Instalatie electrica facuta de mine

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Cherubino
    Living Legend
    • 10.iul.2006
    • 1687

    Postat în original de komy
    circuitul 9: siguranta 10A: conductor 2x 1mmp: sonerie

    Eu folosesc sigurante 1P+N de firma si daca bugetul permite, bag diferentiale pentru prize.
    Cautati pe cineva care sa dea si acte pentru ceea ce face, nu doar o garantie verbala.
    Sper sa fi fost de folos
    O solutie mai completa decat cea postata de mine (si foarte corecta). Totusi, d-le Komy, am o nedumerire: siguranta de 10 A la sonerie? Pentru asa ceva eu as recomanda o bipolara de 1A (se gasesc valori asa mici, de exemplu in gama iDPNN de la Schneider.
    LARGO AL FACTOTUM

    Comentariu

    • komy
      Membru Marcant
      • 22.iul.2008
      • 441

      Da, foarte adevarat, e suficient mult mai mic. Doar ca eu am in stoc(sau cumpar) sigurante de 10, 16, 20, 25, 32 A. Sub nivelul asa nu prea cumpar caci si furnizorul meu(distribuitorul de Schneider) nu prea are.
      Imi place lumina!

      Comentariu

      • Cherubino
        Living Legend
        • 10.iul.2006
        • 1687

        Postat în original de komy
        Da, foarte adevarat, e suficient mult mai mic. Doar ca eu am in stoc(sau cumpar) sigurante de 10, 16, 20, 25, 32 A. Sub nivelul asa nu prea cumpar caci si furnizorul meu(distribuitorul de Schneider) nu prea are.
        Eu am asteptat 3 saptamani dupa 2 bipolare de 2A din gama iDPNN-Schneider (tot de la distribuitor, care a trebuit sa le comande direct din Franta, ca sunt solicitate foarte rar).
        LARGO AL FACTOTUM

        Comentariu

        • jvu
          Incepator
          • 20.feb.2009
          • 9

          Buna. Am urmat sfatu am apelat la cineva in domeniu calificat. Dar am ajuns la alta problema trebuie sa sparg peretii sa pun doze !. Daca as folosi CAROTA BIMETAL 80MM sau diamantata credeti ca ar rezista ?.De taiat canale pentru tuburi am cu ce, dar am de pus vreo 40 de doze in total. Am decis sa fac eu partea murdara cu spartu peretilor pentru a mai reduce costurile. Multumesc.

          Comentariu

          • Catalin1968
            Incepator
            • 11.feb.2012
            • 71

            Daca nu ai facut "santurile" pentru trasee, si daca nu ai tencuit inca peretii, te-as sfatui sa pui canalet. Eu a trebuit sa renunt la instalatia electrica cu care a fost construit blocul (tub PVC prin pereti de beton) si am toata instalatia electrica reconstruita pe canalet.
            Catalin S.

            Comentariu

            • jvu
              Incepator
              • 20.feb.2009
              • 9

              Problema e ca la mine instalatia e pe panglica de aluminiu si nu e pe tub e bagata sub tencuiala !. Si eu m-am "crucit" dar asa e facut de cand e blocu. Eu renunt la ea si imi fac alta noua.
              Ultima editare de jvu; 11.feb.2012, 19:45.

              Comentariu

              • electricman
                Membru Marcant
                • 26.iul.2009
                • 690

                Postat în original de jvu
                Eu renunt la ea si imi fac alta noua.
                Si bine faci.
                Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                Comentariu

                • lactanzius
                  Incepator
                  • 26.feb.2012
                  • 6

                  Postat în original de komy

                  Eu folosesc sigurante 1P+N de firma si daca bugetul permite, bag diferentiale pentru prize.
                  Cautati pe cineva care sa dea si acte pentru ceea ce face, nu doar o garantie verbala.
                  Sper sa fi fost de folos
                  Bine v-am gasit ! Am o nedumerire cu privire la intrerupatoarele magneto-termice ( uzual numite "sigurante"). In general, cele mai utilizate sunt trei tipuri (ma refer la cele pentru circuite monofazate); monopolare (1post), 1P+N (si el de-un post) si bipolare (2posturi). Ce trebuie sa fie la baza alegerii, cand trebuie sa realizezi un tablou de distributie, a unui tip in defavoarea altuia? Va multumesc.

                  Comentariu

                  • liviu2004
                    Membru marcant
                    • 03.ian.2007
                    • 508

                    Instalatii electrice, generatoare de curent, tablouri electrice, prize si intrerupatoare, protectii, amplificatoare, corpuri de iluminat, electrocasnice

                    Comentariu

                    • mihaibobo
                      Incepator
                      • 20.feb.2012
                      • 3

                      Bine v-am gasit tuturor! Va supun dezbaterii un proiect facut de mine dupa ca am citit forumul si va rog frumos sa-mi dati ceva sugestii legate de dimensionare cablului de bransare (ingropat) precum si o configurare a tabloului de sigurante principal cat si a celui secundar (pe cat posibil cat mai amanuntit).
                      Precizarile mele ar fi: casa pe structura de lemn (construita de mine ), consumatorii ar fi cam cei trecuti in schita (in plus frigiderul la care i-am facut circuit dar nu l-am scris).Orice opinie constructiva este acceptata si sustinuta cu bere . Va multumesc

                      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	e1.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	107,3 KB 
ID:	600571Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	e2.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	98,7 KB 
ID:	600572Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	e3.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	78,7 KB 
ID:	600573Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	e4.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	69,5 KB 
ID:	600574Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	e5.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	74,9 KB 
ID:	600575
                      Ultima editare de mihaibobo; 01.mar.2012, 22:41.
                      De oppresso liber

                      Comentariu

                      • kiki07
                        Incepator
                        • 26.feb.2012
                        • 5

                        buna ziua tuturor
                        urmeaza sa ne mutam in casa noua(un ap 2 camere constructie 1970 caramida)
                        apartamentul va intra lunile ce urmeaza in renovare totala
                        si am o nedumerire in alegerea tabloului electric pt apartament si nr de circuite priza si lumina
                        e un ap 2cam tip D semidecomandat (46mp)cu bucataria mare care va fi dormitor,si camera de zi care va fi si bucatarie (cu balcon),
                        mai ramane camera mare si baia
                        acum probleme ce trebuie sa o rezolv cat mai repede, prima data pe hartie.
                        ar fi nr de circuite priza
                        cu lumina am rezolvat iin mare 2circ lumina 1.5mmp(dar cred ca ar ajunge unul?)
                        calcule facute de mine
                        -camera mica 8mp(fosta bucatarie)+hol intrare 3.64mp(aici intra si un frigider in vecinatatea camere de zi viitoare bucatarie) -1circ p. 20A(2.5mmp)
                        -bucataria 15.74mp -1circ p. 35A(4mmp) plita electrica 7kW
                        -1circ p. 20A aparat aer conditionat 3kW
                        -1circ p. 20A cuptor electric 3kW
                        -1circ p. 20A hota (?)+masina spalat vase(1kW)
                        -1circ p. 20A pt restul de ap aratura electrica (ap de bucatarie mici,fara cuptor cu microunde)
                        -hol mic +baie +camera mare -1circ p. 20A (aici intra si masina spalat haine(1kW)
                        cam astea ar fi spuse, sper sa ma fi facut inteles
                        va multumesc anticipat
                        cu stima Cristi

                        Comentariu

                        • kiki07
                          Incepator
                          • 26.feb.2012
                          • 5

                          am reusit sa fac un scan cu apartamentul varianta finala
                          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	apartament 02.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	79,1 KB 
ID:	600580

                          Comentariu

                          • Paulorossi
                            Membru
                            • 24.aug.2010
                            • 271

                            Postat în original de kiki07
                            buna ziua tuturor
                            urmeaza sa ne mutam in casa noua(un ap 2 camere constructie 1970 caramida)
                            apartamentul va intra lunile ce urmeaza in renovare totala
                            si am o nedumerire in alegerea tabloului electric pt apartament si nr de circuite priza si lumina
                            e un ap 2cam tip D semidecomandat (46mp)cu bucataria mare care va fi dormitor,si camera de zi care va fi si bucatarie (cu balcon),
                            mai ramane camera mare si baia
                            acum probleme ce trebuie sa o rezolv cat mai repede, prima data pe hartie.
                            ar fi nr de circuite priza
                            cu lumina am rezolvat iin mare 2circ lumina 1.5mmp(dar cred ca ar ajunge unul?)
                            calcule facute de mine
                            -camera mica 8mp(fosta bucatarie)+hol intrare 3.64mp(aici intra si un frigider in vecinatatea camere de zi viitoare bucatarie) -1circ p. 20A(2.5mmp)
                            -bucataria 15.74mp -1circ p. 35A(4mmp) plita electrica 7kW
                            -1circ p. 20A aparat aer conditionat 3kW
                            -1circ p. 20A cuptor electric 3kW
                            -1circ p. 20A hota (?)+masina spalat vase(1kW)
                            -1circ p. 20A pt restul de ap aratura electrica (ap de bucatarie mici,fara cuptor cu microunde)
                            -hol mic +baie +camera mare -1circ p. 20A (aici intra si masina spalat haine(1kW)
                            cam astea ar fi spuse, sper sa ma fi facut inteles
                            va multumesc anticipat
                            cu stima Cristi
                            Buna.
                            Prima recomandare e sa soliciti ajutorul unui electrician autorizat atat pt proiect cat si pt executie.
                            Din cele mentionate de tine iti trebuie bransament trifazic deoarece numai plita electrica are 7kw.Vechile bransamente monofazice se executau pana la maxim 6kw,acum conform I7/2011 se pot executa pana la 11 KVA,trebuie consultat furnizorul pt asta.
                            In opinia mea trebuie sa ai in vedere urmatoarele:
                            - va fi un singur circuit de lumina(nu se justifica montarea mai multor circuite deoarece ai consumatori putini).Pt acesta vei folosi conductor de 1,5 mm2 protejat de o siguranta de 6A
                            -camera mica +hol intrare -1circ prize.Pt acesta vei folosi conductor de 2,5 mm2 protejat de o siguranta de 16A
                            Bucataria:
                            -1circ priza de forta plita electrica 7kW.Pt acesta vei folosi conductor de 16 mm2 protejat de o siguranta de 40A
                            -1 circuit aparat aer conditionat 3kW.Pt acesta vei folosi conductor de 2,5 mm2 protejat de o siguranta de 16A
                            -1 circuit cuptor electric 3kW.Pt acesta vei folosi conductor de 2,5 mm2 protejat de o siguranta de 16A
                            -1 circuit hota+masina spalat vase(1kW).Pt acesta vei folosi conductor de 1,5 mm2 protejat de o siguranta de 10A
                            -1circ p. 20A pt restul de ap aratura electrica (ap de bucatarie mici,fara cuptor cu microunde)
                            -1 circuit hol mic +baie +camera mare(aici intra si masina spalat haine(1kW).Pt acesta vei folosi conductor de 4 mm2 protejat de o siguranta de 20A.
                            Toate circuitele de prize vor fi protejate de o siguranta generala diferentiala de 30mA.Daca sunt posibilitati financiare se vor monta pe fiecare circuit sigurante cu functie diferentiala.
                            Succes!

                            Comentariu

                            • kiki07
                              Incepator
                              • 26.feb.2012
                              • 5

                              va multumesc pt raspuns
                              am sa ma consult cu un electrician autorizat,
                              si merg mai mult ca sigur pe varianta trifazic
                              doamna mea vrea plita si cuptor electric,asta e.
                              numai bine

                              Comentariu

                              • mihaibobo
                                Incepator
                                • 20.feb.2012
                                • 3

                                Am rugamintea sa-mi raspunda si mie un expert la intrebare de mai sus.
                                Multumesc anticipat
                                De oppresso liber

                                Comentariu

                                Procesare...