Instalatie electrica facuta de mine

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • RaduCA
    Living Legend
    • 09.oct.2005
    • 6360

    Postat în original de liviu2004
    Postat în original de RaduCA
    Eu credeam că prima cedează siguranţa cea mai apropiată de problema ivită. Greşesc eu sau situaţia este alta datorită acelui "dispozitiv suplimentar de protectie"?
    Nu.
    Nu... ce? "Nu greşesc" sau "situaţia nu este alta datorită acelui dispozitiv suplimentar de protectie"?
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

    Comentariu

    • liviu2004
      Membru marcant
      • 03.ian.2007
      • 508

      RaduCA a scris:
      Eu credeam că prima cedează siguranţa cea mai apropiată de problema ivită.
      1.Una e protectia sa zicem la scurtcircuit unde lucreaza protectia magnetica si altul e principiul protectiei diferentiale.

      2. Intr-un circuit electric, curentul este acelasi in oricare punct din circuit. Distanta fata de defect sau consumator nu influenteaza curentul in 2 puncte diferite.

      Comentariu

      • liviu2004
        Membru marcant
        • 03.ian.2007
        • 508

        Postat în original de raducu_ilie
        Ce bine ar fi daca inainte de a ne lua de chestiuni de semantica am fi atenti si la ce se face in instalatiile electrice. Cand am spus "cascadeaza" m-am referit la insiruirea sigurantelor in ordine descrescatoare incepand de la BMP la tabloul principal. Adica: am general de 32a, apoi intru in tablou cu alimentarea de la acesta si de acolo prin intermediul sigurantelor de 6 A, 10 A, 16A, etc alimentez consumatorii. Haideti sa-l ajutam pe bietul om si sa nu il incurcam. E bine si cu 16 A pe circuitele de prize dar ce te faci cu 16 A in bucatarie? Sa duca 2 circuite? Daca sotia de Paste sau de Craciun Face cozonaci si mai baga si un mixer in priza? Este bine cu 16 A atunci cand ai de a face cu consumatori disciplinati. Adica se uita la aparat si vad wattajul si apoi decid cate sa bage in priza. Dar daca nu....25 A e ok. Nu am mentionat de diferentiale deoarece nu am stiut ce nivel de pregatire are respectivul domn. Si binenteles cata disponibilitate financiara are...
        PS. Incercati la dvs acasa sa montati o siguranta de 32 A dupa cea de la BMP si apoi faceti un scurt. Eu zic ca cea din BMP sare prima. Asa cred eu. Haideti sa facem constructiv si sa nu transformam si acest post intr-o disputa personala. Aceiasi stima.
        - "semantica" e importanta. Daca nici noi, electricienii nu o folosim corect, ce sa mai zicem de "bietul om";
        - un mixer nu ia 4kw in bucatarie; daca recomandati 25A, recomandati si un cablu aferent de la siguranta pana la ultima priza montata in circuit. Cum puteti fi de acord cu scaderea sectiunii in doza?
        - mentionati toate optionalele care pot face diferenta dintre viata si moarte si dintre paguba sau reconectarea unei protectii. Nu stiti posibilitatile financiare si nici motivatiile "bietului om". Eu cand cumpar o masina vreau sa stiu toate optionalele disponibile nu sa aflu dupa aia ca puteam alege si altele si nu am fost informat.
        - nu am ce experimente sa fac acasa. Eu stiu foarte bine cum lucreaza protectiile si nu e nevoie sa le testez personal.

        Disclaimer: tonul meu poate fi tendentios, nu este nimic personal in el. Multumesc.

        Comentariu

        • the sailor
          Incepator
          • 07.apr.2008
          • 16

          Am citit si m-am 'luminat'...va multumesc tuturor!
          zic si io....nu dau cu parul..!

          Comentariu

          • razvyyc
            Membru Marcant
            • 04.ian.2008
            • 450

            In completare fata de cele spuse mai sus de ceilalti membrii marcanti ai forumului (si ca un raspuns la intrebarea lui RaduCA) as mai adauga:
            Pentru asigurarea selectivitatii protectiei in cazul unui scurtcircuit/avarii, pentru a functiona protectia cea mai apropiata de locul defectului se vor alege sigurante cu cel putin 2 trepte diferenta intre acestea. Deci daca disjunctorul din blocul de masura si protectie este de 32A, cea din casa trebuie sa nu aiva o valoare mai mare de 20A, in acest fel corelam protectia la supracurent a beneficiarului cu protectia instalatiei electrice de racord a furnizorului/distribuitorului de energie electrica.

            Comentariu

            • stefanev
              Membru marcant
              • 05.iul.2007
              • 437

              Da, dar ce faci in cazul in care in blocul de masura si protectie nu ti-au instalat o siguranta de 32A ci o valoare penibil mai mica? Am intalnit astfel de caz ... si culmea... la o casa cu parter, etaj si mansarda (consum destul de ridicat).

              Comentariu

              • razvyyc
                Membru Marcant
                • 04.ian.2008
                • 450

                Postat în original de liviu2004
                2. Intr-un circuit electric, curentul este acelasi in oricare punct din circuit. Distanta fata de defect sau consumator nu influenteaza curentul in 2 puncte diferite.
                Curentul de scurtcircuit depinde de distanta electrica dintre scurtcircuit si locul de masura. Depinde si de impedanta de scurtcircuit la locul de defect, dar si de impedanta de scurtcircuit a echipamentului respectiv (rezistenta lineica si reactanta circuitului). Intradevar, in cazul instalatiilor interioare sau industriale datele masurate in cele doua puncte vor fi aproape identice, datorita distantei electrice nesemnificative.

                Comentariu

                • liviu2004
                  Membru marcant
                  • 03.ian.2007
                  • 508

                  Postat în original de razvyyc
                  Curentul de scurtcircuit depinde de distanta electrica dintre scurtcircuit si locul de masura. Depinde si de impedanta de scurtcircuit la locul de defect, dar si de impedanta de scurtcircuit a echipamentului respectiv (rezistenta lineica si reactanta circuitului). Intradevar, in cazul instalatiilor interioare sau industriale datele masurate in cele doua puncte vor fi aproape identice, datorita distantei electrice nesemnificative.
                  - curentul de scurtcircuit depinde de marimea/puterea sursei si impedanta circuitului.

                  - nu confundati curentul de scurtcircuit in 2 puncte diferite din instalatie, situate la distanta intre ele, vorbim de impedante diferite. Intre 2 puncte din acelasi circuit va interveni si cablul/conductorii care reduc curentul de scurt intr-un punct mai departat de sursa.

                  - daca am un circuit sa zicem casnic, 2 sigurante automate de 32A in serie, la cati metri vreti dvs. departare de ele. Realizati un scurt dupa a doua siguranta. Ambele vor sari deoarece curentul trece prin ambele, in acelasi timp. Repet, e acelasi circuit, acelasi curent prin ambele. Motivatia ca una e mai departe e puerila.

                  Cine vrea poate sa studieze IEC60363 cred, sunt informatii interesante.

                  Comentariu

                  • razvyyc
                    Membru Marcant
                    • 04.ian.2008
                    • 450

                    I=U/Z, Z=radical din Rpatrat + X Patrat
                    In cazul nostru vom avea curentul citit in punctul 1, situat la distanta x de scc, si curentul 2, situat la distanta x+y de locul scc.
                    Scutcircuitul este in acelasi punct, dar punctele de masura sunt in 2 puncte diferite. Daca cunoasteti o alta formula pentru curentul de scurtcircuit va rog sa o faceti cunoscuta si noua. Eu am relatat doar de prin cunostintele dobandite prin facultate, la cursurile de protectii si automatizari, atunci cand desluseam tainele protectiei de distanta.

                    Comentariu

                    • liviu2004
                      Membru marcant
                      • 03.ian.2007
                      • 508

                      Dupa parerea mea gresiti. Imi pare rau ca atasez degeaba desene. Daca aveti un curent de scurtcircuit intr-un punct si cititi curentul sa zicem cu 2 ampermetre dispuse in alte 2 puncte, curentul va fi acelasi.


                      I=U/(R^2+X^2) se aplica la locul de defect. Acest curent sa "zicem" ca este constant la locul de defect. Dvs. sustineti ca I variaza intr-un circuit in functie de locul de citire.

                      Dar haideti sa lasam deoparte curentul de scurt. Avem consumatori normali. Cititi cu ampermetrul in 2 puncte din circuit. Aveti curenti diferiti?

                      Revenind la inceputul discutiei: intr-un circuit electric, montand 2 sigurante de acelasi calibru in serie, indiferent de distanta dintre ele, la aparitia unui defect ambele vor sari/arde in acelasi timp.

                      Comentariu

                      • raducu_ilie
                        Living Legend
                        • 10.apr.2008
                        • 1043

                        Asta spuneti dvs. Dar in practica nu e asa. Azi am facut la clientul la care eram experimentul asta si cand am unit faza cu nulu a sarit siguranta din BMP si nu si cea din tabloul meu. In BMP aveam un Comtec de 32 A iar in tablou un ABB de 32 A. Nu am incercat acelasi experiment cu doua diferentiale de aceiasi valoare asa ca nu pot sa va spun raspunsul si la acel exemplu. Aceiasi stima. Si ca o mentiune: de multe ori ceea ce calculam noi pe hartie nu prea se potriveste cu ce este pe teren. Si cred ca v-ati intalnit si dvs cu asa ceva.
                        Sanatate maxima si efort minim!

                        Comentariu

                        • DanielF_67
                          Membru marcant
                          • 22.mar.2007
                          • 336

                          Postat în original de raducu_ilie
                          Asta spuneti dvs. Dar in practica nu e asa. Azi am facut la clientul la care eram experimentul asta si cand am unit faza cu nulu a sarit siguranta din BMP si nu si cea din tabloul meu. In BMP aveam un Comtec de 32 A iar in tablou un ABB de 32 A. Nu am incercat acelasi experiment cu doua diferentiale de aceiasi valoare asa ca nu pot sa va spun raspunsul si la acel exemplu. Aceiasi stima. Si ca o mentiune: de multe ori ceea ce calculam noi pe hartie nu prea se potriveste cu ce este pe teren. Si cred ca v-ati intalnit si dvs cu asa ceva.
                          Cel din BMP era de 300ma si cel din tablou de 30 ma/

                          Comentariu

                          • emil b
                            Membru
                            • 05.ian.2007
                            • 113

                            si eu am facut " experimentu " dar la 16 A si are dreptate raducu_ilie cred ca si firma conteaza, , iar dupa ce am facut rocada intre sigurante surpriza, a declansat aceeasi siguranta ca prima data (un no name)

                            Comentariu

                            • liviu2004
                              Membru marcant
                              • 03.ian.2007
                              • 508

                              Postat în original de raducu_ilie
                              Asta spuneti dvs. Dar in practica nu e asa. Azi am facut la clientul la care eram experimentul asta si cand am unit faza cu nulu a sarit siguranta din BMP si nu si cea din tabloul meu. In BMP aveam un Comtec de 32 A iar in tablou un ABB de 32 A. Nu am incercat acelasi experiment cu doua diferentiale de aceiasi valoare asa ca nu pot sa va spun raspunsul si la acel exemplu. Aceiasi stima. Si ca o mentiune: de multe ori ceea ce calculam noi pe hartie nu prea se potriveste cu ce este pe teren. Si cred ca v-ati intalnit si dvs cu asa ceva.
                              Faceti o proba si cu 2 de aceeasi marca. De unde sa stim daca au aceeasi caracteristica magnetica?

                              Presupun ca acum sunteti de acord ca trece acelasi curent prin ambele sigurante.

                              Protectia diferentiala se bazeaza pe detectia scurgerilor la pamant, masa. Are un principiu simplu de functionare, ce iese din siguranta prin L trebuie sa intre la loc prin N. Daca diferenta e mai mare de 30mA atunci siguranta declanseaza. La scurtcircuit direct L-N, ce iese din L intra in N si nu ar trebui sa lucreze protectia.

                              LE: mie imi place sa inteleg lucrurile, daca aveti alte informatii decat ceea ce stiu eu, va rog sa mi le impartasiti. Mersi.

                              Comentariu

                              • raducu_ilie
                                Living Legend
                                • 10.apr.2008
                                • 1043

                                Ca sa nu transformam acest post intr-o dezbatere a ideilor "sare vs nu sare" nu o sa mai continui cu alte explicatii. eu va spun doar ce am constat practic in instalatiile proiectate si executate de mine sau in cele pe care le-am intalnit in decursul carierei mele. Trec peste faptul ca am gasit instalatii unde BMPT era de 40A si imediat dupa trona un tablou cu MPR de 80A. Astea sunt nimicuri fata de ce gasim de regula in instalatiile pe care le vizitam. Sunt sigur ca forumistul care a initiat acest post deja saracul nu mai stie ce sa faca si cum sa faca fiind sufocat de atatea informatii pro si contra. Dvs. dl Liviu2004 aveti dreptul la o opnie, eu la alta si asta e important, nu?
                                PS. din posturile dvs banuiesc ca nu lucrati in tara, asa e? Asta fara nicio legatura cu ce s-a discutat. Aceiasi stima tuturor.
                                Sanatate maxima si efort minim!

                                Comentariu

                                Procesare...