Instalatie electrica facuta de mine

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • raducu_ilie
    Living Legend
    • 10.apr.2008
    • 1043

    La asta ma gandeam si eu privind copexul violet din stanga.
    Sanatate maxima si efort minim!

    Comentariu

    • bassu
      Membru Marcant
      • 25.nov.2008
      • 475

      Eu nu as fi avut curaj sa le pozez asa dupa ce am patit la un client cu un copex care avea bavuri pe interior. Dar fiecare cu norocul lui.

      Comentariu

      • komy
        Membru Marcant
        • 22.iul.2008
        • 441

        In fine, poate asta e o poza cu o "perla" si noi nu am gustat-o.
        Imi place lumina!

        Comentariu

        • GERULA2007
          Membru
          • 04.sep.2007
          • 180

          Salut!

          Am ajuns cu prizele in camera tehnica.O sa pun o centrala termica pe gaz cu boiler.Acestuia ii trebuie o priza speciala? are consum mare pe ea?
          Am inteles ca trebuie sa folosesc conductor litat pt impamintare ( intre tablou si platbanda care leaga tarusii). De cit sa fie acest conductor?
          Va multumesc!

          Comentariu

          • RaspoElectric
            Membru Marcant
            • 17.feb.2009
            • 707

            Postat în original de GERULA2007
            Salut!

            Am ajuns cu prizele in camera tehnica.O sa pun o centrala termica pe gaz cu boiler.Acestuia ii trebuie o priza speciala? are consum mare pe ea?
            Am inteles ca trebuie sa folosesc conductor litat pt impamintare ( intre tablou si platbanda care leaga tarusii). De cit sa fie acest conductor?
            Va multumesc!
            Priza 16A cu contacte de protectie.Consumul nu e mare ... maxim 200 W(putina electronica si pompa de recirculare).Conductorul pt impamantare trebuie sa fie cel putin egal cu sectiunea coloanei de alimentare BMP-tablou,si conductor Verde/Galben.
            Cu respect ... Ovi
            Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

            Comentariu

            • GERULA2007
              Membru
              • 04.sep.2007
              • 180

              Alimentarea se face prin conductor de aluminiu si este trifazica.
              Nu stiu de cit este deoarece au urcat direct in tablou cu cablul subteran. Are 4 conuctori ,cred ca de 16 sau 20.
              Multumesc!

              Comentariu

              • Ranettius
                Membru Marcant
                • 18.oct.2005
                • 589

                La mine am iesit cu cele 2 circuite trifazate (unul parter si unul etaj) pe exteriorul casei. Aici am BMP-ul vechi (firida in perete) cele 3 sig fuzibile (dreptunghiulare), pe care vreau sa-l inlocuiesc cu un BMP nou.

                Avand deja contract pentru trifazat (vechiul contract) si conductorii ce vin spre BMP-ul actual din pamant sunt destul de noi (din cupru) nu cred ca mai am nevoie de alt aviz de bransament nou.

                Cablurile as vrea deci sa intre in BMP-ul nou si de acolo in contor (montat pe exterior, langa BMP) iar la contor sa vin cu cele 2 circuite trifazate din casa (FY de 4).

                Ce intrebari am:

                1. In BMP nou stiu ca se monteaza un diferential de 32A. In cele 2 tablouri din casa (parter si etaj) nu am mai pus sigurante generale, am impartit fazele direct in sigurante (am zis ca nu e nevoie sa "inchid" un etaj intreg). Ar fi nevoie totusi de sigurante generale pentru fiecare tablou, chiar daca nu as avea neaparat nevoie de aceasta facilitate?

                2. Unde as putea sa pun ceva protectii la supratensiune? Ar fi sau nu nevoie? Casa este in Bucuresti, in zona cu blocuri, alimentare inlocuita destul de recent pe strada (avand in vedere ca vad ca, cablurile sunt de cupru si par destul de noi), cablul Electrica vad ca vine din pamant. (nu stiu daca are relevanta sau nu...)

                Multumesc

                Comentariu

                • RaspoElectric
                  Membru Marcant
                  • 17.feb.2009
                  • 707

                  In acest an,un prieten de-al meu si vecin,si-a facut o casa noua in curtea casei actuale.I-am dat cateva sfaturi in ce priveste priza de impamantare,iar rezultatele.....demne de pus pe forum.0,39 ohmi.Pe fundul santului in fundatie si-a batut 4 tarusi de 1,5 m pe conturul unei camere(4x4 m) , aproximativ 18 ml si platbanda zincata intre ei,fiind sudata si la structura de fier-beton a fundatiei,devenind astfel priza naturala.Capatul la scos afara pt a putea fi conectat la instalatia electrica.
                  Cu respect ... Ovi
                  Fișiere Atașate
                  Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                  Comentariu

                  • komy
                    Membru Marcant
                    • 22.iul.2008
                    • 441

                    Pai mai Ovi, omul si-a facut pentru ca a avut de la cine sa asculte.

                    Mult respect!
                    Imi place lumina!

                    Comentariu

                    • RaspoElectric
                      Membru Marcant
                      • 17.feb.2009
                      • 707

                      Postat în original de Ranettius
                      La mine am iesit cu cele 2 circuite trifazate (unul parter si unul etaj) pe exteriorul casei. Aici am BMP-ul vechi (firida in perete) cele 3 sig fuzibile (dreptunghiulare), pe care vreau sa-l inlocuiesc cu un BMP nou.

                      Avand deja contract pentru trifazat (vechiul contract) si conductorii ce vin spre BMP-ul actual din pamant sunt destul de noi (din cupru) nu cred ca mai am nevoie de alt aviz de bransament nou.

                      Cablurile as vrea deci sa intre in BMP-ul nou si de acolo in contor (montat pe exterior, langa BMP) iar la contor sa vin cu cele 2 circuite trifazate din casa (FY de 4).

                      Ce intrebari am:

                      1. In BMP nou stiu ca se monteaza un diferential de 32A. In cele 2 tablouri din casa (parter si etaj) nu am mai pus sigurante generale, am impartit fazele direct in sigurante (am zis ca nu e nevoie sa "inchid" un etaj intreg). Ar fi nevoie totusi de sigurante generale pentru fiecare tablou, chiar daca nu as avea neaparat nevoie de aceasta facilitate?

                      2. Unde as putea sa pun ceva protectii la supratensiune? Ar fi sau nu nevoie? Casa este in Bucuresti, in zona cu blocuri, alimentare inlocuita destul de recent pe strada (avand in vedere ca vad ca, cablurile sunt de cupru si par destul de noi), cablul Electrica vad ca vine din pamant. (nu stiu daca are relevanta sau nu...)

                      Multumesc
                      Nu aveti nevoie de AVIZ nou.Vorbiti cu cine se ocupa de interventie acolo sa resigileze dupa ce e schimbat,si cu o firma de profil care sa va faca lucrarea.
                      Din BMPT la majoritatea modelelor,plecarea se face din contor sau din sir de cleme.Nu se admit 2 plecari.Cel putin baietii de la noi(ENEL) nu admit.
                      Montati o doza de distributie in apropierea lui(in casa) si de acolo va ramificati in cele 2 directii.
                      BMPT-ul are DPST (protectie supratensiune) si optional si DDR(sig.diferentiala 0,3A),deci nu mai e cazul sa dublati protectia de supratensiune cu alte dispozitive prin tablourile interioare.
                      Va recomand un separator de sarcina sau sig generala in fiecare tablou.
                      Cu respect ... Ovi
                      Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                      Comentariu

                      • Ranettius
                        Membru Marcant
                        • 18.oct.2005
                        • 589

                        OK. Multumesc mult de informatii.

                        Comentariu

                        • GERULA2007
                          Membru
                          • 04.sep.2007
                          • 180

                          Salut!
                          Imi cer scuze ca nu am mai scris de ceva vreme pe aici , dar efectiv nu mai am timp.Am 6 baieti care lucreazaa finisaje si un loc de munca de " onorat".
                          In primul rind vreau sa multumesc tuturor celor care m-au ajutat cu sfaturi pt realizarea retelei electrice. Va raman dator!
                          Cu ajutorul vostru am reusit sa duc la final intreaga retea electrica.Mai am de facut legatura in doze si de montata sigurantele.Astea dupa ce pleaca echipa.
                          Acum trebuie sa monterz paratrasnetul. Vreau sa pun doi tarusi de captare pe virfurile casei.
                          Ce recomandati sa folosesc pt a cobori de la tarusul de captare la platbanda de jos: tot platbanda sau acea sirma groasa zincata ? Am inteles ca este indicat ca aceasta coborire sa fie aparenta , pe cladire si sa folosesc platbanda.In cazul in care voi fololsi sirma as vrea sa cobor cu ea pe burlan.
                          Va multumesc!

                          Comentariu

                          • GERULA2007
                            Membru
                            • 04.sep.2007
                            • 180

                            Nimeni nici un sfat?

                            Comentariu

                            • bassu
                              Membru Marcant
                              • 25.nov.2008
                              • 475

                              Limitati-va la platbanda. Chiar daca arata mai inestetic.... e mai putin costisitoare. Prin metoda dorita de dvs riscati o corodare rapida a respectivelor conductoare. E buna varianata aleasa cu 2 electrozi. Multa luma face cu unul si gata.

                              Comentariu

                              • electricman
                                Membru Marcant
                                • 26.iul.2009
                                • 690

                                Postat în original de GERULA2007
                                Salut!
                                Imi cer scuze ca nu am mai scris de ceva vreme pe aici , dar efectiv nu mai am timp.Am 6 baieti care lucreazaa finisaje si un loc de munca de " onorat".
                                In primul rind vreau sa multumesc tuturor celor care m-au ajutat cu sfaturi pt realizarea retelei electrice. Va raman dator!
                                Cu ajutorul vostru am reusit sa duc la final intreaga retea electrica.Mai am de facut legatura in doze si de montata sigurantele.Astea dupa ce pleaca echipa.
                                Acum trebuie sa monterz paratrasnetul. Vreau sa pun doi tarusi de captare pe virfurile casei.
                                Ce recomandati sa folosesc pt a cobori de la tarusul de captare la platbanda de jos: tot platbanda sau acea sirma groasa zincata ? Am inteles ca este indicat ca aceasta coborire sa fie aparenta , pe cladire si sa folosesc platbanda.In cazul in care voi fololsi sirma as vrea sa cobor cu ea pe burlan.
                                Va multumesc!
                                Folositi conductor OLZN de 10,nu coborati pe burlan,iar sistemul de captare de pe acoperis trebuie calculat in functie de inaltime,forma ,zona etc,iar pusul dupa ureche nu inseamna si eficienta.
                                Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                                Comentariu

                                Procesare...