Instalatie electrica facuta de mine

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • raducu_ilie
    Living Legend
    • 10.apr.2008
    • 1043

    Daca tot vreti asa va separati circuitele si vreti sa va "echilibrati fazele" de ce nu duceti direct o alimentare de 4x4 mm Cu si faceti acolo un tablou ptr mansarda. Asta in cazul in care aveti alimentare trifazica binenteles. Grosimea conductorilor se calculeaza si in functie de lungimea traseelor ptr ca apare caderea de tensiune dar asta este valabil la trasee care depasesc o anumita lungime, caz care nu se potriveste cu ceea ce aveti dvs. Stima!
    Sanatate maxima si efort minim!

    Comentariu

    • bogd
      Membru Marcant
      • 16.aug.2009
      • 546

      Instalatie facuta de mine

      pt etaj, exista la momentul actual instalatia electrica executata?
      PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

      Comentariu

      • GERULA2007
        Membru
        • 04.sep.2007
        • 181

        Casa nu are facuta nici un fel de instalatie (este la rosu).In mansarda vreau sa amenajez un loc de recreere (bar ,biliard-daca mai am bani... )
        , asa ca nu vor fi cine stie ce consumatori.Citeva becuri si un casetofon .
        Alimentarea va fi trifazica ,dar nu are rost sa fac un tablou pt mansarda.
        Pina acolo ar fi cam 12-15 metrii tinind cont de toate coturile si dozele traselui.
        Este si ideea dvs buna sa ma leg dintr-o doza de la etaj ,dar ma gindeam ca este mai sigur sa aiba fiecare circuit siguranta lui , mai ales ca acolo este f mult lemn.
        Sfaturile dvs sunt f bune pt mine.

        Comentariu

        • bogd
          Membru Marcant
          • 16.aug.2009
          • 546

          Instalatie facuta de mine

          nu vreau sa gresesc.va sugerez cel putin 2 variante,pt a 2 sper sa nu ma critice electricienii de pe site. 1 cautati un electrician cu expierenta din zona. puteti lua legatura si cu electricman,pt ca stie meserie,sa va faca un proiect , pe care d.voastra sa.l executati, a 2 admitand ca pt etaj aveti proiectul, si stiti ce sa faceti,folositi dozele de distributie, pt a executa instalatia la mansarda.ATENTIE,FIIND DIN LEMN SE FOLOSESTE COPEX METALIC PT A LIMITA RISCUL DE INCENDIU. dupa executie chemati un electrician cu expierenta sa verifice daca totul e O.K.
          PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

          Comentariu

          • GERULA2007
            Membru
            • 04.sep.2007
            • 181

            Proiectul l-am schitat eu asa in mare ,mai am mici nelamuriri privind pozitia dozelor.Acest fapt se datoreaza numarului mare de grinzi pe care trebuie sa le ocolesc ( NU vreau sa le gauresc).Peretii interiori sunt de BCA si pe tavan pun rigips asa ca traseele vor veni pe aici sau pe jos prin sapa.
            In mansarad voi incerca pe cit posibil sa nu am trasee pe lemn.Daca nu ,COPEX METALIC!!! De aceea vroiam doua circuite separate pt mansarda , pt a evita orice suprasolicitare a circuitului .Totusi am in vedere si posibilitatea folosirii dozelor de la etaj.
            Mai bine ,parerea mea , folosesc mai multe circuite deit mai putine.

            Comentariu

            • bogd
              Membru Marcant
              • 16.aug.2009
              • 546

              Instalatie facuta de mine

              pe o singura siguranta, de obicei se leaga pana la 8 prize [daca nu sant consumatori mari. cand montati doze distributie in camere, pt prize respectiv lumina, legati in derivatie si prizele pt mansarda.parerea mea. avantaje.. economie de material, evitarea transf. tabloului in ''centrala cernavoda'' munca mai putina. d.voastra puteti cauta si alta solutie si alegeti cea mai potrivita
              PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

              Comentariu

              • GERULA2007
                Membru
                • 04.sep.2007
                • 181

                Multumesc mult pt sfaturi si idei.Ma apic cam peste o luna , asa ca amai am timp de gindire.
                Va tin la curent cu pasii pe care ii urmez.

                Comentariu

                • GERULA2007
                  Membru
                  • 04.sep.2007
                  • 181

                  Ce dimensiune trebuie sa aiba conductorii care alimenteaza al doilea tablou din casa?
                  Tinind cont ca sunt 5 , ce diametru trebuie sa aiba teava in care sunt bagati?
                  Multumesc!

                  Comentariu

                  • bogd
                    Membru Marcant
                    • 16.aug.2009
                    • 546

                    Instalatie facuta de mine

                    de ce 5? cablu de 2,5 masiv. la copex nu mai tin minte exact. este pus pe un topic,dar nu sti care.
                    PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

                    Comentariu

                    • bogd
                      Membru Marcant
                      • 16.aug.2009
                      • 546

                      Instalatie facuta de mine

                      la momentul actual am in lucrul planul unei vile p+et1.Am plecat din generalul aflat la parter de 32A,cu 3 cabluri de 2,5 din care unul e impamantarea ,la etaj unde am legat un panou separat cu o sig de 20 diferentiala, 3 de 10 a pt lumina, [baie bucatarie, sufragerie dormitor , casa scarii, 1 de16 A pt prizele din sufragerie dormitor]
                      PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

                      Comentariu

                      • GERULA2007
                        Membru
                        • 04.sep.2007
                        • 181

                        Eu am trifazat asa ca am 5 conductori : 3 faze , nul de lucru si impamintarea.
                        Eu ma gindeam la conductori de 6 .Pina la doze de 4.

                        Comentariu

                        • komy
                          Membru Marcant
                          • 22.iul.2008
                          • 442

                          Este suficient un tub de 20 pentru 5 conductoare cu sectiune de 2,5mmp. Insa pentru usurinta muncii(daca folositi tub flexibil) va recomand sa folositi 25.
                          Imi place lumina!

                          Comentariu

                          • bogd
                            Membru Marcant
                            • 16.aug.2009
                            • 546

                            Instalatie facuta de mine

                            Nu doresc sa va stric planul,dar ce consumatori aveti la etaj sa fie necesar trifazat? nu executati un echilibrul al fazelor?
                            PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

                            Comentariu

                            • raducu_ilie
                              Living Legend
                              • 10.apr.2008
                              • 1043

                              Banuiesc ca in cazul in care apare si ideea cu incalzirea electrica , omul vrea sa fie pregatit. Si oricum, e mult mai bine sa duci direct trifazic la toate tablourile de la toate nivelele decat sa imparti o faza la parter, una la etj 1 si ultima la etajul 2. Sau cel putin, eu asa fac. Stima!
                              Sanatate maxima si efort minim!

                              Comentariu

                              • Foxem
                                Incepator
                                • 27.sep.2009
                                • 30

                                Postat în original de komy
                                Este suficient un tub de 20 pentru 5 conductoare cu sectiune de 2,5mmp. Insa pentru usurinta muncii(daca folositi tub flexibil) va recomand sa folositi 25.
                                Am reusit sa bag 7 fire de 4mm intr-un tub de 20.
                                Va rog sa-mi spuneti ce probleme pot aparea lasand la o parte imposibilitatea de a schimba un fir defect.

                                Comentariu

                                Procesare...