Instalatie electrica facuta de mine

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • GeorgeTrisina
    Membru marcant
    • 27.sep.2012
    • 748

    Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

    Postat în original de mesteru'
    Va rog spuneti-mi daca este corect sa trec un traseu de cablu prin pardoseala, pe deasupra sau dedesuptul unei conducte de apa. Practic, copexul se va intersecta cu teava de apa, aceasta fiind din pvc.
    Exista vreun risc ?
    In nici un caz pe dedesupt. "Circuitele electrice se vor poza deasupra tevilor de apa si sub tevile de gaze (NP-I7)"
    Deci vei trece pe deasupra.
    Si inca ceva: Nu folosi copex, ci tub rigid.

    Comentariu

    • poolonik
      Membru Marcant
      • 18.nov.2006
      • 346

      Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

      ca o completare..."sub conducte de gaze naturale şi sub conducte calde (cu temperatura peste +40°C)"

      Comentariu

      • mesteru'
        Incepator
        • 09.ian.2013
        • 39

        Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

        Multumesc pentru raspunsuri.
        Doresc sa montez in baie o priza pt masina spalat. In acest scop am ales o siguranta diferentiala cu sensibilitate 30 mA.
        Este suficient de sensibila, ar fi trebuit una de 10 mA ?
        In plus de asta, la ce distanta ar trebui sa o montez fata de chiuveta sau alte tevi de apa ? 40 cm ar fi suficient ?

        Comentariu

        • mariuselectric
          Incepator
          • 17.feb.2007
          • 72

          Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

          Postat în original de mesteru'
          Multumesc pentru raspunsuri.
          Doresc sa montez in baie o priza pt masina spalat. In acest scop am ales o siguranta diferentiala cu sensibilitate 30 mA.
          Este suficient de sensibila, ar fi trebuit una de 10 mA ?
          In plus de asta, la ce distanta ar trebui sa o montez fata de chiuveta sau alte tevi de apa ? 40 cm ar fi suficient ?
          Prizele se pot monta in camerele de baie dar numai in cazurile in care prizele sunt prevazute cu IP (grad de rezistenta la intemperii) ridicat, undeva in spatiul 3. Prizele pentru masinile electrice de barbierit se pot monta in camerele de baie langa chiuveta numai daca sunt alimentate printr-un transformator special de separare cu o putere de cel mult 15 w.
          Obligatoriu circuitul prizei va fi protejat cu diferebtiala de 10 mA.
          Apelati intodeauna numai la electricieni autorizati - http://www.electricieni-autorizati.ro !

          Comentariu

          • GeorgeTrisina
            Membru marcant
            • 27.sep.2012
            • 748

            Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

            Postat în original de mesteru'
            Multumesc pentru raspunsuri.
            Doresc sa montez in baie o priza pt masina spalat. In acest scop am ales o siguranta diferentiala cu sensibilitate 30 mA.
            Este suficient de sensibila, ar fi trebuit una de 10 mA ?
            In plus de asta, la ce distanta ar trebui sa o montez fata de chiuveta sau alte tevi de apa ? 40 cm ar fi suficient ?
            Prizele din baie se monteaza in general in volumul 2 cu grad de protectie cel putin IP52 cu capac si diferential 10mA.
            Pt masina de spalat nu-ti recomand priza in baie. Nu-i vorba de nici un pericol, decat acela ca strici partea electronica a masinii (e foarte sensibila la umezeala).

            Comentariu

            • bmcatalin
              Incepator
              • 29.apr.2012
              • 29

              Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

              Postat în original de GeorgeTrisina
              Prizele din baie se monteaza in general in volumul 2 cu grad de protectie cel putin IP52 cu capac si diferential 10mA.
              Pt masina de spalat nu-ti recomand priza in baie. Nu-i vorba de nici un pericol, decat acela ca strici partea electronica a masinii (e foarte sensibila la umezeala).
              cf 7.1.4.3. in volumul 2 se pot instala accesorii, altele decat prizele de curent.
              toate circuitele din baie trebuie protejate cu diferentiale, cf. normativului, exceptand cazul separarii electrice si al TFJS, TFJP. pentru exemplificare, v. fig. 7.1.1. din normativ.
              volumul 2 se intinde pana la 60 cm fata de cada de baie.
              in afara volumului 2 nu se spune nimic despre restrictii la prize, de unde rezulta ca se pot instala, cu o diferentiala.
              mai nou, masina de spalat se bune in bucatarie, sub blat. e mai bine asa, decat in baie.

              Comentariu

              • bogdan1
                Membru
                • 08.mai.2013
                • 125

                Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                Postat în original de bmcatalin
                cf 7.1.4.3. in volumul 2 se pot instala accesorii, altele decat prizele de curent.
                toate circuitele din baie trebuie protejate cu diferentiale, cf. normativului, exceptand cazul separarii electrice si al TFJS, TFJP. pentru exemplificare, v. fig. 7.1.1. din normativ.
                volumul 2 se intinde pana la 60 cm fata de cada de baie.
                in afara volumului 2 nu se spune nimic despre restrictii la prize, de unde rezulta ca se pot instala, cu o diferentiala.
                mai nou, masina de spalat se bune in bucatarie, sub blat. e mai bine asa, decat in baie.
                Nu ti se recomanda in baie datorita umezelii care distruge placa electronica a masinii de spalat,oxideaza legaturile la motorul masini.Poate gasesti o debara sau un hol unde sa o montezi,deoarece in bucatarie nu prea este higienic .

                Comentariu

                • mesteru'
                  Incepator
                  • 09.ian.2013
                  • 39

                  Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                  Mda, deja am luat o priza Legrand cu grad de protectie IP44. Referitor la masina de spalat, propietarul doreste sa o puna in baie.
                  Surpriza mare a fost la tabloul de sigurante.
                  La o instalatie electrica din aluminiu, pe circuitul de prize au fost montate sigurante de automate de 25A, iar pe iluminat sigurante de 16A.
                  Nu stiu de unde vine moda asta de a supradimensiona sigurantele din tabloul electric.

                  Comentariu

                  • bmcatalin
                    Incepator
                    • 29.apr.2012
                    • 29

                    Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                    dupa o vreme, inevitabil, rezistenta masinii de spalat va prezenta scapari la masa. in cazul asta, va declansa diferentiala. de aceea nu cred ca este indicat sa se monteze pe circuitul masinii de spalat o diferentiala. o simpla legare la PE este suficienta, daca impamantarea este ok.
                    25A pe aluminiu... sublim!

                    Comentariu

                    • Cherubino
                      Living Legend
                      • 10.iul.2006
                      • 1688

                      Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                      Postat în original de mesteru'
                      Surpriza mare a fost la tabloul de sigurante.
                      La o instalatie electrica din aluminiu, pe circuitul de prize au fost montate sigurante de automate de 25A, iar pe iluminat sigurante de 16A.
                      Nu stiu de unde vine moda asta de a supradimensiona sigurantele din tabloul electric.
                      Prima data am fost tentat sa raspund ca moda asta vine de la Dorel electro-rigipsaru', dar pe urma mi-am amintit cate tablouri echipate cu astfel de "mega-sigurante" am vazut (ultimul chiar in dimineata asta) iar posesorii lor mi-au spus ca "a venit un baiat de la Enel, asa in timpul liber, si mi-a montat tabloul". Asa ca, din pacate, exista chiar "autorizati" cu experienta care-si bat joc de meserie si de beneficiarii care le rotunjesc veniturile.
                      LARGO AL FACTOTUM

                      Comentariu

                      • ghimarcat
                        Membru Marcant
                        • 19.feb.2006
                        • 412

                        Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                        Postat în original de mesteru'
                        Va rog spuneti-mi daca este corect sa trec un traseu de cablu prin pardoseala, pe deasupra sau dedesuptul unei conducte de apa. Practic, copexul se va intersecta cu teava de apa, aceasta fiind din pvc.
                        Exista vreun risc ?
                        Eu am facut o parte din instalatia electrica prin sapa, cu tuburi copex dure (speciale pentru sapa, cu rezistenta mare, daca te urci pe ele nu se deformeaza). Instalatia de incalzire va avea tevile tot prin sapa. Acestea nu se intersecteaza cu traseele electrice, ci trec la o distanta minima de 50-60 cm.

                        E corect? E permis asa ?

                        Comentariu

                        • coby
                          Living Legend
                          • 21.feb.2012
                          • 6865

                          Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                          Am o rugaminte : exista o scula speciala de facut santuri in peretii netencuiti pt a poza circuitele electrice , daca puteti sa ma indrumati ( un link / o poza ) , multumesc
                          Si din nimicuri poti face ceva bun .

                          Comentariu

                          • RaduCA
                            Living Legend
                            • 09.oct.2005
                            • 6451

                            Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                            Întreabă-l pe nenea Gogu de "freza canale zidarie" ...



                            P.S. ... dar tare mi-e că, fără un aspirator adecvat, nu prea vei putea să te bucuri de ea.
                            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                            Comentariu

                            • coby
                              Living Legend
                              • 21.feb.2012
                              • 6865

                              Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                              Ok , cand il vad pe "nea Gogu " o sa l intreb , pana atunci o sa le fac cu un rotopercutor cu dalta curba ....
                              Am auzit de o scula de sapat santuri dar inca nu am habar cum arata , de asta intreb aici ;
                              P.S. Cat despre praf - sant masti cu oxigen ; o zi de lucru nu cred c o sa ma omoare
                              Si din nimicuri poti face ceva bun .

                              Comentariu

                              • RaduCA
                                Living Legend
                                • 09.oct.2005
                                • 6451

                                Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                                Uffff... "muieţi-s posmagii?"

                                De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                                În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                                Comentariu

                                Procesare...