Instalatie electrica facuta de mine

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • xena
    Membru Marcant
    • 05.aug.2007
    • 786

    #46
    Asta e o rautate gratuita din partea ta. "Electricienii" sunt eu si n-am facut scoala pe toloaca ci in Iasi. As fi curios cum ai fi facut tu.
    Iar chestia cu cuiul, fii fara grija am poze cu toata instalatia cu cote si cu toti peretii.

    Comentariu

    • leon
      Membru Marcant
      • 19.sep.2006
      • 905

      #47
      @xena, mie personal imi place instalatia realizata de dvs.
      Cred ca ati folosit pana in prezent cativa km. de cablu.
      Va doresc in continuare mult succes!

      Comentariu

      • xena
        Membru Marcant
        • 05.aug.2007
        • 786

        #48
        Mersi. N-am stat sa adun dar cred ca sunt intre 2 si 3 km de cablu. Pot sa ma uit in facturi si sa adun.
        Pretul la care am luat cablul a fost unul foarte bun si nu m-am zgarcit.
        Ca o paranteza; am masurat efectiv sectiunile cablurilor de la mai multe firme. Nici o firma nu face cablul cu sectiunea inscrisa pe colac. Ex. mai multe firme din Bistrita intre 1,15 si 1,25 (30-32 fire de o,22 mm grosime) iar cel mai subtire cablul de ICME Bucuresti 1,06 (28 de fire)pe care l-am gasit si la cel mai mare pret aproape dublu fata de cel de Bistrita - e vorba bineinteles de MYF de 1,5 mm2.
        La cablul de 2,5 sectiuni reale in jur de 2 mm2.

        Comentariu

        • RaduCA
          Living Legend
          • 09.oct.2005
          • 6359

          #49
          Postat în original de xena
          [...] Nici o firma nu face cablul cu sectiunea inscrisa pe colac. [...]
          Asta e nesimtire curata!
          Pai ei nu se gindesc ca oamenii proiecteaza instalatiile electrice si le folosesc ca si cum acele cabluri ar fi de 1,5 mmp? Daca, Doamne-fereste, se intimpla ceva grav, cine plateste?
          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

          Comentariu

          • alex virtual
            Living Legend
            • 19.mai.2007
            • 1360

            #50
            Postat în original de raduca
            Postat în original de xena
            [...] Nici o firma nu face cablul cu sectiunea inscrisa pe colac. [...]
            Asta e nesimtire curata!
            Pai ei nu se gindesc ca oamenii proiecteaza instalatiile electrice si le folosesc ca si cum acele cabluri ar fi de 1,5 mmp? Daca, Doamne-fereste, se intimpla ceva grav, cine plateste?
            iti spun eu cine plateste :NIMENI

            Comentariu

            • popsi
              Membru
              • 04.ian.2008
              • 167

              #51
              Postat în original de xena
              Acum ma gandesc cum sa dimensionez sigurantele; sa pun de 6A sau de 10A pe lumina, de 16 sau de 20 pe prize.
              Trebuie sa pun pe hartie potentialii consumatori pe fiecare circuit in parte si sa calculez.
              Sigurantele vor fi F+N de la Merlin Gerin iar aparatele vor fi Merlin Gerin gama Unica modulare.
              Si inca ceva: nu am pus nici o doza de conexiuni in casa, totul e legat pe circuite separate si doar in unele locuri se merge din aparat in aparat (din priza in priza).
              Schema de jos reprezinta distributia pt. o locuinta de la 40 la 150 mp.Poate va ajuta.
              Fișiere Atașate

              Comentariu

              • popsi
                Membru
                • 04.ian.2008
                • 167

                #52
                ...iar astea sunt circuitele.De vazut valorile prizelor.
                Fișiere Atașate

                Comentariu

                • xena
                  Membru Marcant
                  • 05.aug.2007
                  • 786

                  #53
                  Multumesc de scheme. Eu am sa calculez circuitele de prize in functie de puterea instalata si de cea presupusa de a fi consumata.

                  Comentariu

                  • constantin57
                    Membru
                    • 11.dec.2005
                    • 194

                    #54
                    M-am uitat din nou la pozele postate,ramin la parerea mea. Imi pare rau.
                    Aruncati macar o privire pe I7.

                    Comentariu

                    • xena
                      Membru Marcant
                      • 05.aug.2007
                      • 786

                      #55
                      Spune-mi si mie care sunt greselile fata de I7?

                      Poate postati ceva poze din lucrarile executate de dvs. .

                      Comentariu

                      • razvyyc
                        Membru Marcant
                        • 04.ian.2008
                        • 450

                        #56
                        Postat în original de xena
                        Mersi. Nici o firma nu face cablul cu sectiunea inscrisa pe colac. Ex. mai multe firme din Bistrita intre 1,15 si 1,25 (30-32 fire de o,22 mm grosime) iar cel mai subtire cablul de ICME Bucuresti 1,06 (28 de fire)pe care l-am gasit si la cel mai mare pret aproape dublu fata de cel de Bistrita - e vorba bineinteles de MYF de 1,5 mm2.
                        La cablul de 2,5 sectiuni reale in jur de 2 mm2.
                        Cred ca dvs. ati masurat diametrul, nu ati calculat sectiunea conductorului. Iar in cazul MYF se foloseste alt algoritm de calcul decat la FY

                        Comentariu

                        • xena
                          Membru Marcant
                          • 05.aug.2007
                          • 786

                          #57
                          Postat în original de razvyyc
                          Postat în original de xena
                          Mersi. Nici o firma nu face cablul cu sectiunea inscrisa pe colac. Ex. mai multe firme din Bistrita intre 1,15 si 1,25 (30-32 fire de o,22 mm grosime) iar cel mai subtire cablul de ICME Bucuresti 1,06 (28 de fire)pe care l-am gasit si la cel mai mare pret aproape dublu fata de cel de Bistrita - e vorba bineinteles de MYF de 1,5 mm2.
                          La cablul de 2,5 sectiuni reale in jur de 2 mm2.
                          Cred ca dvs. ati masurat diametrul, nu ati calculat sectiunea conductorului. Iar
                          in cazul MYF se foloseste alt algoritm de calcul decat la FY
                          Sa fim seriosi, ce draq, matematica-i aceeasi pentru toti!
                          Am masurat un firisor i-am calculat sectiunea si apoi am inmultit cu numarul lor. (32 x 0,22 x0.22 x 3,14/4=1,21 mmp)
                          Curentul electric nu prea tine cont de algoritmi ; prin aer nu merge, asa ca sectiunea reala prin care circula e cu 20-30% mai mica decat cea inscrisa pe colaci. Asa fac si eu un cablu cu o sectiune de 4 mmp de exemplu cu 10 firsoare de o,22 rasfirate intr-un izolator si il vand la pretul de 4mmp.

                          Comentariu

                          • razvyyc
                            Membru Marcant
                            • 04.ian.2008
                            • 450

                            #58
                            Postat în original de xena
                            fim seriosi, ce draq, matematica-i aceeasi pentru toti!
                            Am masurat un firisor i-am calculat sectiunea si apoi am inmultit cu numarul lor. (32 x 0,22 x0.22 x 3,14/4=1,21 mmp)
                            Cu sigurantza nu ati tinut cont de efectul pelicular. In cazul conductoarelor MYF soprafata exterioara a tuturor firelor este muuult mai mare decat in cazul unui conductor FY cu aceiasi sectiune

                            Comentariu

                            • xena
                              Membru Marcant
                              • 05.aug.2007
                              • 786

                              #59
                              Pe cablu nu scrie ca are nu stiu ce sectiune echivalenta in curent alternativ la o anume frecventa, scrie doar sectiunea fizica.
                              Ce se intampla daca eu folosesc acel cablu in curent continuu sau la 50Hz (cum de altfel il folosesc) unde efectul pelicular dispare sau este nesemnificativ ?
                              Efectul pelicular, parca asa spune fizica, se manifesta direct proportional cu frecventa.
                              "Prin efect pelicular curentul nu mai circula prin toata sectiunea conductorului, efectul se amplifica odata cu cresterea frecventei semnalului. Efectul pelicular se datoreaza distributiei neuniforme a campului magnetic in interiorul conductorului. Curentul circula numai la suprafata conductorului, interiorul ramanand "gol", ceea ce echivaleaza cu reducerea sectiunii transversale."

                              "MHz / Depth of Penetration sigma (mm)
                              .1 ------------- .209
                              1 ------------- .066
                              10 ------------ .021
                              100 --------- .0066
                              1000 ------- .0021

                              For other materials the skin depth can be calculated using the formula:

                              s = 503.3sqrt(rho/(urf)) millimeters

                              rho = resistivity in ohm-meters = 1.72x10e-8 for copper or 2.83x10e-8 for aluminum
                              ur = mu r = relative magnetic permeability = 1 for both copper and aluminum
                              f = frequency in magahertz"
                              Cred ca ajunge si cu fizica si cu matematica.
                              Asa ca ia de buna ce am spus eu referitor la sectiunea cablului sau daca ai dubii fa si tu un set de masuratori si posteaza-le aici.
                              Nu inteleg de ce esti Toma necredinciosul- in Romanica circula atatea produse contrafacute sau de proasta calitate insotite de reclame sau etichete mincinoase incat ce mai conteaza un cablu subdimensionat.

                              Comentariu

                              • Cherubino
                                Living Legend
                                • 10.iul.2006
                                • 1688

                                #60
                                Postat în original de xena
                                Pe cablu nu scrie ca are nu stiu ce sectiune echivalenta in curent alternativ la o anume frecventa, scrie doar sectiunea fizica.
                                Ce se intampla daca eu folosesc acel cablu in curent continuu sau la 50Hz (cum de altfel il folosesc) unde efectul pelicular dispare sau este nesemnificativ ?
                                Efectul pelicular, parca asa spune fizica, se manifesta direct proportional cu frecventa.
                                "Prin efect pelicular curentul nu mai circula prin toata sectiunea conductorului, efectul se amplifica odata cu cresterea frecventei semnalului. Efectul pelicular se datoreaza distributiei neuniforme a campului magnetic in interiorul conductorului. Curentul circula numai la suprafata conductorului, interiorul ramanand "gol", ceea ce echivaleaza cu reducerea sectiunii transversale."

                                "MHz / Depth of Penetration sigma (mm)
                                .1 ------------- .209
                                1 ------------- .066
                                10 ------------ .021
                                100 --------- .0066
                                1000 ------- .0021

                                For other materials the skin depth can be calculated using the formula:

                                s = 503.3sqrt(rho/(urf)) millimeters

                                rho = resistivity in ohm-meters = 1.72x10e-8 for copper or 2.83x10e-8 for aluminum
                                ur = mu r = relative magnetic permeability = 1 for both copper and aluminum
                                f = frequency in magahertz"
                                Cred ca ajunge si cu fizica si cu matematica.
                                Asa ca ia de buna ce am spus eu referitor la sectiunea cablului sau daca ai dubii fa si tu un set de masuratori si posteaza-le aici.
                                Nu inteleg de ce esti Toma necredinciosul- in Romanica circula atatea produse contrafacute sau de proasta calitate insotite de reclame sau etichete mincinoase incat ce mai conteaza un cablu subdimensionat.
                                Subscriu si eu la afirmatia ca efectul pelicular este direct proportional cu frecventa.In scoala am invatat ca efectul pelicular apare doar in radiofrecventa,nicidecum la frecventa de 50 Hz sau in circuite de audiofrecventa.
                                LARGO AL FACTOTUM

                                Comentariu

                                Procesare...