Instalatie electrica facuta de mine

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • spik1
    Living Legend
    • 20.apr.2012
    • 2343

    Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

    Postat în original de coby
    Ok , cand il vad pe "nea Gogu " o sa l intreb , pana atunci o sa le fac cu un rotopercutor cu dalta curba ....
    Am auzit de o scula de sapat santuri dar inca nu am habar cum arata , de asta intreb aici ;
    P.S. Cat despre praf - sant masti cu oxigen ; o zi de lucru nu cred c o sa ma omoare
    Pentru, doar, o zi de lucru nu este necesar sa-ti cumperi o asemenea scula. Sunt sigur ca detii un flex de 115-125, ii pui o panza diamantata si-ti faci treaba.
    Eu, doar am zis !
    Numai de bine !
    P.S. Vezi ca alea doar taie(mai sunt frezele, dar, doar pt. zidarie), tot iti trebuie si rotopercutoarea !
    Ultima editare de spik1; 18.mai.2013, 20:39.

    Comentariu

    • raducu_ilie
      Living Legend
      • 10.apr.2008
      • 1043

      Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

      Pentru a executa mai rapid instalatiile electrice sau sanitare ai nevoie de cateva din sculele de mai jos daca vrei sa termini mai rapid si sa sa nu pierzi mult timp la o lucrare. Daltile folosite pot avea urmatoarele forme. Cea mai scumpa este cea cu "aripioare". Eu am inceput cu aspiratorul bosch gas 25 si freza de la phiolent. Foarte fiabile , accesibile financiar si merg cu discuri de 125 mm. Apoi mi-am luat si un gnf 35 ca care este cu discuri de 150 mm. De cca un an am achizitionat si o freza care taie cu ajutorul unei roti montate inclinat si la care nu trebuie sa mai cuplez si aspiratorul si nici sa folosesc bormasina ptr a sparge ce a ramas intre intre cele doua taieturi. Pur si simplu cade praful jos si atat. Viteza este de cca 1 ml in cca 30 de scunde. Din pacate, merge doar la BCA si boltari vibrati. In porotherm si caramida normala nu merge. Sper ca i-am fost de ajutor colegului.
      Fișiere Atașate
      Sanatate maxima si efort minim!

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6865

        Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

        [QUOTE=RaduCA;542389]Uffff... "muieţi-s posmagii?"

        Saru'mana , f util !!
        Multumesc tuturor
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        • RaduCA
          Living Legend
          • 09.oct.2005
          • 6451

          Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

          Postat în original de raducu_ilie
          [...] aspiratorul bosch gas 25 [...]
          Nu ştiţi cumva vreo variantă (nu neapărat de la Bosch) aproximativ similară, dar cu un preţ ceva mai mic?


          Postat în original de raducu_ilie
          [...] freza de la phiolent [...]
          Văd că aveţi două. Care a fost motivul achiziţiei celei mai noi? Creşterea volumului de lucrări, o rezervă pentru cea mai "bătrînă" sau o combinaţie între cele două variante?
          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

          Comentariu

          • ghimarcat
            Membru Marcant
            • 19.feb.2006
            • 412

            Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

            Postat în original de ghimarcat
            Eu am facut o parte din instalatia electrica prin sapa, cu tuburi copex dure (speciale pentru sapa, cu rezistenta mare, daca te urci pe ele nu se deformeaza). Instalatia de incalzire va avea tevile tot prin sapa. Acestea nu se intersecteaza cu traseele electrice, ci trec la o distanta minima de 50-60 cm.

            E corect? E permis asa ?
            Nu-si da nimeni cu parerea?

            Comentariu

            • mesteru'
              Incepator
              • 09.ian.2013
              • 39

              Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

              Din cate stiu, distanta minima intre conductele de apa si traseele electrice ar trebui sa fie 0,6m.

              Comentariu

              • raducu_ilie
                Living Legend
                • 10.apr.2008
                • 1043

                Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                "Masina "Phiolent costa in jur de 500 de lei si rezista cu brio cca un an la utilizarea aproape zilnica, cate trei patru ore. A doua era ptr al doilea aspirator. Acuma am 4 freze -doua Phiolent si un Bosch plus cea care nu are nevoie de aspirator. Referitor la aspirare, am incercat mai multe variante si am ajuns la ideea ca asta e cea mai buna. Am vazut instalatori care taiau cu fulare la gura si nas si sincer am stat si m-am gandit de ce naiba sa iti bati joc de sanatatea ta cand exista deja ceva ce te poate ajuta?

                Respectivele tevi de incalzire se presupune ca sunt si ele izolate termic. Este bine ca sunt la distanta de ale dvs. In alte state ele se si intersecteaza cu cele electrice dar temperatura la suprafata acelor tevi de incalzire este de cca 20 de grade maxim cu protectiile montate.
                Sanatate maxima si efort minim!

                Comentariu

                • Paulorossi
                  Membru
                  • 24.aug.2010
                  • 271

                  Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                  Salut,
                  Ce model de freza ai care nu are nevoie de aspirator?

                  Comentariu

                  • raducu_ilie
                    Living Legend
                    • 10.apr.2008
                    • 1043

                    Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                    St-67 este numele frezei si arata ca in imaginile de mai jos.
                    Fișiere Atașate
                    Sanatate maxima si efort minim!

                    Comentariu

                    • RaduCA
                      Living Legend
                      • 09.oct.2005
                      • 6451

                      Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                      Din prima poză, trag concluzia că, la o singură trecere, lăţimea canalului nu este variabilă. Aşa este?
                      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                      Comentariu

                      • leon
                        Membru Marcant
                        • 19.sep.2006
                        • 903

                        Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                        Postat în original de ghimarcat
                        Eu am facut o parte din instalatia electrica prin sapa, cu tuburi copex dure (speciale pentru sapa, cu rezistenta mare, daca te urci pe ele nu se deformeaza). Instalatia de incalzire va avea tevile tot prin sapa. Acestea nu se intersecteaza cu traseele electrice, ci trec la o distanta minima de 50-60 cm...

                        Comentariu

                        • spik1
                          Living Legend
                          • 20.apr.2012
                          • 2343

                          Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                          Postat în original de raducu_ilie
                          St-67 este numele frezei si arata ca in imaginile de mai jos.
                          Adica, nu produce praf ?

                          Comentariu

                          • ghimarcat
                            Membru Marcant
                            • 19.feb.2006
                            • 412

                            Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                            Sa inteleg ca nu e bine sa fac traseele electrice prin sapa?

                            Comentariu

                            • leon
                              Membru Marcant
                              • 19.sep.2006
                              • 903

                              Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                              Din contra, fara probleme se pot pozitiona circuitele electrice in sapa .
                              Prin poza atasata mai sus, doream doar sa va faceti o idee despre distantele dintre instalatia electrica si cea sanitara /incalzire - vezi “instalatii prin pardoseala” - recomandarile venind de la o renumita firma producatoare de tuburi si tevi de protectie a instalatilor electrice.
                              Celelalte 3 fotos pot folosi vreodata, ca material orientativ, celor ce doresc o instalatie clasica- (cu traseele pozitionate in pereti).

                              Comentariu

                              • leon
                                Membru Marcant
                                • 19.sep.2006
                                • 903

                                Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                                Masina dvs de frezat canale, dle Raducu, seamana mult cu "spit F40"- masina despre care am auzit numai cuvinte de lauda:
                                Gasnagler, Befestigungstechnik und staubarmes Arbeiten in Holz, Beton und Stahl ✓ Produktneuheiten ✓ Händlersuche ✓ Nagelsortiment


                                Ultima editare de leon; 21.mai.2013, 15:44.

                                Comentariu

                                Procesare...