Instalatie electrica facuta de mine

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • alex virtual
    Living Legend
    • 19.mai.2007
    • 1363

    #76
    Postat în original de xplozia
    Vorbesc acum doar de partea de etaj unde nu am decat doua dormitoare, o baie si un hol. Ce consum sa ai pe camera? Mai mult de un televizor, un casetofon, un calculator, o veioza si din cand in cand un uscator de par sau chiar un aspirator nu prea am ce sa bag pe acolo. Si oricum niciodata astea toate la un loc nu vor funtiona deodata. Sau poate da, dar nu cred ca afecteaza.
    Partea de bucatarie si de masina de spalat si alte dastea consumatoare se vor afla la demisol. Deci nu fac parte din povestea asta.
    atunci doua circuite din fiecare sunt de ajuns!

    Comentariu

    • xplozia
      Incepator
      • 17.aug.2007
      • 91

      #77
      Pentru Alex Virtual.
      Nu stiu ce sa zic, vad ca esti destul de nehotarat, aceeasi problema cu a mea si tot raspunsul tau cu doar cateva luni in urma: http://www.misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?t=8677

      "
      3 daca nu intentionati sa aveti consumatori importanti in camere atunci un singur circuit de prize e suficient pentru 2 camere(6 prize in cazul dumneavoastra!)(16A pe circuit)
      "

      Comentariu

      • xplozia
        Incepator
        • 17.aug.2007
        • 91

        #78
        Am facut o schema a ceea ce vreai. Ce parere aveti?
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • alex virtual
          Living Legend
          • 19.mai.2007
          • 1363

          #79
          Postat în original de xplozia
          Pentru Alex Virtual.
          Nu stiu ce sa zic, vad ca esti destul de nehotarat, aceeasi problema cu a mea si tot raspunsul tau cu doar cateva luni in urma: http://www.misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?t=8677

          "
          3 daca nu intentionati sa aveti consumatori importanti in camere atunci un singur circuit de prize e suficient pentru 2 camere(6 prize in cazul dumneavoastra!)(16A pe circuit)
          "
          eu cred ca e bine sa ai cate 2 astfel de circuite pentru a nu ramane "pe intuneric" in caz ca o sa ai o problema (pe viitor) la un circuit !
          in plus costul de materiale nu difera asa mult pentru 2 circuite fata de 1 circuit !
          tu alegi , te salut!

          Comentariu

          • Skyworker
            Incepator
            • 04.apr.2008
            • 71

            #80
            Postat în original de xena
            Pe cablu nu scrie ca are nu stiu ce sectiune echivalenta in curent alternativ la o anume frecventa, scrie doar sectiunea fizica.
            Ce se intampla daca eu folosesc acel cablu in curent continuu sau la 50Hz (cum de altfel il folosesc) unde efectul pelicular dispare sau este nesemnificativ ?
            Efectul pelicular, parca asa spune fizica, se manifesta direct proportional cu frecventa.
            "Prin efect pelicular curentul nu mai circula prin toata sectiunea conductorului, efectul se amplifica odata cu cresterea frecventei semnalului. Efectul pelicular se datoreaza distributiei neuniforme a campului magnetic in interiorul conductorului. Curentul circula numai la suprafata conductorului, interiorul ramanand "gol", ceea ce echivaleaza cu reducerea sectiunii transversale."

            "MHz / Depth of Penetration sigma (mm)
            .1 ------------- .209
            1 ------------- .066
            10 ------------ .021
            100 --------- .0066
            1000 ------- .0021

            For other materials the skin depth can be calculated using the formula:

            s = 503.3sqrt(rho/(urf)) millimeters

            rho = resistivity in ohm-meters = 1.72x10e-8 for copper or 2.83x10e-8 for aluminum
            ur = mu r = relative magnetic permeability = 1 for both copper and aluminum
            f = frequency in magahertz"
            Cred ca ajunge si cu fizica si cu matematica.
            Asa ca ia de buna ce am spus eu referitor la sectiunea cablului sau daca ai dubii fa si tu un set de masuratori si posteaza-le aici.
            Nu inteleg de ce esti Toma necredinciosul- in Romanica circula atatea produse contrafacute sau de proasta calitate insotite de reclame sau etichete mincinoase incat ce mai conteaza un cablu subdimensionat.
            Efectul pelicular apare in mod semnificativ de pe la 10.000 Hz incolo.
            La 50 Hz e ca si cum n-ar fi.
            In datele pe care le-ai pus e vorba de MEGA HERZI, adica 10.000.000 Hz.

            Efectul pelicular inseamna cum ai spus circulatia curentului la suprafata conductorului lasand "miezul" neutilizat, ca atare ne putem lipsi de el reducand diametrul acestuia.
            Cel carea descoperit aplicatii ale efectului pelicular facea o comparatie intre sinusoida curentului si o lopata de nisip.
            Poti muta o gramada de nisip dintr-un loc in altul cu o lopata mare dar te vei incalzi si obosi mai repede, sau poti folosi o lopata mai mica dar te vei misca mai repede.
            Lopata mare este sinusoida la 50 Hz, iar lopata mica sinusoida la ...Mega Herzi.

            Efectul pelicular este folosit in special la aparatele de sudura cu inverter, unde transformatorul are dimensiuni foarte mici, ( din cauza aplicarii efectului pelicular) iar greutatea totala foarte redusa.
            Nemai vorbind de reducerea drastica a pierderilor prin incalzire, efectul histerezis si altele.
            Ex. ca sa sudezi cu electrod de 2,5 in mod continuu, greutatea aparatului este de ...5 Kg, fara cabluri.
            __________________________________________________ ___________
            La o instalatie electrica a unei locuinte, efectul histerezis este complet neglijabil.
            Nu va lasati pacaliti.
            Cititi semnati si dati mai departe. http://www.petitiononline.com/qd3xx666/petition.html

            Comentariu

            • Skyworker
              Incepator
              • 04.apr.2008
              • 71

              #81
              Postat în original de constantin57
              Electricienii Dv. au facut scoala pe toloaca.
              Subscriu.
              Asta-i hala industriala nu casa de locuit.
              Am numarat cel putin 20 de cabluri, pozate imi inchipui cat trebuie sa coste toata munca.
              Daca omul are bani de rispit treaba lui, dar si consumul exagerat de cabluri este la fel de daunator pentru mediu, ca orice alta risipa.

              Un circuit pentru iluminat, eventual doua, la fel pentru prize, circuit alternativ pentru iluminat cu iluminare in caz de urgenta, era mai mult decat suficient, apoi cutii de derivatie ingropate ( ca sa poti schimba usor cablurile) si gata.
              Automatizarea se poate face si individual la fiecare priza , nu neaparat centralizat, astea-s povesti de adormit clienti.
              Cititi semnati si dati mai departe. http://www.petitiononline.com/qd3xx666/petition.html

              Comentariu

              • popsi
                Membru
                • 04.ian.2008
                • 167

                #82
                Re: Instalatie electrica facuta de mine

                [quote="xplozia"]Am o casa noua, la rosu, in care, pentru a economisi ceva bani, vreau sa ii fac singur santurile prin pereti pentru instalatia electrica. De asemeni mai vreau sa bag si firele prin copex si sa le las in doze, nelegate, astfel incat electricianul ce va veni, sa imi ia manopera doar pentru legarea firelor in doze si bransarea la contor.
                De curiozitate unde il gasiti?

                Comentariu

                • xena
                  Membru Marcant
                  • 05.aug.2007
                  • 786

                  #83
                  Postat în original de Skyworker
                  Postat în original de constantin57
                  Electricienii Dv. au facut scoala pe toloaca.
                  Subscriu.
                  Asta-i hala industriala nu casa de locuit.
                  Am numarat cel putin 20 de cabluri, pozate imi inchipui cat trebuie sa coste toata munca.
                  Daca omul are bani de rispit treaba lui, dar si consumul exagerat de cabluri este la fel de daunator pentru mediu, ca orice alta risipa.

                  Un circuit pentru iluminat, eventual doua, la fel pentru prize, circuit alternativ pentru iluminat cu iluminare in caz de urgenta, era mai mult decat suficient, apoi cutii de derivatie ingropate ( ca sa poti schimba usor cablurile) si gata.
                  Automatizarea se poate face si individual la fiecare priza , nu neaparat centralizat, astea-s povesti de adormit clienti.
                  Omule, treaba am facut-o eu deci sunt beneficiar si tot odata executant iar despre automatizare nu-ti da cu parerea daca nu stii despre ce e vorba - ai auzit de casa inteligenta?
                  Sunt chiar si 23 de trasee pozate iti spun eu!

                  Comentariu

                  • sriw
                    Membru Marcant
                    • 05.dec.2007
                    • 524

                    #84
                    Eu zic ca ai facut o treaba foarte buna .
                    If you can't pay cash for something, you probably don't need it.

                    Comentariu

                    • Skyworker
                      Incepator
                      • 04.apr.2008
                      • 71

                      #85
                      Postat în original de xena
                      Omule, treaba am facut-o eu deci sunt beneficiar si tot odata executant iar despre automatizare nu-ti da cu parerea daca nu stii despre ce e vorba - ai auzit de casa inteligenta?
                      Sunt chiar si 23 de trasee pozate iti spun eu!
                      Nu te contrazic, sant 23.

                      La ce folosesc nu inteleg.
                      Daca ar fi un magazin de ex, atunci ar fi fost corect asa, fiecare consumator cu protectia si ruptorul lui.
                      Dar intr-o casa de locuit, la ce foloseste?

                      Despre casa inteligenta astept sa-mi spui.
                      Multumesc.
                      Cititi semnati si dati mai departe. http://www.petitiononline.com/qd3xx666/petition.html

                      Comentariu

                      • Skyworker
                        Incepator
                        • 04.apr.2008
                        • 71

                        #86
                        Din cate am inteles casa asa zis inteligenta, are consumatorii comandati de un programator (computer), sau de senzori de prezenta, ok?
                        ________________________________
                        De ce trebuie sa comanzi masina de spalat si aerul conditionat (care au programatoarele lor) direct din tablou?
                        In care situatie?
                        Cititi semnati si dati mai departe. http://www.petitiononline.com/qd3xx666/petition.html

                        Comentariu

                        • xena
                          Membru Marcant
                          • 05.aug.2007
                          • 786

                          #87
                          Eu ti-am explicat de ce au trebuit 23 de circuite.
                          Exista o regula ca,,,, consumatorii importanti sa fie legati separat de alte circuite de priza.(masina de spalat, AC, cuptor, plita electrica)
                          Pentru comanda unei lumini cu senzor de prezenta si teleruptor in acelasi timp ai nevoie de minim 3 fire (in unele cazuri chiar 4) care sa ajunga direct in tablou (teleruprorul se monteaza in tablou sau sunt variante care se monteaza in doze dar eu nu am nici una). Din acest motiv trebuie circuite separate.
                          Uzual in doza de aparat pe iluminat ai o faza intrare si o iesire direct pe bec deci 2 fire. In cazul in care vrei sa montezi aparataj terminal comandat prin radio de Home Manager ai nevoie de alimentare deci faza si nul in doza de aparat, deci instalatia devine putin mai complicata fata de cea normala si implica o alta arhitectura.
                          In plus marea majoritate a iluminatului din casa e facut pe teleruptoare si atunci e mai simplu sa lucrezi pe circuite separate.
                          Xconfort va comanda: iluminatul interior pe zone (in paralel cu senzorii de prezenta si teleruptoarele), iluminatul exterior, incalzirea in pardoseala pe 5 zone, sistemul de alarma, cateva prize(automatul de cafea, fierbator oua etc.), centrala termica doar pe o zona, sistemul antiincendiu.

                          Comentariu

                          • Skyworker
                            Incepator
                            • 04.apr.2008
                            • 71

                            #88
                            Postat în original de xena
                            Eu ti-am explicat de ce au trebuit 23 de circuite.
                            Exista o regula ca,,,, consumatorii importanti sa fie legati separat de alte circuite de priza.(masina de spalat, AC, cuptor, plita electrica)
                            .
                            Scuza-ma daca insist prea mult pe asta, dar orice regula, lege, etc, are o motivatie.
                            Daca poti sa-mi spui ce castigi legand direct la tablou fiecare aparat in comparatie cu o instalatie clasica, corect executata, si cu posibilitatea de a schimba firele in doze, ( eventual) in cazul aparitiei unui consumator mai mare ca putere, cum se face de obicei?

                            Cine a dat aceasta regula si unde se gaseste?
                            Cititi semnati si dati mai departe. http://www.petitiononline.com/qd3xx666/petition.html

                            Comentariu

                            • Skyworker
                              Incepator
                              • 04.apr.2008
                              • 71

                              #89
                              Daca nu ma insel, metoda asta se foloseste in mediile unde exista un pericol foarte ridicat de explozie, incendiu.
                              Cititi semnati si dati mai departe. http://www.petitiononline.com/qd3xx666/petition.html

                              Comentariu

                              • xena
                                Membru Marcant
                                • 05.aug.2007
                                • 786

                                #90
                                Postat în original de Skyworker
                                Daca nu ma insel, metoda asta se foloseste in mediile unde exista un pericol foarte ridicat de explozie, incendiu.
                                Te inseli, in mediile explozive se foloseste aparataj EX, cabluri cu manta metalica etc.; n-are nici o legatura arhitectura instalatiei cu mediul in care opereaza. Regulile de realizare a instalatiilor industriale sunt altele fata de instalatiile rezdentiale.

                                Comentariu

                                Procesare...