Instalatie electrica facuta de mine

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Relu75
    Incepator
    • 27.oct.2010
    • 17

    Nu cred. Celebrii producatori din Tg Mures sunt cei de la Rom...cab. Cred ca firma deriva din fostul Electromures. Cei din Horn...bach sunt Top...Electro, si sunt din Sangeorgiu de Mures, o localitate vecina cu orasul Tg Mures.
    Conductorii par OK, atat cat ma pricep eu. Eram curios daca a folosit cineva din domeniu si ce parere are despre ei.

    Comentariu

    • valica29
      Incepator
      • 04.nov.2011
      • 33

      Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

      Am fost de curand la fratii nostri de peste Prut, mai precis la un spital din Chisinau. La un momentdat a trebuit sa folosesc toaleta si am ramas cu gura cascata cand am vazut uscatoarele de mana si prizele montate langa pisoar. Se pare ca si ei au Doreii lor.
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • liviu2004
        Membru marcant
        • 03.ian.2007
        • 508

        Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

        Ar fi destul de sus "tinta". Tare oricum.

        Comentariu

        • raducu_ilie
          Living Legend
          • 10.apr.2008
          • 1043

          Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

          Cu bolta ... banuiesc ca au diferential montat pe alimentarea celor doua prize.
          Sanatate maxima si efort minim!

          Comentariu

          • Cherubino
            Living Legend
            • 10.iul.2006
            • 1688

            Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

            Lasand la o parte aspectele de ordin electric (nu cunosc normativele din Moldova), mi se pare total ilogica montarea uscatoarelor in acea pozitie. Adica, nu te usuci pe maini dupa ce in prealabil le-ai spalat cu apa ci...eventual daca te-ai stropit din greseala??????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
            LARGO AL FACTOTUM

            Comentariu

            • valica29
              Incepator
              • 04.nov.2011
              • 33

              Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

              Postat în original de raducu_ilie
              Cu bolta ... banuiesc ca au diferential montat pe alimentarea celor doua prize.
              Credeti-ma ca electricienii de acolo din spital nu stiu ce e ala diferential, aparatura electrica cam toata e rusesaca si de pe timpul lui Stalin.

              Comentariu

              • Consultant electrice
                Moderator
                • 08.nov.2005
                • 3240

                Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                Cred ca lipsa spatiului a impus montarea acolo si probabil mai mult de doua persoane nu intra in incaperea cu pricina. Legat de prize si amplasarea lor dupa mine alegerea a fost facuta din start, nu s-au montat ulterior si persoana care a gandit treaba nu prea stie de normative.

                Daca alimentarea venea din spatele aparatelor direct mai era intr-un fel acceptabil
                Curentul nu iarta!

                Comentariu

                • komy
                  Membru Marcant
                  • 22.iul.2008
                  • 442

                  Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                  Pai eu am inteles din acea poza ca in Moldova e ca in Romania... Cand se da o anumita suma ce trebuie cheltuita, nu conteaaza daca e necesar sau nu, daca e bun sau nu. Banii se cheltuiesc.
                  Imi place lumina!

                  Comentariu

                  • raduclapa
                    Incepator
                    • 06.iul.2011
                    • 9

                    Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                    Salutare tuturor. Având în vedere că ultimul mesaj a fost postat de curând, presupun că încă se mai urmărește acest topic.

                    Scriu aici, fiindcă și eu voi face instalația singur. E vorba de casa unui amic, și facem amândoi instalația, dar practic doar eu. Puțin despre mine: nu sunt electrician, dar am mai făcut chestii mici, și bineînțeles instalația apartamentului meu în proporție de 90% (adică am păstrat foarte puțin din ce era vechi). Cu toate acestea nu am făcut nici un calcul, ci doar la bunul simț: 2.5mm prize/25A, 1.5mm pt iluminat/16A ... abia citind aici pe forum am aflat că lucrurile sunt mult mai complicate.

                    Știind că vara asta urmează să fac instalația casei sale, m-am înscris prin toamnă la un curs de electrician în construcții, dar nu s-au adunat destui cursanți și ne-au tot amânat ...din lună în lună până, iată, am ajuns în iunie și tot nu am început (eu planificam să finalizez până în iunie, dar nah!)

                    Aș avea deci multă nevoie de ajutorul vostru, în primul rând pentru banalul calcul inițial. Știu că pentru racordarea la rețeaua națională trebuie făcut proiect și cei de la e-on, (sau cum se mai numește) îți aduc la poartă puterea pe care o soliciți, cu o mică supradimensionare, în caz de... Ce vreau eu să știu e cum fac acest calcul al puterii necesare? Adun pur și simplu consumatorii ce vor fi în casă? Aproximez cam cât cosumă un frigider/TV etc?

                    Revenind la casa de care spuneam. Aproximativ 120mp (parter + mansardă) structură de lemn, trei dormitoare, un birou, două băi, living, bucătărie și o debara/magazie + o terasă. Despre alte detalii (număr de circuite, mod de pozare, materiale) voi deschide alt subiect la momentul respectiv și am să expun atunci mai în detaliu ce vreau să fac și ce am găsit pe forum. Momentan vreau să vad cum se face calculul.

                    Tipul ar vrea o centrală electrică (220V), poate și o plită electrică (tot 220V) și nu mai zic de aparate de AC, dar în viitor. Acum nu are bani pentru toate astea, dar ar vrea pe viitor, așa că instalația trebuie gândită să suporte asemenea consumatori. (cum ziceau mulți pe aici: instalația se face o singură dată).
                    De aceea întreb: pentru monofazic cât e puterea maximă pe care ți-o poate da de la rețea? Dacă depășești 8kW trebuie să tragi trifazic? Sau?

                    Dacă cineva dorește detalii, aș putea să pun lista (aproximativă) cu toți consumatorii: (dacă poate cineva estima care ar fi puterea necesară sau dacă e suficient monofazic îi mulțumesc foarte mult)
                    -centrala termică electrică - aproximez eu ~ 6kW
                    -boiler (dacă centrala nu asigură decât încălzire)
                    -4 televizoare (~500W)
                    -mașina de spălat
                    -cuptor cu microunde (~1kW)
                    -frigider
                    -2 x Aer condiționat (cândva în viitor ~ 3-4 kW)
                    -aspirator (~2kW)
                    -PC (~400W) (momentan 1, dar cei doi copii vor crește în curând și cu siguranță vor avea laptop fiecare.. sau ce gadget se mai inventează)
                    -laptop (~150W)
                    -2 x DVD-player
                    -router wireless + modem internet
                    -receptor televiziune digitală (sau cum se numește respectivul aparat)
                    -senzor de gaz (nu consumă mult, dar îl trec în listă)
                    -ocazional încărcătoare de la telefon sau încărcătoare pentru acumulatori, aparat de țânțari, consumatori mici de genul încărcătoarelor
                    -un ventilator sau sistem de ventilație pentru aerisire baie - bucătărie
                    -hotă
                    -mixer (prăjior de pâine, sandwich maker și alte mici dispozitive de bucătărie)
                    -robot de bucătărie
                    -pentru iluminat, zic eu cam 2kW (luând în considerare că becurile consumă din ce în ce mai puțin, devenim din ce în ce mai eco)

                    Vă mulțumesc pentru orice răspuns, chiar și unul care mă va trimite la plimbare! Dar dacă reușiți totuși să mă ajutați cumva, rămân dator! Cum spuneam, despre tuburi, conductori, diferențiale, doze, vom vorbi în alt mesaj, mai întâi să scap de problema asta.
                    Mulțumesc mult și pentru timpul acordat (că ați pierdut vreun minut doar citind tot ce-am scris )
                    Nu uitați de reciclare!

                    Comentariu

                    • RaduCA
                      Living Legend
                      • 09.oct.2005
                      • 6360

                      Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                      Postat în original de raduclapa
                      [...] Aproximativ 120mp (parter + mansardă) structură de lemn [...] centrala termică electrică - aproximez eu ~ 6kW [...]
                      Este mult prea mică puterea estimată a centralei. După părerea mea, un minim acceptabil ar fi de la 10 kW, dar acesta depinde de foarte mulţi factori, printre care cel mai important ar fi structura pereţilor casei.
                      Eu zic să-i spui amicului tău să adune bani pentru trifazic... nu scapă fără.
                      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                      Comentariu

                      • raducu_ilie
                        Living Legend
                        • 10.apr.2008
                        • 1043

                        Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                        Varianta trifazata se impune. Cat despre "calcul", adunati toti consumatorii existenti la ora actuala si apoi treceti la completarea cererii ptr eliberarea ATR-ului. Daca se pastreaza ideea cu centrala trifazata reveniti dupa ce vorbiti cu un instalator care sa va fac calculul ptr puterea centralei termice si abia apoi reveniti. La ce ati dat dvs am intalnit de regula centrale de 24kw trifazat sau mai mult. Dar cel mai bine ar fi sa luati legatura cu un instalator. Unul adevarat.
                        Sanatate maxima si efort minim!

                        Comentariu

                        • raduclapa
                          Incepator
                          • 06.iul.2011
                          • 9

                          Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                          Mulțumesc frumos RaduCa și raducu_ilie
                          Postat în original de raducu_ilie
                          ...adunati toti consumatorii existenti la ora actuala si apoi treceti la completarea cererii ptr eliberarea ATR-ului.
                          Să înțeleg că ATR-ul este racordarea la rețeaua națională? Mulțumesc!
                          Când am zis că estimez 6kw la centrală, nu mă refeream la estimarea necesarului pentru încălzire, ci la faptul că atât am găsit cea mai mică centrală :P
                          Am să-i comunic în schimb faptul că are nevoie de 380 pentru ceea ce am scris eu pe listă. Dacă se renunță la centrala electrică în favoarea uneia pe gaz, tot trifazat ar fi necesar, sau ajunge un monofazat, să zicem 8kW?
                          Mulțumesc mult pentru promptitudinea răspunsurilor. Eu intru mai rar azi fiindcă utilizez cartela telefonului... ceea ce anulează posibilitatea convorbirilor. Vă mulțumesc.
                          Nu uitați de reciclare!

                          Comentariu

                          • raducu_ilie
                            Living Legend
                            • 10.apr.2008
                            • 1043

                            Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                            Dac sunteti pe centrala pe gaz atunci in mare ar fi 8 kw necesari dar in cam toate zonele daca depasiti 6.5kW treceti la trifazat.
                            Sanatate maxima si efort minim!

                            Comentariu

                            • RaduCA
                              Living Legend
                              • 09.oct.2005
                              • 6360

                              Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                              Postat în original de raduclapa
                              [...] Dacă se renunță la centrala electrică în favoarea uneia pe gaz, tot trifazat ar fi necesar, sau ajunge un monofazat, să zicem 8kW? [...]
                              Vă recomand trifazatul, chiar dacă necesarul nu depăşeste 8 kW, datorită posibilităţii distribuirii şi echilibrării consumatorilor pe faze. Oricum prinde bine o rezervă de putere (nu se ştie ce consumatori pot apărea prin/pe lîngă casă).
                              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                              Comentariu

                              • raduclapa
                                Incepator
                                • 06.iul.2011
                                • 9

                                Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                                Postat în original de RaduCA
                                Vă recomand trifazatul, chiar dacă necesarul nu depăşeste 8 kW, datorită posibilităţii distribuirii şi echilibrării consumatorilor pe faze. Oricum prinde bine o rezervă de putere (nu se ştie ce consumatori pot apărea prin/pe lîngă casă).
                                Chestia e că racordarea cu trifazat este mult mai scumpă iar banii sunt o problemă.
                                Vă mulțumesc pentru răspunsuri. Să văd ce hotărăște el.
                                Nu uitați de reciclare!

                                Comentariu

                                Procesare...