Instalatie electrica facuta de mine

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

    Nu va place ideea in sine de canal cablu aparent? Exista accesorii pentru colturi de 90 grade, pentru prelungiri. Daca peretii sunt drepti si nu apar burti nu este chiar asa ceva tragic. Acum depinde si ce ati vazut dvs. ca sunt si aceste paturi de cablu mai scumpe, mai ieftine, montate mai bine sau mai prost. Solutia din link-ul de mai sus este oarecum mai aspectuasa dar mai greu si mai costisitor de realizat. Acum dvs. trebuie sa decideti si sa alegeti.
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • ghimarcat
      Membru Marcant
      • 19.feb.2006
      • 412

      Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

      Pentru mansarda, eu vreau sa pozitionez tabloul electric ca in poza, pe un hol.
      Liniile albastre reprezinta tuburile ce vor merge catre dozele de ramificatie din fiecare camera. Astfel, aceste tuburi vor pleca din tablou, vor urca prin tencuiala, vor traversa tavanul (vata minerala, rigips), vor fi pozate prin pod (podea de lemn), apoi, la fiecare camera vor cobori prin tavan (vata minerala, rigips) si prin tencuiala spre dozele de ramificatie.
      Si acum intrebari:
      1.Ce tub trebuie sa folosesc? Am tub metalic flexibil cu manta de plastic. E bun?
      2.Daca adopt aceasta solutie, atunci tubul trebuie sa treaca si prin tencuiala. Se poate tencui? Tubul trebuie legat obligatoriu la impamantare?
      3.Ce altfel de solutie mi-ati mai putea indica?
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • GeorgeTrisina
        Membru marcant
        • 27.sep.2012
        • 748

        Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

        Postat în original de ghimarcat
        Pentru mansarda, eu vreau sa pozitionez tabloul electric ca in poza, pe un hol.
        Liniile albastre reprezinta tuburile ce vor merge catre dozele de ramificatie din fiecare camera. Astfel, aceste tuburi vor pleca din tablou, vor urca prin tencuiala, vor traversa tavanul (vata minerala, rigips), vor fi pozate prin pod (podea de lemn), apoi, la fiecare camera vor cobori prin tavan (vata minerala, rigips) si prin tencuiala spre dozele de ramificatie.
        Si acum intrebari:
        1.Ce tub trebuie sa folosesc? Am tub metalic flexibil cu manta de plastic. E bun?
        2.Daca adopt aceasta solutie, atunci tubul trebuie sa treaca si prin tencuiala. Se poate tencui? Tubul trebuie legat obligatoriu la impamantare?
        3.Ce altfel de solutie mi-ati mai putea indica?
        1. Tubul copex metalic cu manta de plastic e foarte bun.
        2. Se poate tencui fara probleme. Nu se leaga mantaua metalica a tubului la pamant. (presupun ca ai si conductor PE prin acel tub, adica verde-galben pt impamantare)
        3. In normativ, la trecerea tuburilor pe suport combustibil, (in cazul tau podea de lemn) se foloseste teava din otel (neagra sau zincata), mi se pare prea scumpa aceata metoda. Fa asa cu ce ai ca e in regula.

        Comentariu

        • ghimarcat
          Membru Marcant
          • 19.feb.2006
          • 412

          Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

          Da am si conductor PE prin acel tub. De ce nu se leaga la impamantare (cineva asa sugera pe aici pe forum). Daca, accidental, tubul metalic ajunge sub tensiune?

          Comentariu

          • GeorgeTrisina
            Membru marcant
            • 27.sep.2012
            • 748

            Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

            Postat în original de ghimarcat
            Da am si conductor PE prin acel tub. De ce nu se leaga la impamantare (cineva asa sugera pe aici pe forum). Daca, accidental, tubul metalic ajunge sub tensiune?
            Putin probabil sa ajunga sub tensiune. Doar daca lucreaza un "cioban" ca sa poata zgaria firele la tragerea lor prin tub, ca un electrician nu face asa ceva. Sa presupunem ca ar ceda izolatia. Asta in cazul in care conductoarele sunt sub dimensionate. Ok daca asa vrei tu, leaga si copexul la pamant, dar te complici.

            Comentariu

            • ghimarcat
              Membru Marcant
              • 19.feb.2006
              • 412

              Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

              In desenul atasat se regaseste o doza pentru o priza si modul cum intra tubul in doza (din lateral).

              Stie cineva, exista prize la care ghearele de prindere sunt pe verticala? (Vreau ca priza sa fie asezata exact ca in desen, cu gaurile pe orizontala)
              Fișiere Atașate
              Ultima editare de ghimarcat; 15.aug.2013, 16:21.

              Comentariu

              • RaduCA
                Living Legend
                • 09.oct.2005
                • 6359

                Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                Postat în original de ghimarcat
                [...] exista prize la care ghearele de prindere sunt pe verticala? [...]
                Da... cele modulare. Ce-i drept, "ghearele" sînt doar "gheruţe".
                De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                Comentariu

                • ghimarcat
                  Membru Marcant
                  • 19.feb.2006
                  • 412

                  Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                  Eu nu vreau modulare...

                  Comentariu

                  • GeorgeTrisina
                    Membru marcant
                    • 27.sep.2012
                    • 748

                    Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                    Postat în original de ghimarcat
                    In desenul atasat se regaseste o doza pentru o priza si modul cum intra tubul in doza (din lateral).

                    Stie cineva, exista prize la care ghearele de prindere sunt pe verticala? (Vreau ca priza sa fie asezata exact ca in desen, cu gaurile pe orizontala)
                    Din cate prize am vazut eu pana acum, ghearele sunt pe aceeasi linie cu gaurile. Nu inteleg de ce vrei sa le pui verticale. Probabil crezi ca te incurca tubul. Fii fara frica ca ghearele nu ajung pana la tub.

                    Comentariu

                    • raducu_ilie
                      Living Legend
                      • 10.apr.2008
                      • 1043

                      Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                      Daca e sapat / decupat pana la 2 cm atunci are de sa-si faca grija pentru ca gherele o sa intre exact in tub sau in conductoare. O solutie ar fi ca pe ultimii 10 cm inainte de a intra in doza sa sapati mai adand astfel incat tubul sa intre razant cu "fundul" dozei.
                      Fișiere Atașate
                      Sanatate maxima si efort minim!

                      Comentariu

                      • GeorgeTrisina
                        Membru marcant
                        • 27.sep.2012
                        • 748

                        Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                        Postat în original de raducu_ilie
                        Daca e sapat / decupat pana la 2 cm atunci are de sa-si faca grija pentru ca gherele o sa intre exact in tub sau in conductoare. O solutie ar fi ca pe ultimii 10 cm inainte de a intra in doza sa sapati mai adand astfel incat tubul sa intre razant cu "fundul" dozei.
                        Acuma,.... depinde de cine lucreaza. Mi-am adus aminte de un model de priza care nu are gheare, ci se prinde in suruburi de doza. Nu stiu daca se gasesc la noi asa ceva, dar le poti prinde si orizontal si vertical. Numai ca trebuie sa schimbe doza. Alea care le-am vazut eu sunt patrate si au practicate niste gauri filetate pe toate laturile dozei. In cazul asta nu mai are treaba cu tubul.

                        Comentariu

                        • ghimarcat
                          Membru Marcant
                          • 19.feb.2006
                          • 412

                          Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                          Asa arata doza pentru priza si traseul de la doza principala cu tubul pe orizontala. Tinand cont de pozitionarea gaurii din doza, este imposibil de pus priza cu gaurile pe orizontala!!! De aceea intrebam daca exista prize cu gherele puse pe verticala.

                          O solutie pare a fi schimbarea traseului tubului pe linia alba si asezarea dozei cu gaura in jos. Dar nu imi place...si cred ca nu e nici corect.
                          Fișiere Atașate

                          Comentariu

                          • RaduCA
                            Living Legend
                            • 09.oct.2005
                            • 6359

                            Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                            Postat în original de ghimarcat
                            Eu nu vreau modulare...
                            De ce?


                            Postat în original de ghimarcat
                            Asa arata doza pentru priza si traseul de la doza principala cu tubul pe orizontala. [...]
                            Dacă luăm în calcul tencuiala peretelui, sînt sigur că "ghearele" prizei nu vor ajunge la copex.
                            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                            Comentariu

                            • ghimarcat
                              Membru Marcant
                              • 19.feb.2006
                              • 412

                              Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                              Postat în original de RaduCA
                              Dacă luăm în calcul tencuiala peretelui, sînt sigur că "ghearele" prizei nu vor ajunge la copex.
                              Tencuiala are grosimea cam de 1,5 cm.
                              Am vazut ca exista doze care au gaura pentru tub mai aproape de fundul dozei, dar au parut mai bune acestea albastre.

                              Comentariu

                              • Cherubino
                                Living Legend
                                • 10.iul.2006
                                • 1688

                                Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                                Postat în original de ghimarcat
                                Asa arata doza pentru priza si traseul de la doza principala cu tubul pe orizontala. Tinand cont de pozitionarea gaurii din doza, este imposibil de pus priza cu gaurile pe orizontala!!! De aceea intrebam daca exista prize cu gherele puse pe verticala.

                                O solutie pare a fi schimbarea traseului tubului pe linia alba si asezarea dozei cu gaura in jos. Dar nu imi place...si cred ca nu e nici corect.
                                Ar fi fost buna o usoara deviere a traseului tubului in raport cu linia diametrala orizontala a dozei, astfel incat tubul sa intre la 45 de grade (adica la saparea slitului pentru tub, acesta trebuia de la bun inceput sa fie deasupra sau dedesubtul liniei diametrale orizontale a dozei). In acest fel, indiferent cum se monteaza priza, ghearele ei nu ajung sa atinga tubul.
                                Mai exista posibilitatea montarii unei doze speciale pentru gipscarton (chiar daca e vorba de ingropare in perete), pentru ca acele doze au niste gauri care permit prinderea prizei cu holtzsuruburi, fara a mai fi nevoie de gheare.
                                LARGO AL FACTOTUM

                                Comentariu

                                Procesare...