Instalatie electrica facuta de mine

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • rimcea
    Incepator
    • 30.aug.2011
    • 7

    [/quote] Daca reveniti cu niste amanunte legate de aparatele pe care le veti avea in garaj, gasim alte solutii [/quote]

    Nu mare lucru:un compresor mic de 24L,masina de curatat cu inalta presiune(1300W),un polizor si o bormasina de banc,un flex.

    O zi buna!

    Comentariu

    • Cherubino
      Living Legend
      • 10.iul.2006
      • 1687

      Postat în original de rimcea

      Nu mare lucru:un compresor mic de 24L,masina de curatat cu inalta presiune(1300W),un polizor si o bormasina de banc,un flex.

      O zi buna!
      In acest caz, sunt de parere ca prima solutie pe care ati prezentat-o este cea mai indicata.
      O zi buna si dvs.
      LARGO AL FACTOTUM

      Comentariu

      • rimcea
        Incepator
        • 30.aug.2011
        • 7

        Multumesc.
        O seara buna!

        Comentariu

        • Cherubino
          Living Legend
          • 10.iul.2006
          • 1687

          Oricand cu placere
          LARGO AL FACTOTUM

          Comentariu

          • rimcea
            Incepator
            • 30.aug.2011
            • 7

            Buna seara.Am voie sa bag pe un copex de 20mm 2 conductori Fy 1,5 si 3 de 2,5.Si daca da.au loc,pot sa-i bag?
            Multumesc si o seara buna!

            Comentariu

            • ozzyboy
              Incepator
              • 07.iul.2011
              • 57

              Da se poate. Intr-un tub de 20 se pot introduce pana la 6 x Ø2,5m. Va recomand sa introduceti conductoarele inainte de a poza copexul. Pentru introducerea lor, folositi o remorca (gasiti in bricostore spre exemplu sau in alte magazine la raionul electrice). Copexul sa fie de calitate, personal recomand gewiss.
              Toate acestea in cazul in care nu ati efectuat deja "operatiunea".

              Postat în original de rimcea
              Buna seara.Am voie sa bag pe un copex de 20mm 2 conductori Fy 1,5 si 3 de 2,5.Si daca da.au loc,pot sa-i bag?
              Multumesc si o seara buna!

              Comentariu

              • johnnybegoode
                Incepator
                • 29.mar.2011
                • 54

                Instalatie electrica casa P+M

                Va prezint spre aprobare schema bloc a instalatiei electrice facute la mine acasa (partial de electricieni, partial de mine)...Ei au tras cablurile si dozele eu am facut partea de finete (intrerupatoare, prize, sigurante, interconectari)...Ma interesa la figura 2 daca din cutia de jonctiune pleaca spre tabloul de sigurante 6 tuburi de copex de 20 pot trage firele de faza si nul spre sigurante iar impamantarea sa o trag pe un singur fir (eventual de 4)...
                Copex am folosit Gewiss, iar pentru sigurante m-am gandit la Gewiss (17 lei) iar prizele oscilez intre Legrand Cariva, Anya (Schneider), Viko Karre,...
                Sfaturi, idei? Multumesc anticipat.
                Fișiere Atașate

                Comentariu

                • rimcea
                  Incepator
                  • 30.aug.2011
                  • 7

                  Nu am facut operatiunea,cred ca in weekend-ul asta.
                  Multumesc de raspuns!

                  Comentariu

                  • RaspoElectric
                    Membru Marcant
                    • 17.feb.2009
                    • 707

                    Re: Instalatie electrica casa P+M

                    Postat în original de johnnybegoode
                    ...Ma interesa la figura 2 daca din cutia de jonctiune pleaca spre tabloul de sigurante 6 tuburi de copex de 20 pot trage firele de faza si nul spre sigurante iar impamantarea sa o trag pe un singur fir (eventual de 4)...
                    Copex am folosit Gewiss, iar pentru sigurante m-am gandit la Gewiss (17 lei) iar prizele oscilez intre Legrand Cariva, Anya (Schneider), Viko Karre,...
                    Sfaturi, idei? Multumesc anticipat.
                    Iti recomand sa mergi cu un Myf de 6 de la Tablou pana la doza de ramificatie,unde poti monta o bara de nul pe sina omega.Practc ea va deservi toate circuitele care pleaca din doza.
                    Cariva si Anya sunt modele destul de reusite si cu aspect frumos.
                    Spor la treaba
                    Cu respect ... Ovi
                    Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                    Comentariu

                    • Paulorossi
                      Membru
                      • 24.aug.2010
                      • 271

                      Re: Instalatie electrica casa P+M

                      Postat în original de johnnybegoode
                      Va prezint spre aprobare schema bloc a instalatiei electrice facute la mine acasa (partial de electricieni, partial de mine)...Ei au tras cablurile si dozele eu am facut partea de finete (intrerupatoare, prize, sigurante, interconectari)...Ma interesa la figura 2 daca din cutia de jonctiune pleaca spre tabloul de sigurante 6 tuburi de copex de 20 pot trage firele de faza si nul spre sigurante iar impamantarea sa o trag pe un singur fir (eventual de 4)...
                      Copex am folosit Gewiss, iar pentru sigurante m-am gandit la Gewiss (17 lei) iar prizele oscilez intre Legrand Cariva, Anya (Schneider), Viko Karre,...
                      Sfaturi, idei? Multumesc anticipat.
                      Din schema ta reiese ca tabloul de la etaj va fi alimentat din tabloul de la parter,practic din cablul care vine de la tabloul general la tabloul de la parter.In acest caz conductorul de la tabloul general la tabloul de la parter va fi de 10 mm2 deoarece trebuie sa suporte 32 A(conform I7/2002-Tab 4.9).Daca insa tabloul de la etaj si tabloul de la parter sunt alimentate ambele de la tabloul general,deci ai trase conductoare pt ambele tablouri atunci e ok cu mentiunea ca de la tabloul general la tabloul de la etaj vei folosi tot MYF de 6mm2 deoarece acest tablou e protejat de o siguranta generala de 25 A(conform I7/2002),si deci conductorul va trebui sa suporte 25 A in regim continuu de functionare.Daca deja ai tras conductoarele MYF 4 mm2 si nu vrei sa le mai schimbi atunci poti inlocui siguranta generala de la etaj cu una de 20 A/30mA
                      Recomand ca siguranta generala de la parter sa fie si cu functie de diferential(30 mA).
                      Referitor la prize,alegerea e de partea ta.
                      Succes!

                      Comentariu

                      • johnnybegoode
                        Incepator
                        • 29.mar.2011
                        • 54

                        Multumesc

                        Multumesc pentru raspuns, intradevar etajul este legat din tabloul de la parter cu un MYF de 4 mm, tabloul electric de la parter fiind legat de BMP de un MYF de 6 mm...Noroc ca nu am cumparat sigurantele, voi merge atunci pe un diferential de 20A la etaj si cu unul de 25 la parter, fara a mai introduce si iluminatul (la indicatiile din paginile anterioare ale forumului)..In rest cred ca sigurantele si circuitele spre camere sunt dimensionate OK, da?

                        Comentariu

                        • ozzyboy
                          Incepator
                          • 07.iul.2011
                          • 57

                          Vin si eu cu o idee, daca stati la casa, luati in calcul si un circuit de iluminat exterior, apoi la centrala termica cred ca este suficienta o siguranta de 6A.

                          Am si eu o curiozitate... De ce folositi MYF si nu FY? ...myf-ul parca este dublu la pret...

                          Comentariu

                          • johnnybegoode
                            Incepator
                            • 29.mar.2011
                            • 54

                            E mai usor de lucrat cu MYF-ul decat cu FY...Cade prizt despre iluminatul exterior, am trase afara un circuit de prize si unul de lumina..De acesta uitasem, poate ca ar trebui sa le fac o siguranta separata, nu-i asa?

                            Comentariu

                            • ozzyboy
                              Incepator
                              • 07.iul.2011
                              • 57

                              Bineinteles, la prize 16A cu minim IP 54, 65 si la iluminat un minim 10A si intrerupatorul daca este posibil sa fie din interiorul casei, preferabil chiar la usa de la intrare, daca nu, la exterior cu un grad de protectie minim IP 54, 65.

                              Comentariu

                              • Paulorossi
                                Membru
                                • 24.aug.2010
                                • 271

                                Re: Multumesc

                                Postat în original de johnnybegoode
                                Multumesc pentru raspuns, intradevar etajul este legat din tabloul de la parter cu un MYF de 4 mm, tabloul electric de la parter fiind legat de BMP de un MYF de 6 mm...Noroc ca nu am cumparat sigurantele, voi merge atunci pe un diferential de 20A la etaj si cu unul de 25 la parter, fara a mai introduce si iluminatul (la indicatiile din paginile anterioare ale forumului)..In rest cred ca sigurantele si circuitele spre camere sunt dimensionate OK, da?
                                Nu uita sa pui conductor de sectiune 10 mm2 de la BMP la tabloul de siguranta parter deoarece in BMP ai siguranta de 32 A si conductorul de 6 mm2 nu suporta aceasta densitate de curent.
                                Daca ai fi pus cablu subteran ar fi fost ok.
                                Succes!

                                Comentariu

                                Procesare...