Instalatie electrica facuta de mine

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • liviu2004
    Membru marcant
    • 03.ian.2007
    • 508

    Femeile folosesc surubelnite cu acumulatori. Atentie ce scrieti, nu generalizati, ca am in familie "profesioniste".

    Comentariu

    • urduban
      Incepator
      • 08.sep.2008
      • 37

      nu generalizez... si apreciez aceste doamne !!! ca oricum o femeie lucreazza mult mai ingrijit si ordonat ma refer la un tablou....

      eu am intalnit si reglete nestranse deloc si sigurnte la fel si bare de distribtie nestranse ... acum de la o chestie nu pot generaliza....

      si daia am zis de profesioniste ca stiam ca in astfel de productie lucreaza mai mult femei...

      repet nu generalizez

      Comentariu

      • Consultant electrice
        Moderator
        • 08.nov.2005
        • 3240

        La o linie de asamblare unde poate interveni forta fiecarui muncitor in cuplurile de strangere, se folosesc surubelnite electrice sau pneumatice cu limitatoare de strangere, asigurandu-se astfel un cuplu uniform de strangere pentru toate suruburile cat si o productivitate mai mare pentru lucratori care vor obosi mai greu.
        Daca seria e mica sau nu se fac investitii probabil ca se mai strange si cu mana. Nu strica niciodata o verificare in plus.
        Fișiere Atașate
        Curentul nu iarta!

        Comentariu

        • gerula2006
          Membru
          • 15.feb.2011
          • 183

          Ca tot veni vorba de protectie la supratensiune .Ce firma sa aleg Moller sau ABB ?Preturile sunt cam la fel la ambele.
          Pentru ABB : http://www.abb.com/product/seitp329/...cid=9AAC132574
          Pt Moller este EMR5-AW300-1-C (nu pot incarca PDF-ul). La ele mai vine o bobina si otetrapolara.
          M-am apucat de tabloul de la etaj .Revin cu poze(trebuie sa le descarc din telefon).
          Multumesc!

          Comentariu

          • gerula2006
            Membru
            • 15.feb.2011
            • 183

            Poze cu tabloul de la etaj.Mai am de facut puntille la faze si de montat o siguranta (mai trebuie sa cumpar una).
            Cred ca pina la urma merg pe ABB. Cam scump tot ansamblul dar nu vreau sa pling dupa aparatura din casa pentru 300 ron care ii dau in plus. Credeti ca este eficienta aceasta protectie? Care ar fi sansele sa "vina" o supratensiune pe retea?
            Multumesc!
            Fișiere Atașate

            Comentariu

            • da_n
              Banned
              - Exclus de pe forum -
              • 10.mai.2009
              • 1226

              Postat în original de gerula2006
              Cred ca pina la urma merg pe ABB. Cam scump tot ansamblul dar nu vreau sa pling dupa aparatura din casa pentru 300 ron care ii dau in plus. Credeti ca este eficienta aceasta protectie? Care ar fi sansele sa "vina" o supratensiune pe retea?
              pune inca odata link-ul ABB(cel de mai sus nu merge) sau denumirea protectiei pentru informatie

              cred ca este eficienta, eu am MSU de la Schneider, inainte s-o montez am probat-o si-si face treaba, culmea ar fi sa n-o faca, doar pentru asta-i proiectata/construita/vanduta

              nu stiu care-s sansele dar eu am patit-o, s-a intrerupt nulul, avandu-l comun cu vecinul de la etaj, fazele fiind diferite aveam ~400 V

              s-au defectat becuri economice, surse de alimentare de la boxe, imprimanta, dvd, internet/tvcablu

              nu s-a defectat calculatorul, tv, frigiderul

              am fost despagubit dar nervii, umblatura raman intotdeauna in contul clientului

              Comentariu

              • komy
                Membru Marcant
                • 22.iul.2008
                • 442

                Pai MSu a functionat sau nu? De ce s-au stricat becurile economice si celelalte?
                Imi place lumina!

                Comentariu

                • da_n
                  Banned
                  - Exclus de pe forum -
                  • 10.mai.2009
                  • 1226

                  Postat în original de komy
                  Pai MSu a functionat sau nu? De ce s-au stricat becurile economice si celelalte?
                  abia dupa ce m-am fript am studiat problema si am pus protectia

                  Comentariu

                  • komy
                    Membru Marcant
                    • 22.iul.2008
                    • 442

                    Aha. Am intelesc acum.
                    Imi place lumina!

                    Comentariu

                    • junioroo7
                      Incepator
                      • 21.aug.2007
                      • 19

                      Salut ... Referitor la o intrebare mai veche .. care nu am reusit sa gasesc un raspuns si care au puso mai multi dar poate nu cum trebuie ... Daca am o doza in care imi vin 3 trasee de prize . Este in regula ca din 3 x 2.5 sa plec din doza catre panou cu 1x 2.5 . sau sa plec din doza cu 4mm catre panou ... Cred ca asta a fost intrebarea multora cu multe posturi inainte ... Dar nu au specificat detaliat ... Daca ne gandim bine un conductor de 2.5 poate tine in siguranta 10 amperi . Tiand cont ca vin cu mai multe trasee in doza consumul meu instant poate depasii 10 amperi .. sa zicem 14 AMP ... Si daca mai luam in calcul ceva ce nu am vazut pe acest forum cel putin pana la pagina 17 unde am ajuns cu cititul " felul consumatorului " care duce la micsorarea suprafetei de cupru utilizate de curent datorita campului magnetic .. Probabil de asta supradimensioneaza in viziunea vostra proiectantul electric de la 4-6 la Fy 10 .

                      ca sa vedeti la ce ma refer priviti aici :

                      d=1.13*√(I/J) unde J este inte 1.5 si 3; d=[mm]
                      J este valoarea admisibila a curentului pentru 1mm^

                      -Pentru reostate si rezistente de balast J=6-10A/mm^
                      -Pentru electromagneti, sonerii, relee (aparate cu functionare de surta durata) J=4-5A/mm^
                      -Pentru transformatoare pina in 75W J=2-3A/mm^ pentru trafo 75-300W J=1,5A/mm^
                      -Pentru sunturi si rezistente aditionale la aparate de masura J=1A/mm^
                      -Pentru aparate de incalzit in functie de materialul sirmeisi conditiile de functionare J=8-20A/mm^

                      In cazul transformatoarelor pentru primar dp=1.13*√(I/J); iar secundar ds=dp/√k unde k este raportul de recalculare functie de datele cunoscute k=Us/Up fie k=Ip/Is

                      J-ul se ia in functie de aplicatie si curentul necesar fie in aparat fie in circuit


                      CORECTATI_ma daca gresesc ...

                      Comentariu

                      • komy
                        Membru Marcant
                        • 22.iul.2008
                        • 442

                        Eu nu prea am inteles intrebarea dumneavoastra, dar poate alti colegi vor reusi sa va lamureasca mai bine. Pentru circuite(trasee) de prize, se folosesc conductori de 2,5 cu siguranta de 16A in tablou. Conductorii in acest caz vor functiona fara nici o solicitare, prin ei putand fi tras un curent mult mai mare.
                        Imi place lumina!

                        Comentariu

                        • junioroo7
                          Incepator
                          • 21.aug.2007
                          • 19

                          Salut . Am atasat o schema .. Nu o zic ca o fi ca mine dar vreau sa mi-o lamuresc . Cel putin eu LOGIC asa procedez . Oricum schema si consumatorii care i-am descris este un caz concret si nu unul fictiv pe care l-am intalnit .
                          Fișiere Atașate

                          Comentariu

                          • da_n
                            Banned
                            - Exclus de pe forum -
                            • 10.mai.2009
                            • 1226

                            Postat în original de junioroo7
                            Salut . Am atasat o schema .. Nu o zic ca o fi ca mine dar vreau sa mi-o lamuresc . Cel putin eu LOGIC asa procedez . Oricum schema si consumatorii care i-am descris este un caz concret si nu unul fictiv pe care l-am intalnit .
                            nu-i rau sa fie facut ca-n schema, dar si cu 2,5 merge pentru ca nu o sa ai 3x2000 W in acelasi timp sa spunem legati

                            Comentariu

                            • Cherubino
                              Living Legend
                              • 10.iul.2006
                              • 1688

                              Postat în original de junioroo7
                              Salut . Am atasat o schema .. Nu o zic ca o fi ca mine dar vreau sa mi-o lamuresc . Cel putin eu LOGIC asa procedez . Oricum schema si consumatorii care i-am descris este un caz concret si nu unul fictiv pe care l-am intalnit .
                              Nu este nicio problema sa mergeti cu 4 mmp.
                              LARGO AL FACTOTUM

                              Comentariu

                              • komy
                                Membru Marcant
                                • 22.iul.2008
                                • 442

                                Daca o sa aveti 2000W pe fiecare priza o sa sara siguranta. Puteti pune de la doza la tablou 2,5 mmp faa probleme. Conductorii de 2,5mmp duc mai mult de 16A, dar pentru siguranta se limiteaza la 16A. Ca orice instalatie sau lucru bine gandit: se supradimensioneaza din proiect, ca sa nu fie probleme in utilizare.
                                Imi place lumina!

                                Comentariu

                                Procesare...