Instalatie electrica facuta de mine

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • emanoil dumitrescu
    Membru
    • 10.iul.2010
    • 103

    Da, dar in viitor e posibil sa mai apara cineva cu o problema similara si atunci e mai bine sa gaseasca deja o rezolvare la problema lui.
    Mai bine prost 5 minute decat toata viata!

    Comentariu

    • danny_el
      Incepator
      • 15.iul.2010
      • 34

      va mai deranjez si eu cu o intrebare. este OK daca aranjez sigurantele ca in poza 2, sau trebuie sa le pun ca in poza 1? In poze lipseste siguranta generala, care o sa fie de 25A. Sigurantele sunt urmatoarele:
      25A - generala
      20A - bucatarie
      16A dif - masina spalat
      10A - centrala termica
      16A - hol+ bucatarie
      16A - sufragerie
      16A - sufragerie AC
      16A - dormitor
      16A - dormitor AC
      10A - lumina
      10A - lumina.
      Si as mai avea o intrebare ... cum pun si diferentiala, trebuie, pot sa indoi "acele" pieptenelui ca sa imi intre mie in siguranta diferentiala (faza/nul)?
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • Negulescu Corneliu
        Membru Marcant
        • 27.iun.2004
        • 850

        Nu vreau sa mai deschid alt topic, asa ca va intreb aici. Exista un cablu pentru alimentare prize care sa poata fi pozat fara alta structura protectoare in adezivul de faianta, pe sub faianta, la montarea acesteia ? Asta inseamna in cca. 5 mm de material . Vorbesc de un cablu omologat pentru asa ceva, sigur. Exista alta solutie pentru problema asta, a trecerii unui cablu de prize pe sub faianta ce se monteaza pe un perete de beton armat, deci greu daca nu chiar exclus saparea de canal in perete ?
        Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

        Comentariu

        • xena
          Membru Marcant
          • 05.aug.2007
          • 786

          Poti folosi cablu intenc special pentru a fi pozat in tencuiala.

          Comentariu

          • Negulescu Corneliu
            Membru Marcant
            • 27.iun.2004
            • 850

            Multumesc !
            Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

            Comentariu

            • Negulescu Corneliu
              Membru Marcant
              • 27.iun.2004
              • 850

              Am cautat (poate neinspirat !) cu "search"-ul si n-am gasit !
              As vrea sa amplasez sub faianta, in adezivul de faianta deci, si niste conductori izolati pentru diverse aplicatii, la 12 v.
              Pentru tensiunea asta trebuie tot cablu "intenc" sau merge un cablu banal, cu o izolatie mai "tapana" ?
              Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

              Comentariu

              • bassu
                Membru Marcant
                • 25.nov.2008
                • 475

                Acelasi Intenc dar alegeti o treapta mai mare.

                Comentariu

                • bassu
                  Membru Marcant
                  • 25.nov.2008
                  • 475

                  Am omis sa precizez ca va asumati si riscul ca in caz ca ... atunci sa .... Dar fiind cupru sper sa nu patiti asa ceva.

                  Comentariu

                  • Negulescu Corneliu
                    Membru Marcant
                    • 27.iun.2004
                    • 850

                    In caz de avarie adica (intrerupere, rupere, etc.) ? Acolo nu-i ca-n copex sau Bergman (asa se scrie?) sau teava de plastic ! Rog pe cei ce au utilizat asa ceva sa spuna daca au avut incidente, daca exista o filozofie si aici, ma gandesc sa fac niste bucle, ca in instalatii, "harpe" parca le zice, de preluare a dilatarilor . Frectie la piciorul de lemn ?
                    Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

                    Comentariu

                    • bassu
                      Membru Marcant
                      • 25.nov.2008
                      • 475

                      Intencul prin definitie este un cablu ingropat. In cazul de fata, logic, in tencuiala. Ma gandeam ca daca aveti de alimentat consumatori mai "pretentiosi" sa va ganditi la o supra-dimensionare a respectivului cablu. In rest, nu are ce sa se intample.

                      Comentariu

                      • starlays
                        Incepator
                        • 13.oct.2009
                        • 22

                        Instalatie electrica apartament 3 camere

                        Salutari tuturor.
                        Incep prin a va spune ca nu sunt electrician de meserie si am si eu nevoie de sfaturi/corectii din partea profesionistilor.

                        Am achizitionat un apartament cu 3 camere si are toata instalatia electrica pe Al.
                        Din primele studii si analize am ajuns la concluzia ca nu pot inlocui firele instalatiei de iluminat deoarece acestea sunt bagate prin sapa vecinului de deasupra, din cate am inteles si deaceea ma rezum in a inlocui conductorii de aluminiu pentru circuitele de la prize.
                        Am studiat toate topicurile importante de pe acest forum, si am reusit sa imi fac instalatia electrica pentru prize. Dimensionarea conductorilor am facut-o respectand normativul I7.
                        Doresc sa folosesc disjunctoare bipolare + un diferential pe circuitul de prize. As vrea cateva sfaturi, daca se poate, cu privire la acest diferential (Ce sa aleg mai exact).
                        In panoul electric, cel de langa contor, in momentul de fata am 6 sigurante fuzibile. In urma verificarilor am constatat ca toata instalatia de iluminat din casa este pe 2 sigurante fuzibile (una pentru faza si una pentru nul), in consecinta voi avea doar un disjunctor pe toata instalatia de iluminat.

                        Atasez schita pentru circuitele electrice de prize, tabloul de comanda si calculul intensitatii curentului pe fiecare circuit.
                        Doresc ca in tabloul de comanda sa imi adaug si soneria, dar pana acum nu am apucat sa vad despre ce este vorba exact, asa ca asptet sfaturile dumneavoastra si pe aceasta tema.
                        Va multumesc anticipat.

                        Cu respect,
                        Florin.
                        Fișiere Atașate

                        Comentariu

                        • Consultant electrice
                          Moderator
                          • 08.nov.2005
                          • 3240

                          In mare din ce am studiat este bine cum ati gandit; Ca protectie diferentiala pe circuitele de prize se monteaza un intreruptor diferential de 30ma/32A. Daca exista fonduri puteti folosi un diferential si pe circuitul de lumini - paza buna trece primejdia rea.

                          Ce conductor intentionati sau ati montat deja pentru prize?
                          Curentul nu iarta!

                          Comentariu

                          • andrei_radu
                            Membru
                            • 24.mai.2008
                            • 242

                            Puteti folosi diferentialul ca siguranta generala si atunci aveti protectie diferentiala si pe circuitul de lumina. Asta ca sa nu mai cumparati inca un diferential separat.

                            Puneti ca si siguranta generala un diferential de 32 A sau de 25A, in functie de ce siguranta aveti in cofretul de pe scara, care cel mai probabil e un fuzibil de 25 A.Daca este asa nu are rost sa puneti in tablou diferentialul de 32 A deoarece in caz de avarie va sari siguranta din cofret.

                            Comentariu

                            • starlays
                              Incepator
                              • 13.oct.2009
                              • 22

                              Multumesc celor care au raspuns pana acum.

                              Postat în original de Consultant electrice
                              Ce conductor intentionati sau ati montat deja pentru prize?
                              Intentionez sa montez un conductor de 2,5mm Cu. In normativ am vazut ca se pot folosi 2 conductori, de 2,5mm, de Cu prin tub la o intensitate de 24A, dar tot in normativ am citit ca pe circuitul de prize este indicat sa nu se depaseasca 2kW.

                              Acum ce ar trebui sa iau in considerare? Pot depasi cei 2kW pe circuit?

                              Comentariu

                              • Consultant electrice
                                Moderator
                                • 08.nov.2005
                                • 3240

                                In primul rand vreau sa mentionez ca eu nu recomand diferentiala ca intreruptor general, cel putin nu cea de 30mA. In cazul unei situatii in care declanseaza protectia diferentiala ramaneti in bezna.

                                Va recomand sa mergeti cu sigurante de 16A iar unde aveti consumatori mari gen masina de spalat care incalzeste apa sau aer conditionat sa folositi un circuit separat dedicat. La bucatarie cuptorul cu microunde merge la puterea maxima intermitent, iar cuptorul electric are un consum mare continuu la inceput pana se atinge temperatura setata dupa care si el functioneaza intermitent. Banuiesc ca nu o sa existe simultaneitate si cuptor electric si microunde pentru perioade lungi de timp deci puteti folosi un circuit comun.
                                Curentul nu iarta!

                                Comentariu

                                Procesare...