Instalatie electrica facuta de mine

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • GeorgeTrisina
    Membru marcant
    • 27.sep.2012
    • 748

    Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

    Postat în original de mesteru'
    Este gresit daca fac un sant in placa de beton, pt a ingropa o teava pvc ? Cat de adanc ar putea fi acel sant, astfel incat sa nu fie afectata structura de rezistenta ?
    Nu e indicat sa faci sant in placa de beton.
    Pozezi tubul (copexul) pe placa, dupa care incarci cu tencuiala + glet astfel incat tubul sa fie acoperit min. 1 cm.

    Comentariu

    • jjy
      Incepator
      • 06.dec.2011
      • 30

      Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

      tu realizezi ce inseamna asta d.p.d.v. al costurilor? daca vrem solutii din carti stim si noi sa citim.

      Comentariu

      • GeorgeTrisina
        Membru marcant
        • 27.sep.2012
        • 748

        Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

        Postat în original de jjy
        tu realizezi ce inseamna asta d.p.d.v. al costurilor? daca vrem solutii din carti stim si noi sa citim.
        Atunci fa sant. Poti sa sapi si-n armatura ca nu te opreste nimeni.
        Daca noi iti spunem ca nu-i in regula si nu vrei sa intelegi, asta e.
        Eu din cate lucrari am avut nu mi-a dat voie arhitectul sa fac asemenea balarii.
        O zi buna !

        Comentariu

        • doru_marciuc
          Living Legend
          Expert amenajari
          • 01.oct.2012
          • 1393

          Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

          Daca planseul este din B 100 , nu sunt probleme , se poate sapa usor ... , si nu este nevoie de arhitect .

          Comentariu

          • GeorgeTrisina
            Membru marcant
            • 27.sep.2012
            • 748

            Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

            Postat în original de doru_marciuc
            Daca planseul este din B 100 , nu sunt probleme , se poate sapa usor ... , si nu este nevoie de arhitect .
            Pai eu zic sa te hotarasti: "daca este B100" sau chiar este B100.
            Eu nu-s constructor dar stiu ce inseamna codurile astea cu Bxxx care poate sa ajunga pana la 500 si chiar peste; inseamna duritatea betonului.
            Din normativ scrie ca asemenea lucrari se fac numai cu avizul proiectantului (arhitectului sau structuristului).
            Daca vrei sa treci cu tubul prin placa, trebuia facuta lucrarea asta inainte de a se turna betonul.

            Comentariu

            • doru_marciuc
              Living Legend
              Expert amenajari
              • 01.oct.2012
              • 1393

              Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

              Era doar pentru destindere , planseele se toarna cu B 250 . Sustin si eu ideea ca nu este bine sa faci transee in structura de rezistenta , oricat de mici ar fi . Din ce am mai vazut , pentru lumina de plafon , se coboara din camera de sus , printr-un tub plantat la turnare .

              Comentariu

              • GeorgeTrisina
                Membru marcant
                • 27.sep.2012
                • 748

                Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                Postat în original de doru_marciuc
                Era doar pentru destindere , planseele se toarna cu B 250 . Sustin si eu ideea ca nu este bine sa faci transee in structura de rezistenta , oricat de mici ar fi . Din ce am mai vazut , pentru lumina de plafon , se coboara din camera de sus , printr-un tub plantat la turnare .
                Exact ce-am spus eu mai devreme, dar colegul n-a vrut sa inteleaga din cauza costului prea mare.

                Comentariu

                • GeorgeTrisina
                  Membru marcant
                  • 27.sep.2012
                  • 748

                  Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                  Postat în original de doru_marciuc
                  Era doar pentru destindere , planseele se toarna cu B 250 . Sustin si eu ideea ca nu este bine sa faci transee in structura de rezistenta , oricat de mici ar fi . Din ce am mai vazut , pentru lumina de plafon , se coboara din camera de sus , printr-un tub plantat la turnare .
                  Ce mi-ai spus mie poti sa-i spui si lui jjy ca sa nu creada ca numai eu sunt contra.
                  Daca vrea sa faca dupa capul lui n-are decat, dar nu sa dea sfaturi la altii.

                  Comentariu

                  • Cherubino
                    Living Legend
                    • 10.iul.2006
                    • 1688

                    Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                    Postat în original de doru_marciuc
                    Era doar pentru destindere , planseele se toarna cu B 250 . Sustin si eu ideea ca nu este bine sa faci transee in structura de rezistenta , oricat de mici ar fi . Din ce am mai vazut , pentru lumina de plafon , se coboara din camera de sus , printr-un tub plantat la turnare .
                    Corect, dar ce ne facem in situatia in care avem un apartament la bloc construit din plansee din beton in anii '80 si trebuie sa executam o noua instalatie in locul celei vechi, care e "praf-tandari", iar proprietarul nu vrea in ruptul capului nici sa-i facem instalatia aparent, dar nici sa incarce peretii cu "x" cm de tencuiala peste instalatia noua? Ca sa nu mai vorbim ca este absolut exclusa varianta ca vecinul de sus sa ne lase sa trecem cu traseele de lumina prin casa lui, dupa care sa toarne sapa peste ele?
                    LARGO AL FACTOTUM

                    Comentariu

                    • doru_marciuc
                      Living Legend
                      Expert amenajari
                      • 01.oct.2012
                      • 1393

                      Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                      De regula peretii si tavanele sunt tencuite , presupunem deci , ca ar fi suficient sa facem traseul prin tencuiala , cu tub mai subtirel si cu putin deranj la coturi . Am auzit ca pe dincolo se folosesc freze si cabluri speciale, pentru lucrari de genul celor povestite mai sus.
                      Va respira si vecinul mai linistit ...

                      Comentariu

                      • mesteru'
                        Incepator
                        • 09.ian.2013
                        • 39

                        Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                        Despre ce vreze si cabluri speciale ar fi vorba ?

                        Comentariu

                        • GeorgeTrisina
                          Membru marcant
                          • 27.sep.2012
                          • 748

                          Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                          Postat în original de doru_marciuc
                          De regula peretii si tavanele sunt tencuite , presupunem deci , ca ar fi suficient sa facem traseul prin tencuiala , cu tub mai subtirel si cu putin deranj la coturi . Am auzit ca pe dincolo se folosesc freze si cabluri speciale, pentru lucrari de genul celor povestite mai sus.
                          Va respira si vecinul mai linistit ...
                          Tub mai subtirel decat cel care permite cablul / conductoarele nu poti pune.
                          In privinta sapatului in placa, asta se face numai cu avizul proiectantului. Daca acesta nu poate fi gasit, atunci se recurge la sapatura adanca pana dai de armatura fara a o distruge.
                          Cam asta ar fi solutia.

                          Comentariu

                          • Cherubino
                            Living Legend
                            • 10.iul.2006
                            • 1688

                            Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                            Am pus intrebarea de mai sus pentru ca, nu mai departe de toamna trecuta, a trebuit sa fac o instalatie noua la un astfel de bloc.Tencuiala pe placile din beton era de cca. 1 cm, iar in momentul in care am inceput sa execut sliturile in beton am descoperit pe unele portiuni armaturi la cativa milimetri de exteriorul placii. Am avut locuri pentru doze unde a trebuit sa tai armatura ca sa pot pozitiona doza, intrucat o alta varianta ar fi fost montarea dozelor haotic, in functie de pozitiile armaturilor (va dati seama cum ar fi aratat o astfel de instalatie). La tavan am practicat sliturile in asa fel incat sa las intregi armaturile intalnite in cale, dar apoi operatiunea de introducere a copexului pe deasupra armaturilor prin acele slituri a fost criminala, avand in vedere ca si sapatura am facut-o doar cat era strict necesar, din motive de rezistenta. Sincer, in astfel de situatii nu prea vad cum s-ar putea respecta in totalitate normativul.
                            LARGO AL FACTOTUM

                            Comentariu

                            • GeorgeTrisina
                              Membru marcant
                              • 27.sep.2012
                              • 748

                              Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                              Postat în original de Cherubino
                              Am pus intrebarea de mai sus pentru ca, nu mai departe de toamna trecuta, a trebuit sa fac o instalatie noua la un astfel de bloc.Tencuiala pe placile din beton era de cca. 1 cm, iar in momentul in care am inceput sa execut sliturile in beton am descoperit pe unele portiuni armaturi la cativa milimetri de exteriorul placii. Am avut locuri pentru doze unde a trebuit sa tai armatura ca sa pot pozitiona doza, intrucat o alta varianta ar fi fost montarea dozelor haotic, in functie de pozitiile armaturilor (va dati seama cum ar fi aratat o astfel de instalatie). La tavan am practicat sliturile in asa fel incat sa las intregi armaturile intalnite in cale, dar apoi operatiunea de introducere a copexului pe deasupra armaturilor prin acele slituri a fost criminala, avand in vedere ca si sapatura am facut-o doar cat era strict necesar, din motive de rezistenta. Sincer, in astfel de situatii nu prea vad cum s-ar putea respecta in totalitate normativul.
                              La pereti nu-i bai. E mai rau la stalpi, grinzi si placa de tavan.

                              Comentariu

                              • RaduCA
                                Living Legend
                                • 09.oct.2005
                                • 6360

                                Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                                Poate la anumiţi pereţi nu-i bai, dar la ăia portanţi, deci structurali...
                                De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                                În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                                Comentariu

                                Procesare...