Instalatie electrica facuta de mine

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Cherubino
    Living Legend
    • 10.iul.2006
    • 1688

    Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

    Postat în original de raducu_ilie
    Dac sunteti pe centrala pe gaz atunci in mare ar fi 8 kw necesari dar in cam toate zonele daca depasiti 6.5kW treceti la trifazat.
    Se poate monofazat pana la 11 KVA, conform I7-2011, dar asta nu inseamna neaparat ca furnizorul are asigurate si conditiile tehnice sa furnizeze aceasta putere in monofazat.
    LARGO AL FACTOTUM

    Comentariu

    • vali_dragomir66
      Membru
      • 03.feb.2008
      • 170

      Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

      Nu stiu daca postez corect la subiect , poate ma ajuta cineva .
      Am un intrerupator pt 2 becuri la distanta unul de celalalt si la un moment dat nu mai functiona . Am cumparat alt intrerupator ,dar cand l-am instalat la fel . Becurile nu sunt arse , dar ce am constatat : in doza de aparat am 3 fire , unul cu faza.Normal daca ating pe direct acel fir cu faza cu unul din celelalte trebuia sa se aprinda un bec , dar nu se intampla acest lucru , acel fir are curent pana in momentul atingerii , dupa care nimic , indiferent de firul care il ating . Unde dispare acel curent ?
      Am tablou de sigurante pe fiecare circuit plus sig diferentiala , de ce nu sar ? care sa fie problema ?
      Va rog , ma puteti ajuta .
      Multumesc !
      omul cat traieste invata.
      nimeni nu s-a nascut expert,

      Comentariu

      • electricman
        Membru Marcant
        • 26.iul.2009
        • 691

        Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

        Postat în original de vali_dragomir66
        dar ce am constatat : in doza de aparat am 3 fire , unul cu faza.Normal daca ating pe direct acel fir cu faza cu unul din celelalte trebuia sa se aprinda un bec , dar nu se intampla acest lucru , acel fir are curent pana in momentul atingerii , dupa care nimic , indiferent de firul care il ating . Unde dispare acel curent ?
        Am tablou de sigurante pe fiecare circuit plus sig diferentiala , de ce nu sar ? care sa fie problema ?
        Va rog , ma puteti ajuta .
        Multumesc !
        Pe firul acela nu este o faza normala,este un curent indus,de aceea iti dispare atunci cand iincerci sa aprinzi becurile.Diferentialul nu are de ce sa sara,vezi in doza de legatura ca ai un conducor intrerupt.
        Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

        Comentariu

        • vali_dragomir66
          Membru
          • 03.feb.2008
          • 170

          Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

          Multumesc , incerc sa schimb acel conductor.
          omul cat traieste invata.
          nimeni nu s-a nascut expert,

          Comentariu

          • Consultant electrice
            Moderator
            • 08.nov.2005
            • 3240

            Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

            Urmariti traseul acelui conductor sa nu aiba undeva o rezistenta mare datorata unei lipse de contact, legatura slaba etc. Cum stiti ca are faza pe el? Ati verificat cu creionul de control?
            Curentul nu iarta!

            Comentariu

            • cristimar
              Incepator
              • 20.iul.2007
              • 49

              Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

              cum se poate evita supraincalzirea instalatiei electrice?

              Comentariu

              • Cherubino
                Living Legend
                • 10.iul.2006
                • 1688

                Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                Postat în original de cristimar
                cum se poate evita supraincalzirea instalatiei electrice?
                Respectand cu strictete la executia instalatiei prevederile normativului I7-2011, precum si prin asigurarea unei exploatari corecte.
                LARGO AL FACTOTUM

                Comentariu

                • vali_dragomir66
                  Membru
                  • 03.feb.2008
                  • 170

                  Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                  Da , am verificat doar cu creionul de control . Acum am revenit acasa si am spart, inlocuind toate firele, care erau f. vechi si acum functioneaza normal.
                  Am o alta rugaminte , mi-am adus de dincolo 2 lampi cu senzor (sekend) care eu le-am desfacut dar am uitat , avand cunostinte minime in electricitate , (atunci eram convins ca retin toata smecheria).
                  -din perete (doza)3 fire : faza,nul,pamantare ;
                  -din lampa 3fire f , n , p ;
                  -din senzor , la fel 3 fire , unul separat si doua impreuna ,(aici problema e ca toate sunt negre).
                  Va rog ma puteti ajuta cu o schita ?
                  Cu stima !
                  omul cat traieste invata.
                  nimeni nu s-a nascut expert,

                  Comentariu

                  • marian.dinu
                    Incepator
                    • 04.aug.2012
                    • 1

                    Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                    buna seara poate cineva sa ma ajute cu o schita pentru legaturi in serie si paralel pentru spoturi in tavan fals?va multumesc

                    Comentariu

                    • raducu_ilie
                      Living Legend
                      • 10.apr.2008
                      • 1043

                      Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                      Ptr marian dinu :

                      Instalatii electrice, generatoare de curent, tablouri electrice, prize si intrerupatoare, protectii, amplificatoare, corpuri de iluminat, electrocasnice
                      Sanatate maxima si efort minim!

                      Comentariu

                      • raducu_ilie
                        Living Legend
                        • 10.apr.2008
                        • 1043

                        Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                        Ptr vali_dragomir66: o fotografie cu acel senzor ne-ar fi ajutat sa va ajutam.
                        Sanatate maxima si efort minim!

                        Comentariu

                        • Consultant electrice
                          Moderator
                          • 08.nov.2005
                          • 3240

                          Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                          Fara poze cu lampa/senzorul nu va putem ajuta. Probabil pe placa cu circuit a senzorului sunt marcate firele fiecare ce fac. Puteti verifica si acolo. Senzorii au o alimentare permanenta si un fir de comanda pentru lampa. Lampa are un fir de impamantare probabil, un fir care se duce in instalatia electrica si un alt fir care se leaga pe comanda de la senzor.
                          Curentul nu iarta!

                          Comentariu

                          • corsalex
                            Membru
                            • 14.iul.2011
                            • 117

                            Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                            mi-am facut si eu saptamana asta instalatia electrica si va sfatuiesc sa va trageti un traseu separat mai rezistent de prize (sarma de 4 si siguranta de 20-25A), iar cu una din prize sa va duceti pana afara astfel incat sa puteti sa bagati in acea priza un generator in caz de o pana de curent care tine mai mult timp. in momentul in care bagati generatorul in acea priza, decuplati siguranta din tablou si veti avea curent doar pe prizele din acel circuit. ar fi ideal ca in fiecare camera sa puneti o priza din acest circuit.
                            trebuie sa ne gandim la orice...cine stie ce ierni ne asteapta, cine stie ce mai pune guvernul la cale astfel incat sa strice relatiile cu rusii si sa ne opreasca gazele... Doamne fereste!

                            PS: nu am citit tot ce scrie in acest topic, iar daca a mai fost scrisa o idee asemanatoare rog sa nu mai luati in calcul mesajul.
                            Ultima editare de corsalex; 17.aug.2012, 23:39.

                            Comentariu

                            • Consultant electrice
                              Moderator
                              • 08.nov.2005
                              • 3240

                              Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                              Dvs. doriti sa veniti de la generator cu un stecher sa inteleg in priza de pe casa in caz de avarie dupa cum ati descris. Daca asa e, nu este solutie corecta riscati o electrocutare cu acel stecher.
                              Curentul nu iarta!

                              Comentariu

                              • sorink
                                Incepator
                                • 29.iul.2012
                                • 10

                                Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                                Buna ziua, ma gandesc la refacerea instalatiei electrice la apartament intr-un viitor apropiat si am inceput sa mai prospectez internetul. Problema la care am ramas intepenit acum e un conector pentru doza care sa faca distributia de la sectiune de 4mm la sectiune de 2,5mm, adica sa aiba o intrare pentru 4 mm si mai multe iesiri pentru 2,5 mm (4, 6 iesiri). Deasemenea si de la 2,5 la 1 sau 1,5 pentru iluminat. Pe internet am vazit doar conectori pentru aceeasi sectiune. Exista astfel de conectori de care as vrea eu?

                                Comentariu

                                Procesare...