Instalatie electrica facuta de mine

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • raducu_ilie
    Living Legend
    • 10.apr.2008
    • 1043

    Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

    Postat în original de spik1
    Adica, nu produce praf ?
    Datorita modului in care "toaca" zidul praful curge pur si simplu jos si se poate aduna apoi. Viteza de inaintare este insa cu mult mai mare si se elimina si partea cu spartul si cu aspiratorul carat dupa freza.
    Sanatate maxima si efort minim!

    Comentariu

    • raducu_ilie
      Living Legend
      • 10.apr.2008
      • 1043

      Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

      Postat în original de RaduCA
      Din prima poză, trag concluzia că, la o singură trecere, lăţimea canalului nu este variabilă. Aşa este?
      Latimea si adancimea canalului la mine este de 27 mm si conteaza foarte mult cine tine acea freza ptr ca daca se lasa mai libera intradevar distantele mentionate mai sus nu mai corespund. Am inteles ca sunt discuri care merg pana la 68 mm dar difera carcasa. Un disc din acela costa ptr feza mea cca 90 de lei.
      Ultima editare de raducu_ilie; 21.mai.2013, 22:47.
      Sanatate maxima si efort minim!

      Comentariu

      • raducu_ilie
        Living Legend
        • 10.apr.2008
        • 1043

        Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

        Postat în original de leon
        Masina dvs de frezat canale, dle Raducu, seamana mult cu "spit F40"- masina despre care am auzit numai cuvinte de lauda:
        Gasnagler, Befestigungstechnik und staubarmes Arbeiten in Holz, Beton und Stahl ✓ Produktneuheiten ✓ Händlersuche ✓ Nagelsortiment


        [ATTACH=CONFIG]75246[/ATTACH]
        Varianta mea este germana si sunt foarte multumit de ea. Cea de la Spit am vazut-o la Arad la un coleg de breasla. Este mai performanta ca a mea ptr ca aceia taie si in porotherm. A mea nu o face.
        Sanatate maxima si efort minim!

        Comentariu

        • Paulorossi
          Membru
          • 24.aug.2010
          • 271

          Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

          Buna,
          Din exprimarea dvs inteleg ca freza Impex st-67 pe care o detineti nu se ridica la nivelul frezei Spit F40?
          Care este motivul pt care dvs nu puteti taia porotherm?In principiu discurile pt freza respectiva daca sunt de calitate ar trebui sa poata taia si beton.
          Aceasta freza are productivitatea mai mare ca si o freza cu doua discuri cu vidia,spre exemplu bosch gnf 35 sau alta freza?
          Detin o freza einhell bmf1300 proaspat achizitionata.A folosit-o cineva?Impresii?

          Comentariu

          • Paulorossi
            Membru
            • 24.aug.2010
            • 271

            Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

            Revin cu inca o intrebare pt dl raducu_ilie:care disc pentru freza costa 90 ron?Este nou?Un link de unde se poate aproviziona se poate?Pt aceasta freza cum se seteaza lungimea si adancimea canalului?Exista vre-un reglaj sau trebuiesc achizitionate freze pt fiecare dimensiune a canalului?

            Comentariu

            • leon
              Membru Marcant
              • 19.sep.2006
              • 903

              Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

              Postat în original de raducu_ilie
              Varianta mea este germana si sunt foarte multumit de ea....
              Va doresc s-o folositi multi ani sanatos si daca vreodata vor aparea probleme veti gasi, poate, mai jos ceva ajutor:

              Comentariu

              • raducu_ilie
                Living Legend
                • 10.apr.2008
                • 1043

                Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                Ptr dl Paulorossi:

                "discul" de care vorbeam este ca in imaginea de mai jos. Acest disc nu poate taia in porotherm ptr ca se tocesc dintii. n BCA sau boltari vibrati trece foarte usor. Reglajul se face din laterala si maxim inseamna sa introduci cu totul discul taietor in zid.
                Productivitatea in BCA si boltari vibrati este superioara celei a GNF 35 CA sau a Phiolentului pentru ca la cele doua freze mentionate anterior trebuie sa si spargi ce ramane intre cele doua taieturi pe cand la st-67 canalul ramane din prima. Un metru liniar in BCA se face in maxim 30-35 secunde asta inseamnand ca dupa 30-35 secunde poti sa te pregatesti sa pozezi tubul. Pentru o elucidare totala puteti urmari un exemplu cu ea in "actiune" la urmatoarea adresa : http://www.youtube.com/watch?v=oT5bCG8u3G8
                Fișiere Atașate
                Sanatate maxima si efort minim!

                Comentariu

                • raducu_ilie
                  Living Legend
                  • 10.apr.2008
                  • 1043

                  Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                  Dle Leon, va multumesc de urari! Amin!
                  Sanatate maxima si efort minim!

                  Comentariu

                  • Paulorossi
                    Membru
                    • 24.aug.2010
                    • 271

                    Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                    Postat în original de raducu_ilie
                    Ptr dl Paulorossi:

                    "discul" de care vorbeam este ca in imaginea de mai jos. Acest disc nu poate taia in porotherm ptr ca se tocesc dintii. n BCA sau boltari vibrati trece foarte usor. Reglajul se face din laterala si maxim inseamna sa introduci cu totul discul taietor in zid.
                    Productivitatea in BCA si boltari vibrati este superioara celei a GNF 35 CA sau a Phiolentului pentru ca la cele doua freze mentionate anterior trebuie sa si spargi ce ramane intre cele doua taieturi pe cand la st-67 canalul ramane din prima. Un metru liniar in BCA se face in maxim 30-35 secunde asta inseamnand ca dupa 30-35 secunde poti sa te pregatesti sa pozezi tubul. Pentru o elucidare totala puteti urmari un exemplu cu ea in "actiune" la urmatoarea adresa : http://www.youtube.com/watch?v=oT5bCG8u3G8
                    Multumesc pt informatii.
                    Totusi,mai exista unele neclaritati.Vorbea un coleg mai sus ca spit f40 poate taia in poroterm.Discul pe care dvs in cumparati cu cca 90 ron,am inteles din unele surse ca poate depasi 100 euro,la alti producatori.Probabil aceste discuri sunt pe categorii si calitati in functie de materialul care trebuie taiat(bca,poroterm,beton,etc).
                    Tocmai ieri am vorbit cu un individ care vindea un spit f40 la 300 euro,noua,cu doua discuri(freze).Sustinea ca doar un singur disc depaseste 100 euro.Totodata sustinea ca poate taia si in beton numai sa nu fie fierbeton ca distruge dintii de la freza.
                    De aceea va intreb,daca ati folosi un disc pt poroterm ,masina ar face fata?
                    Prin reglaj ce intelegeti?Se poate regla atat adancimea canalului cat si latimea lui?

                    Comentariu

                    • raducu_ilie
                      Living Legend
                      • 10.apr.2008
                      • 1043

                      Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                      Am taiat in porotherm si masina si-a pierdut doi dinti. Merge in porotherm dar cu distrugerea dintilor respectivi. Financiar nu est rentabil. Acolo am GNF s Phiolentul. Am avut si einhell ca test dar fata de phiolent este slaba. "Discul" meu costa la 27 de mm adancime cca 90 lei. Sunt intradevar si discuri mai dure dar nu renteaza financiar plus a o sa fiti foarte obosit dupa o ora de munca cu el in porotherm. Masina vibreaza foarte puternic si va obosesc mainile. Cat despre beton, credeti-ma ca de abia cu gnf sau cu Phiolentul se taie si asta in doua treceri. Cu ST 67 si chiar cu spit-ul sincer nu as strica discurile.
                      Sanatate maxima si efort minim!

                      Comentariu

                      • Cherubino
                        Living Legend
                        • 10.iul.2006
                        • 1687

                        Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                        D-le Raducu,
                        Vin si eu cu o intrebare: in cazul unor pereti din beton armat (cazul blocurilor din anii '70-'80) cu ce se pot executa canalele pentru tubulatura, in afara clasicei metode a daltuirii (facand abstractie de faptul ca,cel putin teoretic, nu este permisa taierea armaturilor)?
                        LARGO AL FACTOTUM

                        Comentariu

                        • raducu_ilie
                          Living Legend
                          • 10.apr.2008
                          • 1043

                          Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                          GNF 35 CA sau Phiolent sau Hilti sau orice alta freza cu discuri. Evit de regula asemena lucrari dar daca nu am incotro le e execut dar doar daca accepta sa tragem traseele principale prin sapa si pe peretele de beton sa urcam cu aparatele sau cu alimentarea catre locul de lampa. Cat despre partea cu "sa taiem sa nu taiem?" majoritatea zidurilor sunt sub grinzi si un client arhitect ne-a explicat ca se confunda anumite lucruri in ceea ce priveste rolul acestor ziduri in intreaga structura de rezistenta.
                          Fișiere Atașate
                          Sanatate maxima si efort minim!

                          Comentariu

                          • RaduCA
                            Living Legend
                            • 09.oct.2005
                            • 6452

                            Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                            Postat în original de raducu_ilie
                            [...] majoritatea zidurilor sunt sub grinzi [...]
                            În nici un caz acesta nu poate fi un argument! Dacă este o structură "pe cadre"... mai merge. Dar dacă pereţii sînt structurali sau portanţi... mai bine nu!


                            Postat în original de raducu_ilie
                            [...] un client arhitect ne-a explicat ca se confunda anumite lucruri in ceea ce priveste rolul acestor ziduri in intreaga structura de rezistenta.
                            Adică?
                            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                            Comentariu

                            • raducu_ilie
                              Living Legend
                              • 10.apr.2008
                              • 1043

                              Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                              Cum spuneam si mai sus, evit cat pot asemenea lucrari pentru ca pretul dat pe discuri nu acopera costul in totalitate asa ca... mai bine lipsa. Cat despre argumentatiile lui se referea la "structura pe cadre".
                              Sanatate maxima si efort minim!

                              Comentariu

                              • Cherubino
                                Living Legend
                                • 10.iul.2006
                                • 1687

                                Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                                Postat în original de raducu_ilie
                                GNF 35 CA sau Phiolent sau Hilti sau orice alta freza cu discuri. Evit de regula asemena lucrari dar daca nu am incotro le e execut dar doar daca accepta sa tragem traseele principale prin sapa si pe peretele de beton sa urcam cu aparatele sau cu alimentarea catre locul de lampa. Cat despre partea cu "sa taiem sa nu taiem?" majoritatea zidurilor sunt sub grinzi si un client arhitect ne-a explicat ca se confunda anumite lucruri in ceea ce priveste rolul acestor ziduri in intreaga structura de rezistenta.
                                Deci sa inteleg ca exista discuri care pot taia simultan atat betonul, cat si armaturile metalice?
                                LARGO AL FACTOTUM

                                Comentariu

                                Procesare...