Instalatie electrica facuta de mine

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • electricman
    Membru Marcant
    • 26.iul.2009
    • 690

    Postat în original de Ranettius
    La mine am iesit cu cele 2 circuite trifazate (unul parter si unul etaj) pe exteriorul casei. Aici am BMP-ul vechi (firida in perete) cele 3 sig fuzibile (dreptunghiulare), pe care vreau sa-l inlocuiesc cu un BMP nou.

    Avand deja contract pentru trifazat (vechiul contract) si conductorii ce vin spre BMP-ul actual din pamant sunt destul de noi (din cupru) nu cred ca mai am nevoie de alt aviz de bransament nou.

    Cablurile as vrea deci sa intre in BMP-ul nou si de acolo in contor (montat pe exterior, langa BMP) iar la contor sa vin cu cele 2 circuite trifazate din casa (FY de 4).

    Ce intrebari am:

    1. In BMP nou stiu ca se monteaza un diferential de 32A. In cele 2 tablouri din casa (parter si etaj) nu am mai pus sigurante generale, am impartit fazele direct in sigurante (am zis ca nu e nevoie sa "inchid" un etaj intreg). Ar fi nevoie totusi de sigurante generale pentru fiecare tablou, chiar daca nu as avea neaparat nevoie de aceasta facilitate?

    2. Unde as putea sa pun ceva protectii la supratensiune? Ar fi sau nu nevoie? Casa este in Bucuresti, in zona cu blocuri, alimentare inlocuita destul de recent pe strada (avand in vedere ca vad ca, cablurile sunt de cupru si par destul de noi), cablul Electrica vad ca vine din pamant. (nu stiu daca are relevanta sau nu...)

    Multumesc
    Eu va recomand sa montati si descarcator de supratensiuni de retea.
    Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

    Comentariu

    • GERULA2007
      Membru
      • 04.sep.2007
      • 180

      Buna ziua!
      Citeva detalii tehnice : inaltimea este de 10 m ( de la pamint la coama - unde va fi prins varfarul);
      casa este cea mai inalta din zona - riscul de a cadea un fulger pe ea este mare.
      Diferenta de pret intre platbanda si OZLN nu este chiar asa mare .Vreau sa pun ceea ce trebuie , sa nu ma zgarcesc ...
      Sa pun conductor de 8 ( sau 10) ? Sau platbanda de 3x30?
      Varfarul am vazut ca este de 1,5 m inaltime.Sunt si mai mari sau nu este necesar?
      Va multumesc!

      Comentariu

      • RaspoElectric
        Membru Marcant
        • 17.feb.2009
        • 707

        Postat în original de GERULA2007
        Buna ziua!
        Citeva detalii tehnice : inaltimea este de 10 m ( de la pamint la coama - unde va fi prins varfarul);
        casa este cea mai inalta din zona - riscul de a cadea un fulger pe ea este mare.
        Diferenta de pret intre platbanda si OZLN nu este chiar asa mare .Vreau sa pun ceea ce trebuie , sa nu ma zgarcesc ...
        Sa pun conductor de 8 ( sau 10) ? Sau platbanda de 3x30?
        Varfarul am vazut ca este de 1,5 m inaltime.Sunt si mai mari sau nu este necesar?
        Va multumesc!
        Pe pagina principala in partea st
        anga aveti "Normative pt instalatii"
        Normativ PRIVIND PROTECTIA CONSTRUCTIILOR IMPOTRIVA TRASNETULUI.doc
        Nu se face nimic dupa ureche.Totul se calculeaza in functie de constructie amplasament si zona.
        Cu respect ... Ovi
        Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

        Comentariu

        • GERULA2007
          Membru
          • 04.sep.2007
          • 180

          Multumesc!

          Comentariu

          • electricman
            Membru Marcant
            • 26.iul.2009
            • 690

            Postat în original de RaspoElectric
            Pe pagina principala in partea st
            anga aveti "Normative pt instalatii"
            Normativ PRIVIND PROTECTIA CONSTRUCTIILOR IMPOTRIVA TRASNETULUI.doc
            Nu se face nimic dupa ureche.Totul se calculeaza in functie de constructie amplasament si zona.
            Cu respect ... Ovi
            Acesta este raspunsul corect,iar cei ce fac dupa ureche isi asuma riscurile .
            Pe casa lor...
            Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

            Comentariu

            • GERULA2007
              Membru
              • 04.sep.2007
              • 180

              Salut!
              alut!
              Am citi ca cei de la OBO sunt recomandati in acest domeniu.
              Am sunat la ei si un domn mi-a explicat sistemul: se monteaza perimetral pe casa , sistemul de prindere, se monteaza pe toate coamele. Ei nu folosesc acei "tarusi " de captare.
              Azi am fost la sediul lor si am gasit acolo pe altcineva. Domnul acesta mi-a zis ca se merge pe principiul custii lui Faraday , dar nu trebuie pus conductorul perimetral , doar pe coame. Din ce am citit pe net cusca lui Faraday este un perimetru inchis (asa cum zicea primul domn prin telefon - sa pun perimetral conductor). Cum este mai bine?
              Care sistem paratrasnet este mai bun?Cel cu tarusi sau acesta cu condutor pe coame si lasat la capete un varf direct din conductor?

              Comentariu

              • Ranettius
                Membru Marcant
                • 18.oct.2005
                • 589

                Postat în original de RaspoElectric
                Postat în original de Ranettius
                La mine am iesit cu cele 2 circuite trifazate (unul parter si unul etaj) pe exteriorul casei. Aici am BMP-ul vechi (firida in perete) cele 3 sig fuzibile (dreptunghiulare), pe care vreau sa-l inlocuiesc cu un BMP nou.

                Avand deja contract pentru trifazat (vechiul contract) si conductorii ce vin spre BMP-ul actual din pamant sunt destul de noi (din cupru) nu cred ca mai am nevoie de alt aviz de bransament nou.

                Cablurile as vrea deci sa intre in BMP-ul nou si de acolo in contor (montat pe exterior, langa BMP) iar la contor sa vin cu cele 2 circuite trifazate din casa (FY de 4).

                Ce intrebari am:

                1. In BMP nou stiu ca se monteaza un diferential de 32A. In cele 2 tablouri din casa (parter si etaj) nu am mai pus sigurante generale, am impartit fazele direct in sigurante (am zis ca nu e nevoie sa "inchid" un etaj intreg). Ar fi nevoie totusi de sigurante generale pentru fiecare tablou, chiar daca nu as avea neaparat nevoie de aceasta facilitate?

                2. Unde as putea sa pun ceva protectii la supratensiune? Ar fi sau nu nevoie? Casa este in Bucuresti, in zona cu blocuri, alimentare inlocuita destul de recent pe strada (avand in vedere ca vad ca, cablurile sunt de cupru si par destul de noi), cablul Electrica vad ca vine din pamant. (nu stiu daca are relevanta sau nu...)

                Multumesc
                Nu aveti nevoie de AVIZ nou.Vorbiti cu cine se ocupa de interventie acolo sa resigileze dupa ce e schimbat,si cu o firma de profil care sa va faca lucrarea.
                Din BMPT la majoritatea modelelor,plecarea se face din contor sau din sir de cleme.Nu se admit 2 plecari.Cel putin baietii de la noi(ENEL) nu admit.
                Montati o doza de distributie in apropierea lui(in casa) si de acolo va ramificati in cele 2 directii.
                BMPT-ul are DPST (protectie supratensiune) si optional si DDR(sig.diferentiala 0,3A),deci nu mai e cazul sa dublati protectia de supratensiune cu alte dispozitive prin tablourile interioare.
                Va recomand un separator de sarcina sau sig generala in fiecare tablou.
                Cu respect ... Ovi
                Am reusit si am terminat cu instalatia de gaze (si aici su probleme, casa veche, au fost 4 contoare, preluate toate reziliate 3, acorduri de acces etc).
                Acum ma concentrez pe electrica (cate o problema pe rand ca altfel nu am cum sa le dau de capat)

                Am citit ce ati spus in legatura cu sg generala in fiecer tablou, insa nu mai am loc. Asa ca m-am gandit ca pe scara, deasupra usii de intrare, in loc sa pun o doza unde sa leg cele 2 circuite trifazice ca sa pot pleca cu un singur rand de fire catre contor afara, sa pun un mic tablou cu 2 sig generale, unde sa mai am loc si de alte eventuale protectii (descarcatoare sarcina etc). In acest caz, ce ar trebui sa pun ca sigurante generale?

                Mentionez ca cea mai mare sig din casa e la cuptor de 20A, in rest iluminat 10A, prize 16A si o trifazica la subsol de 20A. La bai am diferentiale de 30mA.

                Deci, ce ar trebui sa pun in acest tablou? Cate o sig tetrapolara de 32A ar ajunge? Mai e nevoie de diferential daca tot voi avea afara (am inteles ca e obligatoriu in BMPT si pun cei de la Enel automat)?

                Multumesc.

                Comentariu

                • RaspoElectric
                  Membru Marcant
                  • 17.feb.2009
                  • 707

                  In tabloul intermediar ati putea monta un descarcator de supatensiuni de origine atmosferica,dar trebuie sa aveti o impamantare foarte buna pt el si sa respectati instructiunile de montaj a descarcatoarele vis-a-vis de impamantare.
                  In principu in BMP exista dispozitiv de protectie la supratensiuni (DPS >255Vca) si DDR de 300 mA.Ramane sa vedeti ce tip de BMP va fi.Daca alegeti/montati tabloul respectiv inainte de a fi montat BMP-ul,luati in calcul posibilitatea montarii protectiilor in el.
                  Cu respect ... Ovi
                  Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                  Comentariu

                  • Ranettius
                    Membru Marcant
                    • 18.oct.2005
                    • 589

                    Am inteles. Multumesc.

                    Comentariu

                    • radudrescu
                      Incepator
                      • 02.iul.2010
                      • 23

                      Salut, am si eu cateva intrebari
                      Am amenajat o baie din profile de rigips si vreu sa montez o cabina de dus cu hidromasaj, un lavoar cu oglinda care are spoturi, o priza langa chiuveta si o priza pentru masina de spalat.
                      Unul dintre pereti de rigips desparte baia de bucatarie. Cablurile vreu sa le aduc prin acel perete, iar la bucatarie sa pun o priza pentru cuptor cu microunde, filtru de cafea etc. Nu stiu daca in viitorul apropiat o sa pun si plita electrica in loc de aragaz si cuptor electric.
                      1. la cabina de dus trebuie sa ii fac o priza sau o leg direct la o doza? Cu ce cablu trebuie sa vin, de 1,5 sau 2,5?
                      2. in baie este permis sa ai prize langa chiveta? Oglinda cu spoturi se leaga la doza?
                      3. prin structura de rigips pot trece cu firele de curent fara tuburi?
                      4. la prizele din bucatarie si baie de ce cabluri am nevoie si de ce sigurante?

                      Comentariu

                      • bogd
                        Membru Marcant
                        • 16.aug.2009
                        • 546

                        Postat în original de radudrescu
                        Salut, am si eu cateva intrebari
                        1. la cabina de dus trebuie sa ii fac o priza sau o leg direct la o doza? Cu ce cablu trebuie sa vin, de 1,5 sau 2,5?
                        2. in baie este permis sa ai prize langa chiveta? Oglinda cu spoturi se leaga la doza?
                        3. prin structura de rigips pot trece cu firele de curent fara tuburi?
                        4. la prizele din bucatarie si baie de ce cabluri am nevoie si de ce sigurante?
                        Pt. intrebarea nr 1 legatura se executa direct in doza cu capac de protectie, conductor de 2,5 si conductor obligatoriu de impamantare, intr.2 conform normativului si ratiunii este total interzis a monta priza langa chiveta,pericol ridicat de electrocutare, oglinda cu spoturi o puteti lega in doza de distributie pe care este de preferat sa o aveti amplasata in afara baii, 3 se poate doar daca conductorul este de tip intec ce nu necesita tub de protectie[nu cred ca mai exista si nici nu va recomand] daca este un conductor obisnuit de tip FY sau MYF atunci este obligatoriu tub de protectie. O alta masura de protectie recomandata est sa folositi pt incinta baii [mediul umedcu pericol de electrocutare ridicat] disjunctor diferential.
                        PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

                        Comentariu

                        • raducu_ilie
                          Living Legend
                          • 10.apr.2008
                          • 1043

                          1. Dat fiind ca majoritatea cabinelor de dus sunt alimentate de un transformator care are un cordon de alimentare ce iese direct din corpul acestuia o sa trebuiasca sa duceti o priza cu IP 65 deasupra cabinei de dus. Daca taiati acel cordon de alimentare puteti sa faceti legaturile direct in doza dar la eventuale probleme ale cabinei o sa pierdeti garantia.
                          2.Montati linistit acea priza langa chiuveta. Ea trebuia sa aiba IP65. Binenteles ca nu o sa montati la aceiasi inaltime cu chiuveta ci undeva la cca 30 de cm deasupra chiuvetei. Oglinda cu spoturi se monteaza la conductoarele pe care le trageti din doza la locul in care o sa o montati. Cautati in comert varianta in care oglinda sa contina si priza.
                          3. Puteti folosi copex metalic dar va complicati. Structura metalica ptr rigips are niste decupaje care o sa va permita sa treceti cu conductoarele trase prin tuburi.
                          4.Pentru ce aveti in baie:
                          - la dus si la priza de la chiuveta - 3 x 1,5 Myf, diferentiala de 10A la 0,01A;
                          -la masina de spalat - 3 x 2,5 Myf, diferentiala de 16A la 0,01A;
                          5.Toate circuitele mentionate mai sus vor avea obligatoriu pamantare.
                          6.La bucatarie, ar fi bine sa stiti exact ce consumatori o sa aveti ca sa va putem sugera ce va trebuie. O zi buna!
                          Sanatate maxima si efort minim!

                          Comentariu

                          • bassu
                            Membru Marcant
                            • 25.nov.2008
                            • 475

                            Mai adaug si eu ca si Bogd ca doza de derivatie din care o sa vina alimentarea acelor circuite sa fie in exteriorul baii. Sau, mai usor s-ar putea monta in exteriorul baii un mic tablou care sa contina diferentialele mentionate de raducu_ilie si atunci nu trebuie adusa de la tablou decat alimentarea cu Myf de 4. Sau Fy. Sau MyyM. In functie de gusturi. Si nu uitati de pamantare.

                            Comentariu

                            • radudrescu
                              Incepator
                              • 02.iul.2010
                              • 23

                              Multumesc, dupa cate am inteles masina de spalat trebuie sa aiba circuit separat.
                              Si inca o intrebare cablurile pot fi si litate? Unii prieteni cu care au lucrat in Italia spun ca acolo se merge pe conductori litati prin toate casa, alti spun ca la noi nu este permis decat cu conductori rigizi sau plini.

                              Comentariu

                              • emanoil dumitrescu
                                Membru
                                • 10.iul.2010
                                • 103

                                Este o legenda care vad ca se perpetueaza. Nu exista nicaieri in normativele in vigoare o mentiune la obligativitatea folosirii conductoarelor rigide sau flexibile in instalatiile electrice interioare. Puteti folosi conductor litat asa cum v-a indicat raducu_ilie. Myf asta inseamna. Binenteles ca puteti folosi si conductoe masiv. Din ce va spunea raducu_ilie mai sus ati inteles corect, pentru masina de spalat e bine sa aveti un circuit separat. La fel ca si cel pentru cabina de dus si priza de langa chiuveta care pot fi amandoua pe acelasi circuit. Pe viitor, sa tineti cont ca tot ce se apropie sau depaseste un consum de 2 kW necesita un cicuit separat de alimentare si protectie.
                                Mai bine prost 5 minute decat toata viata!

                                Comentariu

                                Procesare...