Instalatie electrica facuta de mine

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Cipri1
    Membru
    • 14.aug.2012
    • 264

    Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

    Postat în original de RaspoElectric
    Toate aspectele posibile incepand de la ce vrea clientul (bine-nteles cu respectarea normativelor I7/2011,NTE007 si alte normative in functie de situatie),si pana la proiectul final cu stampila verificatorului pe proiect.
    Cu respect ... Ovi
    Multumesc pentru raspuns .

    Inca o intrebare : la cat ar ajunge aproximativ manopera pentru instalatia electrica la o casa parter + etaj ? La parter : camera de zi , dormitor , bucatarie , baie , hol . La etaj : 3 dormitoare , baie , hol .

    Comentariu

    • mariuselectric
      Incepator
      • 17.feb.2007
      • 72

      Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

      Aprox. 2000 e, depinde de meseriasi, care pot fi zugravi sau profesionisti!
      Sfatul tuturor este sa apelati numai la electricieni calificati cu experienta si autorizati http://www.electricieni-autorizati.ro , pentru siguranta caminului.

      Comentariu

      • leon
        Membru Marcant
        • 19.sep.2006
        • 905

        Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine


        Fixarea conductorilor pe un tavan din beton se poate realiza si prin lipire, vedeti solutia propusa de Obo Bettermann:

        Adeziv rapid Impu- Fix:

        Comentariu

        • drumetzu
          Incepator
          • 31.ian.2010
          • 85

          Am si eu o rugaminte, am bagat curentul trifazic , casa e la rosu , instalatia de curent am facut-o eu dupa indicatiile unor electricieni si cu idei de pe aici.
          Ca idee pe iluminat am mers cu fir masiv de 1,5; pe prize am mers cu fir masiv de 2,5, plita la curent trifazat fir de 4mm litat (asa am gasit 5X4) are 10 kw maxim, si un instant de apa tot pentr trifazic cu fir litat de 6mm (18 kw maxim) tot 5X6 am gasit.
          Rugamintea mea ar fi urmatoarea, daca v-as enumera consumatorii care o sa-i am in casa puteti sa imi spuneti cumsa-i impart pe faze?
          Ce se intampla daca solicit mai mult o faza deca celelalte 2?
          Multumesc anticipat.

          Si inca ceva ce mi-am adus aminte, a montat cineva pina acum un intrerupator cu potentiometru la un ventilator de baie?
          vreau sa stiu daca merge asa modificarea turatiei ventilatorului.
          Ultima editare de Consultant electrice; 18.ian.2013, 18:21.

          Comentariu

          • GeorgeTrisina
            Membru marcant
            • 27.sep.2012
            • 748

            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

            Postat în original de RaduCA
            Poate la anumiţi pereţi nu-i bai, dar la ăia portanţi, deci structurali...
            Oricum feriti-va pe cat posibil sa taiati armaturile. M-am referit la pereti despartitori care n-au legatura cu grinzi sau stalpi.

            Comentariu

            • Ranettius
              Membru Marcant
              • 18.oct.2005
              • 592

              Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

              Postat în original de drumetzu
              Am si eu o rugaminte, am bagat curentul trifazic , casa e la rosu , instalatia de curent am facut-o eu dupa indicatiile unor electricieni si cu idei de pe aici.
              Ca idee pe iluminat am mers cu fir masiv de 1,5; pe prize am mers cu fir masiv de 2,5, plita la curent trifazat fir de 4mm litat (asa am gasit 5X4) are 10 kw maxim, si un instant de apa tot pentr trifazic cu fir litat de 6mm (18 kw maxim) tot 5X6 am gasit.
              Rugamintea mea ar fi urmatoarea, daca v-as enumera consumatorii care o sa-i am in casa puteti sa imi spuneti cumsa-i impart pe faze?
              Ce se intampla daca solicit mai mult o faza deca celelalte 2?
              Multumesc anticipat.
              Teoretic poti sa calculezi puterea pt fiecare potential consumator in parte, apoi ii imparti... daca de ex ai o priza pt AC la parter si inca una la etaj pt alt AC, fiecare circuit va fi pe cate o faza... si tot asa.

              Iar daca ai trifazic si ai tras mai multe circuite pt iluminat pe fiecare etaj, ii poti imparti si pe acestia pe faze diferite, daca pica o faza ai lumina pe celelalta etc...

              Comentariu

              • intransingentul
                Living Legend
                • 26.iul.2012
                • 1008

                Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                Nu se poate crea un fel de "distribuitor de faze" daca de exemplu cade o faza din trei, in asa fel incat prin actionarea unui comutator sa pot distribui o alta faza in locul celei lipsa?
                De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

                Comentariu

                • Negulescu Corneliu
                  Membru Marcant
                  • 27.iun.2004
                  • 850

                  Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                  Daca miscarea nu se face automat, nu are niciun haz ! Adica se intrerupe lumina, ma duc sa iau lanterna, imi fac zeci de vanatai lovindu-ma de fotolii, mese, scaune, ma duc la comutator, in alta camera si abia acum il actionez ? Ori automat ori lipsa...
                  Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

                  Comentariu

                  • Mircea G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12085

                    Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                    Postat în original de intransingentul
                    Nu se poate crea un fel de "distribuitor de faze" daca de exemplu cade o faza din trei, in asa fel incat prin actionarea unui comutator sa pot distribui o alta faza in locul celei lipsa?
                    Se poate , am facut eu asta , dar trebuie instruit cineva sa faca manevrele .
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • Consultant electrice
                      Moderator
                      • 08.nov.2005
                      • 3240

                      Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                      @drumetzu - nu merge pus variator pe motorul ventilatorului. La cat sunt de mici palele la ventilatoarele de baie, daca le mai reduci si turatia nu mai au nici un randament.(asta in caz ca ar fi mers cu variatorul).

                      Referitor la comutarea fazelor - se poate face, exista solutii de automatizare, ceva asemanator se intampla si in statiile de transformare cand sunt avarii respectiv releele de anclansare automata. Pe langa automatizare si modificarea circuitelor este nevoie si de o gandire anume sau de limitarea consumului in momentul cand solicitam mai mult o faza. Daca e vorba doar de iluminat intr-o casa nu ar fi probleme in caz ca iti pica faza cu lumina sa o comuti pe alta faza ca sa nu stai in bezna pana la remedierea situatiei.
                      Curentul nu iarta!

                      Comentariu

                      • intransingentul
                        Living Legend
                        • 26.iul.2012
                        • 1008

                        Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                        Postat în original de Negulescu Corneliu
                        Daca miscarea nu se face automat, nu are niciun haz ! Adica se intrerupe lumina, ma duc sa iau lanterna, imi fac zeci de vanatai lovindu-ma de fotolii, mese, scaune, ma duc la comutator, in alta camera si abia acum il actionez ? Ori automat ori lipsa...

                        Nu este vorba numai de intruperea "lumini".
                        Chiar daca nu este ceva automat ci doar manual tot este util.
                        Ganditiva ca aveti centrala cu combustibil solid,ce faceti daca tocmai faza care alimenteaza centrala cade si dvs. nu aveti cum sa directionati alta faza pentru a alimenta centrala?
                        Cred ca stiti ca centralele cu combustibil solid sunt dependente de energia electrica.
                        Din aceasta cauza eu cred ca un dispozitiv fie el si manual este mai bun de 100 de ori decat nici unul.
                        De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

                        Comentariu

                        • raducu_ilie
                          Living Legend
                          • 10.apr.2008
                          • 1043

                          Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                          Corect. De aceia ar fi bine ca la centrala respectiva sa va ganditi la o sursa UPS. Electric, se poate construi un dispozitiv care sa mute automat acel consumator pe o alta faza. Daca nu ma insel, asa ceva exista deja.
                          Sanatate maxima si efort minim!

                          Comentariu

                          • mesteru'
                            Incepator
                            • 09.ian.2013
                            • 39

                            Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                            Postat în original de leon

                            Fixarea conductorilor pe un tavan din beton se poate realiza si prin lipire, vedeti solutia propusa de Obo Bettermann:
                            [ATTACH=CONFIG]71721[/ATTACH]
                            Adeziv rapid Impu- Fix:
                            http://catalog5.obo-bettermann.com/c...leSolutionView
                            De unde as putea cumpara acest tip de conductor ?
                            Sau ar merge si cablul de 3x1,5 care se foloseste la prelungitoarele obisnuite de prin bazar. Nu stiu cat de bine rezista izolatia lor in timp.

                            Comentariu

                            • dani ppp
                              Incepator
                              • 30.iul.2012
                              • 21

                              Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                              Conductorii de priza si cei de iluminat, dac i pun in acelasi tub, are ceva? Sau trebe separat?

                              Comentariu

                              • GeorgeTrisina
                                Membru marcant
                                • 27.sep.2012
                                • 748

                                Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                                Postat în original de dani ppp
                                Conductorii de priza si cei de iluminat, dac i pun in acelasi tub, are ceva? Sau trebe separat?
                                In principiu merge, dar scade valoarea curentilor maximi admisibili. Deasemenea trebuie sa pui tub de diametru adecvat astfel incat sa-ti incapa. In cazul tau iti trebuie tub cu diametru de min. 20mm.

                                Comentariu

                                Procesare...