Instalatie electrica facuta de mine

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ggelu
    Membru marcant
    • 28.apr.2009
    • 394

    Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

    Postat în original de dani ppp
    As vrea sa merg si cu iluminatul si cu prizele pe acelasi circuit. .
    La asta poate va mai ganditi. Fie separati circuitele cu un mini-tablou cu doua sigurante , fie plecati din tabloul existent cu doua circuite. Nu e prea placut ca orice suprasarcina pe circuitul de prize sa te lase pe intuneric.

    Comentariu

    • pitarucea
      Incepator
      • 07.ian.2013
      • 11

      Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

      Postat în original de dani ppp
      Partea de casa care i schimb instalatia are 5 camere, doua holuri si o anexa. Conexiunile in doze sa le fac cu reglete?
      daca e pe cupru se rasucesc si se cositoresc si se izoleaza , daca e pe aluminiu ceea ce nu cred se rasucesc si se baga intr-o regleta de capat cu izolatie
      Best regards from me

      Comentariu

      • dani ppp
        Incepator
        • 30.iul.2012
        • 21

        Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

        Instalatia o sa fie din cupru.
        Cat despre conducoare, o sa folosesc FY. Am gasit la Practiker o oferta buna la cabluri, sunt ieftine. Poate sa fie mai de slaba calitate, sau sunt cam de aceeasi calitate toate?

        Comentariu

        • mihaielectric
          Incepator
          • 29.sep.2010
          • 4

          Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

          Sunt impotriva acestor cositoriri deoarece in cazul unor defectiuni se scurteaza prea mult firele electrice , iar manunchiul cositorit ajunge la gunoi.
          De la teorie la practica e distanta.
          http://www.electrician-az.ro

          Comentariu

          • Cherubino
            Living Legend
            • 10.iul.2006
            • 1688

            Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

            Postat în original de mihaielectric
            De la teorie la practica e distanta.
            Da, este, dar exact in sens contrar fata de ce ati vrut sa sugerati cu remarca asta.
            LARGO AL FACTOTUM

            Comentariu

            • Cipri1
              Membru
              • 14.aug.2012
              • 264

              Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

              O intrebare intrebatoare : ce aspecte trebuie luate in calcul la ,,proiectarea" unei instalatii electrice ?

              Comentariu

              • dmugurel
                Membru marcant
                • 14.feb.2006
                • 306

                Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                Postat în original de dani ppp
                Va salut. M-am hotarat sa imi schimb vechea instalatie de pe o parte a casei, unde o sa si renovez in primavara. M-am gandit sa merg cu FY de 4mm coloana, apoi din doze sa cobor cu 2,5 la prize si 1,5 la becuri. As vrea sa merg si cu iluminatul si cu prizele pe acelasi circuit. . Partea de casa care i schimb instalatia are 5 camere, doua holuri si o anexa. Conexiunile in doze sa le fac cu reglete?
                Unde se termina coloana de 4 mm pune OBLIGATORIU un tablou de sigurante
                Poti sa mergi pe acelasi circuit la prize si becuri dar sa ai circuit separat la fiecare camera ( asa se lucreaza in Germania, doar cu conductor de 1,5 plus circuit separat la consumatorii peste 2 kw sectiuni mai mari se pun doar la plita electrica !)
                Cel mai simplu si rapid e cu cleme wago, lasa cositoritul ca nu faci atelier scoala la tine acasa
                Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

                Comentariu

                • dmugurel
                  Membru marcant
                  • 14.feb.2006
                  • 306

                  Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                  Postat în original de dani ppp
                  Va salut. M-am hotarat sa imi schimb vechea instalatie de pe o parte a casei, unde o sa si renovez in primavara. M-am gandit sa merg cu FY de 4mm coloana, apoi din doze sa cobor cu 2,5 la prize si 1,5 la becuri. As vrea sa merg si cu iluminatul si cu prizele pe acelasi circuit. . Partea de casa care i schimb instalatia are 5 camere, doua holuri si o anexa. Conexiunile in doze sa le fac cu reglete?
                  Unde se termina coloana de 4 mm pune OBLIGATORIU un tablou de sigurante
                  Poti sa mergi pe acelasi circuit la prize si becuri dar sa ai circuit separat la fiecare camera ( asa se lucreaza in Germania, doar cu conductor de 1,5 plus circuit separat la consumatorii peste 2 kw sectiuni mai mari se pun doar la plita electrica !)
                  Cel mai simplu si rapid e cu cleme wago, lasa cositoritul ca nu faci atelier scoala la tine acasa
                  Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

                  Comentariu

                  • Cherubino
                    Living Legend
                    • 10.iul.2006
                    • 1688

                    Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                    Postat în original de dmugurel
                    Poti sa mergi pe acelasi circuit la prize si becuri dar sa ai circuit separat la fiecare camera ( asa se lucreaza in Germania, doar cu conductor de 1,5 plus circuit separat la consumatorii peste 2 kw sectiuni mai mari se pun doar la plita electrica !)
                    Toata stima si admiratia pentru poporul german, dar in Romania NU se lucreaza asa. Va rog sa nu ma credeti pe cuvant in ceea ce priveste aceasta afirmatie, luati si "buchisiti" Normativul I7-2011.
                    Poate ca o astfel de executie descrisa de dvs. ar putea simplifica instalatia, dar o vom folosi, probabil, cand va fi legala si la noi.
                    LARGO AL FACTOTUM

                    Comentariu

                    • dmugurel
                      Membru marcant
                      • 14.feb.2006
                      • 306

                      Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                      Postat în original de Cherubino
                      Toata stima si admiratia pentru poporul german, dar in Romania NU se lucreaza asa. Va rog sa nu ma credeti pe cuvant in ceea ce priveste aceasta afirmatie, luati si "buchisiti" Normativul I7-2011.
                      Poate ca o astfel de executie descrisa de dvs. ar putea simplifica instalatia, dar o vom folosi, probabil, cand va fi legala si la noi.
                      Nu am spus ca respecta normativul romanesc.
                      Daca in Germania functioneaza si e 100% legal si SIGUR la noi de ce nu ar functiona ?
                      Suntem mai catolici decat ...
                      Este vorba de o casa racordata, nu e nevoie de dosar. Gandeste ca esti neamt si ai casa pe Main si nu pe Arges
                      Uitati de sigurantele de 20A pe circuitul de prize !
                      Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

                      Comentariu

                      • Cherubino
                        Living Legend
                        • 10.iul.2006
                        • 1688

                        Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                        Postat în original de dmugurel
                        Nu am spus ca respecta normativul romanesc.
                        Daca in Germania functioneaza si e 100% legal si SIGUR la noi de ce nu ar functiona ?
                        Suntem mai catolici decat ...
                        Este vorba de o casa racordata, nu e nevoie de dosar. Gandeste ca esti neamt si ai casa pe Main si nu pe Arges
                        Uitati de sigurantele de 20A pe circuitul de prize !
                        Cred ca prima intrebare trebuie s-o adresati celor care au "produs" Normativul I7.
                        In privinta chestiei cu catolicismul...da, asa suntem noi romanii, in multe privinte (cunosc niste exemple absolut strigatoare la cer, dar nu am de gand sa dezvolt subiectul intrucat este off-topic). Problema este ca cei care sunt intotdeauna mai catolici decat papa sunt decidentii, asa ca noua, "amarastenilor" de rand nu ne ramane decat sa respectam ce decid ei sau...sa nu mai profesam, daca nu ne convin deciziile. Daca va ganditi cumva la ideea de a schimba "decidentii", cred ca tocmai am facut-o in decembrie, dar cred ca e degeaba.
                        Revenind la oil...pardon, normativele noastre, foarte corecta afirmatia cu sigurantele de 20 A pe circuite de prize.
                        Pe de alta parte,si in alte tari vad ca se aplica regula "e corect ce zic eu, nu ce zic altii, chiar daca s-ar putea sa aiba dreptate". Ma gandesc aici la problema cablarii instalatiilor electrice. Din cate am auzit (sper sa nu ma insel), in Germania se admit doar conductoarele unifilare in instalatii fixe, in vreme ce in Italia (membra a aceleiasi UE), se utilizeaza conductoarele flexibile. Macar noi, in privinta asta, am tinut cont de "cei mai catolici dintre catolici" din ambele tari si, prin urmare, avem voie sa lucram cu ambele tipuri de conductoare.
                        LARGO AL FACTOTUM

                        Comentariu

                        • raducu_ilie
                          Living Legend
                          • 10.apr.2008
                          • 1043

                          Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                          De-a lungul timpului am vazut si circuite de prize cu 20A pe ele. Dar au fost cazuri izolate.Cat despre faptul ca la noi se respecta lucrurile stipulate in acel normativ consider ca asta este un bun inceput. Este rau ca nu toata lumea il respecta. Si mai rau este ca toata lumea face de toate. Si toti se pricep.
                          Sanatate maxima si efort minim!

                          Comentariu

                          • intransingentul
                            Living Legend
                            • 26.iul.2012
                            • 1008

                            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                            Postat în original de dmugurel
                            Nu am spus ca respecta normativul romanesc.
                            Daca in Germania functioneaza si e 100% legal si SIGUR la noi de ce nu ar functiona ?
                            Suntem mai catolici decat ...
                            Este vorba de o casa racordata, nu e nevoie de dosar. Gandeste ca esti neamt si ai casa pe Main si nu pe Arges
                            Uitati de sigurantele de 20A pe circuitul de prize !
                            Nu va luati dupa nemti.
                            Uitativa in ce hal au ajuns!
                            Sunt in urma noastra cu 100 de ani.
                            Nu iau spaga, nu sunt corupti, nu trag mata de coada, nimeni de la ei nu taie frunze la caini, si alte mojicii dinastea.
                            Apai cum sa te mai iei dupa ei?
                            Nu vedeti ca sunt vai de capul lor?
                            Maine poimaine vor veni la noi sa le dam lectii despre civilizatie, munca etc.
                            De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

                            Comentariu

                            • RaspoElectric
                              Membru Marcant
                              • 17.feb.2009
                              • 707

                              Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                              Postat în original de Cipri1
                              O intrebare intrebatoare : ce aspecte trebuie luate in calcul la ,,proiectarea" unei instalatii electrice ?
                              Toate aspectele posibile incepand de la ce vrea clientul (bine-nteles cu respectarea normativelor I7/2011,NTE007 si alte normative in functie de situatie),si pana la proiectul final cu stampila verificatorului pe proiect.
                              Cu respect ... Ovi
                              Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                              Comentariu

                              • mesteru'
                                Incepator
                                • 09.ian.2013
                                • 39

                                Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                                Este gresit daca fac un sant in placa de beton, pt a ingropa o teava pvc ? Cat de adanc ar putea fi acel sant, astfel incat sa nu fie afectata structura de rezistenta ?

                                Comentariu

                                Procesare...