Instalatie electrica facuta de mine

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • gerula2006
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

    Salut! Pt a nu mai deschide un topic scriu aici. De la contoar la casa am cablu de 4x16mm.Am săpat șanțul pt canalizare, am uitat poziția lui și l-am rupt. Pt a remedia am cumpărat aceste mufe https://www.dedeman.ro/arad/mufa-cup...lv16/p/1008438
    Fiecare faza o voi izola cu tub termocontractil, și apoi toate cu alt tub.
    Este bine cum procedez?
    Nu am presa pt strâns mufa, dacă o prind în patent și îi dau un ciocan merge?
    Orice sfat este bine venit!
    Mulțumesc!
    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:


  • Temelye
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

    Eu am folosit in destule cazuri armatura din fundatie. Daca proprietarul vb cu mine inainte sa toarne fundatia ii sugeram sa sudeze capetii tronsoanelor principale de la armaturi si sa scoata o platbanda zincata din ei in zona unde va veni tabloul electric. In cazul unirii tronsonelor pricipale din fundatie ieseau niste pamintari super,chiar si sub 1 ohm, probabil influenta si betonul relativ proaspat si umed.

    Lasă un comentariu:


  • raducu_ilie
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

    Da. dar daca face asta: sudura de fier-betonul din constructie atunci are toate sansele sa aiba acea valoare. Sau aproape.

    Alta solutie ar fi sa contacteze o firma si sa isi faca pamantarea in pamantul din jurul blocului. Dar atunci, chiar trebuie sa merite pamantarea aia.

    Lasă un comentariu:


  • yo8sbg
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

    O corecta impamantare trebuie sa respecte niste norme; una dintre ele, dupa cate mai stiu eu, este ca rezistenta trebuie sa fie sub 4 ohmi.

    Lasă un comentariu:


  • raducu_ilie
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

    Daca aveti posibilitatea sa gasiti fierul din structura de rezistenta atunci puteti suda de acesta o bucata de platbanda.

    Lasă un comentariu:


  • bchiriac
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

    Ma gandeam la un surub mai mare in podeaua de beton sau să leg de un fier beton. Mă interesa pentru un circuit cu max. 10 A pe el. E posibil?

    Lasă un comentariu:


  • RaspoElectric
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

    Mai exact cum doriti sa procedati?Sa gauriti betonul si sa bateti tarusii in pamant sau?
    Sau sa folositi armatura pe post de impamantare?
    Ca nu prea inteleg intrebarea.
    In ambele variante trebuie masurata rezistenta de dispersie a impamantarii la piesa de separatie sau la locul de racordare.(cu circuitul de impamantare spre tablou/consumatori deconectat).
    Cu respect ... Ovi

    Lasă un comentariu:


  • bchiriac
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

    Un sistem de împământare funcționează doar în pământ (țărână) sau funcționează și în ciment/beton armat? Mulțumesc.

    Lasă un comentariu:


  • mbostangiu
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

    Pai Jan cred ca este acelasi doar ca s-a schimbat ceva undeva ...
    Ranchiuna am citit-o in postare, nicidecum nu-l asociez cu ranchiuna doar m-au nedumerit ghilimelele de la electricieni si vesnica pomenire.
    In rest ma straduiesc sa respect opiniile celorlalti.

    Lasă un comentariu:


  • uceniculgica
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

    Postat în original de mbostangiu
    Am citit de cateva ori postarea dvs. in speranta ca voi gasi ceva din Jan-ul care presta si el pe forum benevol ca toti ceilalti, Jan-ul pe care aproape ca-l invidiam pentru desene si scheme intuitive si la subiect.
    da daca Jan este acelasi?


    ma simt rau ca-l asociezi pe Jan cu ranchiuna, omul asta a dat aici cele mai ok solutii cu scheme scurt si la obiect total dezinteresat si-i inteleg iritarea

    pe un forum mi se pare nelaloc sa vi cu argumente de genul ca-ti rupi din timpul liber si dai sfaturi gratuite cu litere groase, pai tocmai asta-i esenta/farmecul forumului: schimburi de idei, sfaturi, solutii gratis, dezinteresat, fara nici o conditie
    Ultima editare de uceniculgica; 27.mai.2016, 21:02.

    Lasă un comentariu:


  • mbostangiu
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

    @Jan
    Am citit de cateva ori postarea dvs. in speranta ca voi gasi ceva din Jan-ul care presta si el pe forum benevol ca toti ceilalti, Jan-ul pe care aproape ca-l invidiam pentru desene si scheme intuitive si la subiect.
    Hai sa trecem peste ranchiuna daca exista pentru ca directia in care evolueaza lucrurile nu e constructiva deloc.

    Lasă un comentariu:


  • uceniculgica
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

    Postat în original de Temelye
    totusi e adevarat ca isi rup din timpul lor deoarece in mod direct nu au nimic de cistigat,find ANONIMI. Logic, nu?
    sa fim seriosi, majoritatea scriu aici in timpul liber, pentru ca le place sa ajute dezinteresat, sunt si cateva exceptii, dar asa-i peste tot, nu cred ca daca ai avea altceva mai bun de facut ai mai bate-n tastatura aici

    in alta ordine de idei, cred ca nu ar trebui nici sa se aminteasca aici despre castig, de orice natura ar fi el

    Lasă un comentariu:


  • Temelye
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

    Postat în original de Jan
    Oh saracii "electricieni" cum isi rup ei din timpul lor liber pentru binele celor nevoiasi.
    Construirea unui monument intitulat- "Robin Hood electrician" ar putea reprezenta o vesnica amintire la adresa acestor mari anonimi.


    Statuia ar putea avea infatisarea lui Chuck Norris, Mr.Bean sau John Travolta,...in mana dreapta ar putea purta ciocanul de lipit si cositorul iar in stanga o protectie diferentiala de 25A 30mA Typ A.
    Partea buna e ca am ris cum nu am ris de mult. Chiar ai simtul umorului. Daca luam lucrurile in partea serioasa,totusi e adevarat ca isi rup din timpul lor deoarece in mod direct nu au nimic de cistigat,find ANONIMI. Logic, nu?

    Lasă un comentariu:


  • Jan
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

    Postat în original de Cherubino
    Dar când electricienii te „rasfata” pe tine, rupandu-si din timpul lor liber (în care ar putea sa faca ceva mai util pentru ei) ca sa-ti dea sfaturi gratuite (sfaturi cu care tu te stergi la fund, bineinteles), iti convine, nu-i asa? Uite, din cauza unor astfel de personaje și de mesaje imi vine mie cateodata sa-mi bag picioarele in toate forumurile in care prestez benevol si sa dispar din ele.
    Oh saracii "electricieni" cum isi rup ei din timpul lor liber pentru binele celor nevoiasi.
    Construirea unui monument intitulat- "Robin Hood electrician" ar putea reprezenta o vesnica amintire la adresa acestor mari anonimi.


    Statuia ar putea avea infatisarea lui Chuck Norris, Mr.Bean sau John Travolta,...in mana dreapta ar putea purta ciocanul de lipit si cositorul iar in stanga o protectie diferentiala de 25A 30mA Typ A.

    Lasă un comentariu:


  • Armata
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

    Postat în original de rex
    iar pentru nevoile mele sunt exagerate , cred eu
    Lumea a avut instalatii electrice si inainte de inventarea protectiilor diferentialele. Dar existenta uneia dimensionata corect salveaza vieti in caz de necaz. Daca dumneata consideri ca ghinionul(ex: te impiedici cu berea in mana si o versi pe priza) are interzis pe acea terasa, asa sa-ti ajute Dumnezeu. Eu tocmai ce am schimbat la cei batrani o priza ce incepuse sa se topeasca de la contactul imperfect dintre borne si stecher. Ironia sortii este ca pe circuitul respectiv era doar un bec de 75W dus in cotetul puilor...

    Lasă un comentariu:

Procesare...