Instalatie electrica facuta de mine

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • electricman
    Membru Marcant
    • 26.iul.2009
    • 691

    Postat în original de radudrescu
    Multumesc, dupa cate am inteles masina de spalat trebuie sa aiba circuit separat.
    Si inca o intrebare cablurile pot fi si litate? Unii prieteni cu care au lucrat in Italia spun ca acolo se merge pe conductori litati prin toate casa, alti spun ca la noi nu este permis decat cu conductori rigizi sau plini.
    Este permis si la noi,dar eu unul iti recomand fy.
    Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

    Comentariu

    • bassu
      Membru Marcant
      • 25.nov.2008
      • 475

      Iar eu, daca ai posibilitatea, Myf. Indiferent care este solutia aleasa ambele sunt corecte.

      Comentariu

      • radudrescu
        Incepator
        • 02.iul.2010
        • 25

        Am cumparat acum de la Baumax cablu CYY-F care este si ignifug si cred ca nu mai am nevoie de tuburi.

        Comentariu

        • bassu
          Membru Marcant
          • 25.nov.2008
          • 475

          Atunci cand treci acel cablu prin profilele de tabla o sa vezi de ce ti-am recomandat sa folosesti tuburi. Insa e mai bine decat daca foloseai Myf direct sau Fy fara tuburi.

          Comentariu

          • radudrescu
            Incepator
            • 02.iul.2010
            • 25

            Postat în original de bassu
            Atunci cand treci acel cablu prin profilele de tabla o sa vezi de ce ti-am recomandat sa folosesti tuburi. Insa e mai bine decat daca foloseai Myf direct sau Fy fara tuburi.
            Dar mai este o varianta, le trec prin tavanul fals si scurtez distantele si cobor direct pe langa profile.

            Comentariu

            • electricman
              Membru Marcant
              • 26.iul.2009
              • 691

              Postat în original de radudrescu
              Am cumparat acum de la Baumax cablu CYY-F care este si ignifug si cred ca nu mai am nevoie de tuburi.
              Indiferent ce folosesti,baga prin teava sau copex,cablul se poate taia prin profilul metalic.
              Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

              Comentariu

              • bassu
                Membru Marcant
                • 25.nov.2008
                • 475

                CYYF este un cablu care nu propaga focul. dar nu te protejeaza de marginile ascutite. Ptr alea ar fi trebuit Cyaby dar era prea scump.

                Comentariu

                • danny_el
                  Incepator
                  • 15.iul.2010
                  • 34

                  deranjez si eu cu o intrebare ... . Vreau sa schimb instalatia electrica a apartamentului, este veche, pe celebra panglica verde, de aluminiu.
                  Imi puteti spune daca este buna vreuna din cele 2 scheme? Voi ce mi-ati recomanda.
                  Fișiere Atașate

                  Comentariu

                  • bassu
                    Membru Marcant
                    • 25.nov.2008
                    • 475

                    A doua varianta ar fi mai buna cu urmatoarele modficari:

                    1. sig. gen sa fie de 32A;
                    2. lasati masina de spalat pe circuit separat cu diferentiala de 16A la 0,01A sau sau 0,03A;
                    3. centrala termica treceti-o pe un circuit cu siguranta de 6A. este mai mult decat suficient. In cazuri rare ajunge la un consum de 200 de W. Cu tot cu senzorii de detectie ai gazului metan;
                    4.Bucataria pe circuit separat, si in functie de ce doreste sotia dvs eventual mai aduceti un circuit, ambele cu protectie pe 16A. De regula la bucatarie intalnim partea de la blatul de lucru unde sunt asezate micro-undele, mixerul, filtrul de cafea, sandwich maker-ul etc, si aragazul cu hota si masina de spalat vase. Asa ca in functie de ce aveti puteti merge cu un circuit sau cu doua;
                    5. circuitul de iluminat poate fi doar unul singur. 10A sunt suficienti;
                    6. Daca nu aveti interfon, va inteleg la faza cu soneria. Si eu o intrerupeam din tablou cand doream sa nu fiu deranjat.
                    In rest este ok. Bafta!

                    Comentariu

                    • danny_el
                      Incepator
                      • 15.iul.2010
                      • 34

                      Postat în original de bassu
                      A doua varianta ar fi mai buna cu urmatoarele modficari:

                      1. sig. gen sa fie de 32A;
                      2. lasati masina de spalat pe circuit separat cu diferentiala de 16A la 0,01A sau sau 0,03A;
                      3. centrala termica treceti-o pe un circuit cu siguranta de 6A. este mai mult decat suficient. In cazuri rare ajunge la un consum de 200 de W. Cu tot cu senzorii de detectie ai gazului metan;
                      4.Bucataria pe circuit separat, si in functie de ce doreste sotia dvs eventual mai aduceti un circuit, ambele cu protectie pe 16A. De regula la bucatarie intalnim partea de la blatul de lucru unde sunt asezate micro-undele, mixerul, filtrul de cafea, sandwich maker-ul etc, si aragazul cu hota si masina de spalat vase. Asa ca in functie de ce aveti puteti merge cu un circuit sau cu doua;
                      5. circuitul de iluminat poate fi doar unul singur. 10A sunt suficienti;
                      6. Daca nu aveti interfon, va inteleg la faza cu soneria. Si eu o intrerupeam din tablou cand doream sa nu fiu deranjat.
                      In rest este ok. Bafta!
                      Cred ca aceasta este schema finala la care ma opresc. Ce parere aveti?
                      Sa le las asa sau sa renunt la diferentiala de 20A de pe circuitele din bucatarie si hol, si cele 2 prize din bucatarie (de sus) sa le pun pe o siguranta de 16A iar celelalte 3 prize cele de pe holuri si cea din bucatarie (de langa baie) pe o sigurante de 16A. Toate intr-un tablou cu 12module. Ce ma sfatuiti?
                      Fișiere Atașate

                      Comentariu

                      • danny_el
                        Incepator
                        • 15.iul.2010
                        • 34

                        sa le las ca mai sus sau sa le pun asa, ca in schema de mai jos. Pe diferentialul de 20A sa las prizele din bucatarie si cea de pe holul mic si pe cea de 16A sa las masina de spalat si frigiderul, si am mai pus o priza, in cazul in care mut frigiderul pe cealalta parte sa am deja priza trasa acolo. Cum vi se pare?
                        Fișiere Atașate

                        Comentariu

                        • emanoil dumitrescu
                          Membru
                          • 10.iul.2010
                          • 103

                          Dvs ati impanzit toate posturile cu schite. Adminul nu poate sa le stearga?
                          Mai bine prost 5 minute decat toata viata!

                          Comentariu

                          • danny_el
                            Incepator
                            • 15.iul.2010
                            • 34

                            Postat în original de emanoil dumitrescu
                            Dvs ati impanzit toate posturile cu schite. Adminul nu poate sa le stearga?
                            Din partea mea, daca va deranjeaza normal ca poate sa le stearga.

                            Comentariu

                            • emanoil dumitrescu
                              Membru
                              • 10.iul.2010
                              • 103

                              Nu este vorba de deranj, dar ar putea fi grupate toate in cadrul unui singur post. Ca sa fie utile si altora, nu credeti?
                              Mai bine prost 5 minute decat toata viata!

                              Comentariu

                              • danny_el
                                Incepator
                                • 15.iul.2010
                                • 34

                                Postat în original de emanoil dumitrescu
                                Nu este vorba de deranj, dar ar putea fi grupate toate in cadrul unui singur post. Ca sa fie utile si altora, nu credeti?
                                Eu unul, nu o sa mai postez schite, gata, m-am hotarat la una, intr-un final. .
                                Multumesc colegilor de pe forum care m-au ajutat cu sfaturi/idei.

                                Comentariu

                                Procesare...