Instalatie electrica facuta de mine

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • GeorgeTrisina
    Membru marcant
    • 27.sep.2012
    • 748

    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

    Acest conductor se numeste INTENC, cu toate ca inca se foloseste dar e cam greu de gasit pt ca nu prea are cerere.
    Daca pui in loc de INTENC 3x1,5mmp, MYYM 3x1,5mmp nu rezista izolatia. Tencuiala si varul distruge izolatia acestui tip de cablu.
    In cazul INTENC, dupa cum spune si numele are o izolatie speciala.

    Comentariu

    • GeorgeTrisina
      Membru marcant
      • 27.sep.2012
      • 748

      Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

      Postat în original de GeorgeTrisina
      Acest conductor se numeste INTENC, cu toate ca inca se foloseste dar e cam greu de gasit pt ca nu prea are cerere.
      Daca pui in loc de INTENC 3x1,5mmp, MYYM 3x1,5mmp nu rezista izolatia. Tencuiala si varul distruge izolatia acestui tip de cablu.
      In cazul INTENC, dupa cum spune si numele are o izolatie speciala.
      E valabil pt @mesteru. Din graba am facut click pe raspuns rapid.

      Comentariu

      • Ranettius
        Membru Marcant
        • 18.oct.2005
        • 589

        Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

        @ dani ppp

        Ca si completare la ceea ce a spus dl GeoergeTrisina,

        Postat în original de GeorgeTrisina
        In principiu merge, dar scade valoarea curentilor maximi admisibili. Deasemenea trebuie sa pui tub de diametru adecvat astfel incat sa-ti incapa. In cazul tau iti trebuie tub cu diametru de min. 20mm.
        nu are importanta ca sunt pentru iluminat sau prize, are importanta doar numarul conductorilor din tub, care afecteaza, cum a zis si colegul George, valoarea curentilor maxim admisibili. Un tabel e si aici pe forum, se gaseste aici: http://www.misiuneacasa.ro/forum/sho...l=1#post405758

        Comentariu

        • Cherubino
          Living Legend
          • 10.iul.2006
          • 1687

          Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

          Postat în original de dani ppp
          Conductorii de priza si cei de iluminat, dac i pun in acelasi tub, are ceva? Sau trebe separat?
          Referitor si la raspunsul de mai sus a domnului George Trisina, in I7-2011 gasiti coeficientii de corectie pentru grupari de mai multe circuite. Acesti coeficienti "declasifica" conductoarele dpdv al curentului maxim admisibil atunci cand doua sau mai multe circuite sunt grupate.
          LARGO AL FACTOTUM

          Comentariu

          • Cherubino
            Living Legend
            • 10.iul.2006
            • 1687

            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

            Postat în original de mesteru'
            De unde as putea cumpara acest tip de conductor ?
            Sau ar merge si cablul de 3x1,5 care se foloseste la prelungitoarele obisnuite de prin bazar. Nu stiu cat de bine rezista izolatia lor in timp.
            Puteti folosi CYYF 3x1,5 mmp, deoarece are o izolatie ce permite ingroparea sa directa (impedimentul este ca e putin mai gros decat MYYM 3x1,5 mmp, care, asa cum s-a scris mai sus, nu se poate ingropa).
            LARGO AL FACTOTUM

            Comentariu

            • leon
              Membru Marcant
              • 19.sep.2006
              • 903

              Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

              @mesteru'
              Daca cablul “intenc” se gaseste foarte greu sau de loc in Romania si daca CYYF 3x1,5 mmp este cablul care se poate ingropa fara probleme, incerc sa va ofer inca o solutie de pozare, fara a fi nevoit sa sapati canale in placa de beton. Sper sa va ajute intr-un fel:


              Inel de fixare cabluri Steckfix plus LS

              Comentariu

              • mesteru'
                Incepator
                • 09.ian.2013
                • 39

                Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                Postat în original de GeorgeTrisina
                Acest conductor se numeste INTENC, cu toate ca inca se foloseste dar e cam greu de gasit pt ca nu prea are cerere.
                Daca pui in loc de INTENC 3x1,5mmp, MYYM 3x1,5mmp nu rezista izolatia. Tencuiala si varul distruge izolatia acestui tip de cablu.
                In cazul INTENC, dupa cum spune si numele are o izolatie speciala.
                Multumesc pt raspuns. Voi folosi, in cele din urma, un copex mai subtire, de 16 sau 13. Problema e ca nu stiu cate conductoare de 2,5 imi este permis sa introduc in tuburi in acest caz, astfel incat instalatia sa suporte 2-3 kw in conditii de siguranta.
                Conform I7, in tubul de 16 se pot instala 3 conductoare iar in cel de 12 ar merge 2. Ma refer la cele cu sectiunea de 2,5 mm².
                Am inteles corect ?

                Comentariu

                • GeorgeTrisina
                  Membru marcant
                  • 27.sep.2012
                  • 748

                  Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                  Postat în original de mesteru'
                  Multumesc pt raspuns. Voi folosi, in cele din urma, un copex mai subtire, de 16 sau 13. Problema e ca nu stiu cate conductoare de 2,5 imi este permis sa introduc in tuburi in acest caz, astfel incat instalatia sa suporte 2-3 kw in conditii de siguranta.
                  Conform I7, in tubul de 16 se pot instala 3 conductoare iar in cel de 12 ar merge 2. Ma refer la cele cu sectiunea de 2,5 mm².
                  Am inteles corect ?
                  Circuitul de conductoare in tub 3x2,5mmp pt prize suporta 2,5KW in conditii de siguranta.
                  Daca vrei 3KW atunci folosesti cablu CYY-(F) 3x2,5 pt ca are curent admisibil ceva mai mare 26A.
                  In normativ, 3 conductoare FY2,5 scrie ca vrea tub de 20mm dar merge si de 16mm.
                  Daca vrei si iluminat si prize adica 5 conductoare, in normativ e trecut tub de 25mm, dar merge si de 20mm. In schimb are dezavantajul ca scade curentul admisibil cu 1A. De la 19A la 18A pt 2,5mmp. La conductoare FY1,5mmp nu se observa nici o scadere. S-a luat in calcul numai conductoare active adica 4. Cel de-al 5-lea este impamantarea.
                  O zi buna.

                  Comentariu

                  • RaduCA
                    Living Legend
                    • 09.oct.2005
                    • 6451

                    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                    Postat în original de GeorgeTrisina
                    Circuitul de conductoare in tub 3x2,5mmp pt prize suporta 2,5KW in conditii de siguranta. [...]
                    Ştiam că mai mult... sigur este doar atît?
                    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                    Comentariu

                    • GeorgeTrisina
                      Membru marcant
                      • 27.sep.2012
                      • 748

                      Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica facu

                      Postat în original de RaduCA
                      Ştiam că mai mult... sigur este doar atît?
                      Pentru 3KW ajunge la un curent absorbit de 16A si-ti sare siguranta. Curentul admisibil pt FY2,5 este de 19A. Daca ii pui siguranta de 20A, deja nu mai are rost. De regula pentru aceasta putere se foloseste cablu CYY sau MYYM3x2,5mmp ce are curent admisibil de 26A protejat cu siguranta de 20A
                      Eu am spus 2,5KW pentru functionare sigura.

                      Comentariu

                      • leon
                        Membru Marcant
                        • 19.sep.2006
                        • 903

                        Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                        Postat în original de Negulescu Corneliu
                        ...Ori automat ori lipsa...

                        http://www.vistoserv.ro/detalii-153-...une-retea.html 72.31
                        http://www.acsinstal.com/Cataloage/F...g%20Finder.pdf pag. 67

                        Releu comutare faze, 3x230VAC, 16A, control tensiune minima, PF-431

                        PF-451 cu faza prioritara;. Pentru conectarea cu contactoare. Cu reglarea pragurilor de actionare tensiune minima (170-210V) si maxima (230-260V)

                        Comentariu

                        • mesteru'
                          Incepator
                          • 09.ian.2013
                          • 39

                          Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                          Postat în original de GeorgeTrisina
                          Pentru 3KW ajunge la un curent absorbit de 16A si-ti sare siguranta. Curentul admisibil pt FY2,5 este de 19A. Daca ii pui siguranta de 20A, deja nu mai are rost. .
                          Hmm, mi s-a cerut sa pun sigurante de 25A pe circuitul de prize, ca 16A e prea mic... Vrea sa fie sigur ca nu-i sare cand e lumea mai draga.
                          Le-am schimbat pe cele de 16 cu altele de 25A.
                          Oricum, nu am vazut consumator casnic mai mare de 2500 watti. Daca aveti un contra exemplu...
                          In cazul asta siguranta nu va sari decat in caz de scurtcircuit.

                          Comentariu

                          • GeorgeTrisina
                            Membru marcant
                            • 27.sep.2012
                            • 748

                            Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                            Postat în original de mesteru'
                            Hmm, mi s-a cerut sa pun sigurante de 25A pe circuitul de prize, ca 16A e prea mic... Vrea sa fie sigur ca nu-i sare cand e lumea mai draga.
                            Le-am schimbat pe cele de 16 cu altele de 25A.
                            Oricum, nu am vazut consumator casnic mai mare de 2500 watti. Daca aveti un contra exemplu...
                            In cazul asta siguranta nu va sari decat in caz de scurtcircuit.
                            ) ...., LoL!!!
                            De ce nu i-ai propus sa-i pui sarma ghimpata?
                            Macar acum cat nu e prea tarziu, sa-si cumpere o masina de pompieri si s-o tina in rezerva calda (gata de functionare in orice moment).
                            Ai grija ca in caz de ceva, tu ai sa fii primul interogat. Mai bine zi ca el si fa ca tine.
                            2500W / 230V * 0,8 = 13,5A
                            16A este arhisuficient si este conform normativelor. Daca vrea 25A pe prize trebuia sa-si puna 3xFY6mmp pt disjunctor de 25A.
                            Spune-i sa-ti dea scris si sa semneze ca sa fii absolvit de orice raspundere in caz de incendiu.
                            Daca nu are bransament furnizorul nu-i va face bransamentul in aceste conditii pt ca se verifica absolut totul.
                            Ultima editare de GeorgeTrisina; 27.ian.2013, 15:23.

                            Comentariu

                            • mesteru'
                              Incepator
                              • 09.ian.2013
                              • 39

                              Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                              Va rog spuneti-mi daca este corect sa trec un traseu de cablu prin pardoseala, pe deasupra sau dedesuptul unei conducte de apa. Practic, copexul se va intersecta cu teava de apa, aceasta fiind din pvc.
                              Exista vreun risc ?

                              Comentariu

                              • coby
                                Living Legend
                                • 21.feb.2012
                                • 6865

                                Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                                eu as spune sa nu riscati ... numa o data vine nenorocirea !
                                Si din nimicuri poti face ceva bun .

                                Comentariu

                                Procesare...