ar fi tensiunea de alimentare, este mica sectiunea pe care o aveti. Trebuie sa fie de min 16 mm.

                        Comentariu

                        • stefanev
                          Membru marcant
                          • 05.iul.2007
                          • 437

                          #13
                          in primul rand ce distanta aveti de la bransament la casa?

                          Comentariu

                          • Daniel.P
                            Incepator
                            • 02.aug.2006
                            • 63

                            #14
                            Aproximativ 30 metri. Cablul este de cupru 3x10, cu manta de protectie si invelis metalic. Din ce am vazut pe specificatii, la o temperatura de maxim 20C duce un amperaj maxim de 100A.

                            Dar, sa lasam cablul de la bransament. Pot face acele legaturi ca in primul post?

                            Comentariu

                            • Adamescu Ion
                              Living Legend
                              • 21.sep.2008
                              • 1104

                              #15
                              Domnule petman, va rog sa va hotariti si sa ne spuneti ce fel de cablu aveti ("3x6mm"," 3x8mm"," 4x25" sau "3x10")! In principiu, este mai economic sa se faca lucrarea bine de la inceput! Deci, cred ca ar fi foarte bine sa fie 4x25mm*2 ! Si poate ramineti la o varianta: Cu sau Al! In viitor poate veti vrea sa instalati un consumator trifazic si atunci veti regreta ca nu ati adus trifazicul pina in casa. Cuptoarele au posibilitatea de a configura rezistentele atit pentru alimentare trifazica cit si monofazica. In cazul in care se configureaza si se alimenteaza trifazic veti avea un curent mai mic. Nu merita sa fiti ieftin la faina si scump la ... ( un cablu si/sau o lucrare). Lucrarea de inlocuire a cablului poate fi facuta de o persoana "potrvita" indrumata de o persoana calificata, mai ales ca bransamentul se poate executa in 24 ore .

                              Comentariu

                              Procesare...