Instalatie electrica facuta de mine

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • razvyyc
    Membru Marcant
    • 04.ian.2008
    • 450

    #61
    Postat în original de constantin57
    M-am uitat din nou la pozele postate,ramin la parerea mea. Imi pare rau.
    Aruncati macar o privire pe I7.
    De acord cu dumneavoastra. Nu prea a tinut cont de cotele fata de tavan/pardosea, la fel cu nr. coturilor de 90 grade admise. Ma gandesc daca este posibila schimbarea conductoarelor.

    Comentariu

    • xena
      Membru Marcant
      • 05.aug.2007
      • 786

      #62
      Pe marea majoritate a traseelor este posibila inlocuirea cablurilor; in copex sunt cabluri MYF si am avut cateva situatii in care a trebuit sa inlocuiesc sau sa introduc cabluri fara a scoate copexul din perete si am reusit destul de usor.
      Referitor la coturile de 90 gr; eu n-am folosit nici un cot, totul este copex.

      Comentariu

      • alex virtual
        Living Legend
        • 19.mai.2007
        • 1441

        #63
        Postat în original de xena
        Pe marea majoritate a traseelor este posibila inlocuirea cablurilor; in copex sunt cabluri MYF si am avut cateva situatii in care a trebuit sa inlocuiesc sau sa introduc cabluri fara a scoate copexul din perete si am reusit destul de usor.
        Referitor la coturile de 90 gr; eu n-am folosit nici un cot, totul este copex.
        Domnii nu au spus ca ai folosit coturi , dar le-ai confectionat din copex !
        chiar daca nu se pot schimba toti conductorii din tuburile copex e bine.
        daca se pot schimba toate e si mai bine .
        oricum ai facut treaba buna.

        Comentariu

        • nemo4350
          Incepator
          • 17.mar.2008
          • 2

          #64
          nelamurire????????

          Postat în original de xena
          Eu zic ca n-avea sens sa pun sectiunea de 2,5 pentru ca am diferentiale pe prize. Teoretic asa e; trebuie sa fie egale cu sectiunile de forta - asta era valabila pe cand nu existau diferentiale acum insa e altceva.
          Cred ca o sectiune de 1,5 tine cei 30 mA ai diferentialului





          va referiti la diametrul conductorului sau la sectiunea lui????????
          sint lucruri diferite!!!!!!!!

          Comentariu

          • xena
            Membru Marcant
            • 05.aug.2007
            • 786

            #65
            Daca ma intrebi asta inseamna ca n-ai inteles ce am vrut sa spun.
            In bransa, cand spui 1,5 spui sectiunea cablului si nu diametrul sau mai stiu eu ce.
            Se foloseste sectiunea pentru usurinta calculelor. (de exemplu; densitatea de curent suportata de cablu se raporteaza la sectiune si nu la diametru, etc.).
            Chiar sunt lucruri diferite?

            Comentariu

            • nemo4350
              Incepator
              • 17.mar.2008
              • 2

              #66
              bine-nteles ca sint lucruri diferite; facind un calcul matematic pt o sectiune de 2,5 mmpatrati rezulta un diametru al firului de aproximativ 0,5 milimetri; un astfel de diametru au unele cable de telecomunicatii ( nu toate, mai sint si care au 1,2 mm diametru sau alte diametre)

              Comentariu

              • xena
                Membru Marcant
                • 05.aug.2007
                • 786

                #67
                Era o gluma, dar nu te-ai prins.

                Comentariu

                • xena
                  Membru Marcant
                  • 05.aug.2007
                  • 786

                  #68
                  Mai calculeaza odata si ai sa vezi ca nu-i asa!

                  Comentariu

                  • vasyle
                    Incepator
                    • 08.feb.2008
                    • 21

                    #69
                    Tanti xena, ne explicati si noua (acestia care nu pricepem ) cum este cu diametru si sectiunea ?

                    Comentariu

                    • xena
                      Membru Marcant
                      • 05.aug.2007
                      • 786

                      #70
                      Ce-i asa de greu :
                      Sectiunea=S= aria cercului=(pi x D^2)/4=pi x R^2
                      De aici rezulta ca
                      diametrul=D=2 x raza= radical din (4 x S)/pi.
                      Deci daca ai o sectiune de 2,5mm patrati rezulta diametrul D=radical din 4 x 2,5/3,14= 1,78 mm. Deci grosimea sarmei va fi de 1,78 mm.
                      Ati cam chiulit de pe la scoala.

                      Comentariu

                      • vasyle
                        Incepator
                        • 08.feb.2008
                        • 21

                        #71
                        MULTUMESC ! Nu eram prea chiulangiu, dar a trecut ceva timp de atunci.

                        Comentariu

                        • xplozia
                          Incepator
                          • 17.aug.2007
                          • 91

                          #72
                          Instalatie electrica facuta de mine

                          Am o casa noua, la rosu, in care, pentru a economisi ceva bani, vreau sa ii fac singur santurile prin pereti pentru instalatia electrica. De asemeni mai vreau sa bag si firele prin copex si sa le las in doze, nelegate, astfel incat electricianul ce va veni, sa imi ia manopera doar pentru legarea firelor in doze si bransarea la contor.
                          Vreau sa am contor separat pe fiecare etaj. Pentru inceput vreau sa fac locuibil doar etajul care are doua camere, o baie si hol. Deci ma intereseaza doar circuitul acesta cu sigurantele aferente lui.
                          Intrebarea mea este, pot veni cu fir 2.5 (faza, masa si impamantare) de la sigurante pentru toate prizele? Voi avea doua prize pentru fiecare camera si o priza pe hol, deci in total 5 prize.
                          Aceasi faza dar cu fir de 1.5 pentru lumina, un bec sau lustra in fiecare camera, 2-3 aplice pe hol si o aplica la baie.
                          Este de ajuns doar un circuit pentru lumina si unul pentru priza? Sau trebuie sa fac mai multe?

                          Comentariu

                          • alex virtual
                            Living Legend
                            • 19.mai.2007
                            • 1441

                            #73
                            fa cate doua circuite mai bine (atat de prize cat si de lumini) . pentru circuitele de prize nu uita consumatori care necesita circuite separate. deci e posibil sa ai mai multe circuite de prize (cele doua amintite mai sus plus circuitele separate daca e cazul)

                            Comentariu

                            • Habib
                              Membru
                              • 23.mai.2007
                              • 195

                              #74
                              Incearca pt inceput circuite separate din tablou pana unde aplasezi tu aparatele adica:circuit separat masina de spalat, centrala,cuptor cu microunde ,senzor de gaze,aer conditionat si pe urma iti spunem mai multe in functie de ce vrei tu sa pui prin casa(circuitele).Oricum sa te asteptzi ca daca vine un electrician nu o sa se apuce pt ca gaseste el ceva care nu e bine si daca o sa fi tu de acord o sa o ia de la inceput sa se aleaga si el cu mai multi bani asa pt ce faci tu acum scapi mult mai ieftin pur si simpul intr-o zi nu are ce, acu depinde ce ai prin casa.Te salut!

                              Comentariu

                              • xplozia
                                Incepator
                                • 17.aug.2007
                                • 91

                                #75
                                Vorbesc acum doar de partea de etaj unde nu am decat doua dormitoare, o baie si un hol. Ce consum sa ai pe camera? Mai mult de un televizor, un casetofon, un calculator, o veioza si din cand in cand un uscator de par sau chiar un aspirator nu prea am ce sa bag pe acolo. Si oricum niciodata astea toate la un loc nu vor funtiona deodata. Sau poate da, dar nu cred ca afecteaza.
                                Partea de bucatarie si de masina de spalat si alte dastea consumatoare se vor afla la demisol. Deci nu fac parte din povestea asta.

                                Comentariu

                                Procesare...