Instalatie electrica facuta de mine

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • johnnybegoode
    Incepator
    • 29.mar.2011
    • 55

    Too late

    E prea tarziu sa mai pun cablu de 10 intre BMP si tabloul de sigurante, a fost pus prin copex pe sub izolatia casei un MYF de 6...

    Comentariu

    • komy
      Membru Marcant
      • 22.iul.2008
      • 442

      MYF-ul nu e cu mult mai scump decat FY-ul. Maxim 15%-20%. In schimb, cine lucreaza cu el simte o imbunatatire radicala. Si eu preferam sa lucrez cu FY. Dar dupa ce un client mi-a "impus" sa lucrez cu MYF(asta cam acum vreo 2 ani) nu mai lucrez decat cu MYF. Trebuie insa sa fiti mai atenti la legaturile dintre coductoare.
      Imi place lumina!

      Comentariu

      • andrei20032004
        Incepator
        • 02.dec.2010
        • 8

        Probleme la o doza

        Salutare.

        Am si eu o mare rugaminte la cei care ma pot ajuta.
        Am in aceasta doza legatura intre daua intrerupatoare CAP Scara si un intrerupator simplu. Nu am curent deloc la nici un intrerupator. Electricianul care a facut instalatia e pletara asa ca nu prea stiu ce sa fac.
        Am incercat sa vad de unde vin toate firile si le-am scris in imagine.
        AM RUGAMINTEASA MA AJUTATI daca se poate face ceva asa din imagini.
        Restul firelor nu imi dau seama de unde sunt
        Cred ca undeva nu s-au facut bine legaturile.
        MULTUMESC.
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • electricman
          Membru Marcant
          • 26.iul.2009
          • 691

          Re: Probleme la o doza

          Postat în original de andrei20032004
          Salutare.

          Am si eu o mare rugaminte la cei care ma pot ajuta.
          Am in aceasta doza legatura intre daua intrerupatoare CAP Scara si un intrerupator simplu. Nu am curent deloc la nici un intrerupator. Electricianul care a facut instalatia e pletara asa ca nu prea stiu ce sa fac.
          Am incercat sa vad de unde vin toate firile si le-am scris in imagine.
          AM RUGAMINTEASA MA AJUTATI daca se poate face ceva asa din imagini.
          Restul firelor nu imi dau seama de unde sunt
          Cred ca undeva nu s-au facut bine legaturile.
          MULTUMESC.
          Nu prea se intelege nimic din ce scrii acolo,fa o fotografie mai mare si mai clara.
          Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

          Comentariu

          • andrei20032004
            Incepator
            • 02.dec.2010
            • 8

            Firele rosii de jos sunt:faza tablou/faza intrerupator simplu si faza intrerupator CAP SCARA.
            Firele verzi fac legatura intre cele doua intrerupatoare CAP SCARA
            Firele galben verde sunt de la impamantare
            Firele rosii de sus sunt : faza bec CAP Scara si faza intrerupator CAP Scara 2
            Firele albastre sunt: nul tablou/nul bec CAP Scara si nul bec simplu
            si mai este firul albastru care e nul intrerupator simplu si se leaga cu un fir rosu. Asta nu imi dau seama de unde vine.

            Cam asa am inteles eu firele de acolo.

            MULTUMESC.

            Comentariu

            • andrei20032004
              Incepator
              • 02.dec.2010
              • 8

              imagine mai mare
              Fișiere Atașate

              Comentariu

              • andrei20032004
                Incepator
                • 02.dec.2010
                • 8

                Am rezolvat problema, faza era prinsa pe izolatie in siguranta de le tablou.
                Multumesc

                Comentariu

                • komy
                  Membru Marcant
                  • 22.iul.2008
                  • 442

                  Ce treaba de doi lei! Ala nu a facut contact in tablou, si dumneavoastra ati fost nevoit sa spargeti un perete si sa cautati greseli inexistente.
                  Incercati pe viitor ca cel care face lucrarea sa participe si la montaj(implicit la darea in folosinta a instalatiei electrice)!
                  Imi place lumina!

                  Comentariu

                  • gerula2006
                    Membru
                    • 15.feb.2011
                    • 183

                    Salut!
                    Dupa ce acum un an am realizat instalatia electrica , a venit timpul sa montez si cele doua tablouri de sigurante. La parter am un tablou in care intra 14 bipolare , 2 diferntiale de 16 A si 4 tripolare. Tabloul este alimentat cu trifazic ,care vine pe 4 conductori de 16 de aluminiu. La etaj am tras fire de 6 pentru alimentarea tabloului secundar.
                    Cum ar fi cel mai bine sa realizez tabloul?
                    Trebuie sa trag trifazic din acest tablou in trei locatii - garaj , etaj si bucatarie . Cum leg aceste tripolare de tetrapolara generala?Le alimentez una de la alta ca pe cele bipolare?
                    Tabloul nu este prevazut cu bara de nul si de impamintare. Cum le motez pe acestea?Este indicat sa folosesc bara de nul?
                    Vreau sa montez la intrarea in tablou si o protectie la supratensiune si subtensiune.
                    Ce firma de sigurante recomandati? Eu ma gindeam la una dintre Moller , Legrand, Gewiss sau Schneider , dar nu stiu pe care sa le aleg.La bai si cabina de dus vreau sa folosesc diferentiale de 16A cu rupere la 10mA ,iar pentru masina de spalat vase cu rupere de 30mA. La centrala o bipolara de 6A.
                    Conductorii de aluminiu care alimenteaza tabloul ii pot lega direct la tetrapolara sau mai trebuie vreo piesa de separatie?
                    Va multumesc! Revin cu pozele tabloului si cu alte intrebari.
                    PS: acum am vazut ca este un topic pt tabloul electric.Imi cer scuze si rog moderatorii sa mute mesajul acolo.

                    Comentariu

                    • gerula2006
                      Membru
                      • 15.feb.2011
                      • 183

                      Salut!
                      Asa arata tabloul de jos.Scuze pt calitate , sunt facute cu telefonul. Ma gindeam ca tabloul de sus sa-l leg direct in tetrapolara generala sisa oun in el ,sus, tripolara sa nu-l mai incarc pe cel de jos.
                      Fișiere Atașate

                      Comentariu

                      • leon
                        Membru Marcant
                        • 19.sep.2006
                        • 905

                        Postat în original de gerula2006
                        ...Trebuie sa trag trifazic din acest tablou in trei locatii - garaj , etaj si bucatarie ...
                        O schiţă orientativă:

                        Comentariu

                        • ozzyboy
                          Incepator
                          • 07.iul.2011
                          • 57

                          Schema de tabloului electrica este destul de corecta...
                          Eu insa as folosi bipolare (F+N) la partea care se leaga consumatorii si as renunta la bara de nul, as folosi doar bara de impamantare. Cred ca ati putea renunta la tetrapolara principala si as folosi-o ca pe o siguranta ptr. garaj.

                          Comentariu

                          • gerula2006
                            Membru
                            • 15.feb.2011
                            • 183

                            Va multumesc mult pentru raspunsuri!
                            Daca pun protectie la supratensiunea , mai trebuie sa pun si protectie la trasnet?
                            Mi-a zis un coleg ca are o siguranta trifazica care cu ajutorul unei cheite , oreste curentul din retea si poate baga in ea generatorul pt a avea curent.Cind vine tensiunea ,cu ajutorul cheite comuta iar pe retea.
                            Am o oferta pentru sigurante Moller , dar nu au protectie la supratensiunea. Credeti ca le-as putea combina cu alte firme.Cica ABB are p protectie trifazica care ar functiona cu Moller.
                            Va multumesc!

                            Comentariu

                            • da_n
                              Banned
                              - Exclus de pe forum -
                              • 10.mai.2009
                              • 1226

                              Postat în original de gerula2006
                              Daca pun protectie la supratensiunea , mai trebuie sa pun si protectie la trasnet?[...]Am o oferta pentru sigurante Moller , dar nu au protectie la supratensiunea. Credeti ca le-as putea combina cu alte firme.
                              este bine sa ai si protectie la tensiuni de natura atmosferica, niciodata nu se stie ce se poate intampla

                              exista alte dispozitive pentru protectie la supratensiuni/intrerupere nul, relee de protectie gen RUM1T/RUM3T, care sunt compatibile si cu aparataj Moeller
                              eee.ro/eetstpdf/rum1t.pdf
                              eee.ro/eetstpdf/rum3t.pdf

                              Comentariu

                              • komy
                                Membru Marcant
                                • 22.iul.2008
                                • 442

                                Parerea mea este sa incercati sa folositi doar o singura firma pentru echiparea tabloului. In acest mod, luati un catalog de producator unde sunt prezentate toate solicitarile dumneavoastra. Eu evit sa folosesc Meoller(am folosit o perioada) pentru ca in ultima vreme au cam aparut piraterii. In prezent eu folosesc Schneider si sunt multumit de calitate/pret. Pentru supratensiuni folosesc MSU, iar pentru locurile cu destinatie speciala(bai, dusuri, prize exterioare) intrerupatoare cu protectie diferentiala. In rest folosesc bipolare, fara bara de nul.
                                Imi place lumina!

                                Comentariu

                                Procesare...