Instalatie electrica facuta de mine

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • razvyyc
    Membru Marcant
    • 04.ian.2008
    • 450

    Postat în original de liviu2004
    I=U/(R^2+X^2) se aplica la locul de defect. Acest curent sa "zicem" ca este constant la locul de defect. Dvs. sustineti ca I variaza intr-un circuit in functie de locul de citire.

    Comentariu

    • razvyyc
      Membru Marcant
      • 04.ian.2008
      • 450

      Postat în original de liviu2004
      Protectia diferentiala se bazeaza pe detectia scurgerilor la pamant, masa. Are un principiu simplu de functionare, ce iese din siguranta prin L trebuie sa intre la loc prin N. Daca diferenta e mai mare de 30mA atunci siguranta declanseaza. La scurtcircuit direct L-N, ce iese din L intra in N si nu ar trebui sa lucreze protectia.

      LE: mie imi place sa inteleg lucrurile, daca aveti alte informatii decat ceea ce stiu eu, va rog sa mi le impartasiti. Mersi.
      Probabil era vorba despre un disjunctor diferential montat in bransament, declansarea facandu-se datorita scurtcircuitului, nu conditiilor ce ar putea duce la functionarea elementului diferential.

      Comentariu

      • liviu2004
        Membru marcant
        • 03.ian.2007
        • 508

        Postat în original de raducu_ilie
        Ca sa nu transformam acest post intr-o dezbatere a ideilor "sare vs nu sare" nu o sa mai continui cu alte explicatii. eu va spun doar ce am constat practic in instalatiile proiectate si executate de mine sau in cele pe care le-am intalnit in decursul carierei mele. Trec peste faptul ca am gasit instalatii unde BMPT era de 40A si imediat dupa trona un tablou cu MPR de 80A. Astea sunt nimicuri fata de ce gasim de regula in instalatiile pe care le vizitam. Sunt sigur ca forumistul care a initiat acest post deja saracul nu mai stie ce sa faca si cum sa faca fiind sufocat de atatea informatii pro si contra. Dvs. dl Liviu2004 aveti dreptul la o opnie, eu la alta si asta e important, nu?
        PS. din posturile dvs banuiesc ca nu lucrati in tara, asa e? Asta fara nicio legatura cu ce s-a discutat. Aceiasi stima tuturor.
        Pentru ca este un forum de ce sa nu dezbatem lucrurile mai departe? Stiti ce nu inteleg? De ce luati lucrurile ca atare si nu incercati sa gasiti o explicatie logica la ceea ce se intampla? Si eu va respect opinia.

        Eu prefer sa vad si sa inteleg. V-am oferit un argument ca diferiti producatori pot avea diferite curbe de declansare, e un lucru cat se poate de normal. Nu ati comentat nimic aici. V-am oferit o explicatie de ce nu are cum sa lucreze diferentiala la curentul de scurtcircuit. Nu mi-ati oferit nici un raspuns. V-am explicat, chiar si cu poze ca, curentul de scurtcircuit are aceeasi valoare in orice punct in care cititi valoarea acestuia. Nu mi-ati dat nici o explicatie/confirmare.

        Poate gresesc, nu zic nu, dar dati-mi o explicatie logica la ceea ce se intampla (o parere a dvs.). Nu va contest experienta nici greselile care le gasiti in instalatiile electrice diverse. Dar vreau sa combat aici ideea preconceputa ca siguranta care e mai aproape de defect sare prima, nu are nimic de a face cu realitatea. Vreau sa combat ideile luate ca atare ca asta se intampla in teren. Se intampla cu un motiv.

        Acum sa va zic eu care este parerea mea dupa ce am mai studiat putin lucrurile. Integrarea unei protectii diferentiale in aceeasi dimensiune (aproximativa) cu a unui circuit-breaker obisnuit duce la restrictii de spatiu. Probabil, nu sunt sigur, de aici rezulta restrictii in materiale si/sau curbe. Am observat facand comparatia dintre un DPN Vigi si un C60N. Curba termica a Vigi e mai joasa (spatiu mai mic, caldura mai mare) decat a C60N desi cea de scurt e aceeasi. Din acest motiv nu sunt inca sigur.

        Cat despre initiator, nu ii purtati de grija ca nu stie ce sa mai faca in acest moment. Eu zic ca a prins ideea demult ce are de facut. Daca sunt offtopic nu ma supar daca moderatorii ma vor opri.

        LE: da, lucrez in afara si fac parte dintr-o companie de "risk assesment". Jobul meu este sa verific munca altora. Atat practica cat si teoretica. De la instalatii de zeci de MW pana la ultimul contact de comunicatii si parte de software.

        Comentariu

        • liviu2004
          Membru marcant
          • 03.ian.2007
          • 508

          Postat în original de razvyyc
          Probabil era vorba despre un disjunctor diferential montat in bransament, declansarea facandu-se datorita scurtcircuitului, nu conditiilor ce ar putea duce la functionarea elementului diferential.
          Exact ce am afirmat in acest topic, va multumesc de confirmare ca am gandit corect.

          Comentariu

          • razvyyc
            Membru Marcant
            • 04.ian.2008
            • 450

            Postat în original de liviu2004
            - nu confundati curentul de scurtcircuit in 2 puncte diferite din instalatie, situate la distanta intre ele, vorbim de impedante diferite. Intre 2 puncte din acelasi circuit va interveni si cablul/conductorii care reduc curentul de scurt intr-un punct mai departat de sursa.
            Adunand mere cu pere nu obtinem piersici; aceasta a fost confuzia, mea culpa.

            Comentariu

            • razvyyc
              Membru Marcant
              • 04.ian.2008
              • 450

              Una din cauzele posibile ar fi disjunctoare de alcelasi curent nominal dar de curbe de declansare diferite, in acest caz toate discutiile anterioare au fost de prisos, datorita reglajulul magnetic diferit la cele doua disjunctoare, indeplinind conditii pentru curba B, dar pentru curba C - nu.

              Comentariu

              • razvyyc
                Membru Marcant
                • 04.ian.2008
                • 450

                Fiind vorba in experimentul facut de colegul nostru prin "unirea fazei cu nulul" putem exclude din start declansarea termica a disjunctorului. Ramane in discutie declansarea magnetica. La aceiasi curba de declansare doar timpul de declansare ar putea face diferenta. Ar trebui sa fie o declansare instantanee. Oare ce inseamna "instantaneu" in viziunea a 2 producatori diferiti?

                Comentariu

                • the sailor
                  Incepator
                  • 07.apr.2008
                  • 16

                  OAMENI BUNI !!!...SI PANA LA URMA..EU CE PUN PE RETELELE DE PRIZE???? SIG. DE 24 A SAU 32 A....??? (prea multe pareri deodata ) mentionez ca firma de la electrica mi-a montat dupa contor,tablou si o priza (ca sa am curent si sa pot lucra in continuare-am si contract cu electrica deja facut--am si platit primii kw) si am in tablou o SIG. DE 32 A...?????or fi stiind ei ceva....
                  zic si io....nu dau cu parul..!

                  Comentariu

                  • stefanev
                    Membru marcant
                    • 05.iul.2007
                    • 437

                    daca siguranta din tablou este de 32 A, in tabloul din casa puteti lega pe circuitul principal sigurante de 32A sau de 24A urmand ca celelalte sigurante pt circuite sa fie dimensionate dupa consumatori. Eu recomand pe circuitele de prize sigurante de 20A. Sunt de ajuns pt uz casnic.

                    Comentariu

                    • razvyyc
                      Membru Marcant
                      • 04.ian.2008
                      • 450

                      Sfaturile le puteti lua din postarile anterioare, mai putin ultimul. Sigurante de 24A nu o sa gasiti. Nu se fabrica decat de 25A.

                      Comentariu

                      • FederalMogul
                        Incepator
                        • 12.nov.2007
                        • 95

                        Ca sa nu mai deschid un alt topic.

                        In BPM pe casa scarii am o sig diferentiala de 32 A cu Id=300 mA. In tablou pe post de intr general am tot o diferentiala de 32 A cu Id=30 mA. In baie am o priza care e protejata de o sig diferential de 16 A Id=10 mA.
                        Am avut pana acum doua scurturi la priza din baie ambele intre P si N (din cauza unui feon). De fiecare data au sarit toate cele trei sigurante deodata, deci nici vorba de selectivitate desi teoretic am dou trepte intre baie si general. Toate cele trei sigurante diferentiala sunt Moeller si functioneaza perfect daca apesi butonul test. Aveti idee unde e problema ? Nu de alta dar ultima data nu eram acasa iar sotia a ramas in bezna

                        Aceeasi problema am gasit-o si in topicul din link dar fara sa fie data vreo soulutie.

                        Comentariu

                        • razvyyc
                          Membru Marcant
                          • 04.ian.2008
                          • 450

                          Intre "P si N" nu se numeste scurtcircuit.
                          Probabil curentul diferential a fost mai mare de 300 mA, acest lucru ducand la declansarea protectiilor ce au sesizat aceasta diferenta.

                          Comentariu

                          • RaspoElectric
                            Membru Marcant
                            • 17.feb.2009
                            • 707

                            Postat în original de FederalMogul
                            Am avut pana acum doua scurturi la priza din baie ambele intre P si N (din cauza unui feon).
                            Marea majoritate a uscatoarelor de par nu au prevazut fir de protectie.Cele metalice au..Daca nu a avut fir de impamantare in feon nu a avut cum declansa diferential.Doar electromagnetic.Daca a avut si impamantare e logic sa sara toate pe diferential,pt ca scurtcircuitul a depasit 300 mA,si a ras tot.Si selectivitatea inca nu am reusit sa o fac din valoarea curentului sigurantelor(valori in cascada).....doar din curba de declansare.
                            Cu respect ... Ovi
                            Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                            Comentariu

                            • RaspoElectric
                              Membru Marcant
                              • 17.feb.2009
                              • 707

                              Postat în original de liviu2004
                              2. Intr-un circuit electric, curentul este acelasi in oricare punct din circuit. Distanta fata de defect sau consumator nu influenteaza curentul in 2 puncte diferite.
                              Kirchoff rules
                              Greu ii mai lamuresc si eu pe unii clienti cu legea asta.
                              Cu respect ... Ovi
                              Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                              Comentariu

                              • razvyyc
                                Membru Marcant
                                • 04.ian.2008
                                • 450

                                Postat în original de RaspoElectric
                                Kirchoff rules
                                Din cate cunosc Kirchhoff a avut treaba cu ochiurile si nodurile de circuit.

                                Comentariu

                                Procesare...