Instalatie electrica facuta de mine

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Cherubino
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

    Continuitatea mantalei metalice, dar și celelalte probleme care vor apărea (umezeala) se rezolvau dacă se făcea o lucrare corectă, nu un „fușerai” marca „merge și așa”.
    Lucrare corectă = manșon metalic închis, cu masă izolantă turnată în interior.
    Din punctul meu de vedere, consider discuția încheiată, motiv pentru care mă retrag din ea.

    Lasă un comentariu:


  • gerula2006
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

    Mantaua metalică nu era legata la împământare. La capete era tăiată.
    Nu cred ca trece apa prin izolație. Alții baga așa izolație în put, la pompa submersibila. În pământ este doar umezeala. Și capetele le-am mai mansonat odată. Plus izolier.

    Lasă un comentariu:


  • spik1
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

    Cum se continua mantaua metalica si cum se realizeaza etanseitatea?!
    Doar cu acele tuburi retractabile?!
    Teava mai mica in diametru si macar pe capete silicon dedicat!

    Lasă un comentariu:


  • Cherubino
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

    Da, mantaua metalică trebuie să aibă continuitate și să fie legată la pământ la ambele capete.

    Lasă un comentariu:


  • gerula2006
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

    Țeava este de 75 la 1 metru lungime. Nu prea am cum sa o umplu cu silicon.
    Am vrut să continui mantaua metalică,dar nu am mai avut cum. Asigur protecție cu țeavă. Trebuia neapărat continuată?

    Lasă un comentariu:


  • Cherubino
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

    Mi se pare mie, sau n-ați asigurat continuitatea mantalei metalice dintre cele două tronsoane?

    Lasă un comentariu:


  • spik1
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

    Eu as fi umplut teava cu silicon!

    Lasă un comentariu:


  • gerula2006
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

    Am rezolvat problema. Multumesc pt sfaturi. Fără clește de sertizat nu mergea. O poză din timpul lucrării.
    Manșon pe fiecare fir, apoi peste toate izolier, peste un manșon mare, capetele acestuia iar manșon și băgat într-o țeavă de protectie
    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:


  • Cherubino
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

    Acest tip de cablu are protecție, fiind un cablu armat cu armătură metalică ce poate fi îngropat direct în pământ. Dacă n-ar fi fost armat, introducerea în tub de protecție ar fi fost obligatorie.

    Lasă un comentariu:


  • spik1
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

    Intreb si eu... nu trebuia sa fie si un tub de protectie?! Doar cablul ingropat pur si simplu, fara o protectie?

    Lasă un comentariu:


  • gerula2006
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

    Mulțumesc pt explicație. Credeam doar că se deschide circuitul și gata. Am cumpărat un clește de sertizat ca să fac treaba cum trebuie.
    Mulțumesc!

    Lasă un comentariu:


  • Marius-Ciprian
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

    Presa sertizare papuci K05L, 6 - 70 mmp, mecanica la Dedeman.ro. Aflati informatii despre pret si disponibilitate pentru Clesti pentru sertizat si dezizolat pe site.


    Ar trebui sa fie si mai ieftine. Pana la 35mmp.

    Lasă un comentariu:


  • mbostangiu
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

    Presa gasiti la firmele care se ocupa cu instalatii electrice.
    Daca se intrerupe nulul in zona aceea veti avea toti consumatorii monofazici din casa conectati intre faza (una din cele 3) si un conductor care era nul insa acum este doar un conductor izolat. Ca sa intelegeti, sa zicem ca e noapte si nu aveti nici un consumator in prize. Daca aprindeti lumina, faza respectiva se duce repede la bec sa intalneasca nulul, insa acolo e doar un fir fara potential care va conduce faza respectiva peste tot pe unde ar trebui sa fie nul. Pana aici nu e panica doar ca becul nu se aprinde si mergeti la alt intrerupator sa aprindeti alt bec. Aici, alta faza, se duce repede la bec la intalnire cu nulul insa, acolo gaseste alta faza si incepe "distractia". In realitate lucrurile sunt mai complicate pentru ca in prize sunt diversi consumatori astfel incat conductorul de nul este revendicat si pe rand si simultan de toate fazele si rezulta ceva naspa (nu chiar 400V la consumatori insa suficient sa va trimita la service cu aparatele electrocasnice).

    Lasă un comentariu:


  • gerula2006
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

    Toate cablurile au același diametru. De înlocuit nu se poate - are vreo 20m și trece pe sub trotuare etc.
    Nu știu de unde sa fac rost de o presa.
    Toată instalatia este făcută de mine.
    Ps: daca se întrerupe nulul, cum apar 400 volți pe rețea?
    Mulțumesc
    Ultima editare de gerula2006; 03.nov.2017, 07:35.

    Lasă un comentariu:


  • mbostangiu
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

    Cea mai buna rezolvare este sa inlocuiti tot cablul (daca nu e lung traseul si puteti sapa)
    Daca trebuie sa reparati atunci tineti cont de urmatoarele:
    1. Din poza nulul pare mai mic de cat fazele ca sectiune (ar putea fi cablu ACYABY3x25+16)
    2. Mansonul este compus in principal din tuburi termocontractibile insa acestea sunt speciale si la pachet mai vin si alte elemente specifice. Va sfatuiesc sa cumparati un manson si sa remediati inclusiv ecranul de metal asa cum trebuie
    3. Cu ciocanul nu faceti treaba buna. Trebuie presa mai ales pentru ca aveti conductor masiv care e putin maleabil si nu va face contact bun decat presat corespunzator.
    In final puneti in balanta cat ar costa sa chemati un electrician care stie sa faca treaba asta si are si scule versus cat ar costa intreruperea nulului in mufa presata cu ciocanul si aparitia a 400V in circuitele monofazice din casa ... basca refacerea mansonului la momentul respectiv.

    Lasă un comentariu:

Procesare...