Instalatie electrica facuta de mine

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Relu75
    Incepator
    • 27.oct.2010
    • 17

    Pai si cei ce isi fac singuri instalatia? Sau care apeleaza la electrozugravi fara nici un fel de calificare?

    Comentariu

    • Paulorossi
      Membru
      • 24.aug.2010
      • 272

      Doar in Romania se intampla asa ceva,e un obicei tot mai des,in strainatate lucrul acesta e riguros verificat.Ce calificare in domeniul electric crezi ca are zugravul respectiv?Tu crezi ca instalatia electrica presupune doar sa tragi 2 fire?
      Pt o lucrare care prezinta siguranta in exploatare apeleaza la o firma specializata sau PFA.Ei iti pot oferi garantie pt lucrare.La orice defect ei pot fi trasi la raspundere.
      Daca tu apelezi la vanzatorul de flori pt instalatia electrica cand iti va lua foc casa pe cine impusti?

      Comentariu

      • raducu_ilie
        Living Legend
        • 10.apr.2008
        • 1043

        Observ, ca din nou se confunda electricianul cu cel care este zugravo-parchetaro-faiantaro-electrician. Cel din a doua categorie este o persoana "atotstiutoare" care iti da sfaturi in orice domeniu. Pentru el, al treilea conductor de la circuitul de priza este inutil, sigurantele se monteaza intotdeauna cat mai mari si se argumenteaza cu "v-am facut-o sa nu va sara niciodata". La ei predomina intotdeauna produsele turcesti iar discutiile despre garantie si raspundere se lasa cu plecarea de la lucrarea respectiva. Tot din pacate, aduc aminte si de colegi de breasla, care fac uneori tampenii mai mari decat "zugravo-parchetaro-faiantaro-electrician" din dorinta unui ciubuc dupa orele din program. ANRE exista si rolul lui este acela de a veghea la respectarea normativelor in vigoare la executarea si darea in folosinta a instalatiilor electrice dar din pacate prezenta lui in teritoriu este atat de redusa incat este aproape nula. Poate in Bucuresti sunt mai multi angajati ANRE si acolo situatia e altfel dar altfel...
        Sanatate maxima si efort minim!

        Comentariu

        • da_n
          Banned
          - Exclus de pe forum -
          • 10.mai.2009
          • 1226

          treburile se-ntampla si-n alte parti asa, nu numa-n Ro, vorbesc din experienta proprie

          eu nu i-as imparti asa, exista oameni constiinciosi, indemanatici, care lucreaza cu simtul raspunderii indiferent ce au studiat la scoala si ce autorizatii au

          nici la firmele specializate nu sunt toti electricieni autorizati, ca si-n toate domeniile sunt si acolo ucenici, electricieni in devenire, oi negre etc

          oricum, conteaza ca cine face instalatia sa fie un om de incredere, care lucreaza in cunostinta de cauza si electricianul autorizat indiferent ca este persoana fizica sau firma stie ca poate pune stampila si merge cu fruntea sus in fata forului competent pentru a pune in legalitate lucrarea

          ca si-n Ro si-n alte parti pentru a bransa o locuinta la sistemul de alimentare cu energie electrica este nevoie de un proiect facut si coordonat de un electrician autorizat de forurile competente

          Comentariu

          • electricman
            Membru Marcant
            • 26.iul.2009
            • 691

            Postat în original de raducu_ilie
            zugravo-parchetaro-faiantaro-electrician. Cel din a doua categorie este o persoana "atotstiutoare"
            ,,Intamplator" sunt abilitat sa-i verific pe astia,sunt fara mila.
            Astia duc profesia in derizoriu.
            Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

            Comentariu

            • Relu75
              Incepator
              • 27.oct.2010
              • 17

              Ok, sa inteleg si eu pasii... instalatia interioara se poate face cu oricine, autorizat sau nu. Apoi, vine electricman, care este electriciam autorizat, si pune (sau nu pune!) stampila. Nu stiu unde, dar o pune. Apoi, cu stampila pe proiect, cred, beneficiarul se duce la Electrica si cere racord.

              Asa este sau gresesc eu undeva?

              Comentariu

              • floricuta
                Incepator
                • 14.sep.2010
                • 1

                corect,,asa da..ai dreptate

                Comentariu

                • da_n
                  Banned
                  - Exclus de pe forum -
                  • 10.mai.2009
                  • 1226

                  Postat în original de Relu75
                  Ok, sa inteleg si eu pasii... instalatia interioara se poate face
                  dupa un proiect facut de cineva abilitat, executia proiectului o poti face cu cine vrei daca gasesti un electrician autorizat sa supervizeze lucrarea si implicit sa-si asume raspunderea

                  Comentariu

                  • raducu_ilie
                    Living Legend
                    • 10.apr.2008
                    • 1043

                    Dvs v-ati asuma raspunderea pentru altcineva? Eu unul, nu.
                    Faza cu supervizarea si raspunderea ar insemna sa i-a cel putin ca si bani ca si cel care executa lucrarea si sincer nu prea vad destui care sa fac acest lucru. Dar, cine stie...
                    Sanatate maxima si efort minim!

                    Comentariu

                    • raducu_ilie
                      Living Legend
                      • 10.apr.2008
                      • 1043

                      "Ok, sa inteleg si eu pasii... instalatia interioara se poate face cu oricine, autorizat sau nu. Apoi, vine electricman, care este electriciam autorizat, si pune (sau nu pune!) stampila. Nu stiu unde, dar o pune. Apoi, cu stampila pe proiect, cred, beneficiarul se duce la Electrica si cere racord.

                      Asa este sau gresesc eu undeva?"


                      Nu este corect. Instalatia electrica interioara se executa doar cu o firma sau cu o persoana autorizata ANRE. Electricman, de fapt, nu dumnealui ci " institutia" verificatorilor de proiect este abilitata sa participe la lucrarile unde se cere sa fie prezenti. CEZ-ul sau cum i-o zice in zona dvs are pretentia ca dupa obtinerea ATR-ului (avizului tehnic de racordare) dvs sa aveti dosarul instalatiei electrice interioare in care sa fie desenul schitei electrice a casei dvs, amplasamentul BMP-ului pe teren, declaratia de conformitate, declaratia de defecte ascunse, buletinele de verificare a cablurilor cat si a prizei de pamant, alaturi de copii dupa autorizatia ANRE a firmei sau a persoanei autorizate care v-a executat dvs lucrarea. Lipseste una din ele trebuie sa faceti rost de ea. Ca sa nu mai amintim de faptul ca la racordarea trebui sa fie prezenta firma sau persoana care v-a executat lucrarea. Asa este legal. La noi in Romania se procedeaza cum ati amintit dvs desi este ilegal. Platesti pe nea Caisa care semneaza ca primarul ptr o instalatie pe care de cele mai multe ori nici macar nu s-a obosit sa o vada. Si de aici, in viitor , cine stie? Stima!
                      Sanatate maxima si efort minim!

                      Comentariu

                      • raducu_ilie
                        Living Legend
                        • 10.apr.2008
                        • 1043

                        Nea Caisa - nu se refera la dl Electricman ci la cel care semneaza orice ... fara sa fie constient de eventuale repercursiuni.
                        Sanatate maxima si efort minim!

                        Comentariu

                        • Paulorossi
                          Membru
                          • 24.aug.2010
                          • 272

                          Postat în original de Relu75
                          Ok, sa inteleg si eu pasii... instalatia interioara se poate face cu oricine, autorizat sau nu. Apoi, vine electricman, care este electriciam autorizat, si pune (sau nu pune!) stampila. Nu stiu unde, dar o pune. Apoi, cu stampila pe proiect, cred, beneficiarul se duce la Electrica si cere racord.

                          Asa este sau gresesc eu undeva?
                          Din cate stiu, legal, pasii sunt urmatorii:
                          -Impreuna cu proiectantul,care e o persoana autorizata de ANRE se stabileste tipul bransamentului si puterea instalata in functie de consumatorii tai actuali si tinand cont de consumatorii suplimentari din viitor.Apoi se face proiectul instalatiei in concordanta cu normele in vigoare.Cu proiectul te duci la furnizor spre aprobare.
                          -Dupa aprobare se demareaza executia instalatii electrice.Aceasta poate fi executata in conditii legale doar de o firma autorizata ANRE sau de un electrician autorizat care detine un PFA (sau inteprindere individuala)autorizata ANRE.Daca e o firma autorizata ANRE lucrarea poate fi executata si de electricieni care sunt doar autorizati intern sub supravegherea unui electrian autorizat ANRE.
                          -Dupa executia lucrarii de la furnizorul de energie e trimis verificatorul care verifica daca instalatia s-a executat conform proiectului aprobat si daca s-a tinut cont de normele in vigoare.Daca s-au comis greseli la executie, firma sau persoana care a executat lucrarea trebuie sa rectifice problema pe banii lor.
                          Intr-un final,daca totul e ok, se intocmeseste procesul verbal de predare primire intre tine si firma respectiva sau PFA dupa care furnizorul te va bransa la energie.

                          Asteptam si alte pareri...poate de la un verificator
                          Mult succes!

                          PS:in caz ca sunt probleme cu instalatia(Incendii...Doamne fereste!!!)cunoscand executantul cat si verificatorul,acestia pot fi trasi la raspundere penal.Daca s-ar face acest lucru putini vor risca sa puna stampila pe un lucru prost facut.
                          Ultima editare de Paulorossi; 16.mar.2012, 20:21.

                          Comentariu

                          • Relu75
                            Incepator
                            • 27.oct.2010
                            • 17

                            Multumesc mult pt lamuriri. Am inteles cum sta treaba acum.

                            Cand am zis "electricman" m-am referit generic la verificatorii autorizati, sper ca @electricman are simtul umorului si nu l-a deranjat generalizarea.

                            Comentariu

                            • Relu75
                              Incepator
                              • 27.oct.2010
                              • 17

                              Imi mai permit sa mai pun o intrebare aici, am cautat un topic dedicat si nu am gasit.
                              In Horn...bach am gasit conductori FY de 2.5 mmp la un pret f bun. Este vorba de o firma din Sangeorgiu de Mures, deci nu sunt cei renumiti din Tg Mures. Nu stiu daca am voie sa dau numele firmei, dar poate ma ajuta cineva care a lucrat cu astfel de conductori si-mi spune daca merita sa-i cumpar.

                              Multumesc!

                              Comentariu

                              • raducu_ilie
                                Living Legend
                                • 10.apr.2008
                                • 1043

                                Sa nu fie aceiasi conductori de Tg-Mures dar "rebranduiti".
                                Sanatate maxima si efort minim!

                                Comentariu

                                Procesare...